עננה של סירחון פשיסטי עולה ממשרד הפנים

תקראו את הכתבה הזו של יגאל חי בהארץ. עכשיו תקראו אותה שוב.

משרד הפנים החליט שבניגוד לשאר הערים בארץ (פרט לאילת), בתל-אביב יסורבל הנוהל להעברת כתובת בסמוך לבחירות המקומיות. דווקא לתל-אביב, שהעברת כתובת אליה לא נותנת שום הטבות מס מהמדינה הוקשח נוהל העברת כתובת לפני כחודשיים ומי שמעביר כתובת לעיר נדרש להציג חוזה שכירות.

לפי הכתבה דובר משרד הפנים שיקר במצח נחושה, וטען שהקשחת הנוהל נועדה כדי למנוע קבלת הטבות עירוניות. כל ההטבות העירוניות שקשורות בתעודת תושב ובהוצאת תווי חנייה דורשות הצגת חוזה שכירות בעירייה עוד מימים ימימה. הטבות עירוניות דומות ניתנות בשאר הארץ, בלי שמשרד הפנים מתערב.

ההטבה היחידה שניתנת למי שמעביר כתובת לתל-אביב עד הראשון באוקטובר היא הזכות להצביע בבחירות הקרובות לראשות העירייה ולמועצה העיר שיתקיימו ב-11 בנובמבר. משרד הפנים החליט לסרבל לאוכלוסייה מסויימת (חברה' צעירים שגרים כאן בשכירות) את האפשרות לשנות כתובת ולהצביע בבחירות, מהחשש שאותה אוכלוסייה עלולה לשנות את הסטטוס קוו העירוני.

אני מקווה שרון חולדאי, ראש עיריית תל-אביב-יפו, שעומד בראש סיעת תל-אביב אחת אשר נתמכת ע"י מפלגת קדימה, ירים טלפון לשר הפנים, מאיר שיטרית, שגם הוא ממפלגת קדימה כדי שיבטל את הנוהל המופרך הזה שכל מטרתו להקטין את שיעורי ההצבעה בעיר תל-אביב-יפו. אני בטוח שחולדאי רוצה (כמו שהוא אמר בעצמו בישיבת המועצה האחרונה) ששיעורי ההצבעה בתל-אביב-יפו יגדלו ובודאי גם הוא מצר על כך שמשרד הפנים פוגע באופן כה מובהק בדמוקרטיה התל-אביבית.

אה, ותעבירו כבר כתובת לתל-אביב עד הראשון באוקטובר כדי שתוכלו להצביע.

תוספות:

אתר הבחירות של תל-אביב-יפו מביא עדות שלפני שנה באתר משרד הפנים הנוהל התל-אביבי לא כלל הצגת חוזה שכירות, כפי שקיים גם כיום בשאר הארץ.

שוקי גלילי מפרשן

פוסט זה פורסם בקטגוריה חולדאי, מוניציפאלי, תל-אביב, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על עננה של סירחון פשיסטי עולה ממשרד הפנים

 1. יוני הגיב:

  ברור שמדובר בהחלטה מטופשת שלא ברור מהיכן הגיעה ויש לבטלה.
  מנגד, הטענות של "עיר לכולנו" מטופשות באותה מידה. תיאוריות קונספירציה אפשר לשמור לרצח רבין או הנחיתה על הירח.

 2. לרמן הגיב:

  יוני, דווקא די ברור מהיכן ההחלטה הגיעה – ממשרד הפנים, והיא לא מטופשת, היא נועדה למנוע השתתפות של אוכלוסייה מסויימת בבחירות העירוניות.

 3. אור ברקת הגיב:

  גם אני העברתי את כתובתי לתל אביב לפני כחמישה חודשים. בזמנו לא דרשו שום הוכחות.

 4. אלון דוד הגיב:

  לפני שבועיים שיניתי את כתובת במשרד הפנים ולא דרשו ממני דבר פרט לטופס בתעודת הזהות. אולי זה בגלל שעברתי דירה בתוך ת"א ולא באתי מחוצה לה.

