חולדאי מצלם את מועדון קרב

בתל-אביב אוהבים לבלות. איזה כיף פה ללכת לסרט, לראות הצגה, לרקוד במועדון, וגם לאכול ארוחת בוקר איטית בצהרי שבת בבית-קפה דיזנגוף.

אופס, קבלו תיקון. לא ממש כיף לרקוד פה במועדון אחרי שסגרו את כולם והעבירו אותם למתחמי בילוי מגודרים. בתל-אביב יש ראש-עירייה שלא מבין את מהותם חיים עירוניים (מה לעשות שראש-העיר שלנו הוא בכלל קיבוצניק).

אלי סניור עשה כתבה מצוינת בידיעות תל-אביב על הכישלון הקולוסאלי של עיריית תל-אביב בכל הקשור בבניית וניהול "מתחמי בילוי". בכתבה גם נעשה סופסוף שימוש בטכנולוגיות אינטרנט בסיסיות וניתן לראות בקטעי וידאו מכות, הצתות ודקירות במתחמים של מועדוני יד חרוצים. בכתבה מתגלה נטייתו של חולדאי לפשיזם וחדירה קיצונית לפרטיות ע"י התקנת מצלמות בכל המתחם ומעקב אחרי הקורה בשטח, משום שהתכנון העירוני שם גרם לביטול כל אפשרות להתנהגות אנושית במקום. חולדאי לא קולט שעירוב שימושים הוא הנדבך המרכזי המאפשר את הקיום העירוני האיכותי ולא בידוד המועדונים לאזור אחד מלא בבליינים שבאים להתפרק אחד על השני במתחם סגור.

אנו רואים שחולדאי סוגר לנו ברים ליד הבית, כמו השסק, אשר נמצאים במקום בו גרים אנשים, כלומר ברחוב עירוני שבו יש עירוב של מבקרים חוצנים ותושבי המקום. חולדאי מנסה לשלוח אותנו לבלות במתחמים המרוחקים כמו הנמל ויד חרוצים, אשר אינם נגישים להולכי רגל ומנותקים מהמרקם העירוני.

הפתרון של העירייה והמשטרה לאלימות במתחמי הבילוי הוא כמובן בהפעלת יותר כוחות שיטור ומעקב, כלומר הוצאת משאבים ציבוריים עצומים לטיפול בבעייה אורבנית שחולדאי בנה בעצמו. לפני שנמשיך לבזבז את מעט משאבינו על כוחות שיטור מיותרים (במקום למשל להשקיע במרפאות ובתחבורה ציבורית) אני ממליץ לחולדאי, לניצב אילן פרנקו ולסמנכ"ל העירייה, רובי זלוף, לקרוא את מה שכתב אוסקר ניומן על מרחבים עירוניים מוגנים. חבל על כל בחור שנפצע או נהרג במתחם יד חרוצים, שכל כולו תוצר של מדיניות תכנונית שגוייה לחלוטין.

בניית מתחם יד חרוצים היא הטעות הגדולה ביותר שחולדאי עשה במהלך כהונתו. בעוד שבנושא התחבורתי ניתן להגיד שחולדאי המשיך את הקו של קודמיו בעידוד הרכב הפרטי, וכן שחברת "דן" ומשרד התחבורה גם חולקים באחריות להזנחה התחבורתית, במקרה של יד חרוצים מדובר בהתערבות שהוכתבה באופן בלעדי ע"י חולדאי. חולדאי עדיין אינו מכיר באחריותו למצב במתחמי הבילוי ואינו מכה על חטא. חולדאי מתגאה על בזבוז המשאבים הציבוריים במתחם יד חולדאי (תודו שזה נשמע עדיף על יד חרוצים) וכך הוא התבטא בישיבת מועצת העיר בחודש פברואר:

