בנתניה מפחיתים תאונות ולא מוותרים על הולכי הרגל

אז הייתי לפני שלושה שבועות בנתניה. כן, נתניה. הלכתי לבקר במטה לבטיחות בדרכים שנמצא בתוך בניין העירייה הדי משעמם באזור התעשייה שנמצא בצד המזרחי של כביש החוף. חזרתי עם ממצאים מפתיעים שאני חושב שצריך להביא גם לתל-אביב ולערים אחרות בארץ.

בזמנו, בכנס הקטן בנושא הליכה ברגל לבית-הספר נתקלתי באיציק שמחון, מנהל פרויקטים במטה לבטיחות בדרכים בנתניה והוא הזמין אותי לשמוע מה הם עושים בתחום. בבניין עיריית נתניה נפגשתי עם אבי אלהרר, שעומד בראש המטה והוא סיפר לי על הפרויקטים שעושים בנתניה כדי שתושבי העיר והמבקרים בה ימשיכו את ההתנהלות היומיומית שלהם בלי להידרס ובלי להתנגש.

על-פי מה שהוצג בפניי, נראה כי העיר נתניה מובילה במיעוט הפגיעות בהולכי רגל ובמיעוט תאונות קטלניות בכלל. בשנת 2007 נרשמו בה רק 4 הרוגים בתאונות דרכים (על כ-175,000 תושבים) והושג בה שיפור משמעותי בבטיחות בשנים האחרונות ונרשמה אפילו תקופה של חמישה חודשים ללא הרוגים מתאונות דרכים בנתניה.

אחד הדברים היפים שראיתי במטה לבטיחות בדרכים בנתניה הוא אסופת מפות של בתי-ספר. מסתבר שהעירייה משקיעה מחשבה מראש כדי לעזור לילדים להגיע בצורה הבטוחה ביותר לבית-הספר. ההורים מקבלים הנחיות כיצד להביא את הילד לבית-הספר אם הם מביאים אותו ברכב, וכיצד לעזור לו להגיע בביטחה ברגל או באמצעים אחרים. הילד יושב עם ההורים על המפה וביחד הם מכינים מסלול עם הסיכון הנמוך ביותר (מעבר בצמתים מרומזרים, כבישים עם תנועה מועטה וכו' ) בדרך לבית-הספר בהתאם להמלצות המטה לבטיחות בדרכים.

ילדים הם אחת האוכלוסיות שנפגעות הכי הרבה בתאונות דרכים שמעורבים בהם הולכי רגל ופה חשבו על דרך פשוטה ויעילה להקטין את הסיכון שלהם. כמו כן בימים אלה של פתיחת שנת הלימודים עיריית נתניה מציבה מתנדבים בשטח שעוזרים לילדים להגיע ביטחה בימים הראשונים ולהתרגל למסלול לבית-הספר מחדש.

מפות של אזורים ליד בתי-ספר – ילדים צריכים להגיע בטוח

Netanya Walk2School Maps

המטה לבטיחות בדרכים יושב בתוך אגף התשתיות העירוני במינהל ההנדסה וזה חלק מהכוח שלו. תיקוני מפגעים שקשורים לבטיחות בדרכים מקבלים עדיפות בשיטה הזו. בתקופה שלפני פתיחת שנת הלימודים הם עסקו בלתקן מפגעים פיזיים כאלה ואחרים בקרבת בתי-ספר והקשר המיידי לשיפוצניקים של העירייה גורם לתיקונים האלה להתבצע מהר.

מעבר לכך נעשתה הפחתת מהירות משמעותית בתוך התחום העירוני של נתניה וכן מיתון תנועה ע"י שימוש רב בכיכרות תנועה שהן בטוחות בהרבה מאשר צמתים רגילים, מפני שהן מקטינות אפשרות לתאונות, וכן מצמצמות את חומרתן של תאונות כשהן כבר מתרחשות. בנוסף, בעיריית נתניה מתקנים צמתים גרועים על-פי נתונים ולא על-פי הצורה בה הם נראים. מסתבר שצומת "נקי" ורחב יכול לגרום לתאונות רבות יותר מאשר צומת צר ו"עקום". הנהגים נוהגים לפי תחושת הסכנה של עצמם, ולכן בצמתים צרים "קשים" הם נוהגים במשנה זהירות בעוד שבצמתים "טובים" הם מרגישים יותר חופשיים על ההגה. המטה לבטיחות בדרכים בנתניה דואג לכך שרק צמתים שבהם יש בעייה של תאונות באמת יעברו שינוי ולא צמתים שהם אמנם "קשים" לנהגים אך נקיים מתאונות.

