חברון ואוסישקין – מאז ולתמיד?

נתחיל בהצגה ונלך למציאות. הייתי הערב בהצגה "חברון" מבית היוצר של הבימה בשיתוף עם הקאמרי. לצערי הרב, שני התיאטראות הגדולים בתל-אביב וקאסט גדול מרשים ביותר (כולל מכרם חורי) הצליחו לייצר הצגה שמרגישה יותר כמו סרט קולנוע לא אמין מאשר כמו תיאטרון. אובר-דרמטיזציה, פאתוס בלתי-נגמר ואלמנטים פנטסטיים שהזכירו את חנוך לוין על קוקטייל רע של סמים נתנו לי חוויה בינונית מינוס.

בקצרה, כמו שאתם מבינים מהשם, ההצגה מתרחשת בעיר חברון ומתמקדת במתח בין היהודים לערבים בעיר. התפאורה מושקעת ומרשימה, אבל יש יותר מדי סצינות "אקשן" בהצגה והרוגים, ובסך-הכל זה לא יושב טוב. אני לא נהניתי, וזה לא בגלל שהנושא לא טוב, פשוט ההצגה לא טובה, ומה שלקחתי ממנה בעיקר הוא שחברון היא עיר משוגעת של אנשים משוגעים. הקטעים היחידים שנהניתי מהם הם כשסוחר האבנים מנסה לעבור במחסום של החייל שכבר לא זוכר כמה זמן הוא תקוע בשמירה על המחסום.

ועכשיו, מפוליטיקה בתיאטרון נחתוך למציאות. העשבים השוטים של אוסישקין השתמשו בנשק יום הדין וחיללו את קברי הוריו של רון חולדאי. למרות הסימפטיה שלי ולמרות שאני מסכים עם מה שזלוטיקמן אמר, על חשיבותם של היכלי ספורט, אני חושב שאין ברירה ופעולה כזו מחייבת את הרס אולם אוסישקין עכשיו. אם יש דבר אחד שמקומות כמו חברון על מערת המכפלה שלה יכולים ללמד אותנו הוא שאין אבנים קדושות ואסור לקדש אבנים בכלל. קידוש אבנים עולה בחיי אדם בסופו של דבר. הקסם של תל-אביב הוא שאין בה שום דבר קדוש חוץ מהאנשים שחיים בה (ואולי גם כיכר רבין, אולי).

ודבר אחרון על פוליטיקה. במרכז שדרות רוטשילד יש תערוכה של קסאמים משדרות (המקום ההוא שמדברים עליו בחדשות ותקוע ליד עזה). אני חושב שזה פרויקט יפה ולשם שינוי לא מסחרי כמו שהתרגלנו כבר. וואינט כמובן מנסים לחמם את הטוקבקיסטים ושוב מעלים את הטענה שהתל-אביבים חיים בבועה. אני חושב שכולם חיים בסוג של בועה. ישנה הבועה של החיפאים, ישנה הבועה של הירושלמים וישנה הבועה של ירוחם. הבועה של תל-אביב היא פשוט הרבה יותר טובה, אז נטפלים אליה.

(קסאמים ברוטשילד)
תערוכת הקסאם בשדרות רוטשילד

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, גיאו-פוליטי, תיאטרון, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על חברון ואוסישקין – מאז ולתמיד?

 1. גת הגיב:

  1) חברון היא אכן מעוז השגעון, כנראה שההצגה לא הייתה משהו אבל את מסר השגעון הם הצליחו להעביר בכל זאת…
  2) אני ממש נגד חילול הקברים של הוריו של חולדאי וזה מעשה בלתי נסלח, יחד עם זאת כל העיסוק הזה באוסישקין מראה שיש חיים אחרים בארץ ושאנשים חיים בשביל דברים נוספים ומוכנים להפגין על מה שחשוב להם
  3) אהבתי את מה שכתבת על חוסר הקדושה של תל אביב… לא חשבתי על כך קודם אבל אולי בגלל זה כל כך קל לי/ כיף לי לחיות כאן, אין את המתח הזה שקיים בירושלים. וכיכר רבין לטעמי רחוקה מלהיות קדושה, אולי היא אתר הנצחה אבל רבין לא ממש היה המשיח (אם כי יש כאלו שיטענו שכן), זהו מקום שבו התרחש רצח פוליטי שהשפיע על ההיסטוריה של מדינת ישראל, אולם התרחשו כל כך הרבה אירועים כאלו בתל אביב והמקומות לא נהפכו לקדושים (ר"ע יאיר שטרן).
  4) נוטה להסכים עם האמירה שלך על הבועה התל אביבית, היא כנראה באמת יותר סקסית מאשר זו הרשל"צית/ כפ"סית / טבעונית וכו'

