תוכנית חולדאי לשיתוק הסגנים וחברי המועצה

מספר הערות לקראת ישיבת המועצה ביום שני, ותוכניתו של חולדאי לשתק את סגניו וכן את שאר חברי המועצה שהולכים איתו בקואליציה. קודם כל, אתם מוזמנים להגיע ביום שני ב-18:00 למרכז עינב ולהתרשם בעצמכם. חברת המועצה, תמי זנדברג, פרסמה בבלוגה את סדר היום המתוכנן לישיבה זו, וממנו עולה כי חולדאי מבקש לאשר בשלב זה שני סגנים בשכר בלבד – את דורון ספיר מסיעתו ואת אסף זמיר מרוב העיר. עוד שתי משרות סגנים יישאר פתוחות, כאשר אחת מהן כבר הובטחה לסיעת הגימלאים.

מסדר היום עולה בעייה מהותית באשר למינוי ועדות המועצה ובמיוחד החשובות שבהן – ועדת כספים (שמחליטה למעשה על הקמת חניונים והרחבת כבישים) וועדת תכנון ובנייה (שמאשרת מגדלי נוה-צדק). חולדאי לא העביר לחברי המועצה את השמות המתוכננים לאיוש ועדות אלה, ולמעשה מצפה שחברי מועצת העיר יאשרו את איוש הועדות בישיבה ללא שנאמר להם מראש מי ימונה לועדות אלה, כדי שיוכלו לבחון את כישוריו. אני חושב שיש כאן התנהלות בעייתית שמזלזלת בחברי מועצת העיר, וניסיון למחטף. אני מקווה שחברי מועצת העיר יעמדו על כבוד המועצה ויבקשו שאישור איוש הועדות החשובות האלה יתבצע רק לאחר פרסום המועמדים לועדות, ולא בצורה מחטפית, כפי שמתוכנן כרגע.

ועכשיו הגיע הזמן לפרט כיצד חולדאי משתק את סגניו ואת חברי המועצה של הקואליציה וזאת בהסתמך על ההסכמים הקואליציוניים כפי שפורסמו באתר העירייה עם סיעת רוב העיר וסיעת יהדות התורה, וכן ההסכם עם סיעת הגימלאים:

שיתוק סגני ראש העירייה ע"י מתן סמכויות מעורפלות 

כפי שמופיע בסעיף 3 בסדר היום – לדורון ספיר יואצלו סמכויות בתחום הפיתוח העירוני ולאסף זמיר בתחום קהילה, נוער, ספורט ותיירות. מה הבעייה בהגדרות האלה? אין בעירייה תחומים כלל וכלל, אלא רק אגפים, מחלקות ומינהלים. השימוש במילה חסרת המשמעות תחום נועד להסוות את העובדה שהסגנים מקבלים כסף טוב מתושבי העיר, אבל הם חסרי סמכויות של ממש. גם בקואליצייה הקודמת של חולדאי הסגנים קיבלו "תחומים" ולא אגפים או מחלקות כפי שצריך היה. תרשו לי בהזדמנות זו לצטט מתוך פרק 2 של "דו"ח חולדאי" מ-2006 שמסביר היטב את גישתו של ראש העירייה בנושא ואת הסיבה לכך שלסגניו אין סמכויות מוגדרות:

"…לפני כשנה, בתשובה לפנייתו, קיבל רנר מהשירות המשפטי העירוני מכתב המלמד כי חולדאי לא העביר אף יחידה לניהולם של חמשת הסגנים, והם בסך הכל 'מבצעים את תפקידם במסגרת המשאבים שהוקצו להם כסגן'"

עוד מרחיב דו"ח חולדאי בכך שהוא מרחיב על עמדתו של ראש העירייה באשר לדמוקרטיה (הדגשה שלי):

"כבר לפני חמש שנים, באוגוסט 2001, נחשפה עמדתו המנוגדת לנהוג במשטר הדמוקרטי הישראלי: במכתב ששלח היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד אחז בן ארי, למשרד הפנים הוא מנסה להסגיר מדוע נמנע חולדאי מלהאציל סמכויות לסגניו נטע ורועה: 'ראש העירייה זיהה את המושג 'האצלת סמכות' עם ההסדר המסורתי, שלפיו סגני ראש העירייה בשכר משמשים כראשי אגפים מעל המערכת המקצועית. הסדר כזה הוא סירב ליישם.'"

