הזמנה לכנס שכונות עבר הירקון

קהילת תל-אביב-יפו של החברה להגנת הטבע מארגנת כנס תחת הכותרת "חשיפה לצפון". בכנס ידונו נושאים הקשורים לאיכות הסביבה כמו דיור ותחבורה. בין המציגים מופיע גם נויפלד. חוצמזה, יתקיים גם דיון עם נציגי העירייה וחברי מועצת העיר. חולדאי שולח לכנס את חזי ברקוביץ', מהנדס העיר, ואת רובי זלוף, סמנכ"ל התפעול. מבין נציגינו המוניציפאליים יגיעו סגני ראש-העיר, ארנון גלעדי ופאר ויסנר וכן חברי המועצה מיטל להבי (יו"ר ועדת איכות הסביבה), רון לוינטל (יו"ר ועדת הביקורת) ואיתי פנקס (שמכהן גם כיו"ר השפד"ן – דהיינו מכון טיהור השפכים של גוש דן).

למרות שהכנס מתקיים בצד הלא נכון של הנהר נראה לי שכדאי להגיע אליו. לדעתי, הבעייה העיקרית ממנה סובלות שכונות עבר הירקון היא חוסר אורבניות הנובעת מתכנון אנטי-אנושי, אשר בולט במיוחד בשכונות החדשות יותר. חוצמזה, בין השכונות הצפוניות יש שכונות אשר הסגרגציה החברתית בהן גבוהה במיוחד כמו אפקה למשל, אשר מדגימה אוסף של בעיות תכנון המרוכזות במקום אחד (ושההיכרות שלי איתה נובעת מכך שבניין המחלקה לגאוגרפיה ממוקם מחוץ לקמפוס בתוך השכונה הזו). לעומת זאת יש שכונות מעבר לנהר שהן כמעט מקומות סבירים למגורים כמו רמת-אביב הירוקה. למעשה, לתושבי מרכז העיר אין סיבות טובות לחצות את הירקון (חוץ אולי מהאוניברסיטה שתקועה לה שם למעלה), בעוד שלתושבי הצפון יש הרבה יותר מסיבה אחת להגיע למרכז החי והנושם, ופה טמונה לדעתי שורש הבעייה התחבורתית של השכונות הצפוניות.

תוכניית הכנס, קליק להגדלה
הזמנה לכנס צפון העיר

פוסט זה פורסם בקטגוריה מוניציפאלי, רמת אביב, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על הזמנה לכנס שכונות עבר הירקון

 1. יקי הגיב:

  לרמן, לא הצלחתי להבין מדוע אתה מקדם את הכנס הזה מעל דפי הבלוג שלך.

  הרי התבטאת לא אחת על כך ששכונות עבר הירקון לדעתך אינן חלק מת"א – אז מדוע ליחצן אותן במסגרת "עוד בלוג תל-אביב"?

  אגב, בתור מי שחי במשך 30 שנה בשכונות עבר הירקון תרשה לי לומר שאתה פשוט מדבר שטויות בהתבטאויות כגון "התכנון אנטי-אנושי" של שכונות עבר הירקון.

 2. לרמן הגיב:

  השכונות החדשות מעבר לנהר הן פשוט אוסף בניינים זהים אשר חוזרים על עצמם עם אוכלוסיה מאוד מאוד הומוגנית ורשת כבישים פרברית גרועה בסגנון ראשון-מערב (ומודיעין) (ואני מתכוון לתל-ברוך צפון, רמת החייל, כוכב הצפון ועוד שכונות רבות).

  לגבי יחצון הכנס – השכונות הצפוניות משתייכות לאותה רשות מוניציפאלית אליה אני משתייך ומבטאות מגמת תכנון עירונית שמשפיעה גם על מרכז העיר (ואנו גם שותפים לאותם חוקי עזר עירוניים). חוצמזה, אחד הכיוונים האפשריים בעתיד להתפתחות מרכז העיר הוא צפונה מעבר לנהר, ולכן הכנס הזה חשוב לי.

 3. יקי הגיב:

  אנשים אוהבים לחיות בשכונות אלה ומוכנים לשלם הרבה מאוד כסף עבור התענוג. די מגוחך שאתה קובע כי מדובר בתכנון "אנטי אנושי". היה עדיף אם היית מוותר על הקביעות הפלצניות האלה.

 4. לרמן הגיב:

  יקי, התכנון של רוב שכונות הצפון מכוון למכוניות ולא לבני-אדם, ולא מאפשר ניהול חיים אשר אינם מבוססים על שימוש רב ברכב פרטי. כמובן, שבישראל ישנם עוד מקומות רבים שמכוונים לרכב ולא לאנשים וזה בעיניי תכנון אנטי-אנושי, גם אם רבים מוכנים לשלם עליו כסף טוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s