מקבץ לינקים לסופ"ש

מקבץ קצר בסיומו של שבוע מתיש:

1. יונת נחמני עשתה פרויקט מאבקים תל-אביביים בידיעות תל-אביב. בין הכותבים בפרויקט אפשר למצוא את ליאת איזקוב מפלורנטין, ואת הסחבק של לב לבייב, נויפלד. אחד המאבקים החשובים בעיניי בשנה שעברה היה המאבק של דרור פקטור, בעל פאב השופטים (באבן-גבירול פינת השופטים) לשרוד את תקופת השיפוצים. העירייה כמובן לא פיצתה אותו וההפסדים היו גדולים בתקופה בה לא היה ניתן מבחינה אנושית לשבת ולשתות בירה בשופטים. אני שמח שהפאב הקרוב לביתי נשאר בחיים ושהטוסטים המצויינים והנקניקיות המשובחות שלו ימשיכו למלא את כרסי בלילות חורף קרים.

2. מסתבר שפתח-תקוה היא מוזיאון אורבני תוסס עם שלל חידושים ארכיטקטוניים שטרם נראו בארץ ובעולם. לברצלונה, לונדון וניו-יורק יש ממי ללמוד. (טיפ: שרון).

3. ככה נראים שני גברים מזוקנים שמסתובבים בשדרות רוטשילד ומשדלים עוברים ושבים להעביר כתובת לעיר העברית הראשונה.

4. החברה' הטובים מירושלים פתחו עצומה אינטרנטית למען דיור שפוי בעיר הנצח, שעלולה להפוך בקרוב לעיר הרפאים הגדולה בעולם.

5. עדיין מוקדם לשפוט, אבל נראה שרכבת ההרים של מחירי השכירות בתל-אביב נעצרת.

6. מי שיצליח להישאר בתל-אביב עד 2009 יוכל לראות מה עושים עם 90 מיליון ש"ח (וכמובן, אין שום קשר לבחירות).

פוסט זה פורסם בקטגוריה לינקים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על מקבץ לינקים לסופ"ש

 1. vandersister הגיב:

  פתח תקווה שולתתתת!!!11 :mrgreen:

 2. שרון הגיב:

  5. אמן ואמן! למרות שכבר השלמתי עם העובדה שאם אני לא רוצה להתחרפן ממחירי השכירות, כנראה שדירתי הבאה תהיה בסלאמס של דרום תל אביב. ואני בסדר עם העניין, כי אני גרה כרגע בסלאמס של צפון-מזרח-תל אביב-בואכה-עזה, אז מה ההבדל בעצם?
  (עכשיו רק שיירדו המחירים באופן דרסטי בתוך חודש וחצי, אם אפשר, כי שרון צריכה דירה חדשה באפריל).

 3. יוני הגיב:

  לרמן, מה הקשר בין ה-90 מיליון לבחירות? אם כבר זה לרעת העירייה.
  החגיגות עצמן תהיינה רק ב-2009, בעוד הבחירות יהיו ב-2008 – כך שהיא תספוג את הביקורת על ההוצאה כבר עכשיו לפני הבחירות (כי ביקורת יש לא משנה מה עושים), בעוד הפירות מהחגיגות יהיו רק לאחר הבחירות – כך שלחולדאי לא יהיה על מה לקחת קרדיט עדיין.

  וכל שאר הפרוייקטים שמצויינים שם (הבימה, בריכת גורדון וכו' ) בוודאי שלא קשורים לבחירות – כי זה משהו שכבר בתהליך שנים ארוכות.

 4. לרמן הגיב:

  יוני, מה שקשור לבחירות זה ההבטחות (פסל של דיזנגוף וכו' ) לתל-אביב טובה יותר והיסטורית יותר.

  שרון, שיהיה בהצלחה ונצלי את ההזדמנות לחזור למרכז העיר.

 5. יוני הגיב:

  התושבים לא טיפשים כמו שאתה חושב.
  במצטבר, חולדאי מפסיד ממה שאתה טוען שהן הבטחות לקראת חגיגות ה-100, כי כל המימוש שלהן יהיה לאחר הבחירות, ולכן אולי יש לו מעט "הכנסות", אבל הרבה מאד "הוצאות" בדמות ביקורת כמו שאתה מרבה לעשות כאן (וסלח לי על עולם הדימויים החשבונאי).

  מלבד זאת, האם נראה לך שמישהו יבחר בו בגלל שהוא שם פסל של דיזינגוף?
  הבעיה של חולדאי זה לא להוכיח ביצועים של משימות – כמעט כל הפרוייקטים שהוא מדבר עליהם (שהם ביצועיסטים) לבסוף נעשים, גם אם לוקחים זמן (כמו למשל בניית הטיילת על חשבון בריכת גורדון – שלקח הרבה זמן בגלל המו"מ עם הועד).

