בלונדון פתחו את התקציב (ואפשר אפילו לקרוא אותו באקסל)

אח, לונדון, לונדון. לא רק תיאטרון, שבילי אופניים ומרחב ציבורי מפותח יש שם. יש שם גם ראש עירייה שמבין את היתרון והחיסכון שבשקיפות ציבורית לצד ניצול של אנרגייה אזרחית. עיריית לונדון פתחה למעלה מ-200 בסיסי מידע לעיון הציבור ברשת והקצתה 200,000 פאונד בריטי (בחישוב מהיר זה יותר ממיליון ש"ח) כפרסים למפתחי האפליקציות הטובות ביותר שינגישו וייעלו שימוש במידע זה ע"י הציבור ופקידי העירייה. שימו לב לדברי ראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון:

I firmly believe that access to information should not just be the preserve of institutions and a limited elite

ועוד מוסיף ג'ונסון:

Data belongs to the people – particularly that held by the public sector – and getting hold of it should not involve a complex routine of jumping through a series of ever decreasing hoops

ג'ונסון הוא ראש עירייה של אחת משתי הערים החשובות בעולם עם כ-8 מיליון תושבים. הפער בין הגישה השקופה של ג'ונסון לגישה המסתגרת של חולדאי זועק לשמיים. עיריית לונדון עקפה את הצורך בכלי לא חופשי כמו אקסל באמצעות פרסום בפורמט csv שיכול להיקרא גם ע"י גליונות אלקטרונים אחרים. כאן אתם יכולים למצוא את התקציב כולל ביצוע של עיריית לונדון וכאן אפשר למצוא את כל רשימת בסיסי המידע שנפתחו (למשל, מספר הארועים הקשורים באחזקת קנביס לכל רובע בלונדון לכל חודש בשנים 2008 ו-2009. נו, גם שם יש עוד מה לשפר).

בואו ניזכר לרגע בדבריה של חברת מועצת העירייה של תל-אביב, תמר זנדברג, בנוגע לשקיפות ובזלזול אותו היא רוחשת לתושבי העיר (הדגשה שלי):

"הציבור שולח את נציגיו ויודע שהוא יכול ללכת ולהמשיך לעבוד, לגדל את ילדיו ולעסוק בתחביביו, ובינתיים נציגיו ישמרו עליו. הם יקראו את התקציב שקובע את חלוקת המשאבים של עירו, יעירו עליו הערות, ויקדמו את סדר היום שעבורו הוא הצביע."

השופט לואיס ברנדייס ודאי היה מתקשה להאמין שזו העמדה של נבחרת ציבור שמחזיקה מעצמה אלעק דמוקרטית ופלורליסטית (כשהדמוקרטים שלנו נראים ונשמעים כמו תמר זנדברג די ברור מדוע ברמה הלאומית כאן העסק הולך ונגרר לכיוון הפשיזם הגלוי, אבל אני נסחף. אגב, גם ממשלת בריטניה פתחה לא מעט בסיסי מידע על הדרך). בכל מקרה, הנה המסר של בוריס ