עוזי דיין מעדיף שתבואו באוטו ולא באוטובוס

עוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס בשבילכם, יצא בקמפיין חדש הלועג למעמדם של הנוסעים באוטובוסים. הרשויות בישראל כבר עושות כל מה שאפשר כדי שיותר ויותר אנשים יסעו במכוניות פרטיות (ויגרסו יותר שטחי קרקע, יזהמו יותר את הסביבה, ישמינו יותר, ויגרמו ליותר תאונות דרכים), אבל לעוזי דיין זה לא מספיק והוא רוצה ללעוג לאלו שעדיין נוסעים מדי פעם באוטובוסים. אחרי שלחמן עשו קמפיין נגד שימוש בתחבורה ציבורית על גבי האוטובוסים של דן, דיין עושה את הקמפיין המזהם שלו על גבי תחנות אוטובוס:

מפעל הפיס מעדיף שלא תסעו באוטובוסים
מפעל הפיס מעדיף מכוניות

דיין לא לוקח בחשבון שתלותה ההולכת וגוברת של מדינת ישראל בשימוש ברכבים פרטיים לכל מטרה מקשה על אוכלוסיות רבות לממש את הפוטנציאל שלהן ולהשתתף בחיים האזרחיים במדינה. בראש ובראשונה נפגעים הקשישים והילדים (אשר נפגעים בשיעור גבוה יותר גם כהולכי רגל בתאונות דרכים) ואיתם גם העניים והנשים. אבל במקום לשנות מגמה ולנסות למשוך לכיוון חברה שמאפשרת ליותר קבוצות אוכלוסייה להשתתף בחיים, דיין מעדיף להעצים את הכיוון הנוכחי ולהגחיך ולרמוז שמי שנוסע באוטובוס הוא עני ועליו לסור מייד ולמלא כרטיס חיש גד שאולי יאפשר לו לצאת מהאוטובוס ולעבור לצד ה"נורמלי" של האוכלוסייה (ובהערת אגב, ידוע שמפעל הפיס על שלל ערוציו הוא סוג של מס על העניים).

בנוסף, התכנון מוכוון הרכב מעלה מאוד את כלל עלויות התחבורה לחברה ומתבטאת כמובן בעלויות החיים הבסיסיות של כל אחד מאיתנו לצד עלויות הדיור. מוזר לגלות שאותו עוזי דיין, אשר סולד מאמצעי תחבורה זולים ונגישים, משמש גם כנשיא כנס שדרות לחברה אשר יתקיים ביומיים הקרובים. עוזי דיין כותב שהוא רוצה להרים דגל חברתי-כלכלי בעקבות מחאת הקיץ ובפועל הוא מרים דגל הפוך – של המשך דחיקה של אוכלוסיות עניות וחלשות לשוליים (ועוד תוך כדי גביית מס מהם בצורת כרטיס חיש גד). במהלך הכנס תתקיים בשדרות גם ישיבה של ועדת הפנים והגנת הסביבה על דיור בר השגה. מומלץ לחברי הכנסת לקחת בחשבון שחלק משמעותי מעלות הדיור היא למעשה עלות התחבורה ובחברה שמעודדת תלות עצומה ברכבים פרטיים זו עלות יקרה מאוד ודרוש להתחיל לשנות כיוון ולאפשר ליותר אנשים לעשות יותר עם פחות בזבוז של דלק בדרך. וחוצמזה, אם אתם נוסעים לשדרות, תשתדלו לבוא ברכב ולא באוטובוס, שעוזי לא ילעג לכם.

זהו, אני יוצא לאשקלון.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, תחבורה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

22 תגובות על עוזי דיין מעדיף שתבואו באוטו ולא באוטובוס

 1. יובל הגיב:

  מיותר להיטפל אל דיין באופן אישי, תפנה את הביקורת למפעל הפיס.

 2. לרמן הגיב:

  אני לא מכיר את מפעל הפיס – מאחורי כל גוף יש אנשים שאחראים להחלטות ובמקרה הזה זה עוזי דיין.

 3. מיכל הגיב:

  בעיני זה פוסט קטנוני שנטפל סתם לפרסומת שממש לא התכוונה להגיד את זה.
  מרגיש לי שהכותב סתם חיפש על מי לשפוך את הזעם שיש לו על התחבורה הציבורית. הפרסומת של מפעל הפיס נחמדה, ותו לא. אין צורך להפוך אותם לנציגי השטן.

 4. משה הגיב:

  מעניין. את מפעל הפיס אתה לא מכיר, אבל את עוזי דיין (העומד בראשו), שזה משהו ממש לא כולם מכירים – אותו אתה דווקא מכיר.
  כנראה שזה כן אישי, בסופו של דבר.

