יש בחירות בישראל!

אני מניח שרובכם מודעים לכך שב-10 בפברואר יתקיימו בחירות בישראל. אמנם, הבחירות האלה פחות חשובות מהבחירות שהתקיימו בתל-אביב, אבל למרות זאת, גם ליושבים במשכן בירושלים יש השפעה מסויימת על תושבי תל-אביב.

לצד המאבק בין האליטות של קדימה, ליכוד ועבודה (אם אני אצליח יום אחד להבין מה ההבדל בין שלושת המפלגות האלה אני אעדכן אתכם) על הפרוסות הגדולות של כספי המדינה והזכות למנות מקורבים לאינספור ג'ובים, מסתמן מאבק פוליטי לא פחות אמוציונאלי, והרבה יותר חשוב מסביב לסוגיות הסביבתיות, שבאמת משפיעות על החיים שלנו כאן.

בסוגיות הסביבתיות יהיה מאבק בין שלוש מפלגות – "התנועה הירוקה" בראשות ערן בן ימיני, חד"ש בראשות מוחמד ברכה ועם ד"ר דב חנין, ומרצ בראשות ג'ומס ועם ניצן הורוביץ. ודאי שמתם לב שמפלגת האופורטוניזם הויסנרי, המתקראת "מפלגת הירוקים" לא נכנסה לרשימה הקטנה הזו שלי. בקרוב תבוא הרחבה לגבי ההתפוררות של מפלגת פאר ויסנר, סגנו הנאמן של רון חולדאי. בכל מקרה, מפלגה מזהמת שבראשה עומד מישהו שלא מפסיק לשקר, כמובן לא יכולה להתמודד עם הסוגיות הסביבתיות שלנו.

ובחזרה לענייננו. אני התפקדתי לא מזמן לתנועה הירוקה, שהחליטה על ריצה משותפת עם מימד, שבראשה עומד הרב מיכאל מלכיאור, יו"ר משותף של השדולה הסביבתית-חברתית בשתי הקדנציות האחרונות (באחרונה ביחד עם דב חנין). אני מקווה שבבלוג הזה יהיו בקרוב פוסטים שיסבירו למה אני חושב שהתנועה הירוקה-מימד זו מפלגה ששווה לשים בשבילה את הפתק. בינתיים, אפשר לקרוא עוד על הנושא אצל ד"ר יודן רופא, שמכהן במועצת המומחים של התנועה.

ועוד משהו אחד – ארי שביט קורא לאליטות הישנות (במקרה הזה הן באות בדמותו של דובי וייסגלס, הפפיניו של אריק שרון לשעבר), שיפנו את תשומת ליבן לתנועה שמתעוררת:

פוסט זה פורסם בקטגוריה גיאו-פוליטי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על יש בחירות בישראל!

 1. ליבליך הגיב:

  כשאתה מדבר על "מפלגת פאר ויסנר" אתה מתכוון, אני מניח, למפלגת "הירוקים-חץ" שמס' 2 שלה (לפי פרסומים) עומד להיות הח"כ לשעבר אילן שלגי?
  אני שותף לדעתך על ויסנר, אבל לא נראה לך ששלגי הופך את המפלגה הזו לשווה התייחסות, לכל הפחות?
  (אני, אגב, כנראה לא אצביע לאף אחת מהמפלגות הללו, כדי שלא לבזבז את קולי כמו בבחירות הקודמות).

 2. לרמן הגיב:

  ליבליך, מפלגת חץ קיבלה בפעם הקודמת 9,487 קולות. אני לא חושב שח"כ לשעבר שלגי (שנבחר גם בזכות הפתק שלי ב-2003) משנה במשהו את התמונה. אגב, נראה לי שיש לא מעט אנשים שהצביעו לעבודה וקדימה בבחירות האחרונות – האם יש בזבוז קול יותר גדול מזה?

 3. סלע הגיב:

  בקשר ל –
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3643012,00.html

  אני מצביע ל"תנועה הירוקה". וכאשר ויסנר יעזוב ( ויואב , השתכנעתי – הוא לא ראוי ליום אחד נוסף כאיש ציבור )
  אחזור לשקול בין "הירוקים" ל"תנועה הירוקה".

  שלגי ?! פורז ?!

 4. יוחאי הגיב:

  חד"ש, מרצ, והתנועה הירוקה-מימ"ד הן שלוש מפלגות ראויות, ואני מתלבט בינהן, כרגע עם נטיה למרצ.
  אבל אני נאלץ לחלוק על הכותרת החיובית – הבחירות האלה די מיותרות, ולא ישנו דבר.

