הפסד לא רע בכלל

דב חנין לא יהיה ראש העירייה של תל-אביב-יפו ב-2008. רון חולדאי יכהן לפחות עד תום חגיגות המאה כראש העירייה שלי. אני באופן אישי מקווה לתרום לחגיגות האלה ויש מצב שהבלוג יגוייס לטובת העניין.

ועכשיו לכמה תובנות שרצות לי בראש:

המפה החסרה

המפה הגיאוגרפית המעניינת ביותר היא מפת אחוזי ההצבעה בשכונות השונות בעיר ושיעור התמיכה בכל מועמד בשכונות השונות. המפה הזו אומרת באיזה אזורים יש יותר תושבים שמוכנים לקחת חלק בקביעת המדיניות העירונית ובאלו שכונות יש יותר פאסיביות. כמו כן, מפה כזו תוכל לרמז על יכולת הנעת הבוחרים שהופעלה ביום הבחירות ע"י המועמדים השונים.

מועצת העיר הבאה, הבעיות בדרך לקואליציה ואישור התקציב

רון חולדאי נתקע בעלייה. עד סוף דצמבר הוא אמור להעביר את התקציב של השנה הבאה ולכן הוא צריך קואליציה של 16 חברים לפחות. אני לא חושב שתהיה לו בעייה אמיתית לאשר את התקציב, אבל מהתוצאות הראשוניות (ללא קולות החיילים וכו' ) נראה שהקואליציה שלו תורכב מהרבה סיעות קטנות ותיווצר לו בעייה של חלוקת ג'ובים מה שעלול לייצר בעיות נאמנות בקואליציה ואי-יציבות. כמו כן, במועצת העיר וכן בועדות העירוניות רון חולדאי יהיה חשוף לבעיות שהוא לא הכיר עד היום.

עיר לכולנו ותל אביב אחת הן הסיעות הגדולות ביותר, כל אחת עם 5 מושבים. עיר לכולנו הולכת להילחם על התיקון העירוני מהאופוזיציה מה שמשאיר את חולדאי לאסוף רסיסי סיעות כאלה ואחרים אל חיקו. ארבע סיעות שונות (הגימלאים, הירוקים, מרצ והצעירים) קיבלו כל אחת 3 מושבים וידרשו תפקיד של סגן ראש עירייה בשכר על-מנת להצטרף לעגלה של חולדאי. חולדאי עצמו מסונדל עם הבטחות סגנות בשכר לדורון ספיר וליעל דיין מסיעתו שלו. בסך-הכל לחולדאי יש חמישה תפקידי סגנות לחלק ואחת מארבעת הסיעות לא תוכל לקבל סגנות. הסיעה הגדולה חוץ מעיר לכולנו שיש סיכוי שתישאר באופוזיציה היא מרצ בעוד שהגימלאים והירוקים (שותפיו הותיקים של חולדאי, שנחלשו בבחירות האלו) וכן הצעירים (צעירי חולדאי) יצטרפו תמורת ג'ובים.

עוד כדאי לציין שסיעות הדתיים (אגודה-מפד"ל וש"ס) נפלו חזק וכל אחת מהן איבדה מנדט. כמו כן הליכוד איבד מנדט לטובת סיעת צדק חברתי שהכניסה אחד ונראה כי ארנון גלעדי יאלץ לצאת מלשכת סגן ראש העירייה.

אופוזיציה לוחמת

עיר לכולנו הולכת בראש מורם לאופוזיציה. אהרון מדואל, רוחיק גלעד-וולנר, יואב גולדרינג, יעל בן-יפת וד"ר נח עפרון יצטרכו לעשות הרבה שיעורי בית בהקדם וללמוד את פקודת העיריות על כל סעיפיה ותיקוניה. בשלב הראשון עיר לכולנו תצטרך לעצור את הניסיון של רון חולדאי להעביר את ישיבות מועצת העירייה מימי חמישי ב-18:00 לימי ראשון ב-16:00. יכול להיות שלכם זה נראה פרט קטן ושולי, אך למעשה ישיבות בימי חמישי בערב מאפשרות ליותר אנשים מהציבור הרחב לבוא ולצפות בישיבה וכן מאפשרות ארגון יותר הפגנות מול מרכז עינב (נראה אתכם יוצאים מהעבודה ב-15:00 ביום ראשון כדי להפגין נגד מגדל). כמו כן, ישיבות בימי חמישי בערב (שיימשכו אל תוך הערב המאוחר גם) יקשו על המוטיבציה של חלק מהסיעות הותיקות ו"יעייפו" את קואליציית השברים של חולדאי.

