ישיבת המועצה הראשונה – תקציר ההצגה הטובה בעיר

 אתמול התקיימה ישיבת מועצת העיר הראשונה לקדנציה זו וכבר ניתן להגיד שמרכז עינב מעולם לא חווה ישיבה כה סוערת ומוצלחת. הישיבה החגיגית התחילה בהשבעת החברים. מייד אחרי ההשבעה חולדאי חתך לכיוון הרגיל של צפצוף על מנהל תקין, אבל נתקל בחומה של החמישייה הפותחת של עיר לכולנו שעשתה לו את החיים קשים ואת ישיבת המועצה ארוכה-ארוכה.

בתחילת הישיבה בשעה 18:00 מרכז עינב היה מלא לחלוטין כאשר את רובו ממלאים תומכים של עיר לכולנו ובטריבונה אחת ישבו מספר תומכים של רוב העיר. האווירה הייתה חמה מאוד, אפילו חמה מדי, ולא הסבה נחת לחולדאי שניסה "לחנך" את הקהל הרב שגדש את המקום. השאלה היא האם כמות המתעניינים במה שקורה בישיבות המועצה תמשיך להיות גדולה או שנחזור לישיבות בהן יש פחות אנשים בקהל מאשר ליד שולחן המועצה.

יעל דיין מונתה בתחילת הישיבה ליו"ר מועצת העיר ולאחר מכן ניסתה לנהל את הישיבה ברגל גסה, אבל זה לא כל-כך הצליח לה. אני ממתין לתמלול הרשמי של ישיבת העירייה כדי לעדכן אתכם בשמות חברי המועצה ששמו פס על מבקר המדינה, וכן לשמות החברים שהתנגדו למתן ייצוג לנשים בדירקטוריון איגוד ערים דן לביוב (גם אני הופתעתי כשלוחמת זכויות הנשים, יעל דיין, התנגדה למתן ייצוג לנשים בדירקטוריון של הביוב). בינתיים, במקום להוציא חמישה פוסטים שונים, לפניכם סקירה קצרה של מיטב המהלכים (שחלקם כנראה עוד ישובו לשולחן המועצה) בסדר לא ממש כרונולוגי:

1. ביזוי מבקר המדינה. בראשית הישיבה נתבקשו החברים למנות שלושה סגנים לחולדאי – דורון ספיר מתל-אביב אחת, אסף זמיר מרוב העיר ופאר ויסנר מ"הירוקים" שרק לא מזמן כתב דברים חריפים מאוד נגד חולדאי. בניגוד לקביעה של מבקר המדינה שעל ראש העירייה לחשוף את ההסכמים הקואליציוניים לפחות 48 שעות לפני אישורם בישיבת המועצה על-מנת שלחברי המועצה יהיה זמן מספיק כדי לתהות על טיבם של הסכמים אלה, חולדאי הביא לאישור המועצה את ההסכמים עם "הירוקים" ועם הליכוד למרות שהם נמסרו לחברי מועצת העיר רק אתמול בבוקר, ובטרם עמדו החברים על טיבם של הסכמים אלה אשר מעבירים כסף טוב של תושבי העיר תל-אביב לכיסיהם של ויסנר וגלעדי.

חברי עיר לכולנו העירו את תשומת ליבם חברי מועצת העיר הנוספים לבעייתיות שבאישור מינויו של ויסנר לסגן בטרם ניתנה השהות לעיין בפרטי ההסכם איתו, אך היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד עוזי סלמן, קבע שניתן לצפצף על בקשתו של המבקר למלא את לשון החוק. הגדיל לעשות חבר המועצה, הרב נפתלי לוברט, שקרא להפר את הנחיותיו של מבקר המדינה מעל דוכן המליאה. זה די מצער שכבר באחת ההצבעות הראשונות במועצה החדשה רוב החברים החליטו לשים ז__ על מבקר המדינה ושלטון החוק.

