גבר הולך לאיבוד דרך מסדרונות מינהל ההנדסה

לפני כחודש ניסיתי לבדוק אופציה להגשת התנגדות אישית לשיפוצים/הרס המתוכננים של גן יעקב. לפני ההרחבה אציין שבסופו של דבר לא הגשתי התנגדות לתוכנית, אך גיליתי עד כמה לא ידידותית ובירוקרטית העירייה שלנו יכולה להיות. כמו כן נמצאו שגיאות בהודעת ועדת תכנון ובניה ואשמח אם מישהו מכם (במיוחד אם הוא עו"ד עם מומחיות בדיני מקרקעין) יוכל להתייחס לטעויות כפי שיפורטו בהמשך, והאם הן משנות את חוקיות ההחלטה של ועדת התכנון והבנייה העירונית.

גן יעקב הוא הגן הקטן שנמצא מאחורי היכל התרבות מאחורי ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת-זמננו. בהודעה שנתלתה על קירות ביתן הלנה רובינשטיין ושעליה היה חתום לא פחות מדורון ספיר, סגן ראש-העיר ויו"ר ועדת תכנון ובנייה של תל-אביב (וגם מספר 2 של חולדאי) פורטו נוהלי בירור התוכנית והגשת התנגדויות.

בבוקר יום חמים (לפני גל הקור של ימים אלה) סרתי למינהל ההנדסה אשר נמצא בשדרות בן-גוריון פינת רחוב פילון ומאכלס הרבה פקידי עירייה וגם כמות נכבדה של נדלניסטים שבאים לסגור עניין. בהתאם להודעה של דורון ספיר הלכתי לתומי לחדר 310 הידוע גם כארכיון המינהל. מסתבר כי לא ארכיון ולא נעליים. בארכיון שומרים את המסמכים, אך כבר מזמן זהו אינו המקום בו ניתן לצפות בהם. טוב, ירדתי לקומת הקרקע ולקחתי מספר לתור של מרכז המידע. לאחר כרבע שעה נכנסתי לעמדת שירות ומולי פקידה ששלחה אותי לקומת המרתף ההיכן ששוכן הגנזך.

עוד המתנה בתור של רבע שעה בגנזך ופקידת הגנזך קובעת לי תור לעיון בתב"ע ספציפית ליום שאחרי. קצת מתוסכל מכך שנאלצתי לטייל במבוכי המינהל וללא שלל בידי שבתי לביתי בהמתנה ליום המחר. חלף הלילה והתייצבתי שוב בגנזך לעיון בתוכנית. הפעם, עם הניסיון והזמנת התור, העסק רץ יותר מהר. נכנסתי להיכל הקודש המוצפן, היכן שלאזרחים נותנים לעיין בתוכניות הכי סודיות במזרח-התיכון, הלוא הן תוכניות הבנייה בעיר. מסתבר שלעיין בתוכניות מותר, אך לצלם חלקים רבין מהן אסור. אחרי שסיימתי עיון בתוכנית בנייה אחת של הגן, רציתי לעיין בתוכנית נוספת. לשם כל שוב נאלצתי לקבוע תור ויומיים אחר-כך סופסוף ראיתי את מה שבאתי לראות (גם אם לא באמת הצלחתי להבין אם כל התשריטים והתחריטים ושאר מינוחי המינוחים בתוכנית).

בסופו של דבר, החלטתי לא להגיש התנגדות לתוכנית שמצד אחד אמורה לפגוע באופי הקיים של הגן, ומצד שני אמורה לפתוח פתח נוח למעבר משדרות ח"ן לרוטשילד. ימים יגידו האם השיפוץ הזה יעשה טוב מבחינה ציבורית לגן יעקב. מה שבאמת מפריע לי הוא שהודעת ועדת התנון והבנייה של העירייה כללה שגיאות, ואין זה ראוי לעירייה מפוארת כמו שלנו להטעות כך את תושביה. חוצמזה, אני חייב לציין שפקידי המינהל היו נחמדים ומסבירי פנים, אך כאמור נדרשו לי שלושה ביקורים בשביל להשיג את כל החומר שרציתי. אם הייתי שקוע בעבודה יומיומית מפרכת (כמו רוב תושבי האזור), מן הסתם לא הייתי יכול לפנות את הזמן הנדרש, וכך בעצם נמנעת מתושבי העיר נגישות קלה לתוכניות בניין העיר.

מינהל ההנדסה. מי אמר זכויות בנייה ולא קיבל?
מנהל ההנדסה בתל-אביב

פוסט זה פורסם בקטגוריה גן יעקב, מוניציפאלי, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על גבר הולך לאיבוד דרך מסדרונות מינהל ההנדסה

 1. צביק'ה הגיב:

  כן, גם לי יצא לבקר במקום ואני יכול לשחזר את ההרגשה המדוייקת שהבניין הזה, על שלל לבלריו המגובננים וערמות הניירות המוטלים בחדרי-חדריו, הותירה בי: הודו :).
  באתי לשם בשליחותו של המעסיק שלי דאז, במטרה לצלם תוכנית מתאר(מתווה/מפה/איך שלא קוראים לזה) של רחוב זעיר כלשהו באזור הנגריות של פלורנטין, וכשביקשתי עזרה מאחד הפקידים, הוא לקח אותי למקום "פרטי" – חדר המדרגות – וביקש עשרה שקלים, שכר טרחה בעבור איתור התוכנית וצילומה, משהו שאמור היה להיות בחינם. קצת בגלל בעת-בירוקרטיה וקצת משועשע מהמעמד, נתתי לו את מבוקשו ויצאתי מהמקום, שמח שלא *באמת* הצטרכתי את השירותים הניתנים – לכאורה – במקום…

 2. אישיוז הגיב:

  אז מה גרם לך בסוף לא להתנגד לתוכנית?
  האם השתכנעת בצדקתה של העיריה או שהם פשוט התישו אותך?

 3. לרמן הגיב:

  צביק'ה, אז אתה ממליץ על ביקור במינהל ההנדסה כתחליף דהוי להודו?

  אישיוז, קצת מזה וקצת מזה. אחרי שלושה ביקורים במינהל הותשתי קלות. אם הייתי צריך להגיש התנגדות מן הסתם היו נדרשים עוד מספר ביקורים במקום. חוצמזה, אני לא בטוח בשיעור ההתנגדות שלי לתוכנית עצמה, יותר מרגיז אותי שלא בוצע בה שיתוף ציבור. למזלנו, אנשים טובים הגישו התנגדות משמעותית בהרבה לגבי שיתוף ציבור בתוכנית חוף הים, כך שאולי בכל זאת יהיה שינוי בעיר הזאת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s