 6. יוחאי הגיב:

  שרון, לכי על מרכז העיר. בסופו של דבר, כולם מוצאים דירה, למרות הסיפורים הקשים. הסיפורים קצת התנפחו. ירידת שער הדולר תאפשר לך למצוא דירה טובה במחיר טוב.

 7. לרמן הגיב:

  יוני, חלק מנאמני בריכת גורדון יגידו שחולדאי דרס אותם (ואני לא מתייחס לעובדה האם הביצוע של הטיילת המתוכננת מוצדק או לא, הטיעונים לכל צד די מורכבים). דרכי הצבעה מוניציפאליות בעיקרן נוטות יותר לטובת פוליטיקה של "שטח" מאשר פוליטיקה של פרסום, בעיקר עקב אדישות התושבים. בעניין זה אני חושב שחולדאי עשה טעות בזה שעורר לפעולה הרבה קבוצות פעילים, שסביר להניח ילכו בעוצמה נגדו (ונגד חלק מחברי המועצה) בשעת הבחירות.

  לגבי חגיגות ה-100, ברור לי שהחגיגות נדרשות, אבל בתוכן גם יושב הרבה מאוד אגו וכבוד של ראש-העיר (וזה בסדר מבחינתי, כך זה היה תמיד), וחולדאי ממנף באופן מסויים את ההכנות לקראת החגיגות לטובתו (עיין ערך שיפוצים גרנדיוזיים, שברור לי כי חלק מהתושבים מאוד מרוצה מהם, ולא היו מתאפשרים ללא התירוץ של החגיגות).

  הביקורת הכללית על חולדאי בבלוג באה מכיוון שאני מאוד רוצה לעזור לו להצליח בתפקידו המסובך והחשוב, ולפעמים נראה לי שבלי משים הוא עושה טעויות שפוגעות בעיר ובהצלחתו בתפקיד ראש-העיר. כמו כן, אני חושב שחולדאי עשה הרבה דברים טובים בקדנציה הזאת (למרות סלידתי האישית מהנמל, ברור לי שברמה המטרופולינית הוא הצלחה לא קטנה), אבל הוא סובל הרבה פעמים מבעיות בפיניש (באבן-גבירול חלק מהמקומות ששופצו נפתחו מחדש כבר מספר פעמים, ושבילי האופניים המפורסמים חסומים ע"י תחנות אוטובוס/דוכני פיס בחלק מהמקומות). נראה לי שחסרה לראש-העיר תשומת לב לפרטים הקטנים.

 8. ליאור הגיב:

  ניראה לי שבתחום מחירי הדירות בתל אביב המגמה היא עלייה או השוואת מחירים בין הדרום לצפון. האופי והאווירה בדרום והבנינים המשופצים, האדריכלות יחד עם תחושת מיאוס ושובע מהצפון ומהצפון הישן בפרט (בעיקר אצל הצעירים שנוהרים אחרי טרנדים, נו מה לעשות?)
  אז אולי הדרום הוא בכ"ז הצפון החדש?

 9. ליאור הגיב:

  אה כן והלינק שהעברת על פתח תקווה
  היה פשוט ענק !!

 10. יוני הגיב:

  לרמן, קודם כל אני חושב שביקורת היא דבר חיובי, ואם לא היינו מאפשרים אותה – אז מצבנו היה חמור.
  אם לא הייתי אוהב לקרוא את הביקורת כאן בין השאר, מן הסתם לא הייתי חוזר לבלוג.
  אני מסכים איתך שיש בעיה לגופים גדולים (זה לאו דווקא קשור באופן ספציפי לחולדאי, אבל בהחלט גם לו) עם ירידה לפרטים הקטנים.
  מה שעשו עם שביל האופניים באבן גבירול זו פשוט חרפה – ואני מאד מקווה שיסיימו את העבודה.

  בנוגע לחגיגות – טוב מאד שיש תירוץ סוף סוף לשיפוצים גדולים ולמציאת התקציבים.
  בירושלים לדוגמא שיפצו חצי ממרכז העיר בתירוץ של "הרכבת הקלה". אין כמעט שום קשר בין השניים, אבל השתמשו בתירוץ של הרכבת להוצאת תקציבים מאד גדולים על שיפוץ המון רחובות במרכז העיר (כמובן שההפרעות של השיפוצים גם זכו לביקורת ותלונות).

  לגבי קבוצות הפעולה – אני שמח שסוף סוף יש התעוררות בתל אביב, אבל לטעמי דווקא התרומה של זה לא תהייה בהחלפת חולדאי (אני כמעט בטוח שהוא יישאר עוד קדנציה), אלא אולי בכך שיקפיד בעתיד יותר לשים לב לכלל הציבור.