2. מניעת שקיפות על-פי יעל דיין – הצבעות שמיות וגורלן. בתחילת הישיבה, יו"ר המועצה יעל דיין ביצעה הצבעה שמית, כלומר כזו שאחריה נרשם בפרוטוקול מי הצביע ואיך. לאחר מכן החליטה זו כי מעתה ואילך לא יהיו הצבעות שמיות יותר על-מנת למנוע את האפשרות של הציבור לדעת מי מנבחריו מכר אותו, מתי ובכמה. בכל מקרה, לאחר מכן חברי עיר לכולנו דרשו הצבעה שמית והנושא הועמד להצבעה במליאה כאשר נדרשו שליש מהחברים (אחד-עשר בסך-הכל) כדי לשנות את ההחלטה האנטי-דמוקרטית של יעל דיין. מלבד חמשת חברי עיר לכולנו שהצביעו בעד הצבעות שמיות, הצביעו בעד גם שלושת חברי רוב העיר (ועוד כמה חברים), ואני חייב להגיד שדי הופתעתי מכך. בכל מקרה, בזכותם של חברי רוב העיר ועיר לכולנו שאר ההצבעות במליאה היו שמיות, בניגוד לרצונו של רון חולדאי.

3. קיפוח המיעוט – עיוות חלוקת המושבים בועדת כספים ובועדת תכנון ובנייה. נתחיל בבעייה הראשונה – שמות האנשים שנבחרו לאייש את הועדות המרכזיות של העירייה ניתנו לחברי המועצה רק בתחילת הישיבה ללא שניתן לחברים זמן מספיק לבדוק מי ממונה ולמה. הבעייה השנייה היא קיפוח המיעוט שבוצע ע"י חולדאי ואנשיו, באופן שפוגע בצורה מהותית במתן ביטוי לרצון הבוחרים בתל-אביב וביפו.

בשתי הועדות המרכזיות ביותר חולדאי קיפח את תנועת עיר לכולנו ומנע ממנה מושב. כזכור, עיר לכולנו קיבלה את מספר הקולות הגבוה ביותר מקרב כל הרשימות שהתמודדו למועצה ויש לה מספר מנדטים זהה כמו לסיעתו של רון חולדאי, תל-אביב אחת, חמישה מושבים לכל סיעה. לכאורה, בעולם דמוקרטי שתי הסיעות היו מקבלות את אותו ייצוג בועדות המועצה השונות. למרות זאת, בועדת הכספים (שמאשרת לחצוב חניונים בכל רחבי העיר), ובועדת תכנון ובנייה (שמאשרת לבנות את מגדלי זיזי טריפו), חולדאי לקח לסיעתו שני מושבים ונתן לסיעת עיר לכולנו מושב אחד. מבחינתו של חולדאי בין רצון הבוחרים לבין העירייה יש קשר מקרי בלבד.

4. סיקסיק פותח בערבית. חבר המועצה מסיעת יאפא פתח את נאומו הראשון במליאה בערבית ולאחר מכן הסביר שמי שאינו שולט בעברית לא מסוגל לעקוב אחר הנעשה בישיבות המועצה המתנהלות בעברית. סיקסיק הציע שיהיה תרגום סימולטני של הישיבה לערבית לאלו הזקוקים לכך, וכן שבעירייה יהיו פקידים דוברי ערבית שיוכלו לעזור לערבים כאשר אלו באים לעירייה. לדעתי, סיקסיק צריך לנסח הצעה לסדר בנידון וכן לדרוש שפרוטוקולי ישיבות המועצה ומסמכים אחרים יתורגמו לערבית.

5. דירקטוריונים – הכניסה לגברים בלבד. בסעיפים האחרונים שהיו על סדר היום מונו נציגי העירייה לדירקטוריון של איגוד ערים דן לביוב. נמצא כי כל עשרת המועמדים לכהונה בדירקטוריון (ארבעה חברי מועצה ושישה פקידי עירייה) הינם גברים. חברי המועצה מטעם עיר לכולנו דרשו לדחות את אישור הסעיף הזה על-מנת שיתאפשר להביא רשימה עם ייצוג הולם לנשים, במיוחד בעירייה שכיום מדירה נשים מדירקטוריונים. בין המתנגדים להצעה זו הייתה במפתיע גם חברת המועצה יעל דיין, שטענה לא פעם בעבר שהיא נלחמת למען זכויות הנשים. בינתיים – בדירקטוריון של הביוב שלנו ישבו רק גברים.

