לעזוב את בלוגלי ולצאת לעצמאות ב-33 צעדים

לקראת סיום ההתיישבות בבית החדש והעצמאי של הבלוג הגיע הזמן לפוסט שמתאר את הצעדים אותם נדרשתי לעבור בדרך מהבלוג הישן שלי בבלוגלי לכאן. ניסיתי לעבוד בתהליך די מסודר על-מנת לעשות את המעבר יעיל ולא לשכוח דברים חשובים בדרך. הפוסט הזה יכול לעזור למי שחושב לבצע מעבר כזה מבלוגלי וגם יכול לעזור למי ששוקל לצאת לעצמאות מפלטפורמות אחרות. ישנם מספר שלבים בהעברתו של בלוג ואני אשתדל למנות את כולם כאן, או לפחות את מה שנראה לי חשוב על סמך נסיוני. אתם מוזמנים להעלות השגות והמלצות לשיפור התהליך. הצעדים מחולקים למספר תת-קטגוריות לאורך הפוסט, שכוללות היגיון כרונולוגי מסויים. למזלי, היו לי חברים שעזרו לי במעבר, במיוחד בשלב של התשתיות וההעברה הפיזית של הבלוג, שהם השלבים העדינים במיוחד. אם המעבר נראה לכם קשה, הייתי ממליץ על התייעצות עם מישהו שאתם מכירים שכבר עובד בבלוג וורדפרס עצמאי.

לפני המעבר

1. תחשוב טוב טוב אם אתה רוצה לעבור לבלוג עצמאי. מדובר בפרויקט לא פשוט (וגם לא מאוד מאוד מסובך) שיעמת אותך עם התעסקויות שעד היום לא היית צריך להידרש אליהן (עדכון ורסיות של וורדפרס, משחקים עם פלאגינים ועוד שאר הפתעות). יש יתרונות גדולים מאוד לבלוג עצמאי. יש גם חסרונות. בנוסף, האנרגייה שתשקיע במעבר דירה עלולה לצמצם את כמות האנרגייה שתישאר לך לפרסום פוסטים. עוד מינוס ענקי במעבר דירה הוא שגוגל לא ידע לזהות שעברת דירה, לפחות לא מהר. גם הקוראים שלך יצטרכו זמן להסתגל ויכול להיות שתאבד חלק מהם בדרך. מצד שני, הפלאגינים החדשים של וורדפרס יעזרו לך במידה מסויימת לקדם את הבלוג במשכנו החדש, אבל תצטרך להיות קצת פרואקטיבי בהמשך כדי לעזור לגוגל לעזור לך.

2. החלטת בכל זאת לעבור דירה. מומלץ לקבוע תאריך יעד שבו הבלוג יעמוד על הרגליים בבית החדש ותאריך יעד מקדים (כחודש לפני) שבו תתחיל להתעסק עם כל נושא הדומיין, האחסון והקונפיגורציה.

בניית התשתית

3. הדומיין – תחשוב על שם הדומיין שאתה רוצה, ואם אתה רוצה דומיין עם סיומת ישראלית או לא. עוד יותר טוב יהיה אם תמצא דומיין שקודם בגוגל וננטש ויכול להתאים לך. זה יחסוך לך זמן בקידום הבלוג במשכנו בחדש. החלטת על הדומיין – קנה אותו. דומיין בינלאומי יותר זול מדומיין עם סיומת ישראלית, אגב. עוד פרט חשוב – רישום דומיין ישראלי מחייב אותך לפתוח חלק מהפרטים האישיים שלך ברשת (שאחר-כך קל למצוא אותם כאן), ואילו ברישום דומיין בינלאומי קל יותר להגן על הפרטיות.

4. האחסון – קנה אחסון אמין (אין פה לינקים, כי יש המון תחרות בנושא ומספיק פוסטים נכתבו כדי שתוכל לחפש ולקרוא על איפה כדאי לקנות אחסון וכמה זה צריך לעלות). תתקין לעצמך FileZilla אם אין לך עדיין בשביל להעביר קבצים ב-ftp (או כל תוכנה אחרת לטובת העניין).

5. חבר את הדומיין ושרת האחסון (כן, חלקים טכניים מעצבנים).

