שעת רחיצת המצפון של כדור הארץ

היום ב-20:00 תציין עיר ים-תיכונית קטנה את "שעת כדור הארץ". שעה שבה העיר ותושביה אמורים לכבות מקסימום אורות ולדחות הפעלה של קומקומים חשמליים ומכונות כביסה. מספר ערים נוספות ברחבי העולם יציינו את השעה הזו בעוד יומיים בדיוק. בין הערים המשתתפות התאכזבתי לגלות ערים שמשמשות בשבילי מודל אמיתי לאיכות חיים ואיכות סביבה כמו ונקובר וקופנהאגן.

ומדוע האכזבה? שעת כדור הארץ היא תרגיל יחצני גלובלי המשמש לערי המערב כמעין חומר חיטוי לרחיצת המצפון במקום להתמודד עם השינוי הנדרש באורחות חיינו כדי להקטין את החימום של הכדור. אני די בטוח שכמות האנרגיה שהושקעה בייצור ותליית הפוסטר הענק שתלוי עכשיו בכיכר רבין והדפסת ותליית שאר הניירות המקדמים את הנושא בעיר תל-אביב גדולה מכמות האנרגייה שתחסך בזמן שעת כדור הארץ בעיר. תוסיפו את האנשים שיגיעו ברכב פרטי לכיכר רבין כדי לראות את כנסיית השכל בהופעה ותקבלו אפילו ייצור עודף של זיהום וצריכת אנרגייה בשם הצלת הכוכב.

אין לי בכלל תלונות לארגוני המגזר השלישי שתפסו טרמפ על העלאת המודעות להתחממות כדור הארץ. הביקורת שלי מופנית כלפי העיריות של הערים המשתתפות בקמפיין ובמקרה הלוקלי שלי – עיריית תל-אביב (הידועה גם בתור עיריית תל-אביב-יפו). במקום לקדם קמפיינים שיכולים לעזור לאנשים בשינוי מהותי באורחות חייהם העירייה משכנעת אותנו שבאמצעות כיבוי אורות לשעה (אני במקרה לא אהיה בבית באותה שעה, ככה שאת שלי עשיתי), אנחנו אשכרה "מצילים את הכדור". ואחרי השעה – איש איש למכוניתו, לפקקים ולתחנות הדלק.

קמפיינים שיכולים לשנות את מצב הצריכה העודף במערב כגון "שבוע ללא טלויזיה" או "יום ללא קניות" אינם זוכים לגיבוי ממסדי, שכן אלו קמפיינים שעלולים לפגוע בכלכלה העירונית לא עלינו ולהוציא אותנו חלילה ממעגל הצריכה האובססיבי.

(ואף מילה על העידוד של העירייה לשימוש ברכב פרטי – הרחבת רחוב קפלן והרחבת חניון הבימה, לעומת תקיעתה של רפורמה הכרחית בתחבורה הציבורית כבר יותר משלוש שנים.)

לינקים לקריאה נוספת:

איתמר שאלתיאל לא יכבר את האור

האחת מתייחסת לעניין – שעת החרטא

ניצן מסביר מדוע כיבוי האורות לא יפחית בכלל את צריכת החשמל

שרון שחף על הגימיק הירוק של עיריית תל-אביב

וואינט על האספקטים הרומנטיים של נרות

האתר הגלובלי של "שעת כדור הארץ"

האתר הישראלי של "שעת כדור הארץ"

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, גיאו-פוליטי, תל-אביב, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על שעת רחיצת המצפון של כדור הארץ

 1. הו, תודה, תודה. סוף סוף מישהו אומר את זה כמו שצריך. רציתי לכתוב על זה גם כן ולא הספקתי. האירוע הזה פשוט מגוחך, פומפוזי ולא ישיג שום מטרה. הפנינג פופוליסטי מיותר, במקום באמת לנסות ולחנך את עמישראל לשנות הרגלים קטנים. למחזר, לחסוך באנרגיה, לחסוך במים – המון דברים קטנים שקל מאוד לעשות ויעזרו פי מיליון לסביבה מאשר עוד אירוע דבילי עם הרבה לכלוך אחר כך.