אחרי זה חברי עיר לכולנו יצטרכו ללמוד את כל נהלי השאילתות (מה קורה עם כיכר דיזנגוף?), ההצעות לסדר וחוקי העזר העירוניים כדי לשים על שולחן המועצה את הנושאים החשובים שבהם היא אמורה לטפל ולגרור את הקואליציה המסורבלת בכיוון הנכון.

מעבר לנציגי עיר לכולנו יש מצב שגם נציג יאפא, עומר סיקסיק ישמש כאופוזיציה לוחמת.

מישהו ללמוד ממנו

בבאר-שבע, ראשון לציון ואשדוד, ראשי-עיריות ותיקים הולכים הביתה לאחר הפסדים בקלפי. כדאי ללמוד מה היו הגורמים בכל מקום שהובילו לכך.

קמפיינים באינטרנט

הקמפיין הפוליטי המשמעותי הישראלי הראשון באינטרנט מאחורינו. הייתה לי זכות גדולה להיות אחד מהבלוגרים שעמדו סמוך למרכז הקמפיין הזה, ובהתאם החשיפה של הבלוג גדלה, כמות השיחות עם עיתונאים עלתה וגם היכרתי המון אנשים טובים בדרך. אני עוד מתכנן פוסט בנושא השפעת הבחירות על הבלוג. הבחירות הכלליות בעוד קצת יותר משלושה חודשים – מעניין איך האינטרנט ישפיע שם.

לאיפה הבלוג הזה הולך

הבלוג הזה ימשיך לערבב בין ענייני מוניציפאליה תל-אביבים וענייני אורבניזם כאלה ואחרים. כמו כן, סביר להניח שחלק מחברי המועצה יכתבו פה פוסטים אורחים מפעם לפעם ויספרו על מעלליהם בועדות השונות. אני שוב מזמין את כל מי שקורא פה ומעוניין לכתוב על משהו שקשור לעירוניות או לתל-אביב ליצור איתי קשר.

הסיפור של קורי בוקר

קורי בוקר הוא ראש העירייה של ניוארק, ניו-ג'רזי. ניוארק היא עיר נחשלת החוסה בצילה של ניו-יורק וידועה בעיקר בזכות שדה התעופה שלה. קורי בוקר רץ ב-2002 מול ראש העירייה המכהן הותיק והמושחת, שארפ ג'יימס, והפסיד. בוקר לא נעלם, עבד קשה וב-2006 רץ שוב, ניצח ולקח גם את מועצת העירייה. עלילות הקמפיין של בוקר ב-2002 הונצחו בסרט "Street Fight". אני ממליץ לאנשי "עיר לכולנו" לארגן לעצמם הקרנה של הסרט הזה בהקדם:

פוסט זה פורסם בקטגוריה מוניציפאלי, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על הפסד לא רע בכלל

 1. סלע הגיב:

  הירוקים משלמים מחיר על המעבר למיינסטרים, המחיר לא כבד כמו שמרצ שילמה.
  בבחירות הקודמות הם היו "עיר לכולנו" ולקחו 4 מנדטים, הם כבר 3 מערכות בחירות בפנים בממוצע של 3 מנדטים,
  הפעם תוסיף את הקיימפיין השלילי שאתה וחברייך האדומים עשיתם. מול הקיימפיין הזה הם הצליחו. על אפכם וחמתכם
  אם תוכל להסביר את העלמותם של 2 מנדטים של מרצ, אני אשמח.
  אגב מי שמחפש את המנדט-שניים האובדים של הירוקים הרי הוא נמצא ב"חי".
  האג'נדה הירוקה חיה, בועטת והכתיבה את מערכת הבחירות הזו.
  ואני מוכן להתערב שהירוקים נכנסים בפברואר לכנסת.
  חולדאי לקח והוא צריך להודות לחנין – לא ניתן יותר לתקוף את חולדאי שרוב התושבים לא רוצה אותו,
  הפעם הוא השיג גם את הרוב המיוחד, 40% ,וגם את הרוב הרגיל 50%.
  יואב ,.
  רוב האנשים לא חושבים כמונו.
  היופי בדמוקרטיה שעוד חמש שנים אולי הם יחשבו.
  סלע

 2. אני לא מבין למה עיר לכולנו צריכים להיות אופוזיציה לוחמת.
  המטרה של הבוחרים היא שעיר לכולנו יעשו את תל אביב למקום טוב יותר. אולם הם לא זכו בתפקיד ראש העיר, אבל עכשיו יש להם הזדמנות אמיתית להראות לנו שהם לא גימיק.

