תל אביב 1 – רשימה ישנה, ספין חדש

בשעה טובה עלו בבלוג של חולדאי פרטים על אנשי הרשימה של תל אביב אחת (לא פחות מעשר שורות על כל מועמד בשמיניה הראשונה). סופסוף נזכה גם אנחנו להכיר את פועלה של חברת המועצה שולה אגמי (שאני לא זוכר מתי בפעם האחרונה אשכרה אמרה משהו שנרשם בפרוטוקול של המועצה).

חולדאי "נתקע" עם הרשימה הישנה שלו מהמועצה האחרונה אחרי שכמיטב המסורת של קדימה לא התקיים הליך בחירה דמוקרטי פנימי (דמוקרטיה, פחחח, ראינו כבר לאן זה יכול להוביל) והיה צריך ספין לא פשוט כדי לגרום לכך שהתקשורת תתעלם מהסטגנציה הזו. צריך לתת שאפו לקמפיינרים של חולדאי שידעו שיהיה קשה למכור את חוסר השינוי הזה לציבור וכדי לייצר אייטם מוצלח הצניחו לאחורי הרשימה את אורה נמיר (אלמנתו של מרדכי נמיר ז"ל ראש עיריית תל-אביב-יפו בשנות ה-60) ואת אברהם פורז (יו"ר ועדת הביקורת העירונית בשנים 1983-1988), ועוד כמה סלבריטיס בשקל ואפילו את שוקי זיקרי לטובת הפן והפריזורה.

בבחירות הקודמות זכתה רשימתו של חולדאי בארבעה מנדטים ואותם ארבעה צולמו מחדש לטובת הבחירות האלה כשלמקום החמישי הוצנחה יעל דיין (אחרי שהוצנחה מספר פעמים בעבר במיקומים שונים ברשימות של מרצ לכנסת ולעירייה) וחולדאי ינסה להכניס אותה למועצה כדי להמשיך לתת לה משכורת כסגניתו במקרה וייבחר שוב.

בכל מקרה, משום מה עדיין לא עלה דף המועמד של שמואל מזרחי (מקום 4 של חולדאי) ואני בטוח שמאות אלפי הבוחרים בתל-אביב-יפו במתח כדי לקרוא עוד פרטים אודותיו. עוד פרט שראוי לציין הוא העבודה היפה של חולדאי במתן מקום 7 לכאמל אגברייה, יו"ר ועד שכונת עג'מי במטרה לשחזר את ההישג שלו ביפו מ-2003 (חולדאי זכה בתמיכה בולטת בצד השני של הירקון וביפו ומן הסתם אלו המעוזים שגם יצביעו לו בבחירות האלה). אם כבר יפו, אז בנוסף לכח של חולדאי בקרב הקהילה הערבית שם, המחנה הערבי שנגדו התפצל לשתי רשימות ערביות איזוטריות (וכולה יש איזה 15,000 ערבים ביפו, כך שהפיצול שם ממש נוגד את האינטרסים שלהם ויגרום להם לאבד את מעט הקולות שעוד יצביעו לרשימות האלו). אם כבר להיות ציני עד הסוף, אז אם מגמות הפיתוח הנוכחיות ביפו יימשכו  בסופו של דבר מספר הערבים שם לא יעלה על מנדט אחד המועצה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, חולדאי, מוניציפאלי, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על תל אביב 1 – רשימה ישנה, ספין חדש

 1. greentul הגיב:

  יואב – סליחה שאני קטנוני, אבל אני חושב שזה לא בסדר לתאר את אורה נמיר כאלמנתו של מרדכי נמיר – אני מבין את הרלוונטיות – אבל יש טעם בפגם במדידת אשת ציבור, חברת כנסת שרה ושגרירה, שסך הכל למיטב ידיעתי אין לה מה להתבייש בפועלה – באיזכור הקריירה של בעלה בלבד. ולו מטעמים של מעמד האישה – אורה נמיר אינה רק "אשתו של".

  באותה מטבע, יכול להיות שגם לכהונתו של אברהם פורז כשר הפנים לפני חמש שנים יכולה להיות רלוונטיות למועמדות למועצה ולא רק להיותו יו"ר ועדת הביקורת העירונית לפני 20 שנה. (לא משהו שלא ידעת. אני יכול רק להניח).