 5. שרון הגיב:

  אותו כנ"ל. באפריל לא היו דרישות כאלה, וזה היה פשוט ומהיר.

  ואני חוששת שאתה מפספס את הנקודה – ההטבה שניתנת למי שמעביר כתובת לתל אביב היא בעצם זכותו לגור בתל אביב באופן רשמי! כי כ-ז-ה מגניב להגיד שאתה גר כאן, שאי אפשר לתת לכל אחד!

  אבל ברצינות – כדי לקבל תו חניה ברמת גן, צריך להציג תעודת זהות וחוזה. ובכך אין שום הבדל מן התהליך התל אביבי. וכמעט כל עיר נותנת לתושביה הנחות מסויימות, ולכן אפילו התירוץ האפשרי הזה מופרך-משהו…

 6. יוני הגיב:

  לרמן, אני ממש לא מסכים.
  נראה לי מופרך מאד לטעון שזו קונספירציה שנועדה לגרום לאוכלוסייה מסויימת לא להצביע.
  אני מניח שלעולם לא נדע, כך שכל אחד יכול לטעון איך שהוא רוצה, אבל אני לא אצליח להאמין לזה.

 7. יהונתן הגיב:

  יואב,
  אני רק מזכיר לך שבפעם האחרונה שמישהו קרא לדובר משרד כלשהוא שקרן אז דובר אותו משרד החליט לשקול ברצינות לתבוע אותו. אז אני מקווה שאתה מוכן שישקלו ברצינות…

 8. רונן הגיב:

  קודם כל, אני החלפתי כתובת לתל אביב (מיישוב אחר) לפני כמה חודשים בלי להציג חוזה ובלי כלום במכתב בדואר.

  דבר שני, אני לא יודע למה לקרוא לזה "תאוריית קונספירציה". מה התאוריה בדיוק?
  העובדות הן כאלה:

  ההטבה היחידה בלהיות תל אביבי (בשונה בכל עיר אחרת) היא ללא ספק חניה. בשביל להוציא תו חניה צריך להוכיח בעלות על הרכב, כתובת מגורים מתל אביב, ורישום בארנונה כמחזיק בנכס.
  בשביל רישום בארנונה צריך העתק של החוזה. כך שממילא, כדי לקבל תו חניה איזורי, צריך להראות חוזה מגורים, מתישהו, למישהו. כלומר, אין קשר בין העברת תושבות במשרד הפנים לבין תו חניה.

  העובדה השניה היא שההוראה הזו היא חדשה. ומה לעשות, כן, מאוד סמוכה לבחירות.
  העובדה האחרונה היא שתל אביב היא העיר הגדולה היחידה שדורשת זאת.

  כלומר, סמוך לבחירות, נוסף קושי בירוקרטי, לא היסטרי, אבל קושי, להפוך לתושב רשמי של העיר, כאשר תושבות זו תקנה לי זכות יחידה ושמה: זכות הצבעה לבחירות.

  לגבי עובדת היות העניין קושי בירוקרטי קטן, כמה דברים. ראשית, קושי בירוקרטי קטן, בטווח זמנים זה, יכול להיות ההבדל בין לשנות כתובת לבין לא לשנותה. לאנשים צעירים, עובדים, ושאולי עניין הבחירות הוא לא הדבר ההכי חשוב בחיים, פעולה פשוטה וקצרה, הפכה לפחות פשוטה ולכן יש סיכוי שלא תבוצע.

  גאוני, פשוט.

  קשה לי, למרות שאני מתאמץ, לחשוב על הסבר חלופי לייחודיות של תל אביב, ולעיתוי המוזר.

 9. לרמן הגיב:

  יוני, אני חושב שרונן הסביר למה העניין קצת איך לומר חשוד בעיניי וגם אנשים רבים אחרים חושבים כך. ככה, רגע לפני הבחירות, לשנות סעיף קטנטן בעיר אחת מסויימת ואחר-כך לשקר בתגובה לעיתונות. זה חתיכת הסרחה של הדמוקרטיה הישראלית.