6. 4 שעות לגונג. על סדר יומה של המועצה היו מונחים 11 סעיפים שונים. מכיוון שבחלק מהסעיפים התארך הדיון, בעיקר על רקע הליקויים השונים (ביזוי מבקר המדינה ואי-מתן ייצוג לנשים בדירקטוריון הביוב) הישיבה ננעלה בטרם נדון הסעיף האחרון שבו היו אמורים לקבוע מועד "נוח" יותר לישיבות המועצה. בכל מקרה, מתברר כי אחרי 4 שעות של ישיבה צריך רוב של שלושה-רבעים מהנוכחים כדי להמשיך לדיון, וחברי המועצה כבר היו מותשים. אני ציפיתי לישיבה שתימשך שש שעות, וקצת התאכזבתי מהסיום המוקדם.

7. חולדאי מאבד את שלוותו. לקראת סוף הישיבה, חולדאי עלה לנאום פעמיים וטען שחברי מועצת העיר מטעם סיעת עיר לכולנו עושים פיליבאסטרים לא ענייניים. חבל שחולדאי לא התייחס לנושאים המהותיים של קיפוח המיעוט בועדות העירייה, של ייצוג נשים בדירקטוריון הביוב ושל ביזוי מבקר המדינה, והעדיף במקום זה "להאשים" את האופוזיציה הקשה ביותר שהוא פגש עד היום בכך שחבריה העלו לדיון את הבעיות הבולטות שעלו מהסעיפים שהונחו על שולחנה של המועצה. חולדאי אף התייחס לקהל (ראוי לציין שעד תום הישיבה נשארו כמעט 100 איש באולם) וביקש ליישם נוהל כמו בכנסת שבו הקהל מופרד מהמליאה במחיצת זכוכית. לחולדאי הייתה פה פליטה פרוידיאנית והוא אמר שבכנסת הקהל יושב "מאחורי סורג", לפני שתיקן את עצמו. בינתיים זה עדיין חוקי להגיע לישיבות מועצת העיר שלנו (ואפילו מומלץ).

סיכום: ישיבת המועצה הראשונה עלתה על כל הציפיות והשאירה אצלי טעם של עוד. כבר עכשיו נראה שהמועצה הזו תהיה הרבה יותר חיובית מהמועצה הקודמת, ושסוגיות של שקיפות ומנהל תקין יתפסו לא מעט נפח. שאפו גדול לחברי המועצה החדשים רוחיק גלעד-וולנר, אהרון מדואל, יואב גולדרינג, יעל בן-יפת וד"ר נח עפרון שלא התעייפו למרות הניסיונות החוזרים ונשנים של חברי מועצה אחרים למנוע את קיומם של דיונים מהותיים מעל הבמה של מועצת העיר שלנו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חולדאי, מוניציפאלי, תל-אביב, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על ישיבת המועצה הראשונה – תקציר ההצגה הטובה בעיר

 1. דובי הגיב:

  נאלצתי לפספס את ההצגה הכי טובה בעיר לטובת קונצרט של הבת שלי. חובת הורות נעימה בסך הכל.
  שמחתי לקרוא, ולא פחות מכך התגאתי להיות בעיר לכולנו. זהו משב רוח מרענן בפוליטיקה של מועצת העיר תל אביב- יפו המנומנמת, שמצביעה מבלי להתעמק. מצטרף בשמחה ובגאוה לשאפו לחברי המועצה מעיר לכולנו.

 2. Yuval Adam הגיב:

  שיחזיקו מעמד 🙂
  בד"כ הבעיה זה שהכלבים נובחים אבל השיירה בסוף עוברת…

 3. greentul הגיב:

  אני חושב שההצבעה של רוב העיר בנושא ההצבעה השמית מראה את הכח של נוכחות הציבור, לפעמים קשה יותר להשתין מהמקפצה – כשהתומכים שלך נמצאים בחדר אתה לא רוצה להיראות כאילו אתה נמנע מלקחת אחריות על ההצבעות שלך. (מה שגורם לי להרגיש שוב קצת לא נעים שלא הלכתי)

  אני אשמח לראות את הפרוטוקולים ולדעת יותר על ההצבעות וההתנהלות של מרצ בישיבה.