  עם זאת, אני חייב להגיד שכמעט כל דבר שעושים – בסופו של דבר יש קבוצות בעד וקבוצות נגד, אז אני לא בטוח עד כמה הוא מתרגש.
  דווקא הסיפור של בריכת גורדון מפתיע אותי. בסופו של דבר מדובר בקבוצה קטנה של אנשים שתמכו בשימור, לעומת הרווח הגדול שיש בהקטנה שלו (עם הרחבת הטיילת, שיפור נגישות וכו'). אין לי ספק שאם חולדאי בסופו של דבר היה נכנע לחלוטין לתומכי הבריכה, היו מגיעים אנשים אחרים ואומרים בדיוק את הדבר ההפוך ומבקרים אותו גם בזה.

 11. מינק הגיב:

  שלום, אני בחור צעיר (יחסית, יחסית) שעבר לתל אביב לא מזמן. הגעתי לבלוג שלך מתישהו והתחלתי לקרוא אותו. בגלל שאני הולך להעביר את השנים הקרובות לפחות בתל אביב עקב עבודתי, אני מתעניין בנעשה באופן כללי, למרות שאני (עדיין) די מנותק.
  עוד, התרשמתי מהקמפיין שלך להרשמת מתגוררים בעיר בתור תושבים על מנת שיוכלו להצביע.
  אז ככה :
  אני בהחלט מאמין בהליך הדמוקרטי – היינו, להרשם ולהצביע.

  הבעיה שלי היא, שאין לי כמעט שום מושג על הנעשה בתל אביב. ראיתי את הביקורת הרבה שאתה מעביר על חולדאי, והיא נראית לי לעיתים מוצדקת, כאשר אני מסוגל להבין אותה (נקודה שנייה).
  השאלה שלי היא – מה הן החלופות? למי עוד אפשר להצביע?

  נקודה נוספת, היא שאני לא מבין הרבה מהביקורת שלך. למשל :

  "תורת תחביר המרחב שואפת להסביר היבטים של חללים אורבניים באמצעים סינטקטיים השאובים בין השאר מתורת הגרפים."

  לפעמים אתה אפילו לא טורח להסביר, כגון הפירוט שלך על המקומות הלא תל אביביים בתל אביב – למה האוניברסיטה והנמל הם לא תל אביבים? למה הנמל נחשב כזו הצלחה, ובכל זאת הוא כישלון בעינייך?

  אני לא בא פה בטענות, רק אם אתה רציני בעניין שלך בתור פוליטיקאי (אתה יודע מה, פעיל חברתי)
  לפעול לשינוי פני העיר, ואתה נראה רציני – יותר מלכתוב כמה מילים באינטרנט כשבא לך, נראה שאתה ממש משקיע רגש בעניין – אז אני מציע שתיתן ביקורת או לפחות את תמציתה בצורה שגם הדיוטות (לא אידיוטים) בנושאי אדריכלות ותכנון עירוני יוכלו להבין, או לפחות את תמציתה.

  תודה מראש.

 12. לרמן הגיב:

  ליאור, לדעתי השאלה לאיזה שכונות בדרום העיר אתה מתכוון.

  יוני, לשם שינוי אנחנו מסכימים.

  מינק, תודה רבה על הפידבק (ביום טוב אני פעיל חברתי). אני אנסה לענות על ההערות שלך כמיטב יכולתי.

  למי אפשר להצביע? בערך כל יומיים שואלים אותי את השאלה הזו. יש עוד עשרה חודשים לבחירות ולא ידוע מי רץ לראשות העיר (פרט לחולדאי). כמו כן, לא ידוע גם מי הולך להתמודד למועצת העיר, כאשר בחלק מהרשימות הקיימות יהיו חילופים, וכן יתמודדו מספר רשימות חדשות. גם אם חולדאי יישאר ראש-העיר (הנחה ריאלית) אחרי הבחירות הבאות, עדיין צפוי שינוי במועצת העיר שיכול לשנות חלק מהמדיניות. בנוסף, לחץ על ראש-העיר יכול לשנות החלטות ללא קשר לתקופת בחירות (עיין ערך ביטול קניית מוזיאון תל-אביב ע"י סמי עופר).

  הציטוט שהבאת הוא אחד המשפטים הסתומים ביותר שנכתבו בבלוג ובגלל זה הוא לווה בקישור לויקיפדיה. תורת תחביר המרחב היא תחום אקדמי די חדש שאינו מוכר אף לרבים בתחום (כולל אדריכלים וגיאוגרפיים עירוניים), וגם לי התחום הזה מאוד חדש (בחודשיים האחרונים קראתי שני ספרים בתחום ומעל 50 מאמרים). במקום להבהיר את הקונספט בדרך עקלקלה על-פני כמה פוסטים נתתי לינק למעוניינים בויקיפדיה ובפוסט שנכתב בזמנו לא השתמשתי בהמשך בז'רגון מהתחום.