אם כבר מדברים על תחבורה בנתניה, אז לא מזמן נאסרה חניית משאיות כבדות בתחומי המגורים בנתניה, והם הופנו לחנייה באזור התעשייה הגדול של העיר ממזרח לאיילון לכביש החוף. החלטה זו התקבלה כדי לשפר את איכות החיים של התושבים בעיר, לנקות קצת את האוויר ולהפחית את הרעש שהמשאיות האלה עושות בבוקר ובלילה. נהגי המשאיות אמנם לא מרוצים מההחלטה הזו כמובן, אבל מבחינת כלל התושבים זו החלטה מצויינת (וכן, צריך לעזור לנהגים הכבדים להגיע למשאיות שלהם איכשהו).

עיריית נתניה. משעמם מבחוץ, דווקא מעניין בפנים
Netanya City Hall

אם לא הייתה לנו מערכת בחירות בתל-אביב, מן הסתם הייתי מגיע לכתוב את הפוסט הזה מוקדם יותר (כמו עוד הרבה פוסטים אורבניים שמחכים לי פה ממש ליד).

פוסט זה פורסם בקטגוריה הולכי רגל, המלצה, מחוץ לעיר, תאונות, תחבורה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על בנתניה מפחיתים תאונות ולא מוותרים על הולכי הרגל

 1. צפריר הגיב:

  מעניין מאוד!

  (דרך אגב, איילון לא מגיע לנתניה… כביש חיפה תל אביב אולי?)

 2. הנקודה שלך של צומת פתוח שמזמין נהיגה מהירה דומה לנקודה של תומכי מרחב משותף

  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%9E%D7%A8%D7%97%D7%91_%D7%A2%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%99_%D7%9E%D7%A9%D7%95%D7%AA%D7%A3

  יש גם סרטון יפה ביו טויוב שעוסק בדיוק בזה.

  יש טענה שיש בעיה של ככרות תנועה בהקשר של אופניים ושבילי אופניים.

  האם המאמץ הוא רק בצמתים או שיש מאמץ גם לגבי רחובות – כמו הפיכתם למקום שקשה יותר לנסוע בו מהר?

  יש מידע לגבי השוואת הרוגים ופצועים של הולכי רגל ורוכבי אופניים בין הערים (אולי מתוקנן ל-100,000 איש, או שיש בכלל בעיה לתקנן בגלל ערים כמו תל אביב שיש בהן יותר תנועה של תושבים מבחוץ)?

  הפוסט הזה חשוב וכדאי לבצע עוד כאלה – של השוואות בין ערים שונות – גם בארץ – של ערים שיש בהם בעיות ושל ערים שיש להן פתרונות – דבר דומה למה שהורוביץ עושה בסרט "אגדה אורבנית" וגם מה שדני נאמן עושה בבלוג שלו.
  http://cafe.themarker.com/view.php?u=74494

  (לתשומת לב של – יואב – הוא חיפאי).

 3. לרמן הגיב:

  צפריר, תודה. כנראה שאני כבר יותר מדי זמן בתל-אביב. חוצמזה, איילון עוד יגיע לנתניה.

  האזרח דרור, הורוביץ הציג מערכות תחבורה מתקדמות מהעולם בערים שנחשבות מובילות בנושא תחבורה. לצערי, הוא לא הראה את הדרך שהיו צריכים בשביל להגיע לפתרונות האלה (בפורטלנד מדובר ב-30+ שנה של ראייה סביבתית-אורבנית מתקדמת). אני לא בטוח שיש בנתניה שינוי לגבי מהירות רחובות, פרט לפסי האטה במקומות שצריך במיוחד.

  תודה על ההפנייה לבלוג של דני נאמן.

 4. איתי הגיב:

  אחת התגובות של אנשים ששומעים את התוכנית התחבורתית של דב חנין ועיר לכולנו היא ש"ראש עיר פשוט לא יכול לעשות כלום באזורים האלה". זה גם מה שחולדאי ומקמפייניו יגידו לכם בנוגע לחידלון התחבורתי בעיר – אין מה לעשות, האחריות מגולגלת למשרדי התחבורה והאוצר. זה לא אנחנו, זה הם.

  נדמה לי שהמתואר בפוסט הזה הוא עוד הוכחה לכך שעירייה, או ראש עירייה, יכולים לבצע מהלכים תחבורתיים בעיר.

 5. איתי – נקודה חשובה מאוד. תודה.

  לרמן – אם אתה מכיר עוד דוגמאות כאלה – לא יזיק להגיד את זה.

 6. kedorlaomer הגיב:

  אולי לא קשור, אבל נתניה נכנסת למקומות העצובים מבחינתי, שכוללת גם את אילת ואת רצועת החוף של תל אביב. למרות הים המדהים, בקומות הללו יש עיוות במרחב הזמן חלל, ועדיין מגישים בהם קפה בשלושה צבעים.

 7. kedorlaomer הגיב:

  דרור, לא נעים להגיד, אבל זה נראה כאילו האנשים שניסחו את המרחב המשותף לקחו מנת יתר קלילה של רטוריקה ניאו-מרכסיסטית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s