  תודה רבה רבה על העידכונים יואב!

 4. אורן הגיב:

  אני די סבלתי, מכמה סיבות:
  – בגלל שהגעתי קצת חולה :-/
  – היה לי עצוב לראות שחלק לא מבוטל מהאנשים שמנהלים לנו את החיים – מכל הסיעות, אגב – הם פשוט אנשים מעצבנים וקטנוניים, חלקם ממש בלתי נסבלים.
  – התנהגות הקהל היתה בעיניי מחפירה. מחיאות הכפיים היו בדרך כלל מיותרות, קריאות הביניים היו, ברובן הגדול, לגמרי לא קונסטרוקטיביות והעניינים כמעט הגיעו לאלימות בין אחד מתומכי "רוב העיר" לבין אדם אחר שאני מניח שהוא תומך "עיר לכולנו". הלהטת האווירה זלגה גם לדוכן הנואמים – למשל לדבריהם של אהרון מדואל (שהתקיף את נציג "תנו לחיות" ) ומיטל להבי (שלא הצליחה להסתיר את המרירות שלה על הצלחת "מפלגת הטרנד" ) – וזאת למרות ששניהם הרשימו אותי בשאר הדברים שלהם.
  – לא הבנתי למה "עיר לכולנו" הלכה כל-כך רחוק עם משיכת זמן הישיבה למקסימום. אני מניח שהיתה לזה מטרה כלשהי, אבל אני פשוט לא מבין מה היא היתה.
  – היה לי עצוב לראות איך חולדאי מנסה לדפוק את עיר לכולנו בוועדות. אני מאוד סקרן לראות איך העניין הזה יסתדר בסופו של דבר, ואני מקווה שחולדאי יובך מהתוצאה.

 5. ערן הגיב:

  תודה יואב – עשית עבודת קודש. אני לא יודע אם יש דרך להשיג באופן קבע את הפרוטוקולים אבל הסיכום שלך עשה את העבודה.
  רק חסר לי לשמוע איך הייתה מרצ בכל הסיפורים האלו? (הצבעה שמית, זכויות נשים וכו' וכו' )

 6. לרמן הגיב:

  אורן, מסכים איתך שהקהל היה צריך להיות הרבה יותר רגוע. אני מניח שאם זו לא הייתה הישיבה הראשונה חולדאי/יעל דיין היו מוציאים הרבה מהאנשים מהאולם או מפוצצים את הישיבה.

  לגבי מרצ, לא הצלחתי לעקוב אחרי כל ההצבעות שלהם. בלא מעט מקרים הם נמנעו והיו מקרים שהם הצביעו ביחד עם עיר לכולנו ומקרים אחרים שהם הצביעו ביחד עם חולדאי. כשיהיו את הפרוטוקולים (ואני מקווה שגם עותק של הישיבה בוידאו) יהיה אפשר לבדוק בדיוק מי הצביע, איך ומתי.

 7. דני הגיב:

  אורן ,
  "לא הבנתי למה “עיר לכולנו” הלכה כל-כך רחוק עם משיכת זמן הישיבה למקסימום. "?
  אני לא מבין בכלל מה השאלה. תפקידה כאופוזיציה להקשות את החיים על הקואליציה, ולדרוש תשובות ומנהל תקין. מה הם אמורים לעשות כאשר רומסים לנגד עיניהם את החוקים? לשבת בשקט ולצקצק בלשונם?
  הם עושים כל שביכולתם כדי להקשות את החיים במצב הזה, ומנצלים את זמן הנאום שלהם כדי להביע את דעתם.
  אם היית בישיבות מועצה בשנים האחרונות ראית כיצד הן מתנהלות, עם אפס כבוד למנהל תקין, וכמעט אפס דיון ומחשבה על כל נושא.
  אם הדבר ממש מפריע לאנשי הקואליציה, הם יכלו להאריך את הישיבה בשעתיים נוספות. והם יכולים גם לקבוע ישיבות נוספות כאוות נפשם. שיעשו את תפקידם, בדיוק כמו חברי המועצה מהאופוזיציה. בחרו אותם בשביל זה בסופו של דבר.

