חוויה מתקנת לאלו השונאים את תל-אביב

כולכם מכירים אותם, ויכול להיות שיש לכם אפילו חברים כאלו. אני מתכוון לאלו השונאים את תל-אביב (להלן שאת"א = שונא את תל-אביב). השאת"אים מתחלקים לשני סוגים: אלו שלא מגיעים אליה בכלל אף פעם, ואלו שמגיעים אליה מדי פעם לבילוי, אבל לא יגורו בה בחיים. בדרך-כלל, השנאה לעיר נעוצה בבעיות התחבורה והחנייה שלה ומתבטאת בביטויים כמו "אין שם חנייה" וכיו"ב. ובכן, למען אלו השונאים את העיר וחבריהם, אני מתכבד להדליק פוסט זה ובו אפרט כיצד ניתן לקחת כל שאת"א ולהפוך אותו או אותה לאוהבי העיר.

ובכן, הדרך הטובה ביותר להכיר את העיר היא בשעות היום, רצוי באמצע השבוע, אבל אם זה לא מתאפשר אפשר גם בשבת, ואפילו ביום ששי העמוס. הזמינו את השאת"א לתל-אביב, אבל בשום פנים ואופן אל תתנו לא לנהוג או לחפש חנייה בעיר, שכן פעולה כזו תעיר בו טראומות רדומות, והוא ייזכר בפעם האחרונה שהגיע לעיר, חיפש חנייה חצי שעה, חנה באדום-לבן ונגרר לו הרכב. הציעו לשאת"א להגיע לעיר בתחבורה ציבורית (עדיף רכבת), או במקרים קשים איספו אותו עם רכבכם (או תמליצו על מונית) ועזרו לו להיכנס לעיר ללא עצבים.

אין ללעוג בפני השאת"א הפרובינציאלי על המקום ממנו הוא בא. השאירו לו לעשות זאת בסוף היום בעצמו.

בעת הסיור עם השאת"א בעיר מומלץ לבצע את הפעילויות הבאות (הסדר לא חשוב):

1. ישיבה על ספסל בגינה (גינת חיסין והגינה ליד סוזן דלאל הן החביבות עליי) תראה לשאת"א את השקט ומעט הירוק שאפשר למצוא במרכז העיר.

2. סיור בגלריות ברחוב גורדון ייתן טעימה תרבותית בחינם.

3.הים בחורף ובאביב הוא אחד המראות היפים בעיר, במיוחד לקראת שקיעה בסתם יום של חול. בקיץ חם מדי, צפוף מדי ומלוכלך, במיוחד בסופי השבוע.

4. סיבוב בסימטה אלמונית ופלונית יוסיף להתפעלות של השאת"א שלא חשב שיכולים להיות מקומות כאלה בתל-אביב. אפשר לעצור בנסיך הקטן להתפלפלות ספרותית וגם לשתות קפה שם או בסוניה געצל שפירא. לרדיקלים, מומלץ לבדוק את מדף הספרים של סלון מזל, ולפתוח בשיחה על ההרס העצמי של הקפיטליזם.

5. מהסימטאות המשך בחצייה דרך גן מאיר לרחוב טשרניחובסקי עד סוף הרחוב (כולל ביקור בחנות הפופים והחנות לספרי עיצוב) וחזרה דרך רחוב ביאליק עד בית העירייה הישן. כיכר ביאליק תפתיע את השאת"א ותגרום לו לעצור ולחשוב, שמא בכל זאת יש יופי בעיר תל-אביב.

6. סיבוב בכמה חנויות ספרים מומלץ אם השאת"א נוהג לקרוא, ברחובות קינג ג'ורג' ואלנבי יש כמה מהחנויות המשומשות הטובות בעיר.

כיכר ביאליק

בעת הסיור עלול השאת"א להיתקל בכמה טיפוסים אותם לא יוכל לאפיין ולכן עליכם לעזור לו:

הומלס – בן-אדם שמחכה לדירה פנוייה בתל-אביב ובינתיים מעדיף לגור ברחוב על-פני דירה ברמת-גן.

עובד זר – בן-אדם שמגיע ממקום כל-כך דפוק שמגורים בדירה מעופשת בדרום תל-אביב עדיפים בעיניו (ובנוסף אין לו זכויות בגרוש).

הומוסקסואל – גבר שמעדיף גברים. חשוב להסביר לשאת"א שהומוסקסואליות לא מדבקת ושגם הומוסקסואלים הם בני-אדם (וגם להם חסרות כמה זכויות).

במקרה של היתקלות עם סלבריטי שהשאת"א זיהה מהטלוויזיה עליכם להסביר לו שגם סלבריטאים הם בני-אדם וכולם משום מה גרים בתל-אביב. אם השאת"א מתחיל להזיל ריר ורוצה להצטלם עם הדמות הטלוויזיונית או לגעת בה, עליכם לנגב את הריר מהפה שלו, ולהסביר לו בתוקף שאין קשר בין הדמות מהטלוויזיה לאדם. אם הוא עדיין מתעקש לחבור לצילום משותף התרחקו לאיטכם מהמקום.