  כתבת שהעיר תצטרך לשלם מחיר כבד על הרכבת קואליציה שמורכבת ממפלגות קטנות. למה זה טוב?

  אם עיר לכולנו, כאחת משתי הרשימות הגדולות, תכנס לקואליציה אני בטוח שהיא תקבל המון השפעה. עם ההשפעה הזו אפשר לעשות שינוי ולקיים את ההבטחות לבוחרים.

  הם לא צריכים להלחם. הם קיבלו מנדט לעשות. שיעשו. למה הכל צריך להיות כל כך שלילי?
  אני בטוח שבקואליציה הם יוכלו לעשות הרבה יותר למען הבוחרים שלהם ולנטרל את השפעת הרשימות הקטנות, שלא מייצגות את רוב הבוחרים.

 3. נויף הגיב:

  תמיד מצחיק אותי לספר על זה, אבל זה באמת יכול לעזור להרבה חברי מועצה חדשים:
  יש באתר משרד הפנים מדריכים ולומדה לנבחר החדש לרשות מקומית – לגזור ולשמור:
  http://www.moin.gov.il

 4. נויף הגיב:

  יחסית לבחירות 2003, מרצ איבדה כ-5,000 קולות:
  הרוב אני חושב הלך לעיר לכולנו,
  עוד קצת הלך ל"לתת לחיות",
  וגם חלק עבר עם יעל דיין לתל אביב אחת.

  וגם כמובן העובדה שרוב המצביעים החדשים (שלא השתתפו בפעם שעברה) הלכו בעיקר לעיר לכולנו ולרוב העיר, הורידה את כל שאר הרשימות באופן יחסי.

 5. א. סליחה על הבורות, אבל חבר מועצה בתל אביב או כל עיר גדולה באמת לא מקבל שום כסף משום מקום? איך הוא אמור לתפקד בדיוק? זה קטע מה זה מוזר.

  ב. שימו לב לזה מתוך החוברת של משרד הפנים שנויף הפנה אליה,

  מתוך "חלק ב- המועצה: בית הנבחרים המקומי", תדרוך ראשוני לנבחר על דרכי עבודת המועצה
  http://www.moin.gov.il/Apps/PubWebSite/publications.nsf/All/1016D96BA0863769422571D7003A4F26/$FILE/Publications.pdf?OpenElement

  עמוד 74 למעלה.

  "מועצת הרשות תתכנס לפחות פעם בחודש, במשך 10 חודשים בשנה. לא ביום המנוחה השבועי ולא קודם השעה 18:00"

  זה עוזר להם?

  3. נויף ראיתי את החוברת, וכצפוי – יש שם מידע מעניין, וכצפוי הוא מאורגן בצורה קשה להבנה, לא אינטרנטית, אין קישורים – יוק. פיכסה

  עיר לכולנו הרי מאמינה בשיתוף הציבור נכון? למה לא להעביר את החוברת הזאת, ואת כל הטיפים והטריקים, לפורמט ויקי – עם העפה של בערך 50 אחוזים מהטקסט (מיותר) וסידור נוח יותר שלו, קטגורויות וכו'.

  וכמובן קישורים לחוקים המתאימים שעליהם זה מבוסס, תקדימים, וקישור לעבודות בשטח – בקיצור לעשות כלי ויקי שעוזר לחברי המועצה לעקוב אחר מי עושה מה (עבודה שלהם ושל חביר מועצה אחרים ושל הרשות) ולאן דברים זזים.

  הכנת ויקי כזה היא גם דרך די מהירה ללמוד את הדברים – כי כדי לכתוב אתה צריך גם ללמוד – זו גם דרך טובה לשתף את שאר הסיעה המורחבת בעבודת המועצה ולהזמין פנימה עוד אנשים.

  מה דעתכם?

 6. יונתן , אתה באמת לא מבין נכון, אתה לא עושה את עצמך, מה?