  אני מקווה מאד שימישכו עם הקו הזה, ויאלצו בסוף את חולדאי לחדול מהביזוי המתמשך שלו את הנהלים התקינים, ויעשו את עבודתם כאופוזיציה ראויה.

  ערן,
  כל הפרוטוקולים, סדרי היום וכו' מועלים בסופו של דבר לאתר העירייה
  http://www.tel-aviv.gov.il/Hebrew/Cityhall/Council/Index.asp
  זאת אגב הסיבה שלא מעוניינים שיהיו הצבעות שמיות. כדי שלא יהיה למי לבוא בטענות אחר כך. וזאת גם הסיבה שרוצים לשים את הציבור מאחורי סורג כדי שלא יוכל להיכנס לישיבות המועצה ולהביע דעתו או לעקוב חס ושלום אחרי עבודת נבחריו.

 8. גיל הגיב:

  בעייני, הדבר המעניין ביותר בישיבה הייתה ארשת הפנים הזחוחה שליוותה את חולדאי רוב הזמן (בתוספת לשפת הגוף, נפנופי הידיים ופליטות הפה השונות). הוא הרי יודע שהמועצה הינה גוף מסורס בכל מקרה במסגרת החוק הקיים, ואת ההחלטות החשובות בקשר לעיר הוא לוקח לבד מאחורי דלתיים סגורות. ואם החוק לא מאפשר לו לעשות זאת? בדיוק בשביל זה הוא גייס את היועץ הבכיר (והפרשן המשפטי המבריק, כפי שראינו אתמול), עו"ד עוזי סלמן.

  עיר לכולנו בהחלט נתנו פתיחה יפה, ואין לי ספק שהם ישתכללו עם הזמן. המשך עבודה טובה בישיבות המועצה, בלווי עבודה מאומצת בוועדות ומול הפקידים הבכירים, בתוספת של חשיפה תקשורתית גדולה ככל האפשר, יעשו בסופו של דבר את העבודה.

  ולגבי סיעת מיטל להבי והמשך דרכה במועצת העיר, נראה לי כי אחרי אתמול התשובה היא די ברורה. שיוך המותג מרצ לסיעה הזו דומה לזוג מכנסי ג'ינס שנמכרים ב-30 שקל במבואות שוק הכרמל תחת המותג Levis. חבל.

 9. אורן הגיב:

  דני, זו היתה ישיבת מועצת העיר הראשונה שהייתי בה.
  הביקורת שלי לגבי "עיר לכולנו" היא שהיו מקרים שבהם עלו לדבר כמה אנשים והאחרונים לא הוסיפו שום דבר מעבר למה שאמרו הראשונים. זה היה בעיניי מיותר.
  אין ספק שרוב הביקורת שלהם היתה מוצדקת.

 10. רוני הגיב:

  הקהל של עיר לכולנו התנהג כעדת בבונים חסרי תרבות. צעקות, נהמות, פטפטת וקריאות גנאי נטולות הקשר – זה מה שהם עשו שם, ובלשון המעטה לא הוסיפו כבוד לסיעה שלהם.

  היה גם די מגוחך בעיניי לראות את ה"אח הגדול" או שמא נכנה אותו "האדמו"ר" חנין יושב לו שם מאחור ובכל שניה אחד משבעת – סליחה חמשת – הגמדים "מתייעץ" עם הוד קדושתו מלך המשיח שלא הביא את הגאולה ועדיין נותר על חמורו.
  אין לכם דיעה עצמאית? אתם לא מסוגלים להסתדר בלי האח הגדול? מה זה כאן, מועצת החכמים של חד"ש?

  והגרוע והמביך מכל: העילגות, אוי העילגות.
  יואב גולדרינג לא מצליח להוציא מפיו משפט אחד בתחביר עברי סביר, חוזר על עצמו 30 פעם, קם ממקומו כל הזמן בהתלהבות של נער מתבגר וצועק על כל פסיק בבירוקרטיה.