 2. דור שמר הגיב:

  מסכים עם כל מילה.
  אתמול בסביבות תשע בערב נשמעה לפתע מוזיקה בעוצמה שערורייתית בכל איזור כיכר רבין. מה זה שערורייתית? אני לא מומחה לדציבלים, אבל מדובר בעוצמת הרעש החזקה ביותר שנשמעה בתוך הדירה שלי מאז ומתמיד, ולא יכלתי ליצור אפקט דומה לו הייתי מגביר את הטלוויזיה והסטריאו עד המקסימום ונצמד אל הרמקולים שלהם.

  זה הגיע ממערכת ההגברה המטורפת שהכינו בכיכר, כנראה לאירוע של הערב. החשמל שצריך כדי להפעיל את הרמקולים האלה הרי עולה פי כמה על כל החשמל שצרכן ממוצע צורך – שלא נאמר מאות צרכנים – וזה עוד לפני ההובלה במשאיות. ומה עם זיהום ברעש? גם זה סוג של זיהום סביבה, אבל מזה לאף אחד לא איכפת.

  (יכול להיות שהמטרה היא לגרום לתושבי העיר לאזן את צריכת החשמל והדלק שעולה האירוע המיותר הזה, ובכך לעזור לסביבה)

 3. יוחאי הגיב:

  דור, החשמל שעליו תרוץ ההופעה אמור להיות מיוצר מביו-דיזל והרבה אנשים שמדוושים בזמן ההופעה. אז ההופעה עצמה אמורה להיות "ירוקה". כאמור, הגעת האנשים לאירוע במכוניות, ובמיוחד הזמן בו הם יחפשו חניה, מזהמים מאוד את האוויר.
  אני לא חושב שהאירוע משמש לנקיון המצפון שלנו, ושהוא בא במקום שינויים יותר מהותיים. הוא בא בנוסף לאירועים אמיתיים, ומטרתו להגביר את המודעות. לא כולם מודעים כמונו. יש אנשים שכן זקוקים לאירוע הזה כדי ללמוד על אפשרויות מיחזור.

 4. אלמה הגיב:

  מזל שאתה כאן.
  ידעתי שמשהו מפריע לי בכל זה ולא הצלחתי להגדיר אותו היטב.
  במיוחד כשכל מיני תושבי ערים אחרות חקרו מה אני מתכוונת לעשות בשעה הזו, אמרו לי "כל הכבוד" כשהשבתי שאני אכן לא אדליק אורות, ואז המשיכו בענייניהם הרגילים כשהם מרוצים שהם יוכלו להדליק כל מכשיר חשמל אפשרי בזמן שאני אשב לבד בחושך.

 5. דור שמר הגיב:

  יוחאי – לא ידעתי, ואני לוקח בחזרה את החלק על החשמל. עדיין, הובלת הציוד והאנשים מעיבה על החסכון הביו-דיזלי.
  אתה טוען שהאירוע הזה אמור להגביר מודעות. לו היה מדובר רק בהחשכת החשמל לשעה זה היה נראה לי הגיוני, אבל ההופעה דווקא עושה את ההיפך וגורמת לנהירה של אנשים (במכוניות) אל מרכז ת"א, שמגבירה את הצורך בחיפוש חניה (ושריפת דלק). במהלך ההופעה ואחריה כל אותם אנשים יפקדו את בתי האוכל הצמודים לכיכר ויזרקו את פחיות הקולה ועטיפות הפלאפל שלהם על הרצפה כי כל כך צפוף ולמי יש כח להגיע לפח, ואז פקקים ביציאה הביתה וכל מה שאותם האנשים יזכרו זה את כנסיית השכל. ואותם האנשים, כשהם מגיעים מחוץ לעיר, האם הם מכבים את כל מכשירי החשמל בביתם שבפרברים או שהאחריות מוטלת רק על כתפיי התל-אביביים?