6. התקן וורדפרס על השרת שלך.

7. התקן את התבנית שאתה רוצה להתחיל לעבוד איתה בבית החדש של הבלוג. אני התקנתי את אותה תבנית מהבלוג הישן שלי כדי לא להטריד את עצמי יותר מדי עם שאלות עיצוביות עוד לפני המעבר עצמו.

אם הגעת עד לכאן והכל עבד כל הכבוד. אם משהו לא עובד מומלץ לבדוק בפורומים באינטרנט איך עושים זאת נכון או לשאול חברים שמבינים בעניין. אם זה עדיין לא עובד מומלץ לפנות בנימוס רב למומחים בנושא. עכשיו שהכל באמת עובד אתה מוכן להעברת הבלוג, החלק המלחיץ והמסוכן מכולם.

העברת הבלוג לביתו החדש

צעדים 8-14 להלן אמורים להתבצע בחבילה אחת. כאן נמצא החלק הקריטי בו הבלוג הישן שלך מסיים את דרכו והבלוג החדש יוצא לאוויר העולם.

8. נעל את בלוגך הישן לתגובות. זה לא תמיד אפשרי לגמרי, אבל בבלוגלי ניתן לאטום את הבלוג כמעט לגמרי לתגובות מתחת לאפשרויות-דיון.

9. יצא את תוכן הבלוג (בבלוגלי זה מתחת לניהול-ייצוא). קיבלת קובץ ענק עם כל יצירות הפאר שכתבת בלילות. עכשיו הברדק האמיתי עומד להתחיל.

10. יבא את תוכן הבלוג הישן לבלוג החדש.

יפה. הכנסת את הארגזים הביתה, אבל עוד לא שמת את השם שלך על הדלת ולא הודעת למשרד הפנים על שינוי כתובת. עכשיו אחרי שהצלחת להעביר את התוכן זה הזמן להודיע לקוראים שלך ולגוגל שעברת דירה.

פעולות מיידיות בבלוג החדש והישן כדי לסיים את המעבר

11. שנה את שם הבלוג החדש כך שיהיה זהה לשמו של הבלוג הישן שלך.

12. שנה את שמו של הבלוג הישן כך שיהיה ברור שעברת דירה לבלוג החדש.

13. אם בבלוג הישן לא עבדת עם FeedBurner, אז הגיע הזמן שתסדר לך פיד רסס דרך FeedBurner בבלוג החדש.

14. פרסם פוסט בבלוג הישן שמודיע על המעבר ותן את כתובת הבלוג החדש וגם את כתובת הפיד החדש לרססים במידה והוא השתנה. במקרה שלי למנויי המייל נשאר אותו פיד, אבל פיד הרסס הרגיל השתנה.

בשלב הזה סיימת את מעבר הבלוג למעשה ועכשיו אתה יכול להתפנות לעוד הרבה משימות מעיקות במיוחד שלא עשית כבר הרבה זמן וגם כאלה שלא חשבת שתעשה אי פעם. בשום פנים את תתפתה למחוק את הבלוג הישן. גוגל יפגע בך קשות אם תעשה זאת.

סידור והשקת הבלוג בדומיין החדש

15. תכניס לעצמך טוב-טוב לראש שהדומיין שלך התחלף, כך שכשאתה מגיב בבלוגים אחרים או בכל מקרה אחר בו אתה מוסר את כתובת הבלוג שלך, מסור את הכתובת החדשה.

16. סדר את סרגל הווידג'טים שלך, לפחות באופן בסיסי.

17. עדכן בלוגרול במידת הצורך.

18. סדר תוסף סטטיסטיקה לבלוג החדש.

19. פרסם פוסט בבלוג החדש שמסביר את המוטיבציה למעבר.

20. במידה וזה עוד לא קרה מעצמו, בקש מכמה חברים טובים שכותבים גם בלוגים לעזור לך לקדם את הבלוג החדש ולפרסם את דבר המעבר. זה גם עוזר לגוגל.

עכשיו אתה יכול לחזור להמשיך לכתוב כרגיל, אבל יש עוד כמה משימות שכדאי לך לבצע.