"אני רוצה להסב את תשומת לב חברי המועצה למבצע ראוי להערכה של משטרת ישראל שמתקיים
בחודשים האחרונים, שהוא תולדה של התגברות האלימות- שהסתיים ברצח של בעל חברת
אבטחה במתחם יד-חרוצים. מידי מספר חודשים מתקיימת פעילות משולבת של העירייה
ומשטרת ישראל- להפחתת גילויי האלימות והגברת הבטחון האישי באזור הזה, במתחם הרחובות
ריב"ל ויד חרוצים. בסופי השבוע המתחם נסגר לכניסת כלי רכב ומתקיים פיקוח משטרתי
בכניסות אליו על מנת למנוע הכנסת אמצעים אלימים. במתחם פועלים בסופי השבוע עשרות
שוטרים ובלשים, לצד אנשי פיקוח עירוני, שודרגה התאורה ברחובות ובמגרשי החנייה, בוצע
שינוי בתמרור, הופעלו מצלמות ועוד. לפני שבועיים סיירתי במתחם עם מפקד המחוז ואנשיו-
ניצב אילן פרנקו, התרשמתי מאוד מהפעילות, ואני ממליץ מאוד לכל אחד לקחת את עצמו ביום
חמישי בערב, גם אם הוא לא נוהג לבלות באותם מועדונים, לפחות לגשת לשם , לראות ולהתרשם,
מפני שגם המתחם הזה הוא חלק מהמציאות וההווי העירוני החשוב שלנו בעיר שלנו. זהו צעד
חשוב ומבורך מצד המשטרה, שלקחה אחריות על שמירת הסדר הציבורי לרווחת אלפי המבלים הפוקדים את המתחם בסופי שבוע, ואני מקווה שעל ידי המשך הרחבת שיתוף הפעולה מהסוג
הזה נצליח להפחית, גם בעתיד, את גילויי האלימות גם במתחמים נוספים."

כואב לי מאוד שהעיר מנוהלת ע"י ראש-עירייה שאינו מבין את הבסיס לחיים עירוניים טובים. אני מקווה שנעבור את התקופה הקשה הזו בתולדות חיי הלילה של תל-אביב ונתעורר בסוף למציאות טובה יותר.

יהי זכרם של קורבנות יד חרוצים ברוך.

לכתבה הכוללת קטעי וידאו מהמתחם

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, חולדאי, מוניציפאלי, תל-אביב, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על חולדאי מצלם את מועדון קרב

 1. ערן הגיב:

  הבעיה היא שגם כאשר תגמר, אינשאללה, תקופת חולדאי – נשאר עם הפילים האלו שהוא זרק על העיר. ומה אז? יש רק לקוות שזה שיבוא אחריו ישכיל לפרקם

 2. נטע הגיב:

  תודה על ההפניה לכתבה החשובה. זו תגובה קצת ארוכה, סליחה מראש.
  בתור מישהי שגרה קרוב לולוולט המוזכר בסרטון הראשון, אני יכולה להעיד שהבעיה מתחילה הרבה לפני שהחבר'ה מגיעים למועדון. הבעיה היא שהם שותים מחוץ למועדונים, ושותים המון – פשוט עומדים ומתדלקים את עצמם בכמויות. בעיה נוספת: המשטרה עומדת על המסגר בלבד! הם לא נכנסים לרחובות מאחור, אפילו לא לשונצינו, שכ"כ קרוב לפינה בה הם עומדים (בד"כ מסגר פינת בן אביגדור) ולכן לא רואים בכלל את החבר'ה שיושבים ומתכוננים לקטטה של הערב בעזרת בקבוקי וודקה סוג ז' (סליחה על הביטוי). אני לא חושבת שישנו חוק שאוסר בארץ על שתיה מחוץ למועדון,אבל אולי צריך לשקול את זה. הרי בחור עצבני שעלול להידלק מכל אדם שעובר, נדלק בקלילות רבה יותר ככל שהוא שיכור יותר, ולכן אולי כן כדאי לנסות ולהקפיד שלא ישתו ברחובות, אלא אך ורק בבתים ובבתי מסחר לאלכוהול. (שלא לדבר על שימוש בחומרים אחרים שהיה מרגיע אותם הרבה יותר – אבל לא באתי להטיף למשטרה לגבי סדר העדיפויות שלה).