 5. זאב מירב הגיב:

  עוזי דיין אחראי גם לבחירות הקריירה שלו. להיות ראש מפעל הפייס זה לא רק ג'וב שמבטיח משכורת שמנה, זו גם שליחות. שליחות די מכוערת האמת, לקחת מס רגרסיבי מהעניים ולעודד הימורים, אבל כל אחד והבחירות שלו. ולהיות בנוסף גם נשיא כנס שדירות… זו ציניות לשמה. טוב שפוסט כזה מבהיר למר דיין בראש איזה ארגון הוא עומד, אם ניתן לו את ההנחה שהוא לא הבין לאן הוא נכנס.

 6. הדר הגיב:

  איך בדיוק הנשים נפגעות???? במה הן שונות מן הגברים?

  אהבתי את הפוסט עד שהגעתי לשורה המפלה לגבי נשים, והבנתי שהכותב קצת חי בעבר בעצמו כשזה מגיע לעניינים שמסביב לאיכות הסביבה..

 7. רועי הגיב:

  נו באמת, "מס על העניים"? איך בדיוק עובד מס מרצון? חוצמזה יש לי המון כסף ואני עדיין קונה חיש-גד, אז אני עני? מפעל הפיס תרם למדינה הזו (באופן שיוויוני יותר מרוב משרדי הממשלה, אגב…) הרבה יותר ממה שמר יואב וכל חבריו גם יחד יתרמו בכל חייהם. "הימורים" זה קזינו בלאס-ווגאס, הכסף שהולך למפעל הפיס בונה בתי-ספר, אשכולות פיס, מרכזי תרבות וכו'.

  אפשר לטעון לשחיתות, אי-יעילות וכיוצ"ב אבל לטעון שהוא מס על עניים ומעודד הימורים זו טפשות. מכל מדינות המערב מערכת ההימורים החוקיים בישראל הן מהצנועות ביותר שקיימות. אם מחר יימחק מפעל הפיס אנשים יהמרו יותר ולא פחות.

  הפרסומת שנונה, וחמודה, ואם יש לך בעיה איתה אז צא במסע פרסום נגדי במקום לתקוף את המנכ"ל שבבירור יש לך בעיה אישית איתו. כשאני ראיתי את הפרסומת הזו לא חשבתי שום דבר רע על מי שנוסע באוטובוס, ובטח שלא חשבתי שום דבר רע על נשים וילדים. משום מה אצלך במוח התגובה היתה שונה. אולי הבעיה אצלך ולא בפרסומת?

 8. זאב מירב הגיב:

  לרועי: הגרלות זה הימורים, וגם אתה מהמר כשאתה קונה חיש גד, זה לא ברור? וכן, זה מס במובן שלוקחים מכולם ומחלקים לכולם, אבל למרבה הצער לוקחים מהעניים חלק יחסי יותר גדול. לכן זה מס רגרסיבי. אם לא ברור לך שהשכבות החלשות קונות פיס יותר מהשכבות המבוססות אז קפוץ לשכונת התקווה, שם מצטברים תורים של מגרדי חיש גד שבכספם בונים גנים ובתי ספר ברעננה. מפעל הפיס בונה אשכולות תרבות ומחלק פרסים לסופרים רק כדי לכסות על ערוותו, על העובדה הפשוטה שמדובר בעסקי הימורים. הם עושים את זה מספיק זמן וכנראה מספיק טוב עד שעבדו גם עליך.
  אם לא היה מפעל הפיס ייתכן שהיו יותר הימורים, אבל ייתכן גם שלא, כיון שלעסקי ההימורים לא היתה את הלגיטימציה שמקבל הפיס, למשל לא היה להם זמן פרסום, שטח פרסום למודעות מכוערות כמו זו שמתאר לרמן, ולא אנשים נאיביים שייצאו להגנתם רק בגלל שגם הם ממלאים חיש גד וחושבים שזה לא הימורים.

 9. שני הגיב:

  הדר –
  ברוב משקי הבית בהם יש רק רכב אחד, מי שמשתמש ברכב הזה הוא הגבר.
  על כן רוב הנוסעים בתחבורה ציבורית הם נוסעות….

 10. לירן הגיב:

  מצידי שימשיכו לפרסם את הסיסמאות האלה בתמורה לפינוי המבנים הפולשים שלהם מהמדרכות- יואילו בטובם לשכור חנות כמו כל אדם אחר בישראל.

 11. עודד גלעד הגיב:

  בבדיקה שערכתי, מצאתי שכמעט כל שקל שהולך לפיס הולך למטרות רעות.
  מכל 10 שקלים שהוא מקבל:
  כ- 5 שקלים הולכים לפרסים, הרבה מהם כל כך גדולים שהם הורסים את חייו של הזוכה.
  כ- 2 שקלים הולכים כסבסוד חלקי למוסדות חינוך וקהילה, רבים מהם בנויים בצורה צעקנית (כמו תפוח פיס ואשכול פיס) על מנת לעשות פרסומת להימורים, או חינוך להימורים.
  כ- 3 שקלים הולכים למנגנון השיווק וההפצה והפרסום, כלומר לשטיפת מוח לעידוד חמדנות (כאילו שהיצר הזה לא מספיק חזק אצל בני אדם גם ככה) או לאמונה בשקר שהגאולה הכלכלית נמצאת ממש מעבר לפינה, אמונה שגורמת לאנשים שרבים מהם זקוקים לשקליהם לחיסכון לתרופות ולמגורים לאבד את כספם בהימורים.
  ועוד משהו – הימורים הם מעשה אנטי חברתי: כדי שאחד ירוויח, המונים צריכים להפסיד.