אחרי המעבר

21. בשני הפוסטים הראשונים שלך בבלוג החדש (אפשר גם ביותר מזה), פרסם במקביל בבלוג הישן פוסטים שמצביעים לבלוג החדש ומעודדים את מי שעוד לא עבר (במיוחד מנויי רסס), לעבור לבלוג החדש.

22. תיקון אמבדים שעבדו בבלוגלי ועכשיו הם לא עובדים. במקרה שלי עברתי על כל הבלוג ותיקנתי את כל האמבדים של יו-טיוב (והופתעתי לגלות כמה קליפים הורדו משם במהלך השנים) ואת כל האמבדים של סליידשייר. אחרי המשימה הזאת צריך לנוח.

23. עדכן במידת הצורך דפים בבלוג החדש. אני תיקנתי את עמוד הבלוג בתקשורת ובקרוב אעדכן גם את עמוד האודות.

24. צור עוד חשבון admin לבלוג ותן אותו למישהו שאתה בוטח בו במיוחד, לכל צרה שלא תבוא (טפו טפו טפו).

25. נצל אופציות חדשות שלא היו בפלטפורמה הקודמת כמו למשל תוספת תגיות לפוסטים שכבר פרסמת בעבר.

26. פרסם פוסט בקשה מבלוגרים אחרים שיעדכנו את הבלוגרול שלהם במידה והוא מצביע לבלוג הישן שלך. אם אתה מנהל בלוגים נוספים שבבלוגרול שלהם נמצא הבלוג שלך, עדכן אותם בהתאם.

27. זמן מסויים אחרי צעד 26 שלח מייל לבלוגרים שאתה יודע שאתה מופיע אצלם בבלוגרול וטרם עדכנו את הכתובת החדשה.

משימות נוספות לשיפור ושכלול הבלוג

28. במידה ובכרטיס הביקור שלך מופיעה כתובת הבלוג, הזמן כרטיסי ביקור חדשים עם הכתובת החדשה.

29. שקול שינוי תבנית וורדפרס ובצע במידת הצורך, בעיקר כדי לעלות לתבנית מעודכנת ובעלת יכולות טכניות טובות יותר מהתבנית הקודמת שאותה אתה אוהב ואליה אתה רגיל.

30. הוסף פלאגינים שנראים לך טובים ולא היו לך עד היום.

31. שקול להוסיף דברים שנראים לך רלוונטיים לבלוג שלך במיוחד. אני שוקל לעשות אמבד של גוגל מאפ עם הפניות לפוסטים בהתאם למיקומם הגיאוגרפי.

32. במהלך המעבר עצמו אל תשכח להמשיך לפרסם פוסטים, לפחות בתדירות מינימלית. זה שאתה עובר דירה לא אומר שאתה צריך לאבד הקוראים שלך בדרך לשם.

33. במידה ואנשים טובים עזרו לך במהלך הדרך, אל תשכח להודות להם. אפשר גם יותר מפעם אחת.

אני מקווה שהפוסט הזה יועיל לפחות לחלקכם. אשמח להערות והצעות לשיפור גם בתהליך וגם בבלוג בכלל.

תודה מיוחדת לאנשים הבאים שבלעדיהם היה לי הרבה הרבה יותר קשה לעבור (ולא בטוח שהייתי מצליח בכלל):

על שלב התשתיות – ערן ורד ורם און אגמון. על ביצוע ההעברה עצמה וכל חלקיה הקריטיים ותמיכה מורלית לכל אורך הדרך – שרון גפן. על עצות גוגל וקידום בכלל – שוקי גלילי. על האפשרות להיכנס בקלות לעולם יצירת התוכן באינטרנט – בלוגליחנית כהן, תום סלע ואלעד זלומונס.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ווב 2.0, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על לעזוב את בלוגלי ולצאת לעצמאות ב-33 צעדים

  1. רוני הגיב:

    פוסט זה מיועד לגברים בלבד

  2. לרמן הגיב:

    פוסט זה נכתב בלשון זכר ומיועד לכל המינים (באופן כללי, הפוסט זה ההוראות שנתתי לעצמי במעבר ואני מדבר לעצמי בלשון זכר).

  3. אבי הגיב:

    ברכות על המעבר ותודה על המדריך המפורט 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s