 5. דני הגיב:

  אני אחזור (שוב) על התהיה שלך לגבי התאומים עבודה-קדימה-ליכוד, בוריאציה שלי על התנועה הירוקה-חד"ש-אגף שמאלי מרצ שגם שם לא ברור כל כך למה בעצם צריך שעל 10 המנדטים האלו של גוש אדום-ירוק צריך 3 מפלגות.

 6. לרמן הגיב:

  דני, תודה על התגובה, הנושא בהחלט ראוי לחידוד.

  יוחאי, אני נוטה להסכים איתך, אבל הכותרת לא אומרת שהבחירות חשובות במיוחד – היא רק אומרת שהן מתקיימות.

  סלע, לא יודע מאיפה שלפו את שלגי, אבל בהחלט יש קווי דמיון בין הדיקטטורה של ויסנר במפלגת "הירוקים" למה שפורז ניסה לעשות בזמנו בתוך שינוי.

 7. דרומי הגיב:

  אני חייב להודות שהביטוי 'הסוגיות הסביבתיות, שבאמת משפיעות על החיים שלנו כאן' מעיד על ניתוק ובועתיות מהסוג שכל כך מתאים לסטראוטיפ הבועתי התל-אביבי ולא ממש מתאים לך.
  עם כל הכבוד לשבילי אופניים ולתחבורה ציבורית, שאלות כמו רמות מיסוי, שכר מינימום, דמי אבטלה, מערכת החינוך וכו' חשובות הרבה יותר לרוב אזרחי ישראל, ואני ביניהם.

  וזו אחת הסיבות שהחלטתי שלא להצביע לתנועה הירוקה* – למרות שהם מצהירים על מחוייבות לעקרונות כלכליים-חברתיים, מה שהם משדרים – ומה שאתה מחזק – זה שמה שבאמת חשוב זה הסביבה. במונחים פוליטיים (פשטניים), אפשר להצטרף לקואליציה שמקצצת בתקציב משרד הרווחה אם היא מגדילה את תקציב משרד איכות הסביבה.

  *הסיבה העיקרית היא שחבל על הקול שלי…

 8. עידן הגיב:

  מפלגת הירוקים – חץ – למען גניבת כספי מימון מפלגות

  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=603855&sid=126

  יש כבר עתירה לבית משפט בנושא. השאלה היא למה הכנסת כל כך אימפוטנטית (שאלה רטורית)

 9. לדרומי-

  על הפסקה
  "אני חייב להודות שהביטוי ‘הסוגיות הסביבתיות, שבאמת משפיעות על החיים שלנו כאן’ מעיד על ניתוק ובועתיות מהסוג שכל כך מתאים לסטראוטיפ הבועתי התל-אביבי ולא ממש מתאים לך.
  עם כל הכבוד לשבילי אופניים ולתחבורה ציבורית, שאלות כמו רמות מיסוי, שכר מינימום, דמי אבטלה, מערכת החינוך וכו’ חשובות הרבה יותר לרוב אזרחי ישראל, ואני ביניהם."

  קודם כל עושה רושם שרוב אזרחי ישראל מצביעים קודם כל על פי נושאים מדיניים – ולא על פי סוגיות של כלכלה וחברה – כואב ככל שזה יהיה להודות בזה. העובדה היא שיהיה כנראה רוב לנתניהו שהולך שוב פעם לענות את העניים ולהעשיר חלק מהעשירים.

  שנית, אני יכול להגיד של הפסקה "שאלות כמו רמות מיסוי, שכר מינימום, דמי אבטלה, מערכת החינוך וכו’ חשובות הרבה יותר לרוב אזרחי ישראל, ואני ביניהם." מעידה על ניתוק של חברי מפלגת העבודה מכל שאר העולם. מדוע? – כי לדוגמה העלאת שכר המינימום , דמי אבטלה, ורמות המיסוי פרושן בעיני רוב הציבור ולעיתים גם בצדק, כפגיעה בצמיחה או פגיעה בשכבות החלשות. כשאתה מעלה את שכר המינימום אפשר לטעון שאתה מעלה את האבטלה לדוגמה. כשאתה מעלה את רמות המיסוי או את השכר המינימום אתה עלול לפגוע בייצוא וכו'.

  שלישית, קח בחשבון לדוגמה את הערה של גיא רולניק – כל ה"חברתיים" שדואגים לשכר מינימום, דמי אבטלה ורמות מיסוי, מזניחים היבט חשוב מאוד שבו שכבה קטנה ומצומצמת של עשירים חולבת את המדינה – בקיצור – אתם נלחמים על הפירורים. צריך לא רק לריב בשביל העניים אלא גם להתחיל לריב נגד העשירים. (לדוגמה ההפרטה הקרבה של מנהל מקרקעי ישראל).