 3. טל הגיב:

  אני חושבת שכולכם מתנפלים על חולדאי סתם
  ובכלל לא מצליחים לתפוס את גדולתו של האיש
  ואת כל מה שהוא תרם לעיר הזאת
  וימשיך לתרום אם אנשים כמוכם שיחפשו אותו כל הזמן
  אתם לא רואים את התמונה הגדולה וכאן הטעות

 4. ערן הגיב:

  לרמן ידידי היקר,
  אין לי רבע מהידע שלך בנושאי פיתוח עירוני, אבל ממעט הקומון-סנס שיש לי, אני חולק עליך לחלוטין. ברשותך אביא את טיעוניי (באריכות, סליחה), ואנא תקן אותי אם אני טועה.
  1. הכתבה עסקה באלימות במועדונים, ובסרט הוידאו ראו קטטה גם במועדון "האומן 17" שהוא בשכונת פלורנטין. חיפוש בגוגל מעלה שלא חסרים מקרי אלימות גם במועדונים במרכז העיר, בלילינבלום ובשכונות מגורים, אפילו בריף-רף שמעתי שעצרו "כתב" רכילות במהלך קטטה. האוכלוסיה האלימה תמצא את המועדונים בכל מקום, יהיו בתוך שכונת מגורים או בתוך אזור תעשייה.
  2. דווקא ריכוז מועדונים במתחמים סוגרים יכול לאפשר פיקוח משופר על הכנסת אמצעי-לחימה וכו'.
  3. ריכוז המועדונים הרחק מביתך מאפשר לך להמנע מלהקלע בטעות לאחד מן האזורים האלימים. הבית נשאר שקט.
  4. הרחקת מקומות הבילוי משכונות המגורים דווקא אמורה לשפר את מצב התחבורה הציבורית. כשהמועדון נמצא במרחק הליכה מביתך, אין צורך בתח"צ. כשאתה רוצה לבלות (וגם לשתות) במקום שאינו במרחק הליכה – אופציית התח"צ הופכת אטרקטיבית.
  5. צריך לזכור שכשמדברים על אזרור או על מתחמי בילויים, לא מדברים רק על מועדונים, אלא גם על מסעדות, בתי קפה, פאבים וכו'. כשרוצים לקחת אזור תעשייה אפור וזנוח ולהפוך אותו למתחם תעשייה היי-טקי (כמו שקרה במידה חלקית אך לא מבוטלת במתחם יד-חרוצים) או מסחרי/יוקרתי (כמו בנמל), הבילויים והתעשיות והמסחר מפרנסים אלו את אלו.

  אני זוכר משנות נעוריי, הרבה לפני חולדאי, לצערי, שבכל סופשבוע באיזור המסגר היו מכוניות שרופות. סכינים היו הרבה פחות, אבל החברה הייתה אז אלימה פחות. על כל פנים, בילויים באזורים כמו קינג ג'ורג', לבונטין, פלורנטין ונגה מאוד אהובים על אנשים כמוני או כמוך, אבל אני די משוכנע שהאלימים בכל מקרה לא היו באים לשסק או להודנא, אז לא הייתי קושר בין הדברים.

 5. לרמן הגיב:

  טל, אני אדם קטן, ולכן אני רואה את הבעיות הקטנות. בעייה קטנה לדוגמה היא העובדה שראש-העיר מעדיף להכניס עוד רכבים לעיר על-פני שיפור תשתיות לתחבורה רב-אמצעית. אני רואה את זה במיקרוסקופ בדמות חניון הבימה שנבנה ליד ביתי. אני רואה את הבעיות הקטנות של אנשים בודדים שנדקרים כל שבוע במתחמי הבילוי. צר לי שאיני מצליח לראות את גדולתו של חולדאי. אולי גדולתו מצוייה בהחכרת חוף מציצים לחברה מסחרית למשך כל הקיץ, איני יודע. אני לא חי בתמונה הגדולה, אני חי בתוך העיר ואיני מביט בה ממבט הציפור, אלא מהגובה שלי שהוא לא מי יודע מה.

  ערן, אני לא מתיימר להציע פה פתרון לבעיית המתחמים. לדעתי, ניתן לעשות השוואה בין מתחמי הבילוי היום ומתחמים של רמלוד בשנות ה-70 ואת רמת הפשיעה באזורים האלה ולקבל על זה תואר מאסטר בגיאוגרפיה חברתית. בכל מקרה, לדעתי רצוי מאוד להעלות את הנושא לדיון ציבורי. ההחלטה למתחם את אתרי הבילוי התקבלה ללא דיון ציבורי וכשלונה ברור.