  אני לא יודע המון, אבל מהנקודת מבט שלי עיר לכולנו הולכת על כיוון פוליטי שהוא כמעט מנוגד לחלוטין לקו של חולדאי

  קו של שקיפות בניגוד להסתרה ועמימות
  קו של עירוניות מתחדשת – בניגוד להעדפה של רכב פרטי
  קו של שיתוף התושבים במקום התנשאות של "דרג מקצועי" וחיבור לבעלי הון.
  וקו של נסיון לעזור לעיר להשאר מקום מגורים לכלל שכבות האולכוסיה – לא להביא לתוך העיר את כל העשירים של הארץ (ועוד כמה מהעולם) והלעיף את כולם החוצה – גם במחיר של התערבות מול כוחות השוק.

  תיגד לי בכנות – נראה לך שחולדאי הולך על זה? בוא נלך על משהו קל – מישהו הפריע לחולדאי לפרסם את התקציב שלו ?
  בוא נלך על משהו יותר קשה – נראה לך שחולדאי יעשה דברים כמו גרמן ולדוגמה יהפוך את שיינקין למדרחוב?או עוד דבר קשה – יתעדף ציפוף של 8-10 קומות על פני מגדלים?

  חולדאי ניצח, הוא הולך לנסות להמשיך להשיט את הסירה בכיוון שלו, אי אפשר ששניים יחזיקו בהגה כשהולכים לכיוון שונים כל כך.

 7. חללית הגיב:

  כמה קל לשבת באופוזיציה, ולכתוב בלוגים. זה מה שאתם יודעים לעשות.

  היכנסו לקואליציה, השפיעו. תכניסו את הידיים עמוק לחרה. פחדנים.

  לא פלא שהפסדתם. חסר לנו שהייתם בטעות מנצחים, תוך שנה העיר היתה קורסת.

  חובבנים.

  נו, האזרח, אני עדיין פעיל בשכר של מטה חולדאי? החוזה שלהם הסתיים, כמדומני.

  דיליטנטים ולוזרים.

  לפחות הייתם מגניבים כמו רוב העיר, ולא מפילים משעמום.

 8. לרמן הגיב:

  חולדאי הולך לכרוע ברך לפני רוחיק ומדואל ולהתחנן שייכנסו לקואליציה, ולפי דובריו כאן נראה שכריעת הברך כבר כאן.

  מי שמכיר את שיטת השלטון של חולדאי ועוקב אחרי מועצת העיר יודע שלסגני חולדאי אין סמכויות ואין השפעה. תמורת 30,000 ש"ח בחודש סגניו של חולדאי מאשרים כל מגדל וכל חניון. כמו כן, הבלגן שיהיה בועדת בניין עיר מדיר שינה מעיניו של חולדאי.

  מסכן חולדאי, יצא ברווז צולע.

  כמובן שאם חולדאי יכריז שהוא מבטל את תוכנית הרכבת התחתית, יישם BRT, יישם שקיפות מלאה (פרוטוקולים ווידאו) בישיבות המועצה ובועדות, ויישם את תוכנית השכרת האופניים, אז אולי אחרי שכל זה יקרה, אולי, עיר לכולנו ידברו איתו.

  חללית, אתה כבר לוקח את העבודה שלך בצורה רגשית, וממשיך לטקבק אחרי תום החוזה. מצחיק שאתה עדיין מפחד לעמוד מאחורי הדברים שלך.

 9. חללית

  אני לא יודע אם אתה דובר בתשלום, ולמעשה לא ממש אכפת לי. אולי אתה רגיל לקלל במקום שבו אתה נמצא , אבל אין שום סיבה להתייחס אליך במרחב הוירטואלי יותר מאשר מתייחסים לכל מי שמקלל כל הזמן – רחמים או פשוט התעלמות.

  אני, אם לא שמת לב, בהחלט חובבן (ומצד שני יודע שחרא כותבים עם א' ) – אין לי שום כוונה לקשור לעצמי כתרים שלא מגיעים לי. ואני לא חבר מועצה ולכן לא יכול לשבת לא באופוזציה ולא בקואליציה.

  אם רוב העיר כאלה מגניבים, לך תדבר איתם.

 10. אני חושב שאם אומרים לחולדאי "אם אתה רוצה תמיכה שלנו אנחנו רוצים 1,2,3,4" הוא עלול להסכים ולפרק את המציאות המעוותת שבה אתה חי.

