ככה עושים הודעה בענייני תכנון ובנייה

שלשום, כשישבתי במאהל בפורום של מתכננים צעירים ודסקסנו חלק מהחסמים לעירוניות ולדיור עירוני בישראל עלה נושא תכנון בשיתוף הציבור במובן הרחב. אחד החסמים המשמעותיים להתחדשות עירוניות ולשינויים באזורים עירוניים בנויים הוא תהליך התכנון והבנייה עצמו. בתהליך כיום, הרשויות והמתכננים יושבים להם כמה שנים בחדרים ממוזגים ובסוף מוציאים תוכניות שהציבור יכול להיות שותף להן רק בתור מתנגד. בניגוד לשנת 1965, שבה נחקק חוק התכנון והבנייה הקיים, בשנת 2011 הציבור מעדיף להיות שותף אקטיבי לתכנון ובהתאם משתתף בתהליך בתפקיד היחידי שניתן לו – כמתנגד. עוד ארוכה הדרך לשינוי ולתכנון משתף של הציבור בתהליכי התכנון – תהליך אשר יוביל לתוצרי תכנון טובים יותר בזמן קצר יותר מהתהליכים כיום (שנתקעים בשלב התנגדויות). ובכל זאת, ניצנים של שינויים נראים בשטח ויש רשויות שפועלות לשיפור הנושא גם כאשר הממשל הפדרלי גורר רגליים.

עיריית בת-ים החליטה לשנות את השלטים המוצבים ברחובות על ענייני תכנון ובנייה ובמקום למרוח שם רק בבל"ת תכנוני אשר אינו ברור לאף אחד, היא מוסיפה לשלטים הדמיות וביאורים כך שאנשים מהישוב יוכלו להבין מה קורה. יישר כוח ענק לראש העירייה של בת-ים, שלמה לחיאני, ולמינהל ההנדסה שלהם על היוזמה והשקיפות. בפרט, תודה רבה לגורי נדלר, ראש המחלקה לתכנון אסטרטגי, ולמוריה שלוי שעדכנו אותי במתרחש. קבלו הודעה על ענייני תכנון ובנייה בניסנבאום פינת החרושת:

הודעה ראוייה ושקופה על תכנון ובנייה (מומלץ להקליק ולהגדיל)
ככה צריכה להראות הודעה על תכנון ובנייה

סופסוף אפשר לראות למה הכוונה בתוך כל המלל (במקרה הזה מדובר על עירוב שימושים של מסחר, משרדים ומגורים בצורה של שני מגדלים על פודיום. דומה במידה מסויימת לדיזנגוף סנטר, אבל מעודכן לימינו). רק לשם ההדגשה של פריצת הדרך שנעשתה כאן, ככה נראות הודעות תכנון ובנייה רגילות:

הודעה סטנדרטית על תכנון ובנייה. נועדה להקשות ככל הניתן על הבנת הצפוי להתרחש
הודעה של ועדת תכנון ובנייה משוהם

תוספת: את הפורמט עבור עיריית בת-ים תכננו ועצבו האדריכל אבי ליזר והמעצב יגאל הרמן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אורבניזם, מוניציפאלי, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

14 תגובות על ככה עושים הודעה בענייני תכנון ובנייה

 1. שי קסירר הגיב:

  הצעה לסדר בנושא בתל אביב יפו של יואב גולדרינג מעיר לכולנו, שדרש לעשות אותו הדבר בדיוק, נפלה בשל שהקואלציה של חולדאי-זמיר-להבי-ספיר הצביעה נגד.

 2. יוסי הגיב:

  וואו , פשוט כל הכבוד . אם היה לי כובע , הייתי מסיר אותי בפני לחיאני . שינוי כל כך קטן , שנעשה בצורה כל כך נכונה ! אפילו יש מילון מונחים למטה , כדי שאם לא הבנת משהו , תוכל לקרוא. פשוט כל הכבוד!

 3. כל הכבוד. מקווה שזה יהפוך לנפוץ יותר.