  כלומר – בעוד שאני חושב שיש צורך לשנות מהלכים כמו הפחתת מס חברות ולהפסיק את החגיגה של האוצר בניהול המשק, הצעדים המשמועתיים הם לדוגמה הפחתת השחיתות, הפסקת הפרטות כמו בתי הכלא ועוד.

  תחבורה ציבורית שאתה מזלזל בה יכולה להקטין אי יעילות של לפחות 58 מילאירד ש"ח , להקטין פערים , להוריד הוצאות שנכפות כרגע על האוכלוסיה ולתת בממוצע סכום של 10% יותר הכנסה. עובדת אחת שאני מכיר נוסעת כל יום 3-4 שעות ביום מרחק של 20 ק"מ. עוד שעתיים פניות ביום זה לא הולך ברגל – וזה גם אומר שיהיה לה ולנשים דומות לה יותר זמן להקדיש ללימודים (שיפור הכנסה) או לבישול (הקטנת הוצאות על מזון) או למשפחה (שיפור החינוך).

  בנוגע לחינוך לדוגמה – לפי מחקר של כמה כלכלנים, אחד הגורמים המרכזיים שמשפיעים על החינוך של הילדים זה ההשכלה של ההורים וכמות השעות שההורים נמצאים עם הילדים. רוצה לזלזל עוד פעם בתחבורה ציבורית.

  פשיעה – אתה יכול להגדיל את מצבת השוטרים או לשפר את התכנון העירוני. האחד מבזבז כסף – השני חוסך כסף.

  חינוך – תזכיר לי מי היתה שרת החינוך האחרונה ומאיזה מפלגה היא באה? אני לא חושב שיש גורם ציבורי אחד אפילו שמתייחס לחינוך בצורה רצינית – אף אחד לדגומה לא בא עם ניתוח מספרי בשאלה מדוע שכר המורים נמוך כל כך, מה הסיבות לירידת הביצועים במערכת החינוך וכו' – כולם מסתפקים בסיסמאות (ולדעתי מתעלמים מ-2 סיבות יסודות להתדרדרות החינוך שלא ממש קשורות למשרד החינוך).

  ולסיכום כלים כמו "מכפיל מקומי 3" שמפלגת העבודה בכלל לא שמעה עליהם. (חפש בגוגל).

 10. לרמן הגיב:

  דרומי, אני מאמין שהסביבה בה אנו חיים היא הדבר החשוב ביותר לתיקון. בתוך סביבת חיינו נכנסים נושאים כמו נגישות לחינוך, נגישות להזדמנויות ושוויון מרחבי (צדק סביבתי במילה אחרת). נראה לי שטיפול יסודי בצורת המגורים שלנו (שכרגע מכוונת ליצירת סגרגציה הולכת וגוברת בכל פלגי החברה לפי פילוח דתי ומעמדי-כלכלי, וכפיפת כל חיינו לתנועה באמצעות רכבים פרטיים) היא מהותית.

  לי לא ברור במה עוסקות המפלגות "הגדולות" פרט לחלוקה של כיבודים ומנעמים כאלה ואחרים. אני אשמח אם תבהיר לי איזה מהמפלגות עוסקת בכלל בנושאים החשובים אותם ציינת פרט לתנועת ש"ס. לי נראה שהתפיסה של התנועה-הירוקה-מימד כוללת התייחסות רצינית ביותר לפן של החינוך בישראל (הרב מלכיאור מקדיש לנושא הרבה מזמנו ובין השאר מכהן כיו"ר ועדת החינוך של הכנסת). תודה על העלאת הנקודה הזו, עוד לא ברור לי כמה פוסטים פוליטיים אני אכניס לבלוג, אבל נתת לי רעיון לאחד.

 11. ערן הגיב:

  דרומי,
  אני לא יודע איפה בדרום אתה גר, אבל במקום כלשהו בדרום שוכנת לה רמת חובב – מפגע סביבתי-בריאותי מובהק. אני מניח שגם אתה מבין שהקירבה של מפגעים סביבתיים ובריאותיים לאוכלוסיות חלשותת/מוחלשות (שכל אחד יבחר את המונח שהוא מעדיף) אינה מקרית. הוזכר כבר נושא התחבורה הציבורית, שגם הוא כמובן משפיע עליך/עלייך יותר ככל שאת/ה נמצא/ת בעשירון נמוך יותר. איפה כאן בדיוק ה"תל-אביביות"?