  אה, והיתה ההיא שאני לא זוכר איך קוראים לה, נדמה לי מספר ארבע בעיר לכולנו שפשוט עלתה לדוכן פעם אחר פעם ולא הצליחה להוציא שלוש מילים רהוטות ברציפות.

  וכן, גם מר עפרון, האמריקאי הזה של עיר לכולנו שלא הפסיק להגיד שהוא "לא רוצה לשרוף את הזמן" אבל שרף את הזמן של כולנו, ובעיקר שרף את מעט הכבוד שהיה לי לעיר לכולנו.

  האמת? היחיד שדווקא הפתיע אותי לטובה היה זה שממנו לא ציפיתי לכלום: אהרון מדואל. עלה התאנה "השחור" של עיר לכולנו ממחנה הפליטים כפר שלם, אמר דברי טעם, היה אפילו רהוט, וגם ידע דבר או שתיים על איך מתנהלים עניינים עירוניים וישיבת מועצת עיר.

  חוץ ממנו? אל תצפו לכלום. זו הולכת להיות הגירסה החיוורת של מפלגת הגימלאים המאכזבת.
  הללויה.

 11. לרמן הגיב:

  לגבי בקרת הנזקים של חולדאי וצוותו בעקבות הישיבה אני מתרשם שיקרו הדברים הבאים – חולדאי לא ייתיחס לטענות בדבר ביזוי מבקר המדינה, אי-מתן ייצוג הולם לנשים בדירקטוריון של איגוד ערים דן לביוב, וקיפוח ייצוג המיעוט בועדות. חולדאי יקווה שסוגיות אלה "ייעלמו" ולא יזכו לדיון ענייני. כמו כן, דובריו הרבים של חולדאי (פרטוק, אדם שוב, יעל דיין וכיו"ב) יטענו שתומכי עיר לכולנו היו רועשים מדיי (מה שנכון, אגב) כדי להכין את הקרקע לסגירת הישיבה הבאה לקהל. דוברי חולדאי מנסים גם לתקוף את מעורבותו של דב חנין (מעניין שהספין הקודם של חולדאי היה שדב חנין היה אפיזודה חולפת).

  בכל מקרה, אני עדיין מחכה להסבר של יעל דיין מדוע היא מתנגדת לשינוי הייצוג החסר של הנשים בדירקטוריון של הביוב.

  עו"ד עוזי סלמן בהחלט הפליא בפרשנויות משפטיות. מניסיון העבר לא תמיד הפרשנות של עיריית תל-אביב-יפו עמדה במבחן – העובדה היא שסלמן פשוט ציפצף אתמול על החוק ועל מבקר המדינה בכך שאישר לדון במינוי של ויסנר לסגן למרות שלא ניתנו 48 השעות לעיון כפי שנקבע בחוק. אני מניח שתשומת ליבו של מבקר המדינה תוסב שוב להפרה של החוק ע"י חולדאי.

  בהחלט היה בלגן לא קטן, ואני מניח שהוא לא יחזור בישיבות הבאות, כי לא יבואו כל-כך הרבה אנשים (גם רוב העיר הביאו איזה 100 איש). בהשוואה לישיבות המהירות של הקדנציה הקודמת שברובם נכחו מתי מעט ("אנחנו עוברים לסעיף 4 שעל סדר היום – אני מעלה את הנושא להצבעה. אנחנו עוברים לסעיף 5 שעל סדר היום – אני מעלה את הנושא להצבעה…" ) זה שינוי חיובי.

  גיל, חולדאי היה זחוח רוב הזמן, אבל איפשהו הוא נשבר באזור 21:30 והתחיל להבין ששלטון היחיד של 10 השנים האחרונות לא יחזור.

 12. יונתן משעל הגיב:

  יואב סחטיין על הסיקור. מקווה לראות את הישיבה בוידאו מתישהו בקרוב.
  רק על התגובה האחרונה, יכול להיות שהתנהלות הנוכחים היתה לא לעניין, אבל להגיד על גולדרינג שהוא עילג דומה ללהגיד על אבשלום קור שהוא לא יודע עברית.