  יהונתן, אם משרד הפנים מתנהג בצורה פשיסטית אז צריך להגיד את זה, ואם הדובר שלו משקר, אז גם את זה צריך להגיד. ננקטה כאן פעולה אנטי-דמוקרטית ע"י משרד ממשלתי של מדינת ישראל נגד תושבי העיר שזה מקרוב באו, ומשרד הפנים עוד משקר כדי לכסות על זה.

 10. יונתן הגיב:

  סתם שתדעו, אפשר גם להציג ארנונה על שמכם במקום חוזה חתום.
  למען האמת נראה לי מוזר שלא בדקו דברים כאלה עד עכשיו. לא שאני בעד שקרים, או חולדאי לצורך העניין.

 11. אביעד הגיב:

  באופן אירוני משהו, הסיפור הזה מאוד מעודד אותי. הוא מעודד אותי כי אתם בטוחים בשפיותו ובתקינותו של מוסד הביורוקרטיה בישראל.

  אף אחד לא מעלה אפילו במחשבתו שאולי הפקיד האפור שהגיב כלל לא היה מודע לכל הפרטים 😆

  (כאילו, מתי הפכנו להיות כזו מדינה יעילה שהכל בה מתקתק ואם משהו אחד מתחרבש אנחנו ישר חושבים שזו קונספירציה. ואם הפכנו להיות כזו מדינה יעילה, למה אף אחד לא סיפר לי על זה?)

  (וכמובן שאם הקונספירציה נכונה אז טפו עליהם וכו' )

 12. לרמן הגיב:

  אתה בוודאי מתכוון לשאול מתי הפכנו לאנשים חושבים שיש להם ספקות לגבי כוונות השלטון שלהם?

  נראה לי שזה קרה ב-1973.

 13. נויף הגיב:

  גם בלי קונספירציה מדובר בהליך מוזר מעצם היותו מופעל רק על תל אביב.
  ודובר משרד הפנים בכל זאת טעה (אני מנומס מידי מכדי להגיד שקרן) כשטען שמעבר לתל אביב תמיד דרש הוכחות, כי כולנו יודעים שזה לא נכון.

  וגם האינטרנט בא לעזרתנו. פרסמתי שני לינקים באתר הבחירות של תל אביב: האתר של משרד הפנים היום, והאתר של משרד הפנים לפני שנה, והשורה על תל אביב (הפתעה) לא מופיעה בשנה שעברה.

 14. אביעד הגיב:

  טוב, אם אתם כל כך בטוחים. ואני חייב להודות שבעיניי מדובר בסרבול מעפן. כלומר, לא בסרבול בכלל. אני תמיד לפני פגישה במשרד ממשלתי או בכלל בכל מקום דואג לבדוק האם אני צריך להביא איתי משהו לפגישה. אני לא מתקשר לדודה בלומה שמספרת לי שלפני שנתיים לא היה צריך. מילא אם לא הייתה שורת אזהרה באתר או אם היו מתקשרים והפקידים היו אומרים שלא צריך. ואני די חושב שכל מי שהולך למשרד הפנים או למשרד ממשלתי אחר בלי לבדוק מה הוא אמור להביא איתו הוא אהבל. אבל כאמור, אתם תל אביביים כנראה שבשבילכם זה שונה. אני מודה שקראתי את הטקסט הזה 3 פעמים ושוחחתי עם שרון פעמיים כי באמת לא הבנתי מה הסרבול המדובר.

  אני אגב, עדיין סבור שהדובר טעה. חף מפשע עד שתוכח אשמתו וזה. בשילוב העובדה שלא מיטב המוחות עובדים בביורוקרטיה.

 15. מודה שגם אני קניתי את ההודעה של הדובר.

