מי אישר את מגדל נוה-צדק?

בסוף השבוע האחרון דורון ספיר, מספר 2 של חולדאי, התראיין לעיתון העיר בכתבה נרחבת. הדי הראיון הגיעו לבלוגוספירה בינתיים בהתייחסות של ספיר לכך שמגדל נוה-צדק אושר "לפני היות חולדאי בשלטון" ולמעשה לחולדאי לא היה כבר מה לעשות עם התפלץ הזה.

נויפלד מביא אצלו בבלוג עובדות שסותרות את טענותיו של ספיר, וגם מנהל דיון עם ספיר בעניין בבלוג של חולדאי. ספיר טוען שהאישור האחרון למגדל ניתן בתקופת רוני מילוא ב-1997 וידיו של חולדאי נקיות מהסיפור.

לטובת ספיר ונויפלד אני מתכבד להביא ציטוט מאדריכל ישראל גודוביץ, שכיהן כמהנדס העיר תל-אביב-יפו בתחילת הקדנציה הראשונה של חולדאי. בספרו של גודוביץ "40X40 – ארבעים שנה, ארבעים מגדלים" שבו מתועד תהליך המגדליזציה של תל-אביב הוא מתייחס למגדל נוה-צדק. אחרי שגודוביץ מבקר בחריפות את בניית המגדל המזעזע הזה בלב מרקם נמוך הוא מוסיף בעמוד 167 בספר (ההדגשה במקור):

"בהיותי מהנדס העיר תל אביב (1999), ביטלתי את פרויקט מגדל נווה צדק, ואף הצעתי ליזמים חלופה הוגנת שלא תפגע בזכויותיהם. לצערי הרב, מיד עם כניסתו לתפקיד, הצליח האדריכל דני קייזר, מהנדס העיר החדש, לאשר את הפרויקט ואף להוסיף לו מספר קומות לגובה. ועדת בניין ערים, שבה יוצגו סיעת הירוקים (פאר ויסנר בראשם), וסיעת מר"צ (ובראשה מיכאל רועה) והאופוזיציונרית הנצחית גילה הרץ, אישרה את התוכנית".

כפי שנראה ויסנר, שהיום הוא סגן ראש עיריית תל-אביב וכן מיכאל רועה, שעבר מאז ל"ירוקים" ועוזר לויסנר כרכז המטה המוניציפאלי שלהם אישרו את הקמת הבניין הזה בזמן שרון חולדאי כיהן כראש העירייה בקדנציה הראשונה שלו. ניתן להוסיף שמאז ימי מיכאל רועה מרצ המקומית עברה מספר גלגולים ומי שעומדת בראש מרצ כיום, חברת מועצת העיר מיטל להבי, מן הסתם הייתה מתנגדת להפקדת התוכנית של מגדל נווה צדק.

לתושבי העיר יש בעייה קשה של נגישות לפרוטוקולים של הועדה המקומית שאינם נשמרים באינטרנט, ונבצר ממני לגשת עכשיו לפרוטוקולים של סוף המילניום שעבר כדי לראות מי צודק, אבל הטענה שגודוביץ מעלה בספרו (שיצא ב-2007) אינה מתיישבת עם אמירותיו של ספיר.

האם יעשה עימנו חסד דורון ספיר, יו"ר ועדת המשנה המקומית, ויעלה את כל הפרוטוקולים של ועדת תכנון ובנייה מהשנים 1997-2001 לאינטרנט כדי שניווכח בעצמנו האם יש ממש בטענותיו? בינתיים, אני מאמין לישראל גודוביץ שכתב את הספר המשובח הזה הרבה אחרי שהפסיק לכהן במערכת המוניציפאלית ובמו ידיו עיכב את בנייתה של הקטסטרופה האורבנית הקרוייה מגדל נווה צדק.

(תודה מיוחדת לסלע שקנה לי בזמנו את הספר של גודוביץ כמתנת יומולדת)

מגדל נוה-צדק. לא מומלץ להגדיל את התמונה
מגדל נוה-צדק

פוסט זה פורסם בקטגוריה מוניציפאלי, נוה-צדק, תל-אביב, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על מי אישר את מגדל נוה-צדק?

