יש בחירות בתל-אביב!!!

למי שעדיין לא שמע את הבשורה הגדולה של היום: חבר-הכנסת ד"ר דב חנין הולך להתמודד לראשות עיריית תל-אביב-יפו.

הבחירות יתקיימו בעוד שלושה חודשים בדיוק מהיום ב-11.11.08, וזה זמן טוב להזכיר לכם להעביר כתובת לתל-אביב אם עוד לא עשיתם זאת כך שתוכלו להצביע ביום הקובע ולבחור את דרכה של העיר לשנים הקרובות.

ועכשיו לעיקר. חנין וחולדאי יעמדו לבחירת תושבי העיר כאשר כל אחד מהם מייצג דרך שונה לחלוטין. חולדאי מייצג את הפרטת המרחב הציבורי, כניעה לרכב הפרטי, פירור המרקם האורבני, שלטון ריכוזי והרס העיר על-פי המודל של ערים כמו לוס אנג'לס ופיניקס. חנין מייצג את החזרת המרחב הציבורי לציבור, מעבר למדיניות תחבורה שמתאימה ל-2008 (במקום זאת שקיימת כרגע ומתאימה לשנת 1978 ), דמוקרטיזציה ותסיסה עירונית ותרבותית על-פי המודל של ערים כמו פורטלנד וקוריטיבה.

את ההכרזה על מועמדותו עשה חנין היום בבוקר בגן מאיר תוך בחירה הצהרתית לקיים מסיבת עיתונאים במרחב ציבורי איכותי ולא בחלל פרטי. כידוע, גן מאיר עצמו עמד בפני איום של בניית חניון בשנות ה-80 ובזכות מאבק תושבים ניצל הגן הזה ושוקם ללא בניית חניון מתחתיו. באותו אופן אני מקווה שכל התוכניות הקיימות של חולדאי להרחבת כבישים כמו דרך שלבים ובניית חניונים (מתחת לכיכר רבין למשל) ייגנזו לעדי עד.

מסדרים את המצלמות לפני מסיבת העיתונאים
דב חנין מתמודד - מסיבת עיתונאים

לראשונה מאז שנבחר ייאלץ חולדאי להתמודד במערכת בחירות מול אדם בעל שיעור קומה וחזון אורבני שמסוגל לנצח את הבחירות בעיר שלנו. אם חנין ינצח את חולדאי זו תהיה רק הפעם השנייה בה ראש-עיר מכהן יפסיד בחירות בתל-אביב (הראשונה הייתה ב-1974 כשצ'יץ' ניצח את רבינוביץ'). אין ספק שצעדו זה של חנין יכניס את מערכת הבחירות המוניציפאלית הרדומה לטלטלה ויעלה אל פני השטח נושאים אידיאולוגיים כבדים על דמותה של העיר וצורת החיים שלה.

חנין מכריז על מועמדותו. מימינו פרופ' דני רבינוביץ' ומשמאלו אהרון מדואל
דב חנין מתמודד - מסיבת עיתונאים

חנין צפוי להיות מותקף על היותו חבר במפלגת חד"ש הקומוניסטית (והלא-ציונית) והטענה שחד"שניק לא מתאים להיות ראש העיר העברית הראשונה צפוייה לחזור שוב ושוב במערכת הבחירות הזו בשלל טוקבקים, דעות והשתלחויות. גם אני לא מת על מפלגת חד"ש ורחוק מלהיות קומוניסט, אבל במישור העירוני הסוגיות שונות וחנין נראה כמו האופציה השפוייה היחידה. חנין ירוץ בראש רשימתה של תנועת "עיר לכולנו" אשר מאגדת פעילים מהתארגניות שונות ואני מקווה שכך בין השאר קהלים רבים ייחשפו לאג'נדה החיובית שהוא מוביל בתחום המוניציפאלי.

התקשורת המקומית והארצית מתעדת את הארוע

דב חנין מתמודד - מסיבת עיתונאים

באופן אישי אני שמח מאוד שחנין בחר לרוץ לראשות העיר שלי. ללא קשר לתוצאות הבחירות בעוד שלושה חודשים, אנו צפויים להשתתף בחגיגה דמוקרטית אמיתית לשלטון המקומי שלנו במקום ריצת יחיד עם תוצאות (כמעט) ידועות מראש. נראה לי גם שמינון הפוסטים המוניציפאליים בבלוג הזה יעלה בהתאם.