 4. יובל הגיב:

  איזה יופי. פעולה זולה (יחסית לעלות של פרויקט בנייה) שעושה הבדל עצום.
  הודעות בסגנון של בת-ים צריכות להיות הכלל, לא היוצא מהכלל.

  שי: אפשר עוד פרטים? למה התנגדו לזה?

 5. דורון ספיר הגיב:

  האם מישהו חשב השיזם ירצה להציג את הפרוייקט בצורה מגמתית??מהזוויות שהוא מעוניין, ההדמיה נראית נהדר, האם אכן כך? כשהוועדה מאשרת תוכנית היא לא מאשרת הדמייה, האם מישהו חשב על הדיירים שעלולים להיות מוטעים מהצגה מגמתית?
  הרעיון כשלעצמו נראה יפה ושקוף אך אף אחד עדיין לא הצליח להציג מנגנון שיתן אחידות להצגה כזאת.
  כך, שעדיין הפרסום היבש של היום, שלשון החוק דורשת במפורש, הוא עדיין הכי אחיד והכי שקוף ואולי הכי פחות מטעה.
  אם למישהו יש רעיון אחר אשמח לקדם.
  דורון ספיר

 6. לרמן הגיב:

  דורון, קודם כל תודה על התגובה כאן.
  אני חושב שאפשר לעשות לזה האחדה. כיום, מי שמעוניין יכול לבוא לעיין בתוכניות שבעירייה (וזה בדרך כלל מי שבא כבר להתנגד אחרי שהשקיע את המאמץ הזה) ושם הוא רואה דברים דומים. הנוסח הקיים אחיד מאוד וזה יתרון גדול, אבל הוא בלתי-מובן וקשה מאוד לפענח את התוכניות מתוך הטקסט. נראה לי שכדאי לבדוק מה עושים בעוד עיריות בעולם. מן הסתם בת-ים לא הראשונים בזה ולראות איפה יש כבר מנגנון אחיד לנושא.

 7. גורי הגיב:

  דורון, יואב,

  הנקודות שדורון מעלה מאד חשובות ואני חושב שכדאי לקיים דיון בנושא. יואב – אולי ננסה לארגן מפגש בנושא?. השאלות עלו גם במסגרת העבודה על שלטי הפיילוט בבת ים והנה כמה התייחסויות:

  קודם כל לגבי ההדמיות: הדמיות יכולות להיות מטעות, והועדות אינן מאשרות הדמיות אבל גם הועדות דורשות לרוב לראות הדמיות בתהליך האישור כדי להבין טוב יותר את הפרוייקט. ההדמיות הן גם חלק ממסמכי התוכנית שמופקדים לעיון הציבור ומופיעים באתר משרד הפנים. הנה למשל המסמכים שהופקדו לתוכנית הזו
  http://mavat.moin.gov.il/MavatPS/Forms/SV4.aspx?tid=4&pid=5076348

  לגבי האחידות: זה באמת לא פשוט. אבל זה בדיוק מה שאנחנו מנסים לעשות. מטרות התוכנית ועיקריה מופיעים בשלט בדיוק כפי שהם מופיעים במסמכי התוכנית. הטריק הוא לא לוותר לעורכי התוכנית ולשכתב את הסעיפים הללו עד שהם כתובים בשפה ברורה מספיק. מכיוון שסעיפים אלו אינם קובעים את זכויות הבניה או תנאי ההיתר הם לעיתים מוזנחים בתהליך בדיקת התוכניות. ניסוח הפתיח וכן מילון המונחים יכולים גם הם לעבור אישור מוקדם והאחדה.

  עוד סוגיה היא השלוב של "מכתב" מראש העיר לתושבים בתוך ההודעה. מצד אחד זה נותן הקשר, מצד שני זה לא "מידע".