 1. נויף הגיב:

  ליתר דיוק, דורון ספיר אמר בראיון: "המגדל אושר הרבה לפנינו".
  אח"כ כשדיבר על הישיבה האחרונה בעירייה ציין את אוקטובר 1997, שזה רק שנה לפני חולדאי.
  ועל הטענות שלי שבדיוני הוועדה המחוזית עד נובמבר 2000 העירייה המשיכה כנראה לתמוך במגדל הוא עוד לא ענה.

 2. יוני הגיב:

  ללא ספק אחד מהחטאים החמורים ביותר בתל אביב.
  חמור מכך הוא שמתוכננים עוד רבים לידו.

 3. מיטל להבי הגיב:

  שלהי הדיונים בגדל נחושתן של נווה צדק הגיעו עד לקדנציה הנוכחית כאשר הועדה המקומית אישרה הסברה של מבנים לשימור מיעוד ציבורי ליעוד מסחרי (למרות התנגדותי). אבל מגדלים נוספים קודמו ממש בקדנציה הזו ושוב למרות התנגדותי – מגדלי יצחק אלחנן 1 שמצוי בבנייה והשני לפני הפקדה במחוזית. מגדלי ניבה וליבר גם הם תולדה של מ-2003 ואילך…
  לא צריך לחפש את העבר – יש הווה רבותי. ועם הווה יש לבוא חשבון למען העתיד

 4. סלע הגיב:

  חוק חופש המידע ינגיש אותך, יואב, אל פרוטוקולי הדיון בוועדות התכנון והבניה.
  כיום יש לי התלבטות בין הירוקים למרצ.
  מיטל היא סבבא, ישבתי אצלה בוועדת איכות הסביבה הטרום סטאטוטורית והיא פייטרית.

  אבל לא מתאים לי לסבסד שכר לנהגי משאיות זבל ב 30 אלף שקל ומבחינתי זה הדבר השני שצריך להפריט, לפני זה צריך להפריט את המצילים. אני מסכים שיש מקומות שלא צריך להפריט אבל יש איים של שחיתות בעירייה אשר אלא אם פירמה תנהל שם ת'עניינים – המקורבים, לפעמים הקרובים, שם ימשיכו לחגוג.

  סלע

 5. לרמן הגיב:

  סלע, אתה מכיר את המערכת המוניציפאלית פה טוב יותר ממני. איך בכלל אתה חושב להצביע ל"ירוקים"? עדיף כבר להצביע לתל אביב אחת. חולדאי על שלל מגרעותיו כראש-עירייה הוא לפחות בן-אדם עם מינימום של אמינות בעיניי ועדיף בהרבה על הסנג'ר שלו, ויסנר.

 6. לרמן הגיב:

  מיטל, העניין עם מגדל נוה-צדק עדיין טורד את מנוחתי (בעיקר עם העובדות שאת הבאת וגם אחרים). יש גבול למה שאפשר למכור לציבור.

 7. סלע הגיב:

  שלטון שמשקר הוא מושחת, אין בכלל סוגיה פה,
  ספיר הוא מושחת, כי הוא משקר.
  יפסיק לשקר – יפסיק להיות מושחת.
  עצימת העיניים של חולדאי מהצהרותיו השקריות של סגנו אליו האציל סמכיותיו, אף היא שחיתות ועל כן חולדאי מושחת גם הוא.
  יפסיק לעצום עיניו, קרי, לתת גיבוי לשקרים – יפסיק להיות מושחת.

  יואב , אני שמח שאימצת התנהלות דוברמנית ואל תעזוב לו את הזרוע עד שהיא נגדעת (תל אביב אחת מקבלת 0 מנדטים) או עד שהוא נותן גרסה אמינה לעניין הבניין בנווה צדק.

  אכן – כל בחירה פוליטית היא בחירת הרע במיעוטו, גם הירוקים הם סוג של רע במיעוטו, מבחינתי לאחר שסרקתי את אתרי המפלגות ומצען, מצאתי שהמצע שהכי קרוב להשקפתי הוא של הירוקים. זו מגמתי בשלב הזה.
  אולם , אם אתה מכיר חוג בית של מרצ, חנין, אחרים – אני אשמח להקשיב.
  את ההחלטה הסופית ממילא עושים מאחורי הקלפי.