  אותו הדבר קרה לפני שנה (יום כדור הארץ, נדמה לי), גם אז עם הופעות בכיכר רבין וגם אז עם ביקורת על כך שהאירועים עצמם עולים יותר מבחינת זיהום משהם מעלים מודעות. אחרי חודש כולם שוכחים, ואחרי שנה חוזר חלילה.

 6. ניימן הגיב:

  יפה אמרת. מסכים עם כל מילה.

 7. ניצן הגיב:

  כתבתי על זה גם אצלי וגם אצל אח"י דקר – זה זבל יחצני ותו לא. אני יכול לתת לך רשימה של דברים שאפשר לעשות כדי לעזור לכדוה"א וכולם יהיו יעילים יותר מאשר האירוע היחצני של ת"א.

 8. Yuval Adam הגיב:

  אעיז ואלך נגד הזרם.
  אבקש מכם להיות קצת יותר פרגמטיים.
  ברור שזה לא משנה הרבה. ברור שהאירוע מבזבז חשמל. ברור ברור ברור. יש אלף דברים שיכלו לעשות שיותר יעזרו. אבל איש לא עושה אותם.
  ועתה, עיריית תל אביב החליטה לעשות משהו. ברור שהכוונה יחצנית ולא אחרת. אבל הבחירה שלהם היתה לעשות אירוע לטובת הסביבה. זה אומר משהו. שזה נהיה נושא חשוב הרבה יותר מאשר לפני שנה. וזה גם הישג. גם אם קטן. זה אומר שלאט לאט אנשים וארגונים יצטרכו להתחיל לנוע בכיוון.
  אין סיכוי שמחר תהיה פה תחבורה ציבורית חשמלית. אבל יש סיכוי שבבחירות הבאות נושא הסביבה יהיה בעל משקל גדול יותר. אמן.

 9. יובל הגיב:

  עיקר העניין אמש היה בהופעתה של להקת כנסיית השכל במופע אוטוביוגרפיה עם נגני תזמורת, ככה בחינם לפני אלפי צעירים בכיכר רבין, וכמו שצעק אחד מהדרדקים שנצמד לגדר הביטחון "הכי טוב בחינם! תנו לנו עוד…"

  כי את ענייני האנרגיה ההמונים לא יכולים לשנות, זה נתון לבעלי ההון והשלטון, לא כאן אלא שם, מעבר לים, בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, בכל אופן עד שיתייבשו בארות הנפט במדבר הסעודי…

  שתי תמונות מאמש בפליקר שלי…

 10. Poet הגיב:

  3 הערות (או הארות)

  1. עיקרו של אירוע מסוג זה למיטב ראייתי הוא דווקא באלמנט האנושי, האיחוד העולמי סביב מטרה חיובית משותפת. כשמיליונים של אנשים ברחבי הגלובוס נוקטים עמדה משותפת למען עתיד טוב יותר יש לזה אימפקט "אנרגטי" אדיר וזה יכול לשמש דוגמא והשראה לדברים גדולים נוספים.

  2. לכיבוי האור וניתוק החשמל באופן מעשי בבתי האנשים יש גם יש השפעה על האנרגיה בעולם. לא אכנס לניתוחים והסברים כרגע, אך די שאומר שמי שמבין באנרגיה במונחים מדעיים או מטאפיזיים יודע על מה אני מדבר.

  3. כשהסתובבתי בכיכר דיזינגוף בשעת כדור הארץ כל מה שראיתי היה שלטים ומודעות פומפוזיות על זה שתל אביב מכבה את האור. חבל שהפרוג'קטורים שמאירים את הכיכר עצמה עדיין דלקו בשיא תפארתם.

  8)

 11. פינגבאק: לקראת מופע הגרינווש | עוד בלוג תל-אביבי

 12. פינגבאק: התאגיד – הפסיכופת ששולט בנו | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s