לקריאה נוספת:

דיווח בהארץ

דיווח בוואינט

פוסט זה פורסם בקטגוריה חנין, מוניציפאלי, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על יש בחירות בתל-אביב!!!

 1. אלעד-וו הגיב:

  חדשות מצויינות. רק חבל שההודעה יצאה כל כך מאוחר. אם אני מבין נכון, כבר מאוחר לשנות כתובת, נכון? יש הרבה אנשים שהיו משנים כתובת אם היו יודעים שחנין ירוץ.

 2. אלעד-וו הגיב:

  אה, לא מאוחר מדי. יש זמן עד אוקטובר. מצויין — כדאי לך להזכיר שוב, עכשיו שזה רלוונטי. ושוב ושוב. כדאי גם לנסות להזכיר באתר "עבודה שחורה" — לא יכול להזיק. לקלינגר בטח יהיה קל ופשוט לפרסם שם, כדאי לשלוח לו מייל.

  תודה על האקטיביזם וההשקעה. סוף סוף חדשות טובות על תל-אביב. היה נורא עצוב לראות מה קורה לעיר בשנים האחרונות. דב חנין הוא פשוט המועמד האופטימלי לשנות את המצב ב-180 מעלות (אפילו ב-360 מעלות!).

 3. greentul הגיב:

  עם איבוד התקווה שיוסי שריד יתמודד, יכול להיות שחנין הוא באמת האופציה השפויה.

  בהחלט שווה בדיקה

 4. לרמן הגיב:

  אלעד-וו, אל תדאג – כל כוחותינו בבלוגוספירה יפיצו את הבשורה בימים הקרובים. אני כרגע בודק האם השמועה העצבנית שהגיעה אליי בדבר שינוי נוהל בהעברת תושבות (משהו לגבי חוזה שכירות) נכונה.

 5. ניר הירשמן הגיב:

  יואב,

  מה עם איזה פוסט תחת הכותרת "אני לא קומוניסט, ואפילו לא שמאלני אבל מצביע לדב"?
  היום בבוקר הוא קיבל בראש מפרי וסגל על זה שהוא לא רוצה לשיר את ההמנון…

 6. לרמן הגיב:

  כן, ההתקפות עליו בעניין הזה די צפויות. נושא לא פשוט שעוד יידון פה בבלוג.

 7. יוני הגיב:

  אני עוד לא יודע אם אני בעדו או נגדו – אבל אני בהחלט בעד הצירוף שלו להתמודדות. זה הופך את המשחק ממאופיין באלמנטים סורים-משהו, למשחק דמוקרטי אמיתי ומעניין (ולא, ההתמודדות של יו"ר הירוקים לא עושה לי את זה).

  יש לי הרבה נגד-ים לגבי חנין, אך יש לי גם הרבה בעדים ונראה לי שיהיה מאד מאד מעניין ויהיו פה הרבה שינויים אם הוא היה ראש העירייה או לפחות סגן ראש העיר עם כוח משמעותי.

  מעניין אותי מה יקרה אם לא ייבחר – האם יתפטר מהכנסת ויהיה חבר מועצה למען שיפור העיר מפנים, או שבכלל לא יצטרף למשחק העירוני אחרי ההפסד?

 8. לרמן הגיב:

  יוני, דב ענה על השאלה שלך בעצמו במסיבת העיתונאים. הוא אמר שבמידה שלא ייבחר הוא לא יכהן במוצת העיר אלא יעבוד במסגרת הסיעה המורחבת של "עיר לכולנו" בעניינים המוניציפאליים (עיר לכולנו עשו תקנון שיוצר שיטת עבודה מסויימת לסיעה העתידית שלהם במועצת העיר. אני סקפטי מאוד לגבי האפקטיביות של המנגנון שהם עשו, אבל אני מקווה שזה יעבוד). במקרה שבו רון חולדאי ייבחר, דב חנין ימשיך לפעול בנושאים הסביבתיים מהכנסת (ונראה לי שהוא עוזר שם לא מעט לתל-אביב באספקט הזה).

  דרך אגב, פרט לויסנר ישנם לפחות עוד מספר מועמדים קיקיוניים לראשות העיר. למזלנו, חנין הרים את הכפפה והעביר את תל-אביב לעולם הדמוקרטי.