  אני בטוח כשל מי שהעיר יקרה לו ובחר בעיר לכולנו ישמח לראות את ההבטחות העירוניות באות לידיי מימוש יותר מאשר ריב ומדון. כולל אזרחי מדינת דרור. 🙂

 11. יוחאי הגיב:

  בסך הכל הישג מרשים ל"עיר לכולנו" בפעם הראשונה שלה.
  כעת נותר להם לעבוד קשה, ולדווח בשקיפות האופיינית על פעולותיהם.
  בבחירות הבאות יהיה להם גם רקורד עשיר וגם זמן מספיק ארוך לקמפיין.
  יצא לנו טוב מהבחירות האלה, גם ללא דב.

 12. שמע יונתן למרות שאני מאוד מעריך את חנין , זה לא עניין פרסונלי, אלא עניין עקרוני, אני בספק אם הוא היה רוצה להכנס לכאן אם לא היה חושב שצריך. באשר לדרישות

  1. שקיפות דמוקרטיה ושיתוף תושבים
  2. לאמץ מדיניות של עירוניות מתחדשת

  היות ועירוניות מתחדשת כוללת בנייה מקיימת (כלומר ציפוף אבל לא גבוה מידי), עירוב שימושי קרקע, תעדוף הולכי רגל , תכנון מוטה תחבורה ציבורית, הוצאת המכונית מהעיר, ועירוב דיור (כולל אם צריך דיור בסבסוד) – אני חושב שהייתי מסתפק בשלב ראשון בשני אלה אולי כדי לסנדל אותו הייתי מוסיף דרישה ברורה של BRT ושל חיזוק החינוך בדרום העיר.

  מה אתה אומר?

  לא צריך אפילו לדרוש שבילי אופניים – ברגע שעוברים לזה זה כבר יבוא לבד מחולדאי .

 13. יונתן – עיר היא מערכת מורכבת. וככזו יש לה שיווי משקל יציבים לוקאלית. אתה יכול לבנות אותה בצורה אחת או אחרת אבל יש דברים שאי אפשר לעשות לגביהם חצי עבודה – אתה לא יכול לבנות טרקטור ואז באמצע להפוך אותו לסירה (אתה יכול אבל תקבל טרקטור נוראי וסירה ששוקעת).

  אני אצטט גדול בהרבה ממני בתחום

  מהות הקונפליקט היום, הוא אנשים ומכוניות…. עיר יכולה להיות ידידותית מאוד למכוניות או ידידותית מאוד לאנשים. אי אפשר לעשות את שני הדברים.

 14. iod הגיב:

  תמיד מפעים לראות איך בישראל המילה "אופוזיציה" נשמעת כמו קללה לאנשים מסויימים. אופוזיציה לוחמת היא לא פחדנות והתעלמות מרצון הבוחר: היא צורך קריטי לכל מערכת דמוקרטית. אי אפשר לקיים שיטה דמוקרטית שבה כולם שואפים להכנס לקואליציה, כי המשמעות היא שאין תחרות אמיתית על ההנהגה.

  מה שהרג את מפלגת העבודה סופית זו הזחילה החוזרת והנשנית שלה לקואליציה, במקום להגיד לבוחרים: שמתם אותנו באופוזיציה, ואנחנו נשרת אתכם כמיטב יכולתנו מכאן. טוב שעיר לכולנו יודעת לעשות את זה. חבל שהירוקים לא.

 15. דרור יהודה הגיב:

  שינויי היסטוריה.
  היום ברקת הירושלמי הודיע שהוא שוקל לבטל את הרכבת הקלה+גשר המיתרים.
  פתאום הbrt לא משהו של "כת הזוים"(כפי שהתבטאו כל מיני עב"מים). לא אתפלא שכמו שבשלב מסוים חולדאי היה הומופוב ולאחר שנעשה מודע לכח הפוליטי של הקהילה ההומו-לסבית, היא נעשתה חלק מהאג'נדה שלו, וכמו שבהתחלה "דיור בר השגה" לא התישב אצלו עם הסגידה לכוחות השוק – והוא נגרר לועדה עירונית שדנה בכך, כך הוא גם ירתם למימוש התוכניות הקיימות ל"אירגון מחדש של התחבורה הציבורית במטרופוליוין ת"א" המונחות במגירות.רק צריך ליצור כח מאוחד שירתום אותו.

