עולים למגרש (של התכנון העירוני)

סופסוף הגיע הזמן לשתף כאן ובכל מקום את מה שאני עושה במשך השנה וחצי האחרונות. אחרי הרבה שנים של דיבורים וכתיבה על תכנון, דוקטורט בגיאוגרפיה וגם כמה וכמה מאמרים אקדמיים הגעתי לעולם האמיתי. לפני שנה וחצי חברתי אל האדריכל יונתן לבנדיגר, שחזר מתואר שני בלונדון בתכנון ותחבורה, ופתחנו עסק שעוסק בייעוץ ותכנון. בזמן שחלף נכנסנו עמוק יותר ויותר לתהליכי קבלת ההחלטות בתכנון עירוני בשלל תחומים – תחבורה, שימושי קרקע (בעיקר תעסוקה) ועוד. המפעל שלנו נקרא PlaNet ויש לנו אפילו לוגו:

ההתמחות שלנו היא בהערכת פוטנציאל מרחבי (נגישות ומרכזיות) על בסיס ניתוח הרשת העירונית (רשת הדרכים ורשת התחבורה הציבורית) באמצעים שונים כשהעיקרי ביניהם הוא גישת תחביר המרחב (space syntax). הפוטנציאל המרחבי קובע לא מעט מהדינמיקה של התנועה בעיר ומההתפתחות של שימושי הקרקע (לדוגמה, היכן יווצרו מסחר ותעסוקה). מהערכת הפוטנציאל אנחנו יוצאים לבחינה של חלופות תכנוניות בהתאם להקשר של הפרוייקט בו אנו מעורבים, תוך מתן דגש רב על יצירת מפות וויזואליזציות ברורות ונקיות עבור מקבלי ההחלטות. אנחנו מכניסים את נושא תכנון הרשת העירונית לתוך תהליכי התכנון, מתוך הבנה שהרשת העירונית יכולה לסייע או להפריע במימוש המטרות התכנוניות הקשורות לבינוי ולתחבורה עצמם.

עד כה הספקנו לייעץ בתהליכי תכנון רבעים על קרקע מופרת (brownfields), במוקדי תחבורה מורכבים וכן בתכנון מרחבים עירוניים חדשים ברחבי מטרופולין תל אביב ומחוצה לו. אנחנו עובדים עם כולם – רשויות מקומיות, משרדי ממשלה, גורמים פרטיים מגוונים ועוד ועוד.

אנחנו נהנים מאוד מהתהליך והעבודה עם השותפים שלנו ובהחלט מרגישים שאנחנו נמצאים בחזית השינוי של מקצוע תכנון הערים אל עבר מקום מבוסס ומדעי יותר, כאשר אנו עמלים על פיתוח ניתוח אנליטי שמאפשר לעזור בפתרון האתגרים התכנוניים. אם אתם מקבלי החלטות או מתכננים או יזמים או עוסקים בתכנון עירוני בכל הקשר אחר ורוצים לשמוע עוד – מוזמנים לעיין כאן וגם ליצור קשר.

בהמשך הדרך אני אפרט באופן ספציפי יותר על מקרים בהם הניתוח המרחבי מסייע לתהליך התכנון להתקרב למטרות שהוא מציב לעצמו, ומה שאנחנו לומדים במסע הזה. בהצלחה לכולנו!

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה ייעוץ, תחבורה, תכנון. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s