  בקיצור, נקודת המוצא לפרוייקט היא שיש בעיה רצינית עם השלטים היום. נמשיך לנסות ליצר משהו שהוא גם "מידע אובייקטיבי ואחיד" וגם "מידע נגיש ושקוף" אבל אם אי אפשר, אני בעד להכניס קצת יותר שקיפות ונגישות בתמורה לפחות "אובייקטיביות"

 8. איתי הגיב:

  יואב,
  לא מצאתי האם ואיך אפשר להעלות תמונה בתגובות, אז במחילה המשכתי את הדיון אצלי, בהתייחס לשאלתך "מה עושים בעוד עיריות בעולם":
  http://www.hor-ack.co.il/blog/?p=1034 .
  איתי

 9. דורון ספיר הגיב:

  גם מכתב מראש העיר לא תמיד שקוף.. אם ראש העיר מציג את הפרויקט לתושבים במסמך סטטוטורי משתמעת עמדה של אותו ראש עיר שאחר כך יושב כיו"ר הדיון בהתנגדויות לאותו פרוייקט.
  זה לא אומר שהוועדה או ראש העיר לא לא תומכים בפרוייקט, הם הרי אישרו אותו להפקדה, אבל בהיבט הסטטוטורי הם צריכה להתנהג כשופטים.
  הפרסום מייצג את התוכנית כפי שאישרה הוועדה להפקדה. צריך בפרסום לשאוף לערכים חד ערכיים, שאינם משתמעים לשתי פנים. ניתן להגדיר תאור מילולי כזה אך אני לא בטוח שתיאור גראפי.
  בנוסף להטעיית מתנגדים פוטנציאליים, הפרסום הגרפי עלול אפילו לחשוף את הוועדה לתביעות מצד מתנגדים שיטענו להטעייה, וכך לבזבוז כספי ציבור על פיצויים.

 10. גורי הגיב:

  דרך אגב, מי שעיצב ובנה את הפורמט עבור עיריית בת ים הם האדריכל אבי לייזר, והמעצב יגאל הרמן.

 11. אבי ליזר הגיב:

  יואב תודה על שהעלת את הפוסטר לדיון ותודה גורי שהזכרת את הקרדיטים.
  בנוגע לדיון, צריך לזכור שלעולם לא תהיה אובייקטיביות בפרסום מילולי וגם גראפי. הפרסום הוא מטעם הוועדה שתוצמת בפרויקט ומציגה אותו לכלל הציבור ולכן יש צורך להציג את המידע בצורה נגישה מילולית וגראפית עם כמה שיותר נתונים כך שהציבור יוכל להיות מעורב. הפורמט הקיים הינו בלתי קריא לאנשים בלתי מקצועיים ומשתמש במונחים מעולם התכנון והבניה שהם כמו סינית לציבור הרחב.
  עיריית בת-ים היא הראשונה בארץ שמרימה את הכפפה ומנסה להנגיש את שלב התכנון לציבור. אני מקווה שהשלב הבא שבו לכל מודעה יהיה נספח אינטרנטי שבו יהיה ניתן לקבל מידע מלא על הפרויקט. להלן קישור למיני-אתר שעשינו יגאל ואני לפרויקט של עיבוי בינוי בבת-ים. http://www.urban-bat-yam.net/

 12. רוני הגיב:

  עד לפני כמה שנים גם לא היתה חובה לשים שלט ברחוב, וזה נחשב התקדמות.

  מי שלא קרא את המודעות הקטנות באחורה של עיתון הצופה (יש חובה לפרסם הודעה בעיתון ארצי יומי, אבל אם אפשר לעשות זאת בזול בעיתון שבמילא אף אחד לא קורא…) – היה מתעורר יום אחד מול הדחפורים הרבה אחרי הזמן שאפשר לערער.

  גם השלטים של עיריית תל אביב הם רק לשבועיים, ככה שאם מישהו היה בחו"ל וחזר, אז גם כן אין לו מושג מה קורה.

 13. אבי ליזר הגיב:

  ועוד התייחסות לנושא הפעם מטורונטו:
  http://www.ted.com/talks/view/lang/heb//id/1119

 14. פינגבאק: "הודעות בנושאי תכנון ובניה" – שלטים שרואים מכאן « מחשבות של אדריכל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s