  לצהלת העב"מים כאן, דוב חנין לא נבחר בגלל אי ציוניותו והיותו קומוניסט. זו היתה הבטן הרכה של עיר לכולנו (עד גיל 45 יש לו רוב)."אפקט בראדלי" שהליבראלים בארה"ב פחדו ממנו (שיהיה לרבים קשה לשלשל פתק עבור כושי) במסע הבחירות של אובמה, עבד דוקא בארץ הקודש על אדום כהה.
  אילו למשל יוסי שריד היה רץ (למרות שנראה לי שהחוזקה שלו היא לא בניהול עיר), התמונה היתה שונה לחלוטין.

 16. גיתית הגיב:

  יוחאי – השאלה היא האם "עיר לכולנו" אכן תשרוד את ה- 5 שנים הבאות והאם הם ירוצו לבחירות או שיתעייפו כמו רבים וטובים לפניהם (ר"ע וילוז'ני ואחרים). רק כשאתה ממש קרוב לעירייה אתה יכול לראות את כל הלכלוכים והפוליטיקות (מניסיון) ואנשים עם אידאולוגיה ורצון אמיתי לשנות לפעמים מרימים ידיים, מוותרים על העשייה בתוך הלכלוך. המערכת העירונית של חולדאי משומנת היטב וישיבת "עיר לכולנו" באופוזיציה לא תשבור אותם…
  תקוותי היא שהם כן יישרדו וכן יצליחו להשפיע.
  מה שלמדתי ממערכת הבחירות הזו שמספר האנשים שבאמת אכפת להם בעיר הזו הוא מועט מדיי! לעיר לכולנו הצביעו 25,000 אנשים בערך מתוכם נאמר 2000 פעילי שטח. מה שאומר שבתל אביב שמונה כמעט 500,000 תושבים רק ל- 2000 היה באמת אכפת (ואולי גם זה בהגזמה) ועוד איזה 20000 רצו שינוי. זה ממש בטל בשישים. הנאיביות שאיתה הגענו לפני שנה עם "לא תושב לא נחשב" אולי הצליחה להזיז כמה עשרות אבל הרוב נשאר דומם 😦

 17. לרמן הגיב:

  ברקת הזה נשמע לי כמו מישהו שמחובר למציאות. אני לא מאמין שהוא יוריד את הגשר המיותר שהם בנו, אבל יכול להיות שהוא ירד מהאוטופיה של הרכבת הקלה.

 18. שלי הגיב:

  תגובה ליונתן,

  גילוי נאות קודם- חברה פעילה בעיר לכולנו.

  האמת שגם אני תחילה הייתי שבוייה בקונספצייה הישנה שהשפעה חזקה יותר היא מתוך הקואליציה. כולנו מכירים את הקלישאות – אפשר לעשות באמת מתוך הקואליציה, שם התקציבים ומי שהולך לאופזיציה – רק הולך לצעוק ולריב אך לא לעשות.

  ואולם – בניגוד לכך ואם יש בך אינטגריטי – בוא נבחן יחד את מה שהיה בקואליציה של חולדאי
  – קבלת סגנות וג'ובים ניטרלה כמעט לחלוטין את חברי המועצה – הם היו לא רלוונטיים בעליל ולא הייתה להם השפעה על נושאים שונים בעיר – חולדאי התנהל לבדו מול פקידי עירייה.

  בוא ניקח עוד דוגמא- של ח"כ עלום ממפלגה קטנה באופוזיציה בכנסת – שהצליח להעביר המון חוקים ירוקים – לרוב בהתנגדות פקידי האוצר- כיוון שידע ליצור קואליציות אד הוק פר נושא.

  לחללית – עשייה כמו גם קיפאון וישיבה על השמרים – יכולות לבוא מקואליציה או מהאופוזיציה – תלוי מה האגינדה ומי מחזיק בה.
  לכן עצם המסקה המוטעת שלך שבאופוזיציה רק מדברים, נלחמים ואי אפשר לקדם דברים – נעדרת אחיזה עובדתית.

 19. ירון לרמן הגיב:

  אני מסכים עם דרור יהודה. הספין על שירת התקווה עבד על הרבה אנשים (בעיקר מבוגרים). אני גם מאמין שאם דב חנין היה שייך למרצ ולא לחד"ש התוצאה היתה שונה מאוד.
  גיתית, מהבחירות הללו אני יצאתי מאוד אופטימי. להפוך לסיעה הגדולה בעיריה בקמפיין של שלושה חודשים ללא כסף זוהי הצלחה לא קטנה בכלל.