  לא יודע אם יש קונספירציה, אבל אפשר להתייחס לזה כמו שחוקרים כל פשע רגיל אחר

  – מוטיבציה? יש! (לעזור לחבר רון במצוקתו)
  – תקדימים? (תרגילים מסריחים דומים?) יש! (לפני כמה שנים, שטרית הפעיל משמעת קואליציונית בהצבעה נגד "חוצה ישראל", בזמן שאשתו היתה אשת יחסי הציבור של חברת "דרך ארץ" )
  – נסיון לטשטש את הראיות? יש! (ההודעה המוזרה, הטעות או השקר של הדובר)
  – אליבי (הסברים חלופיים למהלך המוזר)? – בינתיים אין.

  להוכיח קונספירציה אי אפשר, מצד שני, מה ההסבר החלופי?

 16. יוני הגיב:

  דרור, הניתוח שלך יכול להתאים לכל קונספירציה ביקום.
  מהיכן החלטת שיש מוטיביציה? (מי באופן ספציפי רוצה לעזור לרון (חובת ההוכחה עליך) – ויותר מכך, למה חולדאי צריך בכלל עזרה אם הוא מוביל כל-כך בסקרים? אף אחד לא היה לוקח סיכון מיותר).
  תקדימים? שמעתי שתפסו רוצח בנתניה. זה אומר שיש תקדים לכך שמישהו יכול לרצוח מישהו אחר – ולכן נראה לי שאתה אשם ברצח (לא, לא ככה עובדים בבית המשפט).
  ניסיון לטשטש את הראיות? זה כל-כך קלוש שאין לי אפילו איך להתייחס לזה.
  אליבי? שמעתי שהוא נפש באותו הזמן עם אישתו בקראבים (נו באמת).

  הרעיון של קונספירציה הוא שתמיד אי אפשר להוכיח אותה (אחרת זו לא הייתה קונספירציה).

  בבירוקרטיה, מטבעה, עושים החלטות אומללות. בשביל לטעון שיש כאן זדון מאחורי זה צריך הרבה יותר מספקולציות פרועות וחסרות ביסוס עובדתי (וכן, אחרת זו סתם קונספירציה חסרת ערך).

 17. – מי באופן ספציפי רוצה לעזור לרון ? – אנשים ממפלגת קדימה וממפלגת העבודה. הוא המועמד מטעמם. אולי שכחת?

  – למה חולדאי צריך עזרה – אולי בגלל שהרבה אנשים לא אוהבים את התפקוד שלו. זה נקרא קמפיין בחירות. חלק מהאנשים הולכים עם זה עוד כמה צעדים קדימה. זכור לדוגמה את העמותות הקש של ברק בבחירות – למה הוא לקח סיכון? כי פוליטיקאי שלא נבחר מאבד את הפרנסה שלו.

  – מי אמר לך שהסקר (היחיד) נכון? שינוי המדיניות נעשה לפני חודש בערך – לפני הסקר הזה. לפי הסקר הזה חולדאי היה צריך לתקוף את שחור – דבר שהוא לא עשה.

  – תקדים – הכוונה הוא שמישהו מסויים עשה משהו דומה בעבר. המישהו המסויים הוא שטרית, שר הפנים. אם תלך לבית משפט עם תקדים דומה מהעבר , נכונה לך הפתעה.

  – טשטוש ראיות – אם משפטים כמו "זה כל-כך קלוש שאין לי אפילו איך להתייחס לזה." – אין גם לי מה לעשות. העובדה היא שדובר משרד הפנים טעה או שיקר. טענה שאני לדוגמה נפלתי בה בפח.

  גם תאוריה מדעית אי אפשר להוכיח. (אפשר רק לסתור).

  קוספירציה זה קשר בין כמה אנשים שנעשה באופן סודי. ולכן קשה (לא בלתי אפשרי) להוכיח אותו. זה לא אומר שאין קונספירציות או שתמיד אי אפשר להוכיח אותן – לדוגמה קרטל המרצפות בישראל ששותפיו הורשעו בסופו של דבר.

  אם היה מדובר בהחלטה אומללה, דובר משרד הפנים היה יכול להגיב אחרת. לדוגמה – "אנחנו בוחנים את המקרה". יש את חוק חופש המידע, אפשר לנסות לברר מי נתן את ההוראה הזאת.