 9. יובל הגיב:

  אוי, האופטימיות.
  אני מאוד מאוד אשמח אם דב חנין יבחר לראשות עיריית תל אביב, למרות שיהיה חבל לאבד אותו בכנסת (אני כן חד"שניק…). אבל גם בתור ירושלמי, אני חושב שבחירה של חנין לראשות עיריית תל אביב יכולה לעשות הרבה טוב למדינה בכלל, ולא רק לתל אביב.
  לצערי, ומכאן מגיעה ההכרזה בהתחלה, אני לא חושב שיש לחנין סיכוי ריאלי. אני אנסה להיות זהיר בהצהרות שלי, אבל אתה חי בסוג של בועה. אני חושב שרוב התל אביבים דווקא מאוד מרוצים מחולדאי. הם מרוצים מהפיכת תל אביב לעיר למכוניות, מרוצים מדחיקת מקומות הבילוי לשני מתחמים מסוגרים, והם אפילו מרוצים מהג'נטריפיקציה.
  הקבוצה הקטנה והאקטיביסטית שאתה משתייך אליה, זו שגם כותבת בבלוגים באינטרנט, מהווה משקל קטן למדי בקרב תושבי תל אביב.
  אני מקווה להתבדות.

 10. קרני הגיב:

  להגיד שחנין הוא אנטי ציוני זו טעות כמו גם להגיד שחד"ש היא קומוניסטית. חנין שירת שרות מלא בצה"ל ואף יזם חקיקה לזכויות מילואמניקים. מצעה של חד"ש אינו קומוניסטי אלא סוציאל דמוקרטי.

 11. יקי הגיב:

  יואב, אני מסכים איתך שהמועמדות של חנין היא בהחלט חדשות טובות לדמוקרטיה ותביא למערכת בחירות אמיתית בה יתנהל דיון ציבורי תוסס על עתידה של ת"א שבוודאי יגדיל את מעורבות התושבים בנעשה בעיר.

  שיהיה בהצלחה!

 12. נויף הגיב:

  מישהו הזכיר לי לפני כמה זמן שגם דעותיו המדיניות של חולדאי הן שמאל לא מתון במיוחד.
  נדמה לי שהוא מצדד ביוזמת ז'נבה (לא בטוח).
  בכל מקרה, העובדה שבעיר לכולנו שותפים אנשים שברמה הארצית מצביעים: מרצ, עבודה, קדימה וליכוד מראה את היחס השונה שיש לאנשים בין פוליטיקה ארצית לבין פוליטיקה מקומית, ובין שמאל מדיני לבין שמאל חברתי.

 13. לרמן הגיב:

  יובל, אתה אמרת שלדעתך רוב התל-אביביים מרוצים מחולדאי. זה לא הרושם שלי, ובכל מקרה זה לא ממש משנה. רוב התל-אביביים לא מצביעים. בבחירות האחרונות רק 15% מבעלי זכות הבחירה הצביעו לחולדאי (רק 29% טרחו להצביע ומתוכם 20% היו קולות פסולים, כך שלמעשה רק 24% הצביעו באופן מעשי). דב חנין וחבריו צריכים לגרום ליותר תל-אביביים לצאת להצביע וכך הם יכולים לנצח.

 14. דרור יהודה הגיב:

  יש עצומה הקוראת לאיחוד עיר לכולנו עם מר”צ.
  במצב המתהווה של פיצול מעל 12 רשימות אגו, צריך רשימה מאחדת, חזקה, שתלחם על כל מגוון האינטרסים האמיתיים של תושבי תל אביב, מול הכח האבסולוטי של רון חולדאי.
  מר”צ ועיר לכולנו על אותה משבצת, משלימות זו את זו.
  http://www.atzuma.co.il/petition/offerf/1/1000/

 15. נעמי הגיב:

  בשכונות דרום מזרח ת"א-יפו מתנוססים שלטים רבים רבים של עיר לכולנו.
  המעוז המיתולוגי של הימין מרגיש שמי שיפעל עבורו במוסדות המוניצפאלים הוא אדם שפעל גם בכנסת לטובת צדק חברתי.
  גם בנושא איכות הסביבה יש אלמנט של צדק חברתי.
  כי מי שנפע ואין לו כסף פרטי להינצל אלו הםן העניים.