  עם זאת, אני מסכים כי המיקום של השניים ב"אחורי הרשימה" כהגדרתך, הופך את העניין לנלעג במידה רבה.

 2. לרמן הגיב:

  טל, לא הייתה לי שום כוונה מגדרית כאן. הקשרים היחידים שמצאתי לפוליטיקה המקומית הם של נמיר (כאשתו של) ופורז ואותם טרחתי לציין (כמעין קוריוז). אני מניח שחולדאי פגש את פורז כשהאחרון היה שר הפנים והם התיידדו. לא מצאתי קשר בין ענת וקסמן לפעילות מוניציפאלית בתל-אביב וגם לא קשר בין בייגה שוחט למועצת העיר. אם היה כזה קשר הייתי טורח לציין אותו גם.

 3. greentul הגיב:

  סבבה, לא תיארתי לעצמי שהייתה לך כוונה אחרת. רק חשבתי שכדאי להבהיר זאת (בלי לפגוע חס וחלילה באינטליגנציה של קוראי הבלוג)

  בכל אופן – זה באמת קטע שאין שום דבר חדש בארבעה-חמישה מקומות ריאליים שיש ברשימה. וזה מרשימה שמבקשת שנבחר בה כדי לא לחזור אחורה.

 4. kedorlaomer הגיב:

  זה רק אני, או שהמועמדים היחידים שלא פצחו בקמפיין פוסטרים מרהיב ושבלוני הם רון חולדאי ודב חנין, האלפא והאומגה…

 5. חנין לא יפתח בקמפיין פוסטרים – כי אין לו כסף לזה – במקום זה הוא משקיע בדבר היחיד שיש לו – הרבה תמיכה עממית.

  אפשר לראות לדוגמה את הרעיון היפה של הבלוגר חתול הרחוב למפה וגלריה של מרפסות עם שלטים

  http://liorgimel.blogli.co.il/archives/28

 6. יוני הגיב:

  משהו של גלילי (תומך עיר לכולנו) על פריימריז – http://www.notes.co.il/shooky/15857.asp (סתם דוגמא אחת מיני רבות).

  באופן כללי פריימריז פנים מפלגתיים הם דבר נדיר מאד בעולם, ורוב המדינות מתנגדות לזה באופן נחרץ בגלל ההשפעות השליליות הרבות שיש להליך הזה – כך, הניסיון שלך לקשר בין פריימריז לדמוקרטיה תקינה לא רק שהוא נתפס כטעות בעיני רבים, אלא גם יש רבים מאד שמתנגדים לזה וחושבים שזה מה שגורם לשחיתויות רבות יותר.

  לגבי שאר הפוסט אין הרבה מה להתייחס – ככל שאנחנו מתקרבים לבחירות, הפוסטים שלך לא רק שנהפכים למרושעים וצינים יותר, הם גם הופכים להרבה פחות מחוברים לקרקע (אני בעיקר מתייחס לאופן הבאת הדברים, ולאו דווקא לתוכן עצמו). אם (ואני מניח שכן) אחת המטרות שלך היא לשכנע מתנדנדים, אז אתה בעיקר עושה את התהליך ההפוך – ניסוח הדברים, ואופן הבאתם, בעיקר גורם להתגוננות והתרחקות ממה שאתה מנסה לטעון – ויוצר אנטגוניזם קשה. אם אתה מנסה לשכנע את המשוכנעים, אז נראה לי שקצת חבל על המאמץ.

  אופן ההבאה (ולא השכנעתי במה שכתבת בתגובות) של נמיר ופורז זה ממש עלבון לעשייה של אנשים שהשקיעו חיים שלמים בעשייה ציבורית.
  מעניין מה היית כותב אם פתאום חברי כנסת או שרים מכובדים לשעבר היו מביעים תמיכה ציבורית בדב חנין, או מוכנסים לרשימה כאות הזדהות בעקרונותיו. האם גם אז היית מנסח בכאלו ניסוחים על ההיסטוריה של שוחט ונמיר. אם באמת היית רוצה לרשום "את הקשר לתל אביב", היית יכול לעשות את זה בנוסף לתיאור פועלם האמיתי ולא לתאר כאילו כל פועלה של נמיר זה "אשתו של".

