המיטב של 2012 בבלוג

לפני שנפתח את השנה החדשה בבלוג, רציתי להביא לכאן שוב כמה פוסטים מהשנה האחרונה שלדעתי שווים עיון נוסף. חלק מהפוסטים שמופיעים להלן הובאו לכאן מפני שעוררו עניין מיוחד, חלקם מתייחסים לסוגיות שעדיין נמצאות במחלוקת וחלקם אף צפויים לשרוד את מבחן הזמן. ניסיתי לקבץ פוסטים שעסקו בתחום דומה ביחד.

1. נתחיל בשתי המלצות קריאה על נדל"ן עירוני ועל תחבורה ציבורית. ראשית כל, הספר של כריסטופר ליינברגר על האופציה האורבנית – מדובר בספר חובה לכל מי שרוצה לגור בתל-אביב ולא מבין מדוע המחירים בה כל-כך יקרים. ספר נוסף שווה ביותר הוא הספר של ג'ארט ווקר על תחבורה ציבורית. אם אתם רציניים בקטע של קידום תחבורה ציבורית ומעדיפים להכיר את הסוגיות השונות שמרכיבות אותה אתם חייבים לקרוא את הספר של ווקר. שני הספרים האלה מומלצים גם למי שרק מתעניין בתחום העירוני וגם למי שעוסק וחוקר בתחום. הספרים האלו, לצערי, טרם תורגמו לעברית ולא סביר שיתורגמו בעתיד, אבל המסקנות שלהם נכונות מאוד גם לישראל, ואני מקווה שהם ישפיעו גם כאן.

2. אם כבר נגענו בנושא של תחבורה ציבורית, אז צריך להזכיר שעבדכם עסק בנושא התחבורה הציבורית בשבת מספר פעמים בשנה האחרונה. ראשית, צריך להזכיר את המחיר הגבוה של המחסור בתחבורה ציבורית בשבת. לאחר מכן כדאי להתייחס לכך שבמועצת עיריית תל-אביב-יפו בסופו של דבר לא אישרו הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ולא נרשם שום שינוי בנושא הזה בשנה האחרונה, מעבר למפות היפוטתיות שאינן קשורות למציאות התכנונית. מעבר לכך, חשוב לציין שלא צפוי שינוי בנושא זה בקדנציה הבאה של כנסת ישראל. בעוד המיינסטרים הישראלי שולל כמעט לחלוטין את האפשרות של תחבורה ציבורית בשבת, גם המפלגות הלכאורה פרוגרסיביות בנושא זה שמתהדרות בקידום תחבורה ציבורית בשבת, בפועל אינן פועלות לקידום תחבורה ציבורית בשבת. לתושב הישראלי צפויות עוד שנים ארוכות של המתנה בטרם חופש התנועה שלו יעוגן בחוקי מדינת ישראל אם בכלל.

3. עוד נקודה אחת על תחבורה ציבורית נסקרה כאן בפוסט על הקשר בין רשת הרחובות לתחבורה ציבורית יעילה שאף זכה לפולואפ.

4. בעוד שהתכנון העירוני בישראל שרוי בסטגנציה, בעולם הרחב נעשים לא מעט מאמצים לצאת מהדוגמות של המאה ה-20. התמזל מזלי לעבור ב-HafenCity שבהמבורג ולראות תכנון עירוני חדש שמבין מה זו עירוניות.

5. לפני כמעט שנה כתבתי על בטר פלייס ופרוייקט הגרינווש המסוכן שהיא מוכרת. בסופו של דבר התברר שלא היה מי שיקנה את השקרים.

6. פוסט אחד שכנראה זכה לכמות הכי גבוהה של כניסות בשנה האחרונה נקרא "רצח על רקע תכנוני" ועסק בקשר שלא נחקר מספיק עדיין, בין פשע וסביבה בנוייה בישראל. הפוסט עצמו זכה לתפוצה גבוהה ועורר ויכוחים סוערים, ואף יצר לי באופן אישי חיכוכים עם לא מעט גורמים מסוגים שונים. בדיעבד, תעצומות הנפש וההתעסקות עם ההשלכות של הפוסט הזה דרשו ממני משאבים ופגעו גם בבלוג ובכמות הכתיבה שהגיעה אחר-כך. נייחל לשנה עם סביבות עירוניות בטוחות יותר למבוגרים, לקשישים ולבני הנוער, ועם פחות התעסקות בהשלכות של פוסטים כאלה ואחרים.

7. ואחרון חביב, פוסט מאוחר יחסית על הבחירה האישית שלי לא להשתתף בתוכניות היישוב מחדש של ממשלות ישראל לדורותיהן וגם לאלו שעוד יבואו בעתיד. עוד יבוא היום והמדינה שלי תכיר בזכותי לסגנון חיים עירוני (אני מקווה שזו תהיה מדינת ישראל).

אני רוצה לאחל לכם ולי שנה מוצלחת עם פוסטים חריפים, דיונים מעמיקים וביצוע של עירוניות חדשה בישראל.

פוסט זה פורסם בקטגוריה לקט. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על המיטב של 2012 בבלוג

  1. בן הגיב:

    יש כאלו שנכנסים ישר לעמדה שמצופה מהם, ונאלצים לגבב שטויות מופרכות: http://www.haaretz.co.il/gallery/architecture/environment/1.1899189

  2. יהונתן הגיב:

    לכתיבה מרובה ומשובחת. אמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s