  ===========

  אתה יודע מה – נלך על ההסבר שלך

  מאיר שטרית לא יודע מה נעשה במשרד שלו, ובמקרה לגמרי איזה פקיד החליט את ההחלטה הזאת, במקרה לפני הבחירות. במקרה לגמרי גם אחרי הפנייה של האגודה לזכויות האזרח ושל עיתון הארץ הם לא אמרו "אוי טעינו" ושינו חזרה, אלא המציאו תרוצים. גם דובר משרד הפנים כנראה לא מיידע את שטרית בקשר למה שהוא עושה.

  איזה חלם!

  הכל חלם במדינה הזאת, כל כך הרבה טעויות – אין רכבת, והבארות מומלחות, ולא אוכפים תקנות זיהום אוויר. הכל מקרי לגמרי כמובן. במקרה , הטעויות האלה תמיד משרתות אינטרסים של כל מיני אנשים שבמקרה לגמרי הם חברים טובים של אנשים שנמצאים בשלטון.

  הכל מקרה כמובן.

 18. יוני הגיב:

  בלא להתייחס לקונספירציות (הרי קל גם לטעון שפרס רצח את רבין ושלא נחתנו על הירח), לפני שאתה מפנה אותי לבית המשפט כדי להשתמש בתקדים, כדאי שתדע מה זה תקדים בכלל.
  "תקדים הוא פסק דין שבתי משפט חייבים לפסוק לפיו כאשר מובאת להחלטתם סוגיה דומה לזו שבגינה נפסק התקדים" (מויקיפדיה – זה די נכון). אין שום קשר למה שאתה כתבת.

  מה שאתה מדבר עליו הוא שימוש במקרים קודמים, כראיה לנכוחות אירועים נוכחיים.
  אז בכל מקרה, כדאי שתדע שזה אסור, מלבד במקרים חריגים –
  §163 לחסד"פ אומר שלא יוצגו שאלות בנוגע להרשעותיו הקודמות בבית משפט – ועל אחת כמה וכמה, כאשר בכלל לא מדובר בהרשעה קודמת (כמו המקרה של שטרית), אלא באירועים קודמים שלא רלוונטים לאירוע. אמנם היו חריגים לאורך השנים (עדות שיטה, מעשים קשורים ודפוס עשייתי כמו פדופיליה), אך זה מאד נדיר ורלוונטי רק אם מדובר ממש באותו המעשה – ובטח לא הניסיון להשוות בין שני האירועים (אחד אמיתי ואחד בידיוני, ואפילו אם היה נכון, מדובר על שני מעשים שונים מבחינה משפטית).

  טוב, נראה לי שדי מיציתי את הנושא – כל מילה שאני מוסיף על הנושא, גם אם אני שולל אותו, רק שמה אותו על השולחן והופכת אותו ללגיטימי, בעוד כל עוד זה בגדר טענת הקונספירציה ללא הוכחות, הדיון לא שווה יותר מדי (בערך כמו ה"כל מי שמגיב שלא לטובת חנין הוא עובד ביח"צ, אלא אם הוכח אחרת").

 19. א. אם לא שמת לב, זה לא בית משפט כאן. אני לא מנסה להרשיע אף אחד. זה דימוי.

  ב. התקדים – שימוש ב"מעקפים" של השיטה כדי לעזור למקורבים.

  ג. כל מי שמגיב שלא לטובת חנין הוא עובד ביח”צ, אלא אם הוכח אחרת – טענת איש קש. (שוב)

  אתה כאן בשביל לנגח, או בשביל לדבר?

  "ברור שמדובר בהחלטה מטופשת שלא ברור מהיכן הגיעה ויש לבטלה." – אתה אמרת, נראה. (יבטלו אותה , אם בכלל אחרי ה-1.10.08 , "בטעות").