 7. נויף הגיב:

  כן ראיתי פוסטרים של חולדאי על לוחות של מודעות רחוב.
  מישהו טרח לשים בערך 8 פוסטרים על כל לוח.
  לקח בערך חצי יום עד שהם כוסו ע"י מודעות "נותן שיעורי נגינה על גיטרה".

  שבלוני או לא, אין ספק ששלטי חוצות נותנים חשיפה.

 8. greentul הגיב:

  יוני – הבעיה היא לא בשיטה, הבעיה היא ב"ציבור".

  בהיעדר בחירות אישיות בישראל – פריימריז היא הדרך היחידה של אזרחי המדינה לביקורת על אישיות ספציפית.

  הייתי רוצה לראות מצב שבו כל אזרחי המדינה היו מתפקדים למפלגה כלשהי, ואז הכח היה מועתק מקבלני הקולות ועובר אל כל אחד ואחת מאיתנו – כאשר לפתע פתאום הנבחרים היו צריכים להעניק לפנינו דין וחשבון.

  אבל האויב האמיתי לדמוקרטיה הוא האדישות. כשאנשים מוותרים על זכותם להיות חברים במפלגה, הכח נשאר אצל העסקנים ואצל בעלי האינטרסים.

 9. עזרא הגיב:

  אם כבר הזכירו את נמיר…

  מה לעזאזל הוא עשה שמצדיק שינוי שמה של דרך חיפה לדרך נמיר
  לא יותר עדיף שם שמחבר אותך למקום?
  בהנחה שהוא עשה דברים גדולים(אין לי מושג) למה הוא לא הסתפק באיזו כיכר,חבל..

 10. יוני הגיב:

  גרינטול, דווקא בעיריות יש בחירות אישיות לראש הרשות – כך שלא הבנתי את הטיעון.

 11. לרמן הגיב:

  יוני, אני מקבל את הביקורת שלך לגבי אופי הפוסטים. יש לי נטייה לציניות כשאני כותב על פוליטיקה וזה היה כך גם לפני מערכת הבחירות. כתוצאה מהמערכה שמתקיימת נדחו לשוליים הנושאים האורבניים הקלאסיים וכמות הפוסטים הפוליטיים פה עלתה בטירוף, ולכן נראה מן הסתם שהבלוג הרבה יותר ציני משהיה. אני מצר על כך, אבל לשמחתי ב-11.11 כך או כך זה ייגמר (אלא אם כן יהיה סיבוב שני).

  בכל מקום בתקשורת כולל בכתבה שהפניתי אליה צויין שאברהם פורז ואורה נמיר הם שרים לשעבר, אבל משום מה אף אחד לא ציין את הקשר שלהם למוניציפאליה של תל-אביב. אני מעדיף להוסיף מידע ולא לחזור על מה שממילא היה כתוב בכל העיתונים.

  עזרא, מרדכי נמיר היה ראש העירייה החמישי של תל-אביב-יפו שעשה לא מעט בעבור העיר שלנו (גם אם בדיעבד ניתן לבקר כמה דברים שהוא עשה). עוד אודותיו אתה יכול לקרוא כאן.

 12. אורן הגיב:

  איך מסבירים את התמיכה שחולדאי זוכה לה ביפו?

 13. יוני הגיב:

  חדשות מעניינות – העליון ביטל את הצו שהקטין את מספר חברי המועצה ברשויות בישראל (ביחס לבחירות הקרובות).
  הדבר מגדיל את סיכויי המפלגות הקטנות להכניס נציגים.

 14. greentul הגיב:

  יוני – לראשות אבל לא למועצה. הטיעון די פשוט. אם אתה רוצה לקבוע מי יהיו חברי המועצה צריך פריימריז. אחרת אתה צריך להסתפק במה שהרשימות שבחרו עבורך מציעות.

  שמחתי לקרוא את הדיווח אודות מספר חברי המועצה. אכן חדשות מעניינות

 15. שוקי התייחס בפוסט שלו לפריימיריז במפלגות הגדולות ברמה הארצית- העבודה והליכוד. לאו דווקא לפריימיריז באופן כללי.