  בתקווה לעתיד טוב יותר

 13. איל רופא הגיב:

  מאוד מעניין מה שקורה שם, תודה על הסקירה. אבוא לצפות בישיבה הבאה.

 14. גיל הגיב:

  רוני, אם הסתכלת טוב על הנעשה באולם יכולת בוודאי לראות גם את מר מאור בנימיני ("הידיים של חולדאי" ) מאמן לאורך כל הישיבה את חברי נבחרת הנוער של סיעת תל אביב אחת (או בשמה הידוע יותר, רוב העיר). ככה זה שיש חברים חדשים. יעוץ והכוונה מעולם לא הזיקו לאיש. לשמחתנו ולצערנו למגרש הפוליטי יש חוקים, ושני הצדדים יכולים וצרכים למקסם את השימוש בכלים שבידיהם, בגבולות החוק.

  חולדאי, שכל עץ ופרח בעיר הזאת הם בנשמתו, לא יכול היה לחכות חודש ימים עם מינויו של סגן ראש העירייה לנושא איכות הסביבה, ולכן הוא הזדרז להביא למינויו המיידי של האיש המתאים ביותר לתפקיד. הוא רק לא זכר לידע את חברי המועצה במסגרת הזמן הקבוע בחוק.

  חברי עיר לכולנו, שכנראה אינם מודעים לפועלו המפואר של מר פאר ויסנר בנושא איכות הסביבה, הופתעו מהמינוי החפוז, וניצלו את הכלים הדמוקרטיים שבידם. סביר להניח, שאם חולדאי היה מקיים את חוקי המשחק, גם הצד השני היה נוהג באופן שונה.

  ובכלל, מעניין מה היה קורה עם חולדאי היה עולה לדבר לפני ההצבעה, ואומר כי למרות כל הדברים האיומים שפאר ויסנר אמר עליו רק לפני כחודש ימים, הוא מתעלה מעל כל המחלוקות ומצהיר שהעיר תל אביב פשוט לא יכולה להרשות לעצמה לתפקד בלי סגן ראש עירייה הממונה על איכות הסביבה. ולמרות שרק לפני שבועות מספר מר ויסנר השמיץ אותו מתחת כל עץ רענן, באותו הזמן הוא גם דאג לשלומו של העץ, באופן אישי. ולכן, כראש העיר של כולנו, הוא שוכח את כל מחלוקות העבר ומפריח בשורה של עיר ירוקה יותר. נראה לי, כי אחרי נאום שכזה ההצבעה הייתה עוברת ללא מתנגדים.

 15. נמרוד הגיב:

  יואב, לפי התגובות פה ניתן לראות שאנשים לא מבינים מה היה בת"א בשנים האחרונות
  ולמה הישיבה הזו הייתה כל כך חשובה.
  תבינו, ישיבות מועצה עד הופעתה של עיר לכולנו היו למעשה ישיבות אישור ההחלטות של חולדאי, לא היה דיון מעמיק ולא הייתה דמוקרטיה.
  יכול להיות שזה לא נעים לראות חמישה חברי מועצה מסבירים כל פעם מחדש למה חשוב
  לשמור על הדמוקרטיה, גם אני ויתרתי על עיסוקים אחרים כדי להיות בישיבה אבל בפעם הראשונה בשנים האחרונות הייתי גאה לראות שיש דמוקרטיה בת"א. גם אם זה היה נראה מוגזם לכמה אנשים זה היה כל כל חשוב וכל כך סימלי.
  בקשר לדביל שהתלונן על הנאומים של חברי עיר לכולנו, היחדים שעלו לדבר, ואל תטעו- עשו זאת בצורה מרשימה מאוד ( יואב גולדרינג היה פשוט מדהים ) הם אנשי עיר לכולנו שעשו שיעורי בית ובאו מוכנים לישיבה. ואני יודע שזה מפחיד כמה אנשים שחברי עיר לכולנו יושבים מגובים בכל חברי הסיעה המורחבת מאחוריהם שהופכים אותם לכוח הרבה יותר משמעותי ומרשים אבל זה בדיוק מה שהתחייבנו בפני הבוחר.
  לרמן,אתה יכול גם לספר על ליצן המועצה נפתלי לוברט שציין קבל עם ועדה שמה שמעניין אותו זה הכסף, יחד עם ראובן לדיאנסקי שאמר שלא מעניין את הציבור מי יכהן בועדות ולמי ישלמו את הכסף. גם פאר ויסנר נטש את הישיבה אחרי זמן קצר ולא כיבד את האירוע הדמוקרטי הראשון בת"א בעשור האחרון.