 20. יוני הגיב:

  דימוי? אתה כתבת "אם תלך לבית משפט עם תקדים דומה מהעבר , נכונה לך הפתעה". איפה יש כאן דימוי?
  אני מגיב רק למה שאני קורא.

  ולא הבנתי מה זה "נראה" – כתבתי שיש לבטלה, לא חזיתי שבאמת יבטלו אותה (להערכתי יעשו בדיוק את ההפך – פשוט יכריחו גם ערים אחרות להביא את הטפסים המלאים).

 21. יוני, לי נראה שאתה מגיב רק למה שאתה יכול לנגח. הדימוי מופיעה בתגובה הראשונה שלי. או שאתה באמת חושב שלפוסט יש יכולת של בית משפט. ועם זאת, בתי משפט מתייחסים להיסטוריה פלילית של נאשם בעברות דומות. זה דימוי.

  נראה – נחכה, ואם לא נמות קודם מזיהום אוויר או מרכב שידרוס אותנו, נוכל להסתכל בעיניים, לקרוא אותיות קטנות בעיתון או בבלוג, ולראות אם אכן בוטלה התקנה או לא.

  מה זה "באמת יבטלו אותה" "יעשו בדיוק את ההפך"- יש איזה גמדים קטנים שעובדים במשרד הפנים? שטרית הוא השר הממונה (למרבה הצער , אין עדיין דמוקרטיה ישירה). הוא יכול לבטל את ההוראה. אם ההחלטה לא הגיעה ממנו, סביר, אחרי הביקורת על משרדו, שהוא היה מבטל אותה.

  או שכעת אתה רוצה שנאמין בתסריט הבא

  – נעשתה טעות, שלא ברור מה מקורה, ולמרות הביקורת על המשרד בעיתון ובבלוגים, ולמרות השאלה של האגודה לזכויות האזרח, הטעות תימשך ואף תורחב, מבלי שהדרג הפוליטי שם לב לדבר זה.

  אתה פוסל את הרעין שזה נעשה בכוונה, אבל עד עכשיו, לא הצלחתי להבין ממך איזה הסבר אחר יש לנושא.

 22. מונא הגיב:

  העברתי את כתובתי לתל אביב לפני שבוע בדיוק וכתובתי הקודמת לא היתה בתל אביב. לא ביקשו לראות שום מסמך, לא ממני ולא מכל אלה שהיו איתי בתור. אגב, כל העניין לקח 5 דקות בדיוק – יש תור מהיר לצורך העניין, כמעט התאכזבתי לאחר שהכנתי את עצמי לבוקר שלם במשרד הפנים.

 23. לרמן הגיב:

  וואלה?! לפי התגובה שלך ותוגובות במקומות אחרים נראה שהפקידים במשרד הפנים לא עקביים ולא מכירים את הנהלים שהם בעצמם מפרסמים. סחתיין על העברת הכתובת.

 24. מודי הגיב:

  אליבי אפשרי:

  מישהו במשרד הפנים קורא קמפיין בלוגים "העבירו את הכתובת שלכם לתל אביב", ורואה בדמיונו הקודח רבבות קוראי אינטרנט, שכידוע עושים מה שאומרים להם, ויעבירו את הכתובת לתל אביב למרות שהם גרים בדימונה. או ברמת-גן. בכך, ישפיעו על תוצאות הבחירות באופן בלתי חוקי.

  או יותר הגיוני, מישהו במטה חולדאי דיבר עם מישהו במשרד הפנים, והראה לו תזכיר סודי של השב"כ שלפיו קבוצות חתרניות (אולי קומוניסטיות) עושות יד אחת כדי להטות באופן פלילי את הבחירות בתל-אביב, ורק מדיניות קשוחה של משרד הפנים יכולה לעצור אותם. נציג המשרד כמובן אכל את זה, כי כשטייס-קרב מאכיל אותך, אתה אוכל.

 25. פינגבאק: עיריית תל-אביב נגד הפליטים הסודנים והפריפריה הישראלית | עוד בלוג תל-אביבי

 26. פינגבאק: מאיר שטרית ומאגר האימים | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s