 20. ערן הגיב:

  לרמן ודרור יהודה,
  תודה על הדברים הברורים (והנכונים) בעניין הגשר והרכבת. העיתונות בירושלים מחכה לברקת בפינה (כמו שזה נראה), וכבר הזדרזה להציגו כאדם הזוי. כאילו שהאו לא התנגד לדברים הללו מהתחלה, וכאילו שהוא היחיד שחושב כך (הפוך על הפוך, אה?)

 21. אורי הגיב:

  אני רק רוצה להיע את שאט נפשי מבריחתו של דב חנין עם הפסדו בבחירות.

  במקום להישאר ולהילחם על העקרונות היפים שלהם הטיף – בין אם מתוך ההקואליציה ובין אם מהאופוזיציה – זורם לו מר חנין הלאה אל הג'וב הבא בעוד תומכיו המסונוורים נותרו מאחור מיותמים ומרוצים.

  עם כל שחיתותו של רון חולדאי, מזלה של העיר תל אביב שאיש כמו חנין לא נבחר לראשות העיריה שלה.

 22. אורי, אני רק רוצה להביא את שאט נפשי מאנשים כמוך שכותבים תגובות כאלה, שנובועות או מבורות או מרשעות.

  דב חנין אמר כל הזמן שהוא יחזור לכנסת. אין מה לתקוף אותו על זה.

  הוא גם לא בורח ולא בטיח אלא נשער בסיעה המורחבת של עיר לכולנו.

  אם זה לא מתאים לך, אתה יכול להקים "עיר לכולנו" משלך ולנסות יותר טוב, או לתמוך בכל שאר הרשימות הנפלאות שיש – הגימלאים, תא1, הירוקים וכו'. אתה יכול אפילו מרץ.

  תן לי לנחש – אתה לא הצבעת לדב חנין – אז גם אם הוא היה נשאר לא היית מרוצה. נכון?

 23. לרמן הגיב:

  מזלה של תל-אביב שדב חנין נשאר להוביל את עיר לכולנו ושעיר לכולנו שולחת חמישה נציגים מצויינים למועצת העירייה.

 24. שלי הגיב:

  אורי – כמו שכתב האזרח דרור – העובדה שדב נשאר ראש הסיעה המורחבת ומנהיג אותה באופן פעיל למדי ויחד עם זאת ממשיך בכנסת ולא הוא זה שירים את היד בישיבות המועצה – הייתה ידועה מהרגע שהודיע על המועמדות.
  אם באמת מעניין אותך להבין את ההתנהלות ולא לנגח- כנס ולמד את המבנה של עיר לכולנו- ותבין מה העקרון של הסיעה המורחבת.

  אגב – גם חולדאי לא דיבר על להשאר בראש סיעת תל אביב אחת במקרה שלא יבחר

  מעבר לכך – בדיוק כמו שביילין היה יו"ר מרץ ולא ח"כ בסיעת מרץ בכנסת, ברק יו"ר העבודה ולא ח"כ בסיעת העבודה – ככה דב ממשיך להנהיג את הסיעה.

 25. נועה אושרוב הגיב:

  אני חייבת להעלות נושא שלדעתי לא דובר פה: הכמות הקטנה של הבוחרים.
  זה פשוט מכעיס.
  איך אנשים יכולים לגור פה, להתלונן על שכר דירה, על חניה, על חינוך ועל לא יודעת מה, ואפילו לא לגשת לקלפי ולממש את הזכות הבסיסית שלהם?
  מדובר כמובן, בתופעה רווחת בכל הארץ, אבל בתל אביב זה מרגיז במיוחד כי הנה היתה תחושה של מערכת בחירות סוערת, של ויכוח עקרוני ומהותי, ובסוף מסתבר שרק ל-35 אחוז מתושבי העיר (וזה בלי לספור את מי שגר כאן בלי להעביר כתובת) בכלל לא אכפת.
  אותי זה קצת מייאש.

