מקבץ לינקים לסופ"ש

מקבץ קצר של לינקים שמסודרים לפי המרחק מהבית:

1. הקרב על עיריית תל-אביב (720 מ' מהבית) מתחמם. אלי סניור סוקר את מרבית המפלגות שהולכות להתמודד ומעלה מספר נקודות ראויות לציון. מעניין לבדוק האם בליכוד באמת כבר נכנעו בקרב על ראשות עיריית תל-אביב, ואיך בדיוק ויסנר שמקבל משכורת מחולדאי חושב להציג מועמדות לראשות העיר. האם ויסנר יגיד שחולדאי לא ראש-עיר מוצלח? אז מה הוא עושה אצלו בכיס כבר 5 שנים?

2. הבניין ההיסטורי ברחוב ביאליק 2 (1 ק"מ מהבית) מיועד להריסה. ג'וב מסביר את הטעויות של אגף השימור בעירייה – טעויות שעלולות להרוס דברים שאולי עדיף להשאיר על תילם.

3. תקדים בפרדס דקה (4.5 ק"מ מהבית) – העירייה הפסידה במשפט על היתרי בנייה באזור, מכיוון שהיא מתעכבת יתר על המידה בתכנון תוכנית מתאר. יש מצב שהעניין ילך לבג"צ ואולי יהיה פה תקדים תכנוני.

4. מאמר מצוין על ההתייחסות הפטרנליסטית של המערב ליבשת אפריקה (300 ק"מ מהבית לקצה הקרוב של היבשת. 7,000 ק"מ לקצה הרחוק). ממשיכה לחולל בה שמות. האם לא הגיע הזמן שהמערב יעזור לאפריקה לעזור לעצמה במקום להמשיך להעשיר את קופות הדיקטטורים שם? מייקל נוקס ברן תוקף את מדונה ובונו (מכנה אותם אפריקטים) שמתייחסים לאפריקאים כילדים מפגרים שצריכים הרבה עזרה, ומשמתמשים בסיורים שלהם ביבשת כדי להאדיר את עצמם:

Under the guise of helping Africans, they aggrandize themselves, burnish their fame—and, not least, get themselves adored. Their tours of Africa are exercises in hero worship, part Roman triumph, part Felliniesque spectacle. The landing of the jet on some remote shimmering tarmac; the heat of the African sun; the exotic savor of the desert or of the jungle air; the fawning masses: all contribute to the narcotic spell that these progresses cast over those who undertake them

5. קרבות האדריכלות המודרנית במנהטן (9,100 ק"מ מהבית). האם אחד האיים החביבים הולך ומאבד את ייחודו האדריכלי?

פוסט זה פורסם בקטגוריה לינקים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על מקבץ לינקים לסופ"ש

 1. דרומי הגיב:

  לגבי 4 – באמת מאמר מעולה, אם אתה נאו-ליברל קיצוני.
  הבנתי שמשהו לא כל כך בסדר בסוף הפסקה הראשונה, כשהוא הסביר לנו שהקולקטיביזם במערב נגמר כשהאינטלקטואלים נטשו סוף סוף את הרעיון המופרך של מדינת הרווחה.
  כשהמשכתי לקרוא, חשדותי התאמתו – בלשונו, 'להפסיק את הפטרנליזם' משמעו 'להניח להם לרעוב בשקט'.
  וציטוט אחר:

  They need to export, not a dated philosophy of mandarinism, but ideas that really can lift peoples and nations out of the lower depths—the ideas of Bacon, Hayek, de Soto, and The Wealth of Nations.

  בקיצור, תנו להם קצת האייק ועוד מיני קפיטליזם קיצוני, ככה הם יצאו מהעוני.
  (לא אמרתי מילה עניינית בכל התגובה הזו – רק להצביע על המקור האידיאולוגי של המאמר הזה.)

 2. יוני הגיב:

  לגבי 1 – אני ממש לא מסכים. כמעט בכל מקום בעולם, ובכל פוליטיקה שמתנהלת באופן דמוקרטי, עצם הישיבה בקואליציה לא מונע מאדם כזה או אחר להתמודד בעצמו על ראשות העירייה/מדינה –
  זה קורה כמעט בכל עיר בישראל, ובעולם – וגם בפוליטיקה הארצית (בעיקר לאחר תקופות של ממשלת אחדות או במצב היום בישראל, אך לא רק) – ולכן קשה לי להבין ממה אתה מופתע כל-כך.

 3. לרמן הגיב:

  דרומי, המגין סיטי הוא לחלוטין בצד הנאו-ליברלי של המפה. בכל זאת, נראה לי שהוא מעלה טיעונים חזקים מאוד לגבי היחס של המערב לאפריקה והעובדה שבמהלך עשרות השנית האחרונות עם כל "התמיכה" באפריקה לא התרחשה שם שום התקדמות באיכות החיים.

  יוני, ברור שזה לא מונע. העניין הוא באיזה טיעון הוא יכול לרוץ נגד חולדאי. בשתי מערכות הבחירות הקודמות ויסנר הציג את עצמו כאופוזיציונר, ועכשיו הוא מגיע ממעמקי השלטון.

 4. דרומי הגיב:

  אני לא מוצא את הטיעונים האלה 'חזקים'.
  יש לי הרבה ביקורת על היחס של המערב לאפריקה (שמתמקדת בעיקר בתחום של הסכמי סחר), אבל ' עם כל “התמיכה” באפריקה לא התרחשה שם שום התקדמות באיכות החיים' זה טיעון חלש מאוד. קודם כל, כי צריך להראות שהתמיכה הזו לא מנעה נסיגה, למשל. אחר כך, צריך להציע הצעה יותר מוצלחת מאשר המנטרה הנאו-ליברלית השחוקה והמסוכנת של 'לתת לשוק לעבוד'.

 5. לרמן הגיב:

  דרומי, אני חושב שעיקר הטיעון במאמר מתייחס לכך שהתפיסה של אפריקה במערב לא השתנתה מאז ספרו של ג'וזף קונראד ששם המאמר זהה לו. המערב מתייחס לאפריקה כאזור של מטומטמים שלא יצליחו בחיים לנהל את עצמם. השאלה היא גם בכמה מקרים מנעו מדינות המערב רפורמות דמוקרטיות במדינות אפריקה וכמה רודנים נתמכו במהלך השנים ע"י המערב "שמבין טוב איך לנהל את אפריקה". כמובן שגם הסכמי הסחר של המערב עם אפריקה דפקו את היבשת עד העצם. הטיעון של כותב המאמר (ואני לאו דווקא מסכים איתו לחלוטין) הוא שלמערב נוח עם הסטטוס קוו והוא דואג להשאיר את אפריקה נטולת יכולות וסמוכה על טוב ליבם של הסלבריטאים וראשי G8.

 6. דרומי הגיב:

  אני מסכים עם הביקורת, אבל לא יכול להתעלם מזה שהתשובה שלו היא 'תניחו אותם לעצמם, והשוק החופשי יסדר הכל'.

 7. לרמן הגיב:

  בשביל חלק מהפתרונות יש לנו את הספרים של ג'וזף שטיגליץ ודיוויד קורטן (ועוד רבים וטובים).

 8. דרומי הגיב:

  ובהקשר לסטייגליץ – האם באמת מוציאים כל כך הרבה כסף על אפריקה?
  http://crookedtimber.org/2008/03/02/a-lot-or-a-little-part-2/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s