ביטול זכותם של חברי המועצה לחשוב ולפעול באופן עצמאי

הקואליציה של חולדאי מונה בשלב זה של כתיבת הדברים 13 חברים. ודאי תחשבו כי זה מצביע על על כך שיש בקואליציה זו 13 חברי מועצה עם שיקול דעת עצמאי, מחשבות ורצונות לקידום העיר. מסתבר שעם כניסתו של חבר מועצה לקואליציית חולדאי הוא מוסר את המפתחות לשליטה על שיקול דעתו. הנספח של ההסכם הקואליציוני מפרט כיצד חברי המועצה שחותמים הסכם עם חולדאי מוכנים לוותר על זכותם לפעול אחרת מראש העירייה. בסעיף 1 בנספח נאמר:

1. כל החברים בקואליציה יפעלו מתוך אחריות משותפת ויתמכו במכלול פעולות הנהלת העירייה ויקבלו עליהם לתמוך בכל הצעות ההחלטה והחלטות הועדות השונות (הנהלה, כספים, מכרזים, נכסים, מועצה וכו' ) המובאות לאישור מועצת העיר.

פרשנות הסעיף הדרקוני הזה אומרת שחברי המועצה שחתמו עליו מוותרים מראש על כל צורך לחשוב ולשקול הצעות של הקואליציה שמובאות לאישור מועצת העיר.מגוחך בעיניי שיש חברי מועצה שויתרו על הזכות לחשוב. סעיף 6ד' בנספח מעקר את חברי הקואיליציה באופן סופי ומונע מהם לפעול ללא תיאום עם ראש העירייה:

6ד. הצעות לסדר יום יוגשו בתיאום ועל פי סדר שייקבע מראש על ידי יו"ר המועצה או ועדת המועצה. חבר סיעה בקואליציה לא יגיש הצעה לסדר יום ללא תיאום מראש עם ראש העירייה.

בסעיף 7 בנספח חולדאי פותח פתח לכך שחבר מועצה בקואליציה יוכל לבקש לצאת לשירותים (אבל רק בתיאום עם ראש העירייה) בזמן שהמועצה מאשרת החלטה שהוא ממש לא יכול לתמוך בה:

7. חבר סיעה שבקואליציה אשר מסיבות מצפוניות או דתיות מתנגד להחלטת הנהלה יתאם מהלכיו מראש עם ראש העירייה.

איזה כיף להיות חבר בקואליציה של חולדאי. לא צריך להתאמץ. פשוט באים ומצביעים לפי פקודת היום.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חולדאי, מוניציפאלי, תל-אביב, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על תוכנית חולדאי לשיתוק הסגנים וחברי המועצה

 1. יקי הגיב:

  לרמן, יש דבר שנקרא משמעת קואליציונית. מי שבקואליציה אמור לתמוך בישיבת המועצה בהחלטות שמתקבלות לפני כן בישיבת ההנהלה. מי שלא רוצה מוזמן לפרוש מהקואליציה. זה בא למנוע את החוכמולוגים שעושים הצגות לתקשורת בישיבות המועצה, ומגישים כל מיני הצעות לסדר פופוליסטיות.

 2. רוני הגיב:

  ראש העיר רון חולדאי מפרסם עכשיו בבלוג שלו את כל ההסכמים הקואליציוניים עם הסיעות:

  http://tinyurl.com/5mnqap

 3. לרמן הגיב:

  יקי, נראה לך שחברי כנסת שאינם שרים שמצטרפים לקואליצייה מוותרים על זכותם להצביע נגד הממשלה? איזו מין דמוקרטיה זו? בשיטה כזו מה שמוחלט בפורום המצומצם של ההנהלה מחייב חברים שלא השתתפו בדיום באותו פורום באופן דרקוני. יש משמעת קואליציונית ויש ויתור מראש על שיקול דעת של נבחרי ציבור – זה לא אותו דבר.

  רוני, מעולה – שאפו לחולדאי על השיפור בשקיפות. יש לו עכשיו את 18 החברים מהסיעות שהצטרפו באופן טריויאלי לקואליציה והיו בה בקדנציה הקודמת.

 4. יקי הגיב:

  בוקר טוב לרמן – זו בדיוק משמעות המושג משמעת קואליציונית.

  כנסת-מושגי יסוד

  משמעת קואליציונית

  סיעות הקואליצייה מחייבות את חבריהן להצביע במליאת הכנסת ובוועדותיה על- פי עמדת הממשלה, ובכפיפות לתנאי ההסכמים הקואליציוניים. חבר הממשלה נושא באחריות בפני הממשלה להצבעתו ולהצבעת סיעתו במליאת הכנסת.

  http://www.messer1.co.il/Index.asp?ArticleID=89&CategoryID=92

 5. לרמן הגיב:

  וראית נספח כזה שם שדורש תאום בין כל חבר קואליציה לראש הממשלה ישירות?

 6. פינגבאק: הטוב, הרע והמיותר: לקראת הדיון בתב"ר | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s