דור ה-Y בוחר בדב חנין

פוסט אורח מאת עו"ד יוסי מאוטנר, שותף במשרד עורכי הדין שרון כהן ושות', וחבר בצוות הניהול של בר "השכן".

"דור ה-Y" הוא מונח הלקוח מהתרבות הפופולרית ושמקובל לתאר באמצעותו את הדור שנולד בארצות המערב בין השנים 1982-1995. הספרות מגדירה דור זה כמונע-הצלחה, מרוכז בעצמו ובאיכות חייו מצד אחד, ומאידך כדור מודע ודעתן, בעל תודעה קהילתית גלובלית מפותחת ומפוכחת.

הפיתוחים הטכנולוגיים החדשניים המזוהים עם האינטרנט והגלובליזציה ותרבות הצריכה הקפיטליסטית, הם שעיצבו את דור ה-Y , המקדש ערכים אינדבידואליסטיים ונהנתניים כגון איכות חיים, רווחה אישית, ושכר גבוה. דור ה-Y נולד לתוך עידן שבו השוק עומד במרכז הבמה. בהתאם, אימץ לעצמו דור זה תפיסות עולם ליברליות מרכזיות שבמרכזן הפרט, הגשמה עצמית במקום העבודה, ושיפור רמת החיים האישית.

במקביל, בזכות תרבות הפנאי הרשתית המאפיינת דור זה, שעיקרה גלישה באינטרנט, שימוש בתוכנות מסרים מיידיים, ופעילות ברשתות חברתיות, בלוגים ופורומים – פיתח דור ה-Y, במידה רבה, תודעה קהילתית וירטואלית ומודעות ערה לערכים גלובליים וסביבתיים.

בניגוד לדור ה-X שקדם לו, ושאופיין בספרות כדור אפאטי, מרדן ומבולבל, דור ה-Y רחוק מלהיות אדיש. דור זה הוא דור ביקורתי ודעתן, המרבה לעסוק באינטרנט בנושאים בעלי חשיבות ועניין עולמיים. זכויות אדם, זכויות בעלי חיים, ותחומים אקולוגיים וסביבתיים –  במיוחד יחסי הגומלין העדינים שבין האדם וכדור הארץ – הם רק כמה מהתחומים שבהם עוסק דור ה-Y, כחלק מפעילותו הרשתית.

אלא שמאפייני דור ה-Y מבוססים על סתירה פנימית עמוקה שטרם נפתרה. חיבתו של דור ה-Y לתרבות השוק ולהיפר-צרכנות איננה מתיישבת כלל ועיקר עם מודעותו הסביבתית המפותחת. כך לדוגמא, הרצון לצמצם את מספר המכוניות הנעות בכבישים וזיהום האוויר הנובע מהן, מנוגד מעיקרו לתופעת ה"וולמארטיזציה", המרחיקה את מרכזי המסחר מאזורי המגורים, ולהתעצמות תרבות הקניונים; השאיפה להתרחבות הגנים ציבוריים והמרחבים הירוקים הפתוחים בעיר, מתקשה לעמוד בכפיפה אחת עם הצורך הגובר בחניונים ושטחים מסחריים; והכמיהה למרחב אווירי נטול קרינה סלולארית אינה יכולה לדור בצוותא עם חיבת היתר של דור ה-Y למכשירי טלפון ניידים מהדור השלישי.

בעקבות דברים אלה, קשה לכאורה לחזות מראש מה תהיה מידת תמיכתם של הנמנים על דור ה-Y  בדב חנין, המועמד הסוציאל-סביבתי לראשות עיריית תל אביב. חנין קורא תיגר פומבי על האדמיניסטרציה ההגמונית של ראש העירייה המכהן, רון חולדאי, המקדמת "מנהטניזציה" של העיר תל אביב והפיכתה לבירה כלכלית ים-תיכונית.

ואולם, מבחינה מדוקדקת של השטח, עולה יותר מלכאורה כי דור ה-Y בדרך לבחור בחנין. סקר שנערך בראשית אוקטובר 2008 על ידי מכון דחף בראשות מינה צמח עבור "ידיעות תל אביב", מלמד כי חנין מוביל בבירור ובפער גבוה בקרב בני דור ה- Y. כשנשאלו בני 18-24 בעבור מי יצביעו – 55% מהנשאלים אמרו כי יצביעו לחנין, ורק 17% אמרו כי יצביעו לחולדאי. גם בקרב בני 25-29 התוצאות היו דומות – 46% לחנין ורק 23% לחולדאי.