  מה שלא תל-אביבי בנמל ובאניברסיטה (וזה מצויין בפוסט המדובר) הוא שהם בעיקר משרתים תושבי פרברים, אינם מחוברים לרחובות הסובבים אותם, ופועלים כמתחמים סגורים. הנמל אינו מהווה כישלון בעיניי, אלא פשוט מקום בלתי-נסבל שאני משתדל לא להגיע אליו.

  שוב תודה על הפידבק.

 13. גיתית הגיב:

  לרמן – אתה יודע שלרוב אני משתכנעת מהביקורת שיש לך על חולדאי. אבל דווקא בהקשר של החגיגות אני חושבת שהן תירוץ דיי טוב לשיפוץ פני העיר. מה זה משנה למה, העיקר שמשקיעים בחזות העיר. לגבי הסכום הגרנדיוזי… כן זהו סכום עתק, אבל אני בטוחה שיעשו בו שימוש לרווחת התושבים. ממידע פנימי אני יודעת שיש פרוייקטים בקנה שהם לרווחת הכלל, בעיקר פרויקטים בתחום האומנות. ובאופן כללי הרבה ארגונים ואנשים פרטיים הולכים להשקיע בחגיגות האלו חוץ מהעירייה, כך שיש סיכוי שכל ההמולה תעשה רק טוב לעיר העברית הראשונה…. ויכול להיות שלא… מה שבטוח הוא שבמהלך הדרך תהיה הרבה ביקורת וציניות אפילו של העושים במלאכה (רמז… )

 14. מינק הגיב:

  תודה על התודה על הפידבק. 🙂

  כן, המשפט שהבאתי היה אחד היותר סתומים, אבל גם מה שאמרת עכשיו לא מובן לי –
  מה זאת אומרת לא מחוברים? יש כבישים, אפשר להגיע לנמל ולאוניברסיטה.

  בנוסף, שאלה. אני מתגורר כיום ליד האוניברסיטה. בעבר למדתי בטכניון, וההבדל פשוט מהמם, לטובת הטכניון.

  הטכניון פתוח 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. האוניברסיטה נסגרת בערב ובסופי שבוע.
  בטכניון יש פאב, מועדון סלסה, ומועדונים אחרים לרווחת הסטודנטים.
  באוניברסיטה אין כלום. ברמת אביב יש איזה בר אחד מסכן, וכמה בתי קפה.

  אני לא מבין, למה ברמת אביב, שבה מתגוררים הרבה סטודנטים, אין אפשרויות בילוי וחייבים לצאת (אמנם לא רחוק) לעיר. האם תמיד המצב היה כך?

 15. לרמן הגיב:

  גיתית, שיהיה לכולנו בהצלחה עם החגיגות של המאה. בשנת ה-25 לתל-אביב (1934) המארגנים איחרו בחודשיים בביצוע הפרויקט המרכזי של החגיגות – פתיחת רחוב דיזנגוף. נראה לי שכמה פרויקטים בחגיגות המאה כבר פוספסו.

  מינק, יש שמועות שבעבר היה אפילו איזה מועדון במעונות איינשטיין שהיו מגיעים אליו מתל-אביב. בכל מקרה, רצוי לזכור שרוב הסטודנטים של אוניברסיטת תל-אביב גרים בפרברים אצת הוריהם (70% מהסטודנטים לתואר ראשון). עם ההתעצמות של הבילויים בתל-אביב העיר פשוט מאפילה על האוניברסיטה ועל רמת-אביב וסופחת אליה את כל אנרגיית הבילויים.

  גם אני למדתי בעברי בטכניון. רצוי לזכור שבטכניון חלק גדול מהסטודנטים מתגורר בעיר חיפה או במעונות. מכיוון שבחיפה אין כמעט מה לעשות בערב נוצרת תרבות סטודנטיאלית סביב הטכניון (והאוניברסיטה). זה אפילו עוד יותר מובהק בבאר-שבע היכן שהעיר מרוסקת לחלוטין, אך האוניברסיטה נחשבת לתוססת בארץ. אני מעדיף את המצב של תל-אביב – עיר חזקה ואוניברסיטה חלשה על-פני המצב של באר-שבע או חיפה.

  לגבי החיבור – יש כבישים, אך לא ניתן להגיע לאוניברסיטה או לנמל ברגל או בתחבורה ציבורית כמו שניתן להגיע למרכז העיר העברית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s