הצעה לקורס חנייה נכונה

כמו שאתם יודעים למשרד התחבורה יש קורסים בנהיגה נכונה למי שצבר כמות עבירות מסויימת וכן קורס רענון לאנשים שלוש שנים אחרי הוצאת הרישיון. אני חושב שעיריית תל-אביב צריכה להעביר קורסי חנייה נכונה לעברייני חנייה סדרתיים.

רק עכשיו חזרתי מאיזו גלידריה סימפטית ברחוב אבן-גבירול וראיתי לנגד עיניי את אותו האב-טיפוס הישראלי שיחנה איפה שבא לו ומצידו שכל העולם כולו ישב לו על הזין. בעודי אוכל את גלידת הבייליס שלי נכנס זוג למסעדה והזמין את מה שהזמין. בשלב מסויים הם פתאום קמו וסימנו לאיזה פקח ששם להם דוח על השמשה (מה שכמובן ייקר להם באופן משמעותי את עלות העצירה לגלידה). ולמה הם קיבלו דוח? כי אותו זוג החנה את רכבו בתחנת אוטובוס על רחוב אבן-גבירול באמצע היום. פשוט כך באמצעו של הרחוב הראשי בעיר הראשית במדינה השולית. ובכן, העירייה תקבל פיצוי מהם מתישהו ועל כך אפשר לברך, אבל האם אותו צפצפן יוכל להחזיר את הזמן האבוד לאנשים שנפגעו ממנו? הרי כשהרכב עמד בתחנת האוטובוס הוא הכריח את האוטובוסים לעצור באמצע הכביש במקום בתחנה וכך השאיר את כל הרכבים מאחור לעשות סיבובים והתחמקויות לכיוון הנתיב השמאלי שרק הוא נשאר פנוי. איך ישלם אותו צפצפן את חובו לכל אותם האנשים שהוא עיכב בדרך? ראוי לזכור שבאמצע היום אין בעייה למצוא חנייה בכחול-לבן במרכז העיר ולכן מדובר בגסות רוח ובחוצפה שאין כדוגמתה, ולא בחנייה לא חוקית עקב מחסור במקומות חנייה חוקיים (שהיא בעייה מסוג אחר).

האם ניתן לטפל באנשים כאלה ולהחזיר אותם למוטב? האם אנשים אלה מעריכים את חומרת העברה שהם ביצעו? האם הם בכלל מבינים את הפגיעה שהם גורמים לזולתם?

אני מציע לעירייה לייסד קורס "חנייה נכונה" אשר עברייני חנייה סדרתיים יצטרכו לעבור לאחר שחצו קו מסויים של עבירות על-פי דרגות חומרה וכמות (בדומה לנוהל משרד התחבורה). בקורס יילמדו משמעויות הצבעים שעל גבי מדרכות העיר וכן חשיבותם של המרחב הציבורי, הולכי הרגל והתחבורה הציבורית. באם לא ייגשו העבריינים לקורס תישלל מהם הנהיגה בתחומי העיר תל-אביב. אני מסכים לחלוטין עם מדיניות האכיפה הדרקונית של חולדאי בנוגע לעבירות חנייה (אם כי הייתי מגדיל את ההפרש בקנס שיש בין עבירות חנייה קלות לקשות, וגם לא ארחיב פה בקשר למוטיבציות אחרות בנושא שאולי מצויות בתוככי פרשת "שוחד החניונים", אבל אני גולש). עכשיו שמערכות האכיפה הקשוחות מתפקדות הגיע הזמן לשיפור תרבותי וערכי בנושא החנייה. יכול מאוד להיות ששיפור כזה אם יקרה יקטין את כמות הדוחות השנתית שהעירייה גובה, אבל הוא ישפר בהרבה את המרחב העירוני שלנו.

עבריין אחד כזה שראוי אולי להתחיל איתו הוא בחור בשם נאור ציון. על-פי כתבה בהארץ אותו ציון ביצע לא פחות מ-111 (ובמילים: מאה ואחת-עשרה!!!) עבירות חנייה בתחומי העיר תל-אביב. ברור כי מדובר כאן באיש שאינו נותן את הכבוד לעיר בה הוא נוהג ולאנשים האחרים שמסתובבים בה. מן הסתם יש עוד רבים רבים כמותו. אנשים אשר קנו רכב פרטי, אך אינם מוכנים לשלם תמורת השטח שהרכב הזה גוזל מהמרחב הציבורי. אנשים שחפורים כל-כך עמוק בתוך עצמם ובשאיפתם המגוחכת לחרבן על כל השאר, שבדרך הם שכחו מידות מתונות של דרך ארץ וכבוד בסיסיים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חניה, תחבורה, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על הצעה לקורס חנייה נכונה

 1. רעיון נחמד, אבל לצערי זה לא יעזור…
  מה שבאמת צריך זה שבילי אופניים ורכבת תחתית!
  לפי דעתי שני הדברים הללו יפתרו הרבה בעיות בת"א.

 2. דור שמר הגיב:

  זה מזכיר לי קבוצה בפייסבוק שנתקלתי בה אתמול. בהתחלה זה נראה לי קצת כמו בדיחה, אבל נראה שהם רציניים מאוד, וטוב שכך: http://www.facebook.com/group.php?gid=9050212495

  אפשר לשאול באיזו גלידרייה מדובר?

 3. לרמן הגיב:

  מיליונר, אני לא חושב שבתל-אביב תהיה אי-פעם רכבת תחתית, וברוב הערים בעולם שדומות לתל-אביב בגודל (כלומר, מטרופולין קטן של 2-3 מיליון תושבים) אין רכבת תחתית. בחלקן פתרונות התחבורה הם יצירתיים בהרבה וזולים – אופניים+אוטובוסים.

  דור, מדובר בסיציליאנית ליד כיכר רבין.

 4. דור שמר הגיב:

  חשבתי שזה היה שם. וזה מעניין כי כל החלק של אבן גבירול מדרום לכיכר הוא איזור גרירה (לפעמים עם הנחות בסגנון "מותרת חניה עד 6:30"), ולכן תמוה שהם רק קיבלו דו"ח ולא גררו אותם.
  בכלל, המגמה של השארת שפת מדרכה אפורה והצבת תמרורי "החניה אסורה" ו-"איזור גרירה" שמגיעה לכל רחוב ראשי משופץ (אבן גבירול וקפלן הם היחידים שאני מצליח לחשוב עליהם כרגע) היא עוד דרך מתוחכמת לעשות כסף מהנהגים שרגילים שמותר לחנות באפור או שלא שמו לב לתמרור לפני כמה עשרות מטרים. אני לא מצדיק את הנהגים, שהרי באחריותם לבדוק איפה מותר לחנות, אבל זה נראה כאילו העירייה מנסה להפיל אותם בפח בכוונה.

  יש לי עוד להוסיף על זה, אבל לפני כן אצטרך לצלם כמה תמונות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s