לקראת תיקון חוק עזר פתיחתן וסגירתן של חנויות בתל-אביב-יפו

בית המשפט העליון הכניס קטנה להתנהלות של עיריית תל-אביב-יפו היום בפסיקתו שהעירייה צריכה לאכוף את חוקי העזר שהיא בעצמה חוקקה. במקרה הספציפי מדובר בחוק עזר עירוני לעניין פתיחתן וסגירתן של חנויות אשר חוקק בשנת 1980 בתקופתו של צ'יץ' ואושר ע"י השר יוסף בורג שהיה אז שר הפנים. בניגוד לתפיסה הרווחת בציבור, תל-אביב היא עיר אדוקה מאוד ביהדותה. יש לה רבנות ולא ניתן להתחתן בה בנישואין אזרחיים. כמעט לא פועלים בה עסקים מכניסת שבת ועד צאתה. התחבורה הציבורית אינה פועלת בה בשבת, וגם המועצה הנוכחית העדיפה להשאיר את המצב הזה בעינו. כלומר, לצורך העניין מדובר בעיר דתית מאוד שבעצימת עין אפשרה פעולה של מסחר בחנויות לממכר מזון בשבת, הידועות בציבור הרחב כמכולות.

מה אומר בית המשפט? בית המשפט אינו קובע כי בתל-אביב אסור להפעיל מכולת בשבת. בית המשפט קובע כי לעיריית תל-אביב-יפו יש את החובה לאכוף את חוקי העזר שהיא עצמה חוקקה. בית המשפט אינו מותיר לעירייה גמישות פוליטית באכיפת החוקים על סמך שיקולים זמניים או אחרים, אלא קובע כי חוקי העזר שנחקקו בגוף העליון, הלא הוא מועצת העירייה, מחייבים את העירייה ואת עובדיה ובפרט את אגף הפיקוח והאגף לרישוי עסקים. במקרה בו אנו עסקינן מדובר בהפעלת מכולות בשבת.

על-מנת לפתור את המבוכה מוצע כי העירייה תתקן את חוק העזר המפורסם ותאפשר את הפעלתן של מכולות בשבת, (ובהזדמנות זו ניתן לאפשר גם את כלל המסחר העירוני). הדיון עצמו חייב להתקיים במועצת העירייה, לא בחדרים אחוריים ומוסווים, אלא במקום בו ניתן באמת לבחון את הערכים עליהם עומדת העיר. האם תל-אביב, בדומה לבני ברק, מעוניינת להתסגר בדלת אמותיה בשבתות, או שבדומה לאנטוורפן, ניו-יורק, מונטריאול ושאר ערים שחיה בהן קהילה יהודית אורתודוכסית גדולה, היא מעוניינת להיות עיר האפשרויות בכל יום מימות השנה? מבחינתו  של חולדאי מדובר בפנצ'ר רציני מאוד. לא בגלל האכיפה על המכולות, אלא בגלל ההתערבות של בית המשפט בפעולתם של אגפי העירייה שנודעים לא פעם בגמישותם הפוליטית. בנוסף, החלטת בית המשפט מחזקת מאוד את מועצת העירייה על חשבון ראש העירייה וכמובן מהווה שיפור מסויים לדמוקרטיה העירונית. באופן אישי, אני שמח מאוד על פסיקה בית המשפט גם אם בזמנו העניין נראה חסר סיכוי. השלב הבא הוא אכיפה של חוק עזר לעניין העמדת רכב וחנייתו, אשר כיום אינו נאכף במרבית שעות היממה והתוצאה היא שחלקים מרכזיים מאוד בעיר נראים כמו פח כאשר מכוניות חונות על כל מדרכה ושביל אופניים ברוב שעות היממה. יש מצב לעוד תביעה בעניין כמובן, אלא אם כן תשנה מועצת העירייה את החוק ותכריז באופן רשמי על מדרכות העיר כשטח הפקר, ולא תמשיך להתחבא מאחורי אגף הפיקוח.

באשר לסגירת המכולות בשבת – אני מתנגד לכך באופן גורף. חוק העזר הקיים הוא חוק אנטי-אורבני שמקטין את מרחב האפשרויות העומד בפני התושב והמבקר בעיר. כמובן, צריך לשלם יותר על עבודה בשבת, ולתת את כל הזכויות הסוציאליות, אבל אין שום סיבה שעיריית תל-אביב-יפו תקטין את אפשרויות המסחר בתוכה, תקשה על המתגוררים והמבקרים בה ותעודד את תושביה לצרוך במתחמי הפרבור ההולכים וגדלים תחת כסות "אדמות קיבוצים" ושאר חוקים מיושנים שרצוי לתקן גם אותם.

לקריאה נוספת:

תחילת מאבק המכולות ב-2007

ממכולת שכונתית לטיב טעם – סיקור מיוחד

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה חולדאי, מוניציפאלי, תל-אביב, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

9 תגובות על לקראת תיקון חוק עזר פתיחתן וסגירתן של חנויות בתל-אביב-יפו

 1. נחום כהן הגיב:

  כתבה חשובה בנושא חשוב. הטעם המשפטי איננו מובן. בג״צ לא מצליח להזיז משרדי ממשלה רבים, מועצות מקומיות שפועלות בניגוד לחוק, למשל אשפה וחומרים מסוכנים, קיום של חוקי התכנון ובניה בעיריות, למשל בשימור מבנים. נראה לי שגם כאן לא יקרה דבר. ומה יקרה ביפו, באותה עיריה ממש? שם הכל פתוח. אז מה? יהיו חוקים אחרים. הכל ממשיך להצחיק… מה עם הנמלים? סירות טיולים? ברכות? השכרת כסאות ומכירת גלידה בים? חניונים פרטיים? נסגור גם כספומטים?