התגברתם על כל הקשיים והשאת"א עדיין איתכם בתל-אביב. עכשיו מגיע שלב ההכרעה. בשלב זה עלולה ההתנגדות האחרונה של השאת"א לעלות ולטעון שתל-אביב היא עיר שמלאה בהומלסים, עובדים זרים, הומואים, שמאלנים ומניאקים. עליכם להרגיע את השאת"א, לציין שמדינת ישראל הוקמה בתל-אביב ושבעיר נוהלה המלחמה העיקרית נגד הבריטים בתקופת הישוב. ניתן לבקר גם בבית-הקברות בטרומפלדור ולתת כבוד לגדולי האומה שקבורים שם.

כבוד

במהלך הסיור יש להימנע ככל האפשר מהתקרבות לאתרי בנייה בעיר (לא קל, אני יודע). בסוף היום מובטח לכם שידידכם יתחיל לספור את הימים עד למעבר לתל-אביב.

לגבי חוויות ליליות חיוביות אני ממליץ לקרוא פה על חוויותיה של הגר בלילה עירוני.

ועוד סיפור אחד טוב על תל-אביב דרך האופניים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה המלצה, כיכר ביאליק, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על חוויה מתקנת לאלו השונאים את תל-אביב

 1. בתור שאת"א מובהק דומני שהתעלמת מבעיה אחת עיקרית.
  ראשית, אציין שדווקא עם חניה ותחבורה בת"א אני מסתדר טוב מרוב התל אביבים. נסיעה ברחובות העיר לא מרגיזה אותי, כי היא הפקקון נותן לי עוד כמה דקות עם המזגן. גם החניה לא מטרידה אותי – מוצאים אחת בסוף, או שמשלמים, בשביל כמות הפעמים שאני בת"א אני יכול לזרוק 12 ש"ח מדי פעם.
  הבעיה העיקרית בת"א, לפחות עבור אלה מאיתנו המתגוררים בכפר המכונה "ירושלים", "אל-קודס" או "עיר הבירה של ישראל", היא מזג האוויר.
  אי אפשר, פשוט אי אפשר, לחיות בחום ובלחות התל אביביים. קח אותי לשבת בגינה, אתה תראה ירוק ולי ישרפו העיניים מזיעה. עשה לי את הסיור המדובר, ושום דבר לא יוכל לחיות ברדיוס של עשרה מטרים ממני אחריו. ראיתי איזה לינק לאופניים. הנה מתכון בטוח לשפשפת שלא תעבור גם עם שני טון משחה: שים אותי על אופניים בת"א, ותן לי לרכב עשר דקות. גם אם אני אהיה עירום תהיה לי שפשפת.
  איכס, זה יצא משפט נורא מגעיל, אבל בכל זאת.

  כתוב טוב, משעשע, אבל לא משכנע. אם אפשר היה למזג (מלשון מיזוג אוויר) את ת"א, הייתי מוכן לשקול לשלם שכר דירה כפול מבירושלים על חצי מגודל החדר. עד אז – אני אשאר שאת"א. 🙂

 2. לרמן הגיב:

  מסכים איתך לגבי בעיית הלחות בעיר, אבל היא קיימת (רק) שלושה חודשים בשנה. העונה הטובה ביותר של תל-אביב היא עכשיו, לפני החום הגדול. בין אמצע יוני לאמצע ספטמבר אין הרבה מה לעשות חוץ להתחבא בבית ליד המזגן, לטוס לחו"ל ובשאר הזמן לנסות להתעלם מהדביקות ולהתקלח, ושוב להתקלח ועוד פעם אחת ליתר ביטחון.

 3. יוחאי הגיב:

  לרמן, אתה עושה עבודת קודש!
  הייתי מוסיף לסיור את כיכר המלך אלברט (בית הפגודה), שהיא פנינה. ככה השאת"א יראה עוד מקומות יפים בתל אביב. והייתי מוסיף לסיור קטע משדרות רוטשילד, רצוי שיכלול את המקטע הקצר בין נחמני למאז"ה. צפיה בכל הבחורות יגרום להזלת ריר נוספת.

  נמרוד, בחורף הירושלמי, פחד אלוהים לצאת מהבית. לעומת זאת, בתל אביב אין חורף אמיתי.

 4. לרמן הגיב:

  תודה רבה, יוחאי. אכן, כיכר אלברט ראויה לציון, חמקה לי מתחת לאצבעות.

 5. בתיה הגיב:

  לא הבנתי איפוא אני צריכה להירשם לסיורים. אני רוצה לבקר בלופט של קסטיאל

 6. הילה הגיב:

  לא יעזור – שונאת את תל אביב!
  עיר מגעילה, בלי חניה (כן, זו הסיבה האמיתית לשנאה) ועם תחבורה ציבורית על הפנים!!!
  בנוסף – מלוכלכת מאוד ועם לא מעט אנשים שתופסים מעצמם , כאילו עצם היותם שוכרים דירת חדר במרכז ת"א נותנת להם עליונות על אחרים.
  דווקא נולדתי בת"א וגרתי שם יותר מעשרים שנים, אבל כשעזבתי את ההורים בחרתי לגור ברמת גן – אופציה שפויה יותר, עדיין קרובה לעבודה אבל עם חניה ובלי פוזה.

 7. לרמן הגיב:

  קשה, קשה לצאת מהאוטו, אבל הרבה יותר נעים אחר-כך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s