אלא שכאמור, האג'נדה שמקדמים דב חנין ורשימתו, "עיר לכולנו", עומדת מכמה בחינות חשובות בסתירה לתפיסת העולם הצרכנית המאפיינת את דור ה-Y. חנין הוא אנטי-קפיטליסט מובהק, החבר מאז 1990 בהנהגת מפלגת מק"י (המפלגה הקומוניסטית הישראלית). תפיסת עולמו מושתתת על ערכים סוציאליסטים, תוך שימת דגש על רווחת הכלל, לא פעם על חשבונו המיידי של הפרט.

חנין מבקר בכתביו באופן מובהק את אורח החיים הצרכני המאפיין את העולם הגלובלי והקפיטליזם המאוחר. לגישתו, תרבות הצריכה, המציבה את השוק כזירת הפעילות התרבותית והחברתית המרכזית בחברה, מבטאת קיום אנושי רזה. חנין מוחה על קיום אנושי שעיקרו בהחלפת סחורות ושירותים. לגישתו על בני אדם לבחון את חייהם מחוץ לגדרי עולם השוק ולבחון מה באמת הם יכולים לעשות ולהיות בחייהם כדי ליצור לעצמם חיים בעלי משמעות.

חנין מתנגד לאדישות השבעים ולאורח החיים הנהנתני. הוא סבור שהדפוס הכלכלי והגלובלי העכשווי, המקדש את תרבות הצריכה והשוק החופשי, אינו מתחשב ביכולות האקולוגיות של כדור הארץ, ומבחינה זו הוא אפילו מסכן את קיומה של האנושות. לגישתו, קיימת סתירה פנימית עמוקה בין תפיסת ה"פרט כצרכן", העומדת בבסיס החשיבה הקפיטליסטית, ובין כושר הייצור המוגבל של כדור הארץ.

מבחינות רבות, הבחירות לראשות עיריית תל אביב מהוות עבור דור ה-Y נקודת מפנה תודעתית בדרך ליישוב הסתירה בה הוא שרוי. את נתוני התמיכה הגבוהים של דור ה-Y בחנין אין לפרש אלא כהפנמת העובדה שלא ניתן לקיים "אקופיטליזם". החתירה לחברה סולידארית וערכית, המושתתת על ערכים קהילתיים והגנה על הסביבה, לא תוכל להתיישב לאורך זמן עם המציאות הקפיטליסטית במתכונתה הנוכחית.

את הבעת התמיכה הרחבה של דור ה-Y בחנין יש להבין כמשקפת את מצוקתו ואת אי-שביעות רצונו מהסדר החברתי-כלכלי בו הוא שרוי. פעילותו האקטיביסטית האינטנסיבית של דור ה-Y בבלוגים, ברשתות חברתיות, ובעיתונות המקוונת למען בחירתו של חנין מלמדת בראש ובראשונה כי דור ה-Y רוצה שינוי. הקיום האנושי הרזה, המעניק לחייו של הפרט משמעות דלה כצרכן המתנהל בתנאי שוק, אינו מספיק לו עוד והוא חותר למצוא את החיים בעלי המשמעות אותם מציע לו חנין.

תמיכתו של דור ה-Y בחנין הוא מאורע בעל חשיבות דרמטית. בפעם הראשונה מזה שנים ארוכות הצליח מועמד פוליטי לעורר ולסחוף אחריו דור צעיר של מצביעים פוטנציאליים. חנין פעל בחוכמה כאשר ניהל את מירב הקמפיין שלו באינטרנט, הלא היא כיכר העיר של דור ה-Y. חנין פרט על עצביו החשופים של דור ה-Y כאשר העלה לסדר היום נושאים הנוגעים וחשובים לו, שעוררו וגירו אותו לעסוק בסתירה הקיומית בה הוא מצוי.

המבחן הגדול של דור ה-Y יתרחש ביום שלישי האחד עשר בנובמבר 2008. בידו הזדמנות חד-פעמית ליצוק סוף סוף תוכן וליצור שינוי לא בעולם הווירטואלי, אלא הפעם בעולם המוחשי.

כן אנחנו יכולים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חנין, מוניציפאלי, פוסט אורח, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על דור ה-Y בוחר בדב חנין

 1. ערן הגיב:

  לא קשור לעניין המוניציפאלי אבל קשור לחלק נרחב מהתוכן. אני תוהה איך נעשתה החלוקה לשנות הדור הזה. אני, שנולדתי בשנת 1981, שנה לפני מה שמוגדר בפוסט כדור Y, מרגיש עצמי מזדהה יותר עם תיאור הדור הזה מאשר קודמו. ואני מסתכן בניחוש מושכל לפיו הפעילים המרכזיים בקנפיין האינטרנטי של חנין נולדו לפני. אולי זה סתם קטנוני מצדי, אבל נראה לי שיש להרחיב את השוליים של ההגדרה

 2. ערן – לא רק אתה נתקעת בתווך בין דור ה-X לדור ה-Y. כל העשור בין אמצע שנות ה-70 לאמצע שנות ה-80 לא ממש משויך לאף דור רשמי.