 2. לרמן הגיב:

  לא יודע מה לחשוב על כיכר רבין. אני חושב יותר שהתכוונתי לכך שהיא המקום הכי חשוב בתל-אביב (לאו דווקא קדוש). מצד שני גם בית דיזנגוף חשוב מאוד וגם בית-הקברות טרומפלדור. וכן, ברור שחשוב שאנשים יפגינו על מה שחשוב להם, גם אם זה על נושאים לכאורה "קטנים" (שהם כמובן הרבה יותר חשובים מהנושאים "הגדולים" לכאורה). ההפגנות של האוסישקינאים חשובות, אבל הם לקחו את המחאה לכיוון כתום מדי.

 3. almost30 הגיב:

  לרמן- דווקא בתור אוהד מכבי, אני נגד הריסת אוסישקין , מכמה סיבות:
  1.העובדה שהם בלב שכונת מגורים, אמנם מהווה מפגע לחלק מהתושבים, אבל על מנת לערב כמה שיותר את הציבור בתרבות,ספורט ואירועים אחרים חשוב שמבנים אלו יישארו בתוך השכונות.במקרה הנ"ל זה גם חלק מהקסם של המקום.(כמו יד אליהו)
  2.חלק גדול מלהיות אוהד ספורט הוא הצד הפסיכולוגי. אוהד יודע שעם הזמן השחקנים יתחלפו, המאמן יתחלף ואפילו הבעלים ימכרו בלי להניד עפעף ויתבטאו נגד הקבוצה בכל הזדמנות. אוהד מסור גם ישלים עם ירידת ליגה,עליית מחירי מנוי ומה לא. רק שני דברים לא משתנים- צבע החולצה(צהוב ,ברור!) וההיכל הביתי -ההיכל מייצג היסטוריה, גאווה ומסורת(אני לא מגזים,ככה זה). לכן לא מדובר בעניין של סימפטיה, הם אכן נלחמים על הבית. לגבי עניין חילול קברי הורי חולדאי- מעשה שלא ייעשה ויש לגנותו, אך הוא לא יכול להיות שיקול במריבה על אוסישקין.
  מעבר לכך, זאת הפעם האחרונה שאני בעד הפועל, ולאחר שיצליחו לשמור על הבית, אנחנו נבוא "להתארח" בבית וניתן להם ניצחון צהוב נעים כזה.

 4. לרמן הגיב:

  כמעט30, האמת היא שאני לא יודע איך ישפצו את אוסישקין ומאיפה יביאו את הכסף. העירייה לא תיתן גרוש, וגם גורמים מסחריים לא נראים לי מעוניינים כל-כך.

 5. יוחאי הגיב:

  אוסישקין הוא מבנה גרוע. צריך להקצות להפועל תקציב להיכל חלופי, כמובן שבתוך העיר. אבל המבנה הקיים בהחלט מיותר. אין לו ערך ארכיטקטוני, ואין לו יסודות חזקים. גם את הייבורי הרסו, אז גם את אוסישקין אפשר להרוס.

  לגבי הקסאמים, אני רואה שהקדמת אותי…בקרוב עולה פוסט שלי בנושא. יישלח טרקבק.

 6. almost30 הגיב:

  על זה אני נאלץ להסכים. במקרה של יד-אליהו, נוקיה שילמה את החלק הארי. אבל זה כבר נוגע לשיווק ומנהלי הקבוצה שכל תפקידם(ועל זה מקבלים שכר) לדאוג להצלחת הקבוצה ולא פחות חשוב למשאבים.

