תנועת הולכי רגל – בדיאגרמה אחת פשוטה

לדוקטורט שלי נולד בשעה טובה מאמר שפורסם בג'ורנל "Computers, Environment and Urban Systems"  המאמר ניתן להורדה בלינק הזה (אם זה לא עובד, אפשר ליצור איתי קשר ואשלח לכם עותק) ונושא את הכותרת:

Urban area types and spatial distribution of pedestrians: Lessons from Tel Aviv

המאמר הזה הוא פרסום של הממצאים העיקריים מעבודת הדוקטורט שלי. עבודת מחקר זו עסקה בבחינת ארבעה אזורים בתל אביב אשר כך אחד מהם חולק לאזור מסורתי ולאזור בן-זמננו על סמך זמן התפתחותם של האזורים השונים. המחקר עמד על הקשר בין תנועת הולכי רגל לסביבה הבנוייה תוך כימות של מאפיינים רבים של הסביבה, אשר חולקו לארבע מימדים שונים כדלקמן:

1. מימד מרחבי אשר קשור למבנה רשת הדרכים, כלומר החלל העירוני הבסיסי הכולל רחובות וכיכרות. מימד זה יציב יחסית ואינו נתון לשינויים. מחקרים קודמים הראו את חשיבותו של מימד זה לתנועת הולכי רגל ולדינמיקות עירוניות נוספות.

2. מימד פונקציונאלי הקשר לשימושי קרקע. במחקר זה מימד זה כלל חזיתות מסחריות וקרבה לתחנות אוטובוס.

3. מימד פיזי הקשור לחתכי רחובות, כלומר רוחב המדרכה והמיסעה, אשר קובעים בין היתר את קלות החצייה של הולכי הרגל.

4. מימד דמוגרפי הקשור לצפיפות מגורים ותעסוקה.

כדי לתת את ההקשר הנה ארבעת האזורים על גבי מפת העיר תל אביב-יפו כאשר בכל אזור מסומנים תתי-האזורים השונים לפי הסיווג של מסורתי מול בן-זמננו. האזור הראשון סובב את צפון רחוב אבן-גבירול, האזור השני הוא שכונת פלורנטין ואזורי התעשייה שלידה, האזור השלישי הוא שכונת התקווה וחלק משכונת יד אליהו והאזור הרביעי הוא שכונת שפירא ושכונת קרית שלום:

AllZonesBordersWithCityBorderWithPolygons-English

כפי שכבר ראינו, אזורים ותיקים יותר הצליחו לפתח רחובות מסחריים, ואילו האזורים החדשים לא הצליחו לעשות זאת. בנוסף, מצאנו שתנועת הולכי הרגל רבה יותר באזורים הותיקים. להלן מופיעה המפה של כל ארבעת האזורים עם פריסת המסחר עליהם ופריסת תנועת הולכי הרגל כפי שנמדדו בממוצע של תנועה לשעה. פריסת המסחר מצויינת בקוים, כאשר קו אדום מציין מסחר משני הצדדים וקו כתום מציין מסחר בצד אחד. תנועת הולכי הרגל מופיעה בנקודות כך שנקודה אדומה מציינת תנועת הולכי רגל רבה (מעל 400 הולכי רגל בממוצע לשעה), ונקודה כתומה מציינת תנועת הולכי רגל בינונית (מעל 200 הולכי רגל בשעה בממוצע):

PedCountAllWithTotComm-English

המחקר שלנו מתבסס על תיאוריית תחביר המרחב (space syntax), שמדגישה את הדומיננטיות של מבנה רשת הרחובות על תהליכים אורבניים מגוונים. אחד המאמרים המוכרים יותר בתחום הזה עוסק בקשר בין המבנה העירוני ותנועת הולכי הרגל. מדובר במאמר של ביל הילייר וחברים משנת 1993 שמתאר את התנועה הטבעית של אנשים במרחב העירוני ומחבר בין תנועה, שימושי קרקע ומבנה הרשת הרחובות. הילייר מציע את הדיאגרמה הבאה לתיאור האינטראקציה בין תנועה למימדים המרחבי והפונקציונאלי. הוא מראה שלמבנה המרחבי יש השפעה על תנועה ושימושי קרקע, אבל שלשימושי קרקע ותנועה אין השפעה על המבנה המרחבי. לתנועה ולשימושי קרקע ישנה השפעה הדדית זה על זה, כלומר תנועה יכולה לעודד התפתחות של מסחר שבתורו יכול להגביר את התנועה. בדיאגרמה שלהלן M מתאר תנועה (Movement), מסחר מסומן ב-A בשביל Attraction ו-C מסמל את המבנה המרחבי (Confguration).

HillierDiagram

ועכשיו אנחנו מגיעים לתרומתנו להתפתחות התיאוריה והאנושות. הממצאים שלנו שמבוססים על מאות שעות של ניתוחים סטטיסטיים מאששים את התיאורייה של הילייר ומהרחיבים אותה כך שתכלול גם את המימד הפיזי וכן את אופי המרחב שנוצר (מסורתי לעומת בן-זמננו). המימד הפיזי של חתכי רחובות נמצא קשור גם הוא לרשת הדרכים ועשוי להשפיע על תנועת הולכי הרגל ואף להיות מושפע על ידה (בדומה למימד הפונקציונאלי). למעשה, רוחב מדרכה עשוי להשתנות בעקבות תנועת הולכי רגל ולשנות את התנועה הזו בהמשך. בדיאגרמה שלהלן אתם יכולים לראות את המשולש של הילייר מימין, כאשר למעלה מופיע סוג האזור אשר משפיע על כל מימדי הסביבה הבנוייה:

DiagramForBlog

וזה תם לו הפוסט. למי שמעוניין לקרוא את המאמר כולו, הוא ניתן לצפייה בלינק הזה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אורבניזם, אקדמיה, הולכי רגל, תחבורה, תל-אביב, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על תנועת הולכי רגל – בדיאגרמה אחת פשוטה

  1. גליה לוי הגיב:

    מזל טוב על הפרסום! ממש מעניין!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s