 26. יקי הגיב:

  ברכות ל"עיר לכולנו" על ההישג המרשים ויצירת תשתית מצויינת לפעילות לוחמנית במועצה ולהצגת אלטרנטיבה מבוססת ומגובשת ב-2013. לרמן, ברכות גם לקהילת הבלוגרים ולבלוג המצויין שלך על תרומתכם החשובה למאבק.
  אני שמח לבשר שבמודיעין-מכבים-רעות, בה ראש העיר המכהן משה ספקטור בן ה-75 פורש ולא התמודד על קדנציה נוספת, היה לנו מאבק מותח בין שני מועמדים מרכזיים: בין סגן ראש העיר חיים ביבס לבין "ידידי" עו"ד אמנון מרחב, שגייס לטובת הקמפיין שלו את תמיכתה של מפלגת העבודה ובכיריה, מפלגת "קדימה" וגם כמה ראשי ערים מפורסמים, כמו אדון חולדאי. היו לנו גם שלושה מועמדים נוספים שלא היתה להם יכולת אמיתית לאיים על הבכורה – בכלל זה תואמו של  פאר ויסנר, סגן ראש העיר אלכס וינרב, מנכ"ל עריית אשדוד יגאל צדוק (שכעת נותר ללא עבודה לאחר שצילקר הפסיד את הבחירות שם) ודורון שולדנפריי בעל השליטה בחברת "ליגד" הזכור מפרשת שמעון שבס.
  הבלוג שלי, מודיעין-ווטש, שהוקם תחילה כ"מרחב ווטש" על מנת לעצור את עו"ד אמנון מרחב בדהירתו לראשות העיר, שיחק תפקיד חשוב במאבק על דעת הקהל מזה שנה וחצי. יממה לפני פתיחת הקלפיות פרסמתי מדריך לבוחר המתלבט שהופץ ברחבי העיר ומילא תפקיד חשוב בהכרעת המערכה בסיבוב הראשון באמצעות מעבר מעל סף ה-40%.
  התוצאה הסופית (לפני קולות החיילים): חיים ביבס 41.8%, אמנון מרחב 36.8%. אין שום ספק שהבלוג שלי תרם לאורך חייו בעיצוב דעת הקהל יותר מאשר הפער של ה-5% האלה, כך שמערכת הבחירות במודיעין-מכבים-רעות היא מערכת הבחירות הראשונה בארץ בה בלוג מילא תפקיד כה מכריע.

 27. ערן טיבי הגיב:

  חבל.. באמת חבל..

 28. לרמן הגיב:

  יקי, סחתיין על ההשקעה וההצלחה. מערכת התקשורת הארצית וגם הבלוגים שמחוץ למודיעין התעלמו ממה שקרה אצלכם, אבל זה מוכיח שעניין הבלוגים הוא לא תל-אביבי בלבד וקמפיינים מקומיים יכולים לקרות בכל מקום בו יש מספיק אנשים שמחוברים לרשת, גם אם זה לא בצנטרום של הפיילה.

  נועה, הצביעו 37.5% מבעלי זכות הבחירה בתל-אביב שזו עלייה מול ה-29% שהיו לנו קודם. צריך לזכור שבישראל מגמת ההצבעה הייתה שלילית ואצלנו הייתה עלייה. גם אם הבחירות נראות לחלקנו מאוד מהותיות צריך לזכור שציבורים גדולים בעיר לא ממש יודעים מה העירייה עושה ואיך היא משפיעה על חייהם.

  אני רואה באחוז ההצבעה הזה הישג, בעיקר בגלל מגמת העלייה. גם בפורטו אלגרה שבברזיל לא הוקמו ועדי שכונות דמוקרטיים מרובי משתתפים ביום אחד וגם בפורטלנד, אורגון שיתוף הציבור לא בא בהפתעה. נוצר בתל-אביב גרעין קשה של פעילים שימשיכו לפעול במהלך הקדנציה הקרובה. בנוסף המדיום שבו אנחנו משוחחים כרגע קיבל חיזוק משמעותי. תהליך השיפור כבר קורה, שלב א' הושלם.

 29. חובבת הכיכר הגיב:

  עצוב שחנין הפסיד במירוץ על ראשות העיר.
  אבל לדעתי הדיון הוא לא "האם הבלוגוספירה יכולה להשפיע?", כי 5 מנדטים למועצה מוכיחים שהיא יכולה, אלא "האם אפשר להפוך מועמד לא מוכר לראש עיר תוך שלושה חודשים?" והתשובה היא כנראה לא.

  יש לנו עכשיו 5 שנים להוכיח שעיר לכולנו, דב חנין ועירוניות מתחדשת הם לא טרנד. שיהיה בהצלחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s