  אגב ללווינטל אין סיכוי , אל תנסה…
  😀

 8. לרמן הגיב:

  סלע, לגבי "הירוקים", אני ממליץ לך לקרוא את את הכתבה הזו, וכן כתבה בידיעות תל-אביב שיצא אתמול בנוגע להתנהלות של ויסנר באישור מגדלי כיכר המדינה בועדת המשנה ואחר-כך יצירת מצג כאילו הוא מתנגד להם בשביל הבחירות. אמינות אין שם.

  חוגי בית של עיר לכולנו וחנין אתה יכול למצוא כאן. לא מצאתי איך נרשמים לחוג בית של מרצ, אבל אתה יכול עוד חומר לגבי מרצ כאן.

 9. יאן הגיב:

  לרמן בחייאת תתקן את הקישורים בתגובה האחרונה

  🙂

 10. לרמן הגיב:

  יאן, לא הבנתי מה צריך לתקן בדיוק. נראה לי שהקישורים עובדים ומפנים למקומות הנכונים.

 11. מיכאל רועה הגיב:

  כותב ניכבד
  המלחמה כנגד הבניה בהמשך איזור העסקים,מרוטשילד ועד שד' ירושלים נוהלה על ידי בכל הקדנציה בין 1993ועד 1998. בשנת 1997 אושרה התב"ע חלק מהמגיבים הצביעו בעד (מופיע בפרוטוקול של התב"ע )היחיד שהצביעה נגד היתי אני באותה התקופה חבר מועצה.
  כאשר ניבחרתי ליו"ר הוועדה 1999 התב"ע היתה עובדה מוגמרת.ביכולתי היה לשנות רק את היעוד ממשרדים למגורים. יתר על כן היתר הבניה מכיל בתוכו תרגילים מסריחים שלא היו אמורים,להיות
  מאושרים ע"י הוועדה אולם כבר לא היתי בעיריה ולא הייה צדיק אחד שיחשוף את הבושה.
  לסיכום צריך ללמוד את העובדות חלק מהפולטיקים של היום בונה על הזיכרון הקצר של הציבור
  מחר יופיעו גם פולטיקים אשר יבקשו מדליות על המאבק בתפרי נווה צדק כביש המסילה ועוד.הזיכרון קצר והצבועים רבים

 12. לרמן הגיב:

  דברים כדורבנות.

 13. פינגבאק: יהונתן קלינגר | למען מחירי הנדל"ן: אל תתנו יד לתחבורה הציבורית ‏ :: Intellect or Insanity‏

 14. מיכאל רועה הגיב:

  מגדל נווה צדק בשמו הקודם מגדל נחושתן. אושר ע״י הוועדה בראשות דן דרין יו״ר הוועדה שקדמה לי! ראש העירייה היה רוני מילוא כהנתי בוועדה כחבר, נלחמתי נגד הפרויקט וגם הצבעתי נגדו!דורון ספיר שהיה גם חבר וועדה הצביע בעדו!
  בקדנציה לאחר מכן , נבחר חולדאי לראש העירייה , לוועדה הגיע התוכנית מוגמרת! ליעוד משרדים השינוי היחיד שהוכנס זה שינוי היעוד למגורים! גודוביץ כמהנדס עיר עצר כביכול תוכניות ,לצערי האמת אצלו סלקטיבית, יש עוד מספר מגדלים שגודלו בית כביכול עצר!!! לאחר שהמגדל חזר לתיקונים לא בתקופתי גובהו צמח בזכות תרגילי הדופלקס בקומות התחתונות! זאת המציאות וכל השאר נסיונות להציג אמת מתוקנת !!! כל הפרוטוקולים מצויים במנהל הנדסה ונגישים לציבור

 15. מיכאל רועה הגיב:

  לרמן היקר! הכותרת פוגעת ולא מדויקת, ומופיע אצלי כל הזמן! מעט על גודוביץ הצדיק, אשר קידם בשנים האחרונות מגדלים על קוו הים!! כמו הקולנוע לשעבר ששיך למשפ אבולעפיה ! על מיטל היקרה אין מה להרחיב , כאשר ישבה בקואליציה עסקה במגדלים של בוכמן במקום הדולפינריום , כולל נפגשה עם הטיקון בגרמניה !!!! נו אז הכותרת הקופץ הזו לא תתוקן? ננ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s