המאבק בין בעלי הבתים והשוכרים

בעקבות המאמר המצויין של אסתר זנדברג על ההיסטוריה (וההווה) הקפיטליסטית של העיר תל-אביב נזכרתי שבעבר המפלגות העירוניות היו עם שמות ברורים בהרבה.

באתר העירייה מצאתי את סיפורן של הבחירות הראשונות למועצת העיר תל-אביב, שהתקיימו ב-1924, ובהן התמודדו בין השאר מפלגת בעלי הבתים והנכסים מול מפלגת הפועלים והדיירים (בשכירות). כבר אז בעלי הבתים ושוכרי הדירות נמצאו במעין מאבק. עיקר הויכוח שקדם לבחירות הראשונות לעירייה היה על התניית הזכות להצבעה בתשלום מסים מעל סף מסויים ואני מצטט:

"המאבק נסב על השאלה האם להתנות את זכות הבחירה בתשלום מסים, באזרחות בארץ ובמינימום זמן של ישיבת קבע בתל אביב. בעלי הבתים והנכסים דרשו זכות בחירה רק לבעלי רכוש ולאזרחים ותיקים בתל אביב. הפועלים, לעומתם, שרבים מהם היו אנשי העליה השלישית – עולים חדשים, דלי אמצעים שדרו באוהלים ובצריפים – דרשו זכות בחירה כללית. סוגייה נוספת הייתה האם יש לתת את זכות הבחירה לכלל התושבים הבוגרים או רק לראשי משפחות. כלומר: אם משפחה משלמת את מינימום המסים הדרוש עבור דירה או בית בהם היא מתגוררת, האם התשלום מאפשר זכות בחירה גם לבן/בת הזוג ולבניו או בנותיו הבוגרים של משלם המסים, המתגוררים עמו באותו בית, או שזכות הבחירה ניתנת למשלם המסים עצמו בלבד, ולבני זוג ולבניו ובנותיו שהגיעו לגיל בגרות יש זכות בחירה רק אם שולם הסכום המינימלי עבור כל אחד מהם? חוקת הבחירות קבעה לבסוף, כי יהיה זכאי לבחור אזרח תל אביב, איש או אשה, מגיל 20 ומעלה, המשתתף בהוצאות העירייה בסכום מינימאלי של 50 גרוש מצרי לשנה (בתוך משפחה יצביעו רק מי שסכום זה שולם עבור כל אחד מהם. במקרה שסכום החיוב אינו מספיק לכל הבוגרים במשפחה, מאשרים את זכות הבחירה שלהם לפי הסדר בו נרשמו, ולמשפחה יש רשות לשנות את הסדר )."

ואם כבר מדברים על דיור, אני מקווה ששמתם לב למיני-סיפור ברמת-אביב. אמורים להקים ברחוב רקנאטי משהו שיהווה דיור בר-השגה, אבל יש מצב שמדובר פה בקומבינת-על שמיועדת להגדיל את כמות הבנייה באזור (וכך להגדיל את קופת העירייה והקבלן במסווה של צדק חברתי).

פוסט זה פורסם בקטגוריה דיור, מוניציפאלי, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על המאבק בין בעלי הבתים והשוכרים

 1. יוני הגיב:

  לא הצלחתי להבין מה הקומבינה. הרי ברור שהמטרה היא הגדלת מס' הדירות באזור – גם כי זה כל הרעיון של פינוי-בינוי (שלעצמו לא מהווה דבר רע במקומות הנכונים), וגם כי חייבים לבנות דירות חדשות בשביל "דיור בר השגה".
  לא הבנתי מה אתה הבנת שקומבינת העל לפי הכתבה – אודה אם תרחיב.

 2. לרמן הגיב:

  לא ידועים מה הקריטריונים לזכאות לדיור בר-השגה ואיך מקבלים את הזכות לדיור כזה.

 3. נמרוד ברנע הגיב:

  לרמן – המון תודה ללינק לסיפור השווה על הבחירות הראשונות למועצה.
  אחרי קריאה מדוקדקת אני מרשה לעצמי להעיר לך כי פספסת פרט חשוב (אולי בגלל עברך השינוניקי… ) ששתי הרשימות המרכזיות, בעלי הדירות והשוכרים (להלן: "השכנים" אותם הוביל ד"ר בוגרשוב), היו מחולקות לא רק ע"פ מצבם הנדל"ני אלא גם ע"פ מקצועתיהם ומעמדם הכלכלי – פועלים מול סוחרים ובעלי מקצועות חופשיים.
  התנועה הפועלית חייבת לזקוף ראשה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s