  שילוב בילוי ומגורים הוא ודאי אינו טריויאלי (עירוב שימושים בכלל הוא נושא לא פשוט). אני חושב שהעירייה לא צפתה את הבעיות שהתעוררו במתחמי הבילוי, ואפילו לגבי הנמל שנחשב מוצלח יחסית, אני הייתי ממליץ לחולדאי לדבר עם תושבי אזור הכניסה לנמל (רחוב כ"ג יורדי הסירה) ולשמוע את דעתם על המתחם שהוא יצר שם. אני חושב שהדרך לפתרון הבעייה טומנה בחשיבה מחדש ושיתוף הציבור בעיר בדרך לשם. אם חזון הבלהות של חולדאי ייתגשם גם הברים ליד ביתי ייסגרו והאפשרות שתיוותר לי תהיה לצאת למתחמי האלימות או לא לצאת בכלל.

  אני טוען שציפוף המועדנים בתחמים סגורים יוצר מרחב ציבורי בעל מאפיינים קיצוניים ביותר הכוללים אוסף של תושבי חוץ שיכורים, צעירים והורמונליים בריכוז גבוה באזורים נגישים לרכב פרטי בלבד (אין תחבורה ציבורית בלילה ובשישי בערב), ומוביל בהכרח לתופעות האלימות והתדלוק כמו שנטע מתארת.

  לגבי האלימות הכללית בעיר, אני מסכים שקיימת אלימות גם בשכונות המגורים, אבל לא באותה סקאלה בכלל. האלימות הזו מתקיימת גם בשעות היום ותוכל לראות אנשים מקללים ולפעמים דוחפים אחד את השני בעיקר בסכסוכים הקשורים לחניות ושימוש ברכב פרטי, אבל לא רק.

  אני מקווה שחולדאי וחבר מרעיו יחשבו מחדש על טובת העיר, תושביה והמבקרים בה. מותר גם לגנרל מחיל האוויר להודות בטעויות ולנסות לתקן אותן.

 6. טל הגיב:

  לרמן
  תקרא את מה שערן כותב יותר בתשומת לב
  ותפסיק להגיד שחולדאי הורס את העיר.
  מה לא היו פה ראשי עיר שעשו אבלות
  אבל נחמד לך לשבת מהצד ולבקר,
  כי מה לעשות לבקר הרבה יותר קל מלעשות

 7. ערן הגיב:

  טל,
  אפרופו אבלות, האסוציאציה הראשונה שלי לחולדאי היא "חורבן הבית באוסישקין".

  לרמן,
  לגבי האלימות, כבר כתבתי שגידורה דווקא יכול לעזור, ובכל מקרה אם תפזר את מקומות הבילוי בשכונות, היא תגיע גם לשם ביתר שאת.

  מובן שאני מסכים אתך שמוטב לעירייה לבצע צעדים בשיתוף עם תושביה ובהסכמתם. אני רק תוהה אילו תושבים צריך לשתף לדעתך בתכנון מרכזי הבילוי. אתה מדבר על הרחובות השכנים לנמל ת"א, כשבעצם הנמל לא אמור לשרת רק אותם (כמובן שצריך לסייע להם להתגבר על הנזקים שהוא גורם כמו רעש, חניה וכו'), אלא את כלל תושבי העיר. ולמען האמת, לגבעתיים אין מתחם בילויים הנושק לים, ולכן במובן מסוים נמל ת"א מחויב מוסרית לשרת גם את תושבי גבעתיים, וגם את מה שכינית "אוסף תושבי החוץ השיכורים".

  ואם להכליל את הבעיה, ת"א רבתי היא כרך של קרוב לארבעה מיליון איש (גם מאשדוד ומנתניה יוצאים בערב לנמל) והעירייה (או במקרים אחרים המדינה או רשויותיה) מספקת תשתיות רק לעשירית שמכונה תל-אביב(-יפו), כשבעצם יש רחובות שחלקם בר"ג, חלקם בגבעתיים וחלקם בת"א, ומבחינת רבים פתח-תקווה לא באמת קיימת. בתחילת תקופת האזרור, אנשים תקפו אותו על כך שהוא ייצור קהילות סגורות בתוך העיר (כאילו שלא היו כאלה קודם). לדעתי, דווקא ההוצאה של מרכזי הבילוי מן הבתים יכולה לנפץ את הבועה של מרכז העיר.

