גם אם כולם יגרבצו ביחד אוכלוסיית הנגב והגליל תגדל ב-300,000 איש

אני רוצה לדבר איתכם על משרד ממשלתי מסויים שהצליח לקבוע לעצמו מטרות שיקרו בכל מקרה, ושעליהן הוא ייקח קרדיט בבוא היום. מדובר במשרד המכונה "המשרד לפיתוח הנגב והגליל" או בשמו המלא "המשרד לנסיונות חסרי תוחלת לפיזור אוכלוסייה יהודית לנגב ולגליל". המשרד הזה הוקם בשנת 2005 על-מנת לתת טייטל לשמעון פרס. פרס קיבל טייטל אחר מאז, אבל המשרד נשאר ככלי לאספקת ג'ובים תחת כסות של עשייה, חלוציות ושאר מרעין בישין. כיום מכהן בראשות המשרד סילבן שלום, שקבע לו למטרה להביא 300,000 איש לגליל ועוד 300,000 איש לנגב. כמובן, שאין קל יותר מאשר לקבוע יעדים שיקרו בכל מקרה.

אני רוצה לחזור איתכם לפוסט שעסק בפיזור האוכלוסייה בין המטרופולינים השונים בישראל ונתייחס ברשותכם לנתונים על הדמוגרפיה בגליל ובנגב. הפוסט ההוא משמש בסיס גם להערכות הדמוגרפיות כאן. כפי שראינו באותו הפוסט בגוש דן יהיו 5 מיליון איש בשנת 2030, אך כאן לא נגמר הסיפור. בבאר-שבע (כלומר במרחב המטרופוליני של באר-שבע שהוא שטח ענק בצפון הנגב) יהיו מעל 700 אלף איש בשנת 2030, כלומר היא תגדל בעשור הקרוב ביותר ממאה אלף איש. האזורים הפריפריאליים ממש בישראל (אלה שלא משתייכים לאף מטרופולין כרגע) מהווים כ-14% מסך האוכלוסייה ובשנת 2030 יגורו בהם מעל מיליון וחצי איש. מגדילה זו יתווספו עוד לפחות מאה אלף איש לנגב כבר בעשור הקרוב. כלומר, בלי לעשות כלום בעשור הקרוב אוכלוסייה הנגב תגדל לפחות ב-200 אלף איש וכמה שנים אחר-כך יגיעו גם ל-300 אלף. כל זה עוד לא כולל את הגדילה הצפוייה של קרית גת, שבירושלים מנסים להפוך אותה מעיר פיתוח ענייה ודפוקה לפרבר מרוחק ועני של תל-אביב בהשקעות עצומות. חשוב לציין שכל ההשקעות בקרית גת לא יעזרו לה להתפתח ולשגשג, משום שהן מבוצעות באופן שגוי לחלוטין מחוץ לקרית גת עצמה (שנראית כאילו מישהו התעקש להשאיר חורים ענקיים ובלתי-מבונים במרכזה כדי לתת תחושה של אחרי הפצצה), אבל הן כן יעזרו לספירת הראשים של משרד הנגב-גליל.

באשר לגליל, שם תגדל האוכלוסייה בצורה משמעותית אפילו יותר. כפי שכבר אמרנו, לפחות מאה אלף איש יתווספו לגליל מתוספת האנשים שתקרה במקומות הפריפריאליים בישראל כך או כך. נוסף על כך, למשרד הנגב-גליל יש טריק גיאוגרפי מיוחד שבו הוא משתמש והוא לכלול חלקים ממטרופולין חיפה בתוך הגליל. מטרופולין חיפה צפוי לגדול במעל לחצי מיליון איש בעשור הקרוב ולהכיל בשנת 2030 כשני מיליון וחצי תושבים. עיקר הגידול, בפרט בתכנון הישראלי השואף לפרבור קיצוני, יתרחש בשולי מטרופולין חיפה. התרגיל היפה של משרד הנגב-גליל הוא להכליל שלושה יישובים משולי מטרופולין חיפה, אשר צפויים לגדול משמעותית, בתוך ספירת הראשים בגליל. באופן ספציפי אני מתייחס לנהריה, עכו (שאולי תגדל פחות) ולגולת הכותרת של פרבור הגליל – יקנעם. נוסף על כך, יישובים גליליים נוספים צפויים להסתפח למטרופולין חיפה בשנים הקרובות כך שגם גידולם יואץ על בסיס היותם בשולי המטרופולין במקום בו הקרקע זולה והתשתיות נגישות.

ליקנעם מגיעה התייחסות מיוחדת, מדובר בפרבר של חיפה שקיבל השקעות תחבורתיות עצומות ואשר מהווה מקלט מס לתאגידים מאז ימיה של ממשלת רבין לפני 20 שנה. בדה מרקר היו צריכים שני כתבים כדי למלא מלל אדיר על צמיחתה של יקנעם (וזהירות, יש כאן וידאו שמופעל באופן אוטומטי), כאשר ההסברים הם פשוטים וניתנים לביטוי בפסקה אחת. יקנעם קיבלה כבישים מהירים שהכניסו אותה למטרופולין חיפה ובשלב הבא קיבלה כבישים עוד יותר מהירים שקירבו אותה גם לתל-אביב ועל הדרך עוד הרהיבו עוז והפכו אותה למקלט מס לתאגידים. מדובר כאן בשילוב של מספר חטאים ופשעים  – קבלת הטבות אדירות בכספים ציבוריים מהמדינה תוך נגיסה בבסיס המס ועידוד פרבור בזבזני. צמיחתה של יקנעם נשענת על מיקומה הגיאוגרפי והטבות מס שהושגו בסחר מכר פוליטי קלאסי, כפי שאומר גם ראש המועצה שלה:

"מי שהחליט להיענות לבקשת אלפסי ב–1992 ולכלול את יקנעם במפת העדיפות הלאומית היה ראש הממשלה דאז יצחק רבין. ההחלטה היתה נקודת המפנה בתהליך ההבראה. "היה לי קשר קרוב מאוד לרבין", מספר אלפסי, "ההצלחה של יקנעם היא בזכות האמונה והחזון שלו. הייתי יו"ר המטה שלו בצפון, וכשהוא נבחר הוא שאל 'איך אני יכול לעזור'. ביקשתי את העדיפות ובחינוך ובתעשייה. רק בזכות העזרה שלו יקנעם נראית כמו שהיא נראית היום."

צמיחתה של יקנעם לא הגדילה את המטרופולין החיפאי, אבל כן פגעה בעיר המרכזית שלו, חיפה. מעולם לא הייתה הסיסמה של פיתוח הגליל מקושקשת יותר. לשם השוואה רק תחשבו מה היה קורה לתל-אביב אם בשם פיתוח השרון היו מכריזים על כפר סבא כמקלט מס תאגידי שבו אין מס חברות.

לסיכום, הפעילות הנוכחית של המשרד לפיתוח הנגב והגליל מיותרת לחלוטין. למעשה, עיקר פעולתה הוא בזבוז של כספי ציבור של ישראלים שהולכים ונהיים עניים ברוח ובחומר מיום ליום על מטרה שתקרה בין כה וכה. המשך הפיתוח המפורבר של היישובים בנגב ובגליל מבטיח את עוניים של יושביהם ובייחוד מבטיח שהתושבים שכבר גרים כיום בנגב ובגליל יהיו בעתיד עניים אף יותר ויישוביהם מחוררים וריקים יותר. אנחנו נמשיך להמתין ליום שבו לא יספרו רק ראשים, אלא גם יחשבו על בני האדם שגרים כאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, גיאו-פוליטי, דיור, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s