  באופן כללי פריימריז יכולים להיות בעיה (כמו ששוקי מצביע עליה) – אבל גם וועדות מסדרות יכולות להיות בעיה. השאלה היא לא רק האם עושים בחירות מקדימות אלא גם איך עושים אותן. – כמה דריסת רגל נותנים להון כדי לקדם את עצמו בתוך המפלגה. הליכוד והמערך לא עשו שום נסיון להגביל כזה דבר – התוצאה בהתאם.

  הבעיה הזו יותר קטנה ברשימות שרצות למועצת העיר שבהן הסכומים שאותם יכולים מועמדים לשים כמקדמה למפרעה קטנים יותר (וממילא רוב השחיתות ברשויות המקומיות היא בבחירות עצמן – ולאו דווקא בפריימריז). – בניגוד לליכוד ולעבודה, הקולות של הרשימות המקומיות לא מובטחים בכלל – ולכן אם במפלגה מסויימת תהיה שחיתות נוראית , המועמדים הטובים לא יבחרו ואלו שיבחרו יעשו כן רק על סמך כסף שקיבלו באופן לא חוקי או כסף שלהם מהבית – הדבר יתאזן על ידי זה שבכלל אין שום ערובה שמפלגה כזו תקבל קול.

  מהפוסט של שוקי וגם ממוסכמה כללית יוצא שמפלגת העבודה , הליכוד וקדימה הן מפלגות די מושחתות, בהתאם לזה – גם המינויים שהם עושים בהקשר של עיריות לא נובעים מדמוקרטיה כשלהי.

  לא ידוע לי על מיליונרים שהשפעיו על הבחירות הפנימיות ל"עיר לכולנו" , אולי ב"מרץ" היו כאלה -נויפלד?

  לעומת זאת אני די בטוח שמיליונרים מחוברים בצורה חזקה לחודלאי – עם פריימריס או בלי פריימיריז.

  הבעיה של חיבור הון – שלטון היא בעיה מרכזית למדינת ישראל – לא רק בהקשר של פריימריז. אלא בהקשר הכללי של פוליטיקה. יש דרכים לנסות להתמודד עם זה.

  דרך אחת לדוגמה היא לבצע "תשלומי העברה" – בין המועמדים החזקים יותר לחלשים יותר (בדומה לNFL) – אפשר גם בצורה של "מיסוי פרוגרסיבי" (המעומדים שמשקיעים יותר אמצעים יצטרכו להפריש יותר אמצעים עבור המועמדים החלשים יותר). רעיון אחר הוא לבצע בחירות בתקציב מוגבל – סה"כ תקציב העירייה הוא לא מוגבל – ולכן מי שיבחר על סמך תקציב מוגבל מוכיח .א שהמצע והרקוד שלו טובים יותר ב. שהוא יכול לתפקד גם בתנאים מגבילים. ג. זה מקטין את הקשר שלו לבעלי הון.

 16. לרמן הגיב:

  אורן, נפלאות דרכי מטה יום הבחירות.

 17. נויף הגיב:

  ציטוט מהאזרח דרור:

  "לא ידוע לי על מיליונרים שהשפיעו על הבחירות הפנימיות ל”עיר לכולנו” , אולי ב”מרץ” היו כאלה".

  דרור, לפעמים אתה קורע אותי מצחוק.

 18. אורן, איך מסבירים את זה שערבים מצביעים לליכוד ואף למועמדים ימניים יותר?

  ההסבר שלי הוא פשוט (ואולי פשטני) – בקרב מעמדות עניים יותר בכלל, ובפרט בארץ בציבורים הדתי והערבי ההצבעה היא יותר עניין של חמולה או " מה אמר הרב" מאשר הכרעה של הפרט על סמך שיקולים של מידע שניתן לו על ראש העיר (מתי בדיוק הוא יכול לקרוא מה כל מועמד אומר? באינטרנט שאין לו? )

  ככה שמספיק לסגור איזה דיל עם ראיס מקומי, להבטיח לו כמה ג'ובים או לחדש איזה גינה קטנה, או איזה דיל שמקדם עסק של קרוב משפחה – והופ – קיבלת תמיכה של הרבה אנשים שמוכנים להצביע למה שהראיס אומר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s