כמה מילים על תקציב הפיתוח העירוני

באיחור רב אני רוצה להתייחס כאן לתב"ר (הידוע גם בשמו התקציב הבלתי-רגיל) של עיריית תל-אביב לשנת 2011. מדובר בתקציב הפיתוח שתפקידו שונה מזה של התקציב הרגיל ומעיד על מגמות כאלה ואחרות בהשקעת הכספים העירוניים. התב"ר לשנת 2011 עומד על כ-790 מיליון ש"ח (לעומת 510 מיליון ש"ח בתב"ר של 2010). אמנם התקציב אושר כבר לפני שלושה חודשים אך הביצוע נפרס על פני זמן ארוך בהרבה.

אני לא מתכוון להתייחס כאן לכל הסעיפים (אתם מוזמנים לעיין בתב"ר כולו כאן), אלא רק לאלה שנראים לי מעניינים במיוחד. אז בואו נתחיל.

1. חגיגת החריגות במערכת החיוב והארנונה החדשה (המחו"ג) נמשכת. עוד 11.5 מיליון ש"ח מועברים לפרויקט הזה (עמוד 3 בתב"ר) לאחר שבשנה שעברה הוא קיבל עוד 16 מיליון ש"ח ובסך-הכל הוא עומד כבר על 157 מיליון ש"ח. נשמע שמישהו פה עשה עסק טוב במיוחד, וזה לא העירייה. מומלץ ללמד את מקרה המחו"ג בקורסים מתקדמים במערכות מידע.

2. שדרות וושינגטון לקראת שחרור. בעמוד 12 מועברים 5.5 מיליון ש"ח לטובת הפיכת שדרות וושינגטון בפלורנטין לשדרה ושיפור מרחב הולכי הרגל (ואם תרצו גם כמות השטחים הפתוחים) בפלורנטין. בסך-הכל מתוקצב הנושא כבר ב-6.1 מיליון ש"ח. מספר מקומות חנייה חינמיים (אשכרה, צבועים באפור) אמורים לעבור לעולם שכולו טוב על-מנת להחזיר את שדרות וושינגטון למצבן המקורי. צפו להתפתחויות. מומלץ לבצע תהליך משתף עם התושבים ובעלי העסקים באזור (אשר בכל מקרה יגישו אינספור התנגדויות ויבכו על צמצומו של מרחב כלי הרכב), וכן לקיים פסטיבלים במזג-אוויר טוב כדי לעזור לתושבי פלורנטין לחשוב על המרחב הציבורי בשדרות וושינגטון מחדש.

3. שדרות ח"ן ושדרות בן-גוריון נפגשות בסיבוב. בעמוד 17 מתוקצבים להם 9 מיליון ש"ח לטובת חיבור שדרות ח"ן ושדרות בן-גוריון. כיום מה שחוסם את החיבור הוא הגינון הלא ברור ברחוב מלכי ישראל (ההמשך של שדרות ח"ן) והצומת המפלצתי בקצה המזרחי של שדרות בן-גוריון שמקשה על תנועת הולכי רגל ופוגע בחיבוריות של השדרות. ללא ספק מדובר בתוכנית מבטיחה ומי ייתן ובמהרה בימינו היא תמומש.

4. מזרקת אגם ממשיכה לבלוע כסף. בעולם נהוג לזרוק מטבעות בעלי ערכים נמוכים למזרקות ולהביע משאלה. במקרה של מזרקת אגם זורקים 2.5 מיליון ש"ח (1.5 מיליון ש"ח מהשנה הנוכחית ועוד מיליון אחד מהשנה שעברה) לתוך המזרקה במקום להגשים משאלות.

5. בית לסין לקראת שיפוץ מסיבי. הללויה! אני מניח שהכוונה היא לבית לסין במיקומו הנוכחי מעל פסז' הוד במקום שנראה כמיצג חי ונושם של ג'יפה. 30 מיליון ש"ח של העירייה (בעמוד 28) לצד 30 מיליון נוספים אולי יתנו לנו מקום תרבותי ראוי לתיאטרון הגדול היחיד שיושב ממש במרכז העיר. אני מקווה שזה לא ייגמר כמו הבימה (חריגה של יותר מ-400% בתקציב, פרוייקט ללא סיום, ותוצאה אדריכלית מזעזעת).

6. שיפוץ היכל התרבות – המאבק שאינו נגמר. העירייה מתקצבת עוד 54 מיליון ש"ח לשיפוץ היכל התרבות. לאור התוצאות של שיפוץ הבימה והחשש מהריסת אחד הבניינים המהותיים בעיר הלבנה, אין (כמעט) סיכוי שהשיפוץ יצא לפועל.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, מוניציפאלי, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על כמה מילים על תקציב הפיתוח העירוני

 1. אריאל הגיב:

  בסך הכל, נשמע תקציב מאוזן, והגיוני. נראה שהתקציב כולל תוכניות טובות, שמתמקדות בשיפור המרחב הציבורי.
  ביחד עם פרויקט האופניים והפיכת מסלולי נסיעה לנתיבים לתחבורה ציבורית (ואפילו פרסום כתבה שלו בעיתון בנושא), נראה שחולדאי בהחלט הולך בדרך הנכונה.
  בהנחה שהביצוע יהיה מוצלח (ופרויקט הבימה הוא היוצא מן הכלל, המעיד על הכלל), מגיע שאפו לחולדאי.

  ונקודה למחשבה – ייתכן מאוד שבלי עיר לכולנו והתחרות (המפתיעה) שהציבה לחולדאי, חלק מהפרויקטים האלה לא היו קורמים עור וגידים. נראה שראש עיר חזק, עם אופוזיציה לוחמנית, יוצר תוצאות טובות בשטח.

  בשורה התחתונה – מותר גם לחלק מחמאות מדיי פעם לחולדאי…

 2. לרמן הגיב:

  בהחלט. אני מחכה לראות את הביצוע אם וכאשר. לעתים הפער בין אישור התקציב לביצוע הוא מספר שנים. היה גם ראוי לפרסם חלק מהתוכניות האלה מראוש. בגלל שלא מדובר בשינויי תב"ע אין פרסום ואין מידע בנושא.

 3. בתב"ר מופיע סעיף שאותי עניין מאוד והוא סעיף שמקציב 16 מיליון ש"ח להעתקת קו החשמל מדרך בגין לטובת פיתוח המע"ר הצפוני (עמוד 22). לפי מה שידוע לי, זה המהלך שאמור להזניק את תהלוכת הבנייה לגובה שמתוכננת למתחם. יש לך עוד מידע על זה?

  וכמובן, שהיה שווה להתעכב על שיפוץ שינקין המעניין שיתחיל ביוני השנה.

 4. לרמן הגיב:

  לצערי, אין לי מידע נוסף על זה וחבל שמאוד קשה להוציא מידע בנושאים האלה. שיפוץ שינקין יהיה מבחן רציני לנושא האופניים. נקווה שיבוצע ברגישות ובנחישות.

 5. רונה הגיב:

  מתחילה לחשוב ברצינות על להקים פרוייקט חינמי מתחרה למחו"ג, שישמש כל רשות מקומית.

 6. לרמן הגיב:

  אני בטוח שתוכלי לעשות זאת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s