 12. והנה מה שאפשר לעשות – למי שהוא מספיק יצירתי. לעשות פרסומת נגד
  לדגומה מגרדים מכונית (עם קישור לחישגד) ומגלים מאחוריה משפחות הרוסות , תאונות דרכים, זיהום אוויר, נפחת ריאות, זיהום מים ,פקקים ועוד.

  מי שעושים את זה הכי טוב הם אדברסטרס. לדוגמה הנה מה שיש להם להגיד על משקה אלכוהילי מסויים.
  http://www.adbusters.org/spoofads/absolut-craze

 13. daniel r הגיב:

  Why the Loto is a regressive tax, evenly distributed but not evenly collected
  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=719959

  Is the "Pays" gambling? Of course, it´s a monopoly of gambling in Israel
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A4%D7%A2%D7%9C_%D7%94%D7%A4%D7%99%D7%A1

  Is it corrupt? Sure as hell, and a ridiculously inefficient way of collecting and spending tax money
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A8%D7%A9%D7%AA_%D7%94%D7%A4%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%AA_%D7%91%D7%9E%D7%A4%D7%A2%D7%9C_%D7%94%D7%A4%D7%99%D7%A1
  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-126895,00.html
  http://www.haaretz.co.il/misc/1.1259726

 14. זאב מירב הגיב:

  תודה דניאל, לא הכרתי את המדור של יורם שורק והסקירה שלו על הפיס. מצחיקים (בעצב כמובן) במיוחד דברי ח"כ אקוניס ותגובות בן דמותו מחרו ומחזיקו כרמל שאמה.
  הוא מסביר היטב למה לממשלה כדאי לקחת כסף כל כך קל מהציבור. ממשלה שאין לה אידיאולוגיה חברתית, כמובן. אם בודקים קצת, הרי שלמרבה ההפתעה והצער בממשלה הנוכחית יש צדיק אחד בלבד שמבין את ההשלכות של ההימורים על החברה, והוא הדוקטור – חכו לזה – לפילוסופיה שטייניץ. והוא גם מנסה למצוא מקורות אלטרנטיביים לכספים שנגבים בחטא, תוך שהוא מתנגד בעקביות להגדלת נפח ההימורים על ידי הפיס http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/289/199.html
  שימו לב לתיפקודו של "נשיא כנס שדרות לחברה" (המרכאות במקום המילה המלגלגת אלק) בעלילה…

  לעומתו בראשו של שר החינוך התחלפו התפקידים והוא שכח לגמרי שהוא מופקד על החינוך ולא על הגביה:
  "לגבי הפיס אמר השר כי הביע את דאגתו מהירידה בהכנסות הפיס וההשלכות על בניית מבני חינוך , "הצעתי בנושא הצעה לשר האוצר, אני מקווה שיקבל אותה". "
  http://www.gcity.co.il/index.php?id=3572

 15. לרמן הגיב:

  תודה לכל המגיבים וסליחה על האיטיות. למדתי לא מעט על מפעל הפיס שעוסק בייצור ושיווק עוני.

 16. קו-25 הגיב:

  בדיוק מה שחשבתי כשראיתי את הפרסומת הזאת

  אבל מפריע לי שאתה בפוסט כותב שנשים הם אוכלוסיה שמשתמשת פחות ברכב, או שזה רומז שנשים פחות יודעות לנהוג, או שזה בעקבות מצב שלנשים ישפחות כסף או שאסור להן לנהוג (מטמי דת וכו') שזו אולי מציאות נכונה אבל לא הייתי מנציח אותה

 17. לרמן הגיב:

  בפועל, תכנון מוטה רכב פרטי כמו שמבוצע בישראל פוגע בכולם. הוא פוגע בנשים יותר מאשר גברים ובילדים ובקשישים יותר אפילו.

 18. הופמן הגיב:

  אני חושב שיש פה אי הבנה של הקמפיין.
  הקו של מפעל הפיס הוא – לא תוכל לקנות משהו במיליוני שקלים, אבל תוכל לקנות משהו בכמה עשרות אלפים. כי "בואנה, זה אחלה כסף".
  במקרה הספציפי הזה הכוונה היא – לא תוכל לקנות אוטובוס, אבל תוכל לקנות אוטו.

 19. ערן הגיב:

  ומסתבר שדב חנין פנה לחולדאי ולעוזי דיין בנושא הזה והוחלט להסיר את הקמפיין http://twitter.com/#!/dovhanin/statuses/144374799836258306

 20. פינגבאק: זה הרבה יותר מפרסומת (מפעל הפיס מסיר את הקמפיין נגד שימוש באוטובוסים) | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s