  שכונות דרום מזרח ת"א-יפו קופחו עד היום ביחס פטרונליסטי מתנשא מצד עובדי ציבור בכירים בעיריה כשביקשו: 1. אירועיי תרבות בפארק דרום [בגין] 2. תו ירוק למתנ"ס "בית בארבור" דרך אגב אף מתנ"ס בתל אביב-יפו לא צלח את תהליך קבלת תו ירוק. [ משהוא בניהול שם מסריח לכאורה].
  3. העצמה קהילתית בתוכנית לגינה אקולוגית – בעוד במעוז אביב פועלים להקים גינה שניה. בכפר שלם רבתי צצות כל שבוע פקידוניותים שמבלבלות את המוח. ובתכל'ס אין תשתית השקיה ואין קומפוסט. 4.אין שותפות אמיתית גורפת לכלל התושבים בשכונות כפר שלם רבתי בתיכנון סביבתי. שמטרתו חוקי עזר לבניה מקיימת בשטחי הקרקע הרזרביים שנשארו. התוצאה הצפויה קומבינות של קבלנים לכאורה שימקסמו רווחים בתחמונים של אחוזי בניה. ובחיסכון בבניה על חשבון בנייה חכמה החוסכת בעתיד במשאבים שתחסוך בעתיד לתושבים; לדוגמא בחשבון החשמל.

  נ.ב. יהודה צודק- הלוואי שהאגו יאוחסן לצורך התארגנויות משותפות של כל הסיעות שתומכות בפיתוח בר קיימא שמזה נובע שמירה וחיסכון על משאבי הטבע ושמירה על האדם החלש ע"י שמירה על צדק חברתי.

  * ב- 1111 אל תשכחו לבוא להצביע למי שמציע עתיד טוב יותר.

 16. נעמי הגיב:

  מנעמי רמתי פעילת שכונה בכפר שלם רבתי לנעמי טיסונה מנהלת עירוני ד'. ספטמבר 2008
  וואו המנהלת " לא סובלת אותו" את מנהיג "עיר לכולנו" דב חנין אני רועדת ומזועזעת…
  לא נעים לשמוע " אני לא סובלת אותו" ממנהלת בי"ס, וגם את מצפה ממנהלת להתבטאות קצת יותר מנומקת.

  אני מקווה שכבוד המנהלת לא מרגישה שהיא לא סובלת את תלמידיה מדרום ת" א-יפו.
  אני דווקא סובלת את ראש העיר הנוכחי רון חולדאי הטייס כחול העיניים והשרמנטי.
  אבל אני גם סובלת מהקיפוח בתחום ההשכלה והעשרה התרבותית בדרום מזרח ת"א-יפו.

  חבל שהמנהלת טיסונה לא הבינה שזאת ההזדמנות פז ללמד את הנוער דמוקרטיה מהי. היא; אזרחות טובה חיה ובועטת. הדרך הנכונה היא להזמין את הפוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית, אלה שהיא סובלת יותר ואלה שהיא סובלת פחות, לפרוש את החזון החינוכי שלהם, ולדרוש מהם לחתום לנוכח פני דור העתיד על התחייבות למימוש המצע.
  ונותנת הזדמנות לנוער ללמוד מהו הכוח שבדמוקרטיה ומהי אחריות על איכות חייהם.

  הבחירות המוניצפאליות זו זכות ואחריות כבדה כי בשנים הבאות המנהיג יקבע תוכנית תקציבית לעיר.
  ועקב כך יקבע לרובם אם תהיה נגישות להשכלה אקדמאית ללא תלות בכסף פרטי, אם תהיה להםן הזדמנות להתפרנס בכבוד. או בגלל השקעה תקציבית נמוכה במוסדות החינוך הציבורי בעיר ת"א-יפו. מי שיגיע להשכלה אקדמאית יהיו האליטות העשירות. ומי שיהיה עבד מנוצל של חברות כוח אדם יהיו אלו שבידי הוריהם אין מספיק כסף פרטי .

  הנוער שזכותו להשתתף בבחירות צריך לדעת שמנהיג שנתן ונותן את הדעת לשמירה על איכות הסביבה ועל צדק חברתי, ימצא תקציבים לבניית מערכת הסעים ציבורית נוחה ושווה לכל.
  ישפר את מערכת הבריאות שתהיה שווה לכל, כי מדיניות סכלה בנושא איכות הסביבה תפגע קודם כל בבריאות העניים. ולהם אין כסף פרטי לקנות רפואה מצילת חיים.