  לרמן,
  לא מסכים איתך באשר למפלגות הגדולות. דוגמה – אלמלא מפלגת העבודה, דניאל פרידמן כבר מזמן היה מוציא לפועל את כל יוזמותיו להרס מערכת המשפט. העבודה עמדה לבדה בפרץ (וזו אחת הסיבות שאני רואה לחשיבות הישרדותה, גם אם עליה להיענש, וזה הרי יקרה. לכן גם אצביע עבורה למרות אני מאוד רוצה ש"התנועה הירוקה" תיכנס אף היא לכנסת). על-מנת לחזק את טענתי אני מפנה אותך לבלוג של שחר אילן:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=732098
  כדאי לקרוא גם את הדיון שהתפתח בעקבות הפוסט.

 12. ערן הגיב:

  אה, וכמובן – פורז, שהצטרף ל"ירוקים", ייצג את חברת "דלק" רק לאחרונה, בעת שזו ביקשה לערוך קידוחים בתוך שמורת טבע. הוא גם ידוע באמירותיו על-כך שבמדינת-ישראל אין מקום לשמורות טבע גדולות, ושמי שרוצה יכול לנסוע לקניה. מה יש לומר? הירוק פורץ לו מהאזניים.

 13. נמרוד ברנע הגיב:

  קודם כל הדיון הזה מותר מכיוון התנועה הירוקה לא תיכנס לכנסת ואני מוכן להתערב על זה עם מר לרמן (להזכירך, בהתערבות הפוליטית האחרונה שלנו אני ניצחתי ועוד לא נפגשנו לממש את השלל).

  אם אנחנו כן רוצים לעמוד על הסוגייה,
  אז ככה:
  1. מרצ הציעה לתנועה הירוקה את המקום השביעי והאחרונה סירבה (היא תתגעגע להצעה הזו, בסקרים מרצ עומדת סביב 9 מנדטים).
  2. מלכיאור, עם כל הצדדים החיוביים שלו, הוא אחראי להקמת הזרם "המסורתי" – שזה דבר נורא לדעתי, עוד זרם בחינוך ועוד זרם שמיועד להעביר חילוניים למסורתיות (ראו אצל תומר רזניק: http://tinyurl.com/7jly4c).

 14. לרמן הגיב:

  למה שהתנועה הירוקה תתגעגע להצעה של מרצ? המטרה של התנועה הירוקה-מימד היא לא רק לחמם כיסאות, אלא גם לייצר שינוי פוליטי בישראל. זה משהו שבלתי-אפשרי לעשות באמצעות מפלגת מרצ העייפה.

  אם כבר, אז אתה מוכן ל- Double or Nothing?

 15. ערן הגיב:

  נמרוד,
  כפעיל ב"התעוררות-ירושלמים" הטענות בדבר מעבר אחוז החסימה נשמעות לי, איך לומר, מוכרות. הרבה אנשים בירושלים אכלו הרבה כובעים ב-12.11. אין בכך כמובן כדי לנבא את שעתיד לקרות עם "התנועה הירוקה", אך למען כבודך, אל תמהר לחרוץ את דינה.

 16. נמרוד ברנע הגיב:

  הקמפיין מעורר ההשראה של דב חנין ועיר לכולנו בבחירות המוניציפליות האחרונות בת"א-יפו, שנשען על ההצלחה של ברק אובמה, גרמה להרבה חבר'ה להאמין (לראשונה או מחדש) במערכת הפוליטית, לפתח אופטימיות דמוקרטית ולעלייה באחוזי ההצבעה. יחד עם זאת, כמו כל דבר, היא גרמה גם לכמה תופעות שליליות, ביניהן ניתן למנות את ניתוק הקשר מהמציאות ועליית השתן לראש של כל מיני וואנה-בי-פוליטיקאים שלא הצליחו להיבחר בעבר במסגרות קיימות (ע"ע אלון טל בפריימריז של מרצ) וגרם להם להקים רשימות עצמאיות חסרות סיכוי שרק יקטינו את גוש השמאל-מרכז בכנסת הבאה ובעצם יהפכו להיות עוד קול לביבי.
  יש הבדלים עצומים בין להיות הפתעה והצלחה של מערכת בחירות מוניציפליות למערכת בחירות ארצית, אם תבקשו הסבר מנומק, אכתוב כזה – כפוסט אורח 😉

  יואב – איך בדיוק זה הופך להיות Double or nothing בארוחת סושי בג'פניקה? אם אני אזכה אני אקבל *שתי* ארוחות בג'פניקה?

 17. לרמן הגיב:

  כן, זו המשמעות.

 18. ערן הגיב:

  נמרוד,
  אני בהחלט רוצה הסבר מנומק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s