 2. בן הגיב:

  אחח…תגידו תודה. בעוד שבתל-אביב בעלי המכולות כנראה השיגו ניצחון פירוס והתקנה תשונה כנראה להתרת פעילות בשבת, אצלנו בירושלים יש את ברקת המפוחד ועוד בתקופת בחירות(ע"ע התחנפות לחרדים) וזה דווקא בתקופת התחדשות בשבתות החילוניות בעיר.

 3. יניב מתל אביב הגיב:

  מתנגד התנגדות חריפה לפתיחת מכולות בשבת. שבת צריכה להיות יום מנוחה – גם לבעלי המכולות וגם לעובדי שכר המינימום של אמפם וטיב טעם. התירוץ של "התרחשות עירונית" לא תקף במקרה הזה. ומי שיש לו רכב ורוצה לקנות כמו חזיר בשבת בגעש/שפיים/צומת ביל"ו יעשה את זה בכל מקרה.
  מוסדות תרבות ובתי אוכל – כן. מסחר – לא.
  ותחבורה ציבורית בשבת, כמובן.

 4. ליאור הגיב:

  אני חושב שיש כאן עוד התנגשות קלאסית בין העירייה למדינה (ממש כמו תחבורה ציבורית בשבת).
  הרי גם אם העירייה תאפשר פתיחת מכולות או כלל בתי העסק בשבת, אין היא יכולה להבטיח תשלום גבוה יותר על עבודה בשבת או שיפור הזכויות הסוציאליות.
  בהנחה ששכר המינימום אינו עומד להשתנות בקרוב וגם חוק שעות עבודה ומנוחה לא, העירייה בעצם תפגע באופן עקיף בעובדים רבים בשוק, אשר יחויבו לעבוד בשבת. "מרצונם החופשי כמובן".
  בכל מקרה, פסיקה מרתקת.

 5. לרמן הגיב:

  נחום, איני יודע מדוע פסק בית המשפט כפי שפסק, אבל עולים בראשי אינספור בגצים דומים לחייב עיריות לאכוף את חוקיהן ואת ממשלת ישראל לאכוף את חוקיה. לגבי החוק עצמו – כך מופיע בסעיף 2ב':
  "המועצה רשאית להעניק היתר מיוחד, אם הוכיח הבעל שאינו יהודי וכי הוא
  סוגר את עסקו בכל יום מנוחה שבועי של עדתו; היתר כאמור יכול להינתן
  בתנאים כפי שתמצא המועצה לנכון. "
  שים לב שיש מעקב אחר הדתות השונות. ישראל היא מדינה דתית קודם כל ולפני הכל ותל אביב היא עיר דתית.

 6. אליקו הגיב:

  כרגיל החכמתי. השכלת להסביר את הסוגיה מכל צדדיה.
  בבחינת מורה נבוכים.
  תודה

 7. הדמגוגיה חסרת-המוח הרגילה.

  רק לידיעתך, בוינה למשל (עיר אירופית מתקדמת ביותר, למיטב-ידיעתי… אם-כי אתה, אולי, סבור אחרת), כמעט *כל* העסקים, סגורים ומסוגרים, ביום ראשון ובכל יום חג. אבל התחבורה הציבורית, פועלת כסדרהּ. זה כן.

  מעבר לכך: http://article-collection.com/%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%a9%d7%91%d7%aa/

 8. לרמן הגיב:

  הרושם שלי שבאירופה כל מדינה נוהגת קצת אחרת. מעל הכל, נראה שיום ראשון הוא יום טוב לפסטיבלים וארועים אחרים שלאו דווקא מייצגים תרבות צריכה תאגידית, אבל בהחלט לא היו יכולים להתקיים בתל אביב השמרנית. כאן אתה יכול לראות את שוק סוף השבוע באנטוורפן, עיר שאחוז החרדים בה גבוה יותר מאשר בתל-אביב. ותחבורה ציבורית כמובן.

 9. שי הגיב:

  אני נגד המסקנה של הפוסט. אני אמנם גר בפריז אבל ברוב ערי אירופה שביקרתי יום ראשון הוא יום מנוחה, גם לעובדים. גם לאלו שעובדים במכולת מגיע יום מנוחה עם שאר המשפחה והחברים ואין להקל בכך. בפריז למשל רוב הסופרים והמאפיות סגורים למעט באזורי תיירות ספציפיים שהעירייה אישרה בחוק. אני גר פה כבר מעל שנתיים ושום נזק לא נגרם וגם אין נתקעתי בלי מוצרים, לא חרב העולם. כמובן שעוזר מאוד שיום שבת הוא יום חופשי וכולם רוכשים מוצרים יום לפני. אשמח שגם הקופאיות באםפם ובטיב טעם יהיו בחופש עם החברים והמשפחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s