 7. פינגבאק: things.co.il

 8. arluk הגיב:

  וזאת הטעות שלך. ישנם גורמים מסחריים שמאד מעוניינים. מעוניינים לקנות את הקבוצה, לשפץ את האולם ולהחזיר את הפועל ת"א למרכז הבמה. העניין הוא ששאול אייזנברג בזמנו לא רצה למכור אלא שאף לעיסקה סיבובית על המגרש עם העירייה. כזאת שתשאיר לו נתח יפה בכיס. היום זה כבר אבוד. המגרש כבר מכור לאיזה בעל חניון או יזם זה או אחר. אל תתפלא אם מחר יקום שם מגדל מגורים מפואר. תאמין לי, אם מחר חולדאי ייצא בקריאה לבעליי עניין פרטיים לעזור לעירייה לשפץ את האולם – יעמדו אצלו בתור. הוא פשוט לא רוצה כי לא יצא לו מזה שום דבר. ממגדל מגורים או חניון אפשר לגרד כמה שקלים מהצד.

 9. almost30 הגיב:

  נמרוד- כל מילה בסלע! (למרות שאתה אדום 🙂 )
  מה עדיף לתושבי הצפון הישן(ות"א כולה בעצם)- היכל תוסס או מגדל שיעשה צל על כל האיזור?

 10. לרמן הגיב:

  מה שבטוח, עדיף שיתוף הציבור (ובמיוחד התושבים באזור) בתכנון. זו הבעייה המרכזית של כל הפרויקטים בעיר.

 11. חגי הלמן הגיב:

  בעניין הקסאמים ברוטשילד ו"תל אביב כבועה": אין לי כוח לכתוב שוב את העמדה שלי בנושא, אבל אני רוצה שהיא בכל זאת תישמע. אז הנה פוסט אצלי וגם דיון מעניין בגלוב, שניהם מאמצע יוני.

 12. סלע הגיב:

  חולדאי ייגרר לסיבוב שני על השטות של אוסישקין
  מדובר באנשים שלא מטריחים עצמם בדר'כ ללכת לבחירות מוניציפאליות, כנראה גם לא כלליות. בפעם האחרונה הוא לקח 43% , כל מה שצריך זה 3.01% עצבניים…
  👿
  מישום שחולדאי צריך לאסוף 40% + קול אחד יותר ממתחריו. זה החוק.

  לגבי חילול הקברים של הוריו אין בכלל מה לומר, חארות המחללים!
  אבל מיכאן לקבוע שזה צריך לבוא במכלול השיקולים לעניין אוסישקין?! לא נראה לי צודק- כי אין עניין חילול הקברים קשור עיניינית באוסישקין.

  שמעתי את הראיון בגל'צ לאחר החילול, גם של חולדאי "הכתובת הייתה על הקיר" וגם של יו'ר מאבק האוהדים של אוסישקין. טענתו של יו'ר המאבק מעלה דאגה – לא מתירים לאוהדים להיכנס לישיבות מועצת העיר. זה מסוכן, היום יגבילו מישיבות מועצה מחר יגבילו תנועה במקום אחר. וחולדאי צריך לתת על כך תשובות. אני לא מבין את חוג האוהדים – הרי הדבר צריך להיפתר ב-מו'מ (עם גורמי העירייה, שמודאגים בוודאי מפיצוץ ישיבות) או משפט. עושה לי רושם שמנהיגיהם לא ממש מבינים מהן האופציות שעומדות לרשותם.

  יאללה לרמן , נתראה מחר במסיבת רחוב של פלורנטין.
  סלע.

 13. לרמן הגיב:

  אל דאגה, סלע, נתארגן מול חולדאי, הפעם הוא ייפול – יש גבול לזלזול, יותר מדי אנשים כבר נפגעו ממנו.

 14. ברק הגיב:

  הנה ביקורת על ההצגה (הפקה משותפת של הקאמרי והבימה) שפורסמה היום –
  http://www.tam.co.il/13_7_2007/tarbut_theatre.htm

  "הפקת היוקרה "חברון" היא חיזיון אסתטי ריקני, ואולי אחת ההצגות הגרועות ביותר
  שמרט פרחומובסקי ראה אי פעם"

  מביש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s