  לגבי תחבורה ציבורית, לדעתי יש שלוש בעיות שחייבות להפתר:
  1) צורך: אם אין צורך בתח"צ לא ישתמשו בה.
  2) "תכלול": תח"צ חייבת לתת פתרון לכל הכרך ולא רק לאנשי מרכז ת"א (ברמת התכנון זה אפילו עובד ככה בשנים האחרונות).
  3) חופש התנועה: צריך לתת כמה מעטפות למפלגות הדתיות כדי לשכנע אותן שבאוטובוס אדם אחד מחלל שבת במקום 50, ושפיקוח נפש של הבליינים במועדון דוחה שבת.

  כתבתי באריכות וחתכתי לא מעט, אבל תשמע, יש כאן הרבה סעיפים, ואני בטוח שאם לשנינו יש שתי דעות מנוגדות, יש עוד מספיק דעות שונות. אני ממש לא נחרץ לגבי נכונות העמדה שלי, אבל אני חושב שחולדאי וחבר מרעיו לבטח לא מנסים לקלקל.

 8. ברק הגיב:

  כהערת אגב, גם בהודנא היו קטטות.

 9. לרמן הגיב:

  ערן, אני בכלל לא בטוח שיש לנו דעות מנוגדות. מן הסתם חולדאי וידידיו לא התכוונו ליצור אזורי בהם נדרש כוח משטרתי אדיר כדי למנוע רצח על בסיס שבועי. כמובן שיש מתח בין העובדה שתל-אביב היא עיר מגורים ובו-זמנית גם משרתת מספר פונקציות מטרופולוניות. כל מה שאני אומר הוא שראוי לבחון מחדש את מדיניות מתחמי הבילוי, שלדעתי היא שגוייה לחלוטין,

  ואם כבר מדברים על אלימות, אני יושב מדי פעם בפאב השופטים ליד ביתי וראיתי שם פעם מישהו דוחף מישהו אחר. כמו כן, בקפה הידוע בקיוסק בשדרות רוטשילד ראיתי פעם שני חברה' מקללים אחד את השני נמרצות בעקבות מאבק בין הכלבים שלהם. ופעם אחרת ראיתי אופנוען דוחף פקח חנייה של העירייה באבן-גבירול. בעיר כל הזמן נוצר חיכוך בין בני אדם לטוב ולרע, אבל החיכוך במתחמי הבילוי הוא בסדר גודל אחר של רוע.

 10. נמרוד ברנע הגיב:

  אני אקצר ואגיב כמו טוקבקיסט בYnet:
  כן לעירוב שימושים
  לא למתחמים סגורים
  לא אלימות
  ובעיקר לא לרון חולדאי

 11. לרמן הגיב:

  נשמע לי כמו סלוגנים טובים לבחירות.

 12. Poet הגיב:

  ואני רק אוסיף שאם היו מטפטפים קצת MDMA במי השתייה של תל אביב
  הייתה פה הרבה פחות אלימות והרבה יותר אהבה! גם לחולדאי לא היה
  מזיק קצת..

  😯

 13. djmike הגיב:

  אם אתם מחפשים באמת מקום איכותי לבלות בו תנסו את מועדון אולד סקול בנמל תל אביב
  הייתי ונהניתי מאד

  ➡ ➡ ➡ ➡ ➡ ➡ ➡ ❗

 14. אלנבי הגיב:

  תתפלאו אבל חרף (ואולי בזכות?) המצוקה צצים להם מיני אתרי בילוי חדשים ומקוריים. זה ממש הפך לתופעה מחתרתית. אז אל יאוש – יגעת ומצאת האמן!

  אלנבי,www.samsuli.co.il

 15. פינגבאק: מפלגת הצעירים "רוב העיר" כבר נסוגה מטיפול בחיי הלילה | עוד בלוג תל-אביבי

 16. פינגבאק: העירייה המזדיינת הזאתי | זהלאזה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s