  אל תדאג, שיטת הדורות היא רק הפשטה של המציאות. בחיים הכל יותר מורכב, וכולנו קצת דור תש"ח וקצת הדור שנולד עם סלולר בפה. עדיף לחשוב על הדורות כמעין רצף שמשתנה לאיטיות מאשר חלוקה לקבוצות ברורות.

 3. יעלי הגיב:

  מעניין וכתוב היטב.

 4. ירדן הגיב:

  לא ממש מסכים. יש אמת בחלוקה הזאת במובן הזה שנולדנו לתוך מציאות אחרת והסתירה אכן קיימת. אבל הציקה לי ההפשטה. בכלל, אני לא ממש מסכים שאנחנו מיישבים את הסתירה בבחירה בדב חנין. אני חושב שזה יותר עניין של לתמוך בערך אחד אבל לחיות ערך אחר – כי זה מה שאנחנו מכירים ולכן זה מה שנראה לנו נכון.

 5. איתי הגיב:

  תיזה מעניינית, אבל העובדה היא שדור ה- Y לא מצביע לחנין. יש מדגם מאוד לא מייצג של דור ה Y שגר בלילה בפלורנטין וביום בגילמן ובנפתלי, וזה בדיוק החתך של דור ה- Y שעשוי להצביע לחנין. כתבתי "להצביע"? התכוונתי ל"לתמוך". רוב האנשים עם החולצות של "עיר לכולנו" שראיתם בזמן האחרון אפילו לא רשומים בתור מצביעים בתל אביב. זה נחמד לתמוך במועמד האנדרדוג וה"חתרני", אבל לעמוד בתור במשרד הפנים כדי להחליף כתובת? הגזמתם… זה דור ה Y.

  זה שאנחנו (כן, גם אני) גרים בבועה לא אומר שאפשר להכליל את מה שרואים ממנה לתמונה הכללית. בהגדרה של דור ה- Y, שהובאה בפוסט, כלולים גם הרבה מאוד אנשים שמצביעים לחולדאי ועוד יותר אנשים שלא מצביעים בכלל. הבאז סביב חנין, שאם יפסיד בבחירות אין הרבה סיכוי שנשמע ממנו בזמן הקרוב (הוא צריך להבחר לכנסת עוד שלושה חודשים, זה הרבה עבודה), לא מייצג בכלל את הלך הרוח בקרב דור ה-Y. נחיה ונראה מה מה יהיה שיעור ההצבעה של הדור הזה בבחירות הכלליות בפברואר.

 6. אלכס הגיב:

  יוסלה היקר
  יש לנו בעיה אחת קשה עם הפאקן דור הזה . אף אחד מהם לא ממש הלך להצביע . וזה לא מעניין אפילו למי 55 אחוז מהם מצביעים בסקר .
  דוב חנין לא ממש מעניין – פשוט את חולדאי אף אחד לא רוצה !
  היינו מעדיפים בולדוזר ולא קומוניסט – אבל הרבה יותר אנושי ! וגם אמיץ – שיילחם בשחיתות בעירייה וישליט מנהל תקין במקום להשליט טרור של דו"חות.
  מישהו כמו ג'וליאני בניו-יורק. שסיכן את חייו במלחמתו בפשע בעיר. כך גם חולדאי צריך להתחיל להילחם במאפיות המושחתות בעיריה.
  הוא אכן בונה ומשקיע – אך לא נלחם אפילו שניה אחת בשחיתות הפושה במסדרונות העיריה .
  למה לו להוריד את משכורות המצילים מ – 40 אלף ש"ח ל-7 אלף ש"ח לחודש ?
  למה לו להילחם במאפיה של אנשי איסוף האשפה בעיר שמרוויחים 25 אלף ש"ח בחודש ?
  לשיטתו עדיף פשוט להתעלק על תושבי העיר ובעלי העסקים בה במתן דו"חות והכבדת נטל המס עלינו עד שחיינו הופכים גיהנום ולא נותר לנו כסף פנוי לרווחתנו מאימת הדו"חות .
  חולדאי עשה הרבה לבניין העיר – אך הוא לא שם קצוץ על התושב הפשוט !
  אני דווקא בעד מנהניטזציה נכונה של ת"א – מגדלים לאורך נתיבי איילון בלבד ולא פתאום מגדל אימתני ולא קשור שצץ לו בנוה צדק ומכער את הנוף .
  יש הרבה מה לעשות בת"א. אנחנו צריכים ראש עיר שנוסע בה על קטנוע ורואה מקרוב מה צריך לשפר – ולא רודן הספון בקומה ה 12 שלו ונותן לפקחיו להשליט אימה ודו"חות ללא הפסקה והצדקה !

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s