 16. עמיצי הגיב:

  אפרופו מדואל, בתור מי שנכח במספר ישיבות שבהן הוא נכח שמתי לב שלמרות היותו "שחור" בלה בלה ו"ליכודניק" בלה בלה ואפילו "משכונה מקופחת" (אולי בלי מרכאות), הוא אכן רהוט, רגוע ומדבר לעניין. רגע אני מסתכל סביבי בישיבות הסיעה המורחבת ושומו שמיים, היא מלאה ב"מזרחים" שמדברים לעניין, יודעים לקחת פיקוד כשצריך ותורמים לדיונים. מי הכניס אותם לאולם של השמאלנים האליטיסטיים?
  איך זה יכול להיות? הרי "האח הגדול" הציג לנו מודל מאוד ברור של "מזרחי".
  וגם גולדרינג, ממש לא רץ על הכרטיס של נציג להט"ב. הוא פשוט טוב במה שהוא עושה וכולנו גאים בו בלי שום קשר לאוריינטציה המינית שלו (לא שיש משהו רע בזה).

 17. נויף הגיב:

  אני חושב שאפשר להבחין בין צורה לבין תוכן:

  בנושאים עקרוניים כמו דמוקרטיה, שקיפות, שמירה על החוק, ייצוג מיעוטים וכו' עיר לכולנו בהחלט עשתה עבודה מרשימה, ושאר הסיעות צריכות לשאול את עצמן למה הן לא התעסקו בדברים האלה. אני מניח גם שהפעילות של עיר לכולנו תסחוף או לפחות תמשוך חלק מהסיעות האחרות להתעסק ו/או לתמוך בנושאים האלה.

  לגבי הצורה אני מסוייג. אני חושש שהדברים העקרוניים עלולים להבלע בשלל התנגדויות, התנצחויות והיטפלות לנושאים טפלים ומשניים. לא הייתי רוצה שעיר לכולנו תהפוך ל"גילה הרץ" של הקדנציה הקודמות. מרוב התנגדויות אוטומטיות שלה לכל דבר, כבר אי אפשר היה להבדיל בין נושא עקרוני שראוי להלחם עליו לבין נושא משני שלא מצדיק דיונים ארוכים.

  אני גם חושב שלמרות שעיר לכולנו בהחלט מהווה קפיצת מדרגה משמעותית במעמדה וביכולתה של האופוזיציה, מוקדם עוד להכריז על "לפני שהייתה עיר לכולנו" ו"אחרי שהיתה עיר לכולנו". גם בקדנציה הקודמת היו מספר אנשים/אופוזיציונרים ראויים, שלפחות במספר נושאים כן קיימו דיון מעמיק (יותר ממה שהיה מקובל). עיר לכולנו לא המציאה את האופוזיציה, אבל היא יכולה להיות אופוזיציה הרבה יותר יעילה מבעבר.

  וגם לעיר לכולנו עצמה יש עוד מה ללמוד, להשתפר ולהשתפשף בנושא. היו להם גם כמה תקלות בישיבה הזו, וזה ברור ומקובל מחברי מועצה חדשים. אבל יחד עם ההתלהבות והעבודה הרצינית, חשוב גם לא להתחיל עם גישה של "אני מבין הכל, וכל השאר טיפשים". לצערי, חשתי בהלך רוח כזה מכמה אנשי עיר לכולנו בקהל.

 18. ננס אדום הגיב:

  מעניין ומשמח. תודה על העדכונים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s