  אנשי חינוך בדרום מזרח ת"א-יפו באהבתם לכל תלמיד, בטירחה לגלות את הניצוץ שקיים בכל תלמיד, באמונה במיוחדות של כל תלמיד ותלמידה . ריפאו אותי ממורות ומנהלות בעברי שלא סבלו אנשים אחרים. אנא המנהלת טיסונה אל תחזירי אותי לימים האלו.
  אני רוצה לאחל לכל התלמידות והתלמידים שנת לימודים מענינת ומוצלחת.

  תגובה: למנהלת נעמי טיסונה עירוני ד' , ידיעות ת"א, 08919 עמוד 36 מדור חינוך.

 17. חיים הגיב:

  מוזר שכל התגובות בבלוג זה בעד חנין, ואני מקווה שתגובתי תפורסם באתר זה. בפועל לאחר שקצת למדתי את מה שדב מדבר עליו הבנתי שאלו העיקר אמירות אפורות שאין להם בסיס בפרקטיקה, ומדברים על מישהו בעל שיעור קומה?! בעל חזון אורבני?! נראה לי שאולי לא מדברים על הקנדידט הנכון.
  דב חנין מציע להחזיר את העיר לתושבים? איך הוא מתכוון לעשות זאת? להקטין את הבניה לגובה? (אולי כדאי שיעבור להתמודד במזכרת בתיה…?!)
  אני מציע לבחון היטב את מה שחולדאי עשה בעשר השנים האחרונות בת"א, להזכירכם ת"א הייתה עוד עיר במרכז ולא יותר מכך לפני כעשר שנים, לאחר כהונתו הפכה לכרך שכייף להתסובב ולבלות בו, הרבה פרוייקטים לשימור, שדרות נעימות, פיתוח מדרכות וכבישים, תאורה, פרוייקטים מעניינים.
  אני לא מאמין שחנין האפור יידע להרים את כל אלה – ויש עוד המון מה לעשות; אין מה לעשות כשמשקיעים בעיר היא הופכת לאיזור ביקוש ולכן מחירי הנדלן עולים – מחירים אלה עלו בעשר השנים האחרונות בכלל המטרופולינים המערביים בעולם
  אז עשו טובה – לא מחליפים סוס מנצח – אני בבחירות הקרובות אצביע בגאווה לחולדאי!

 18. א. היו פה המון תגובות לשני הצדדים.

  ב. גם לפני 10 שנים ת"א היתה מרכז המטרופלין גוש דן. וכמו הרבה ערי עולם, גם תל אביב נהנתה מכך שב-10 שנים האחרונות התחזקו הערים האלה על חשבון הפריפרייה.

  ג. בנייה לגובה – אני חושב שגם חנין בעד. אבל זה לא אומר מגדלי יוקרה של 30 קומות שאף אחד לא יכול לגור בהם. אלא 6-8 קומות.

  ד. נראה לי שאתה לא ממש מכיר את חנין ואת החזון שלו – הנה חוג בית וירטואלי לדוגמה
  http://www.notes.co.il/carmel/48854.asp

  ה. ואם יש עוד שאלות – הנה תשובות לשאלות נפוצות
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=689202

 19. לרמן הגיב:

  שיהיה לך בהצלחה, חיים.

  אתה מעליב את תל-אביב כשאתה אומר שהיא הייתה עוד עיר במרכז לפני עשר שנים. תל-אביב היא המרכז התרבותי של היישוב העברי בארץ-ישראל החל משנת 1934 אם לא לפני כן. בתל-אביב הוכרזה הקמת מדינת ישראל ב-1948. בתל-אביב הופיעו מדונה ומייקל ג'קסון ב-1993. בתל-אביב נמצאת הבורסה הישראלית לניירות ערך. בתל-אביב פועלת העיתונות העברית מיום הקמתה. בתל-אביב הוקמו התיאטרות העבריים המובילים בארץ. בתל-אביב הזדנגפו עוד בשנות ה-60, וקיימו את המצעדים הגדולים ברחוב בן-יהודה בשנות ה-30.

  בכל מקרה, אתה לא המגיב הראשון פה שקצת מתבלבל בנוגע לחשיבותה של תל-אביב ליישוב העברי בארץ-ישראל ומרכזיותה במדינת ישראל לאחר הקמתה. נראה לי שכדאי לכתוב פוסט בנושא.

  תל-אביב הייתה המרכז הרבה לפני רון חולדאי ותהיה גם אחריו.

 20. פינגבאק: יש בחירות בישראל! | עוד בלוג תל-אביבי

 21. פינגבאק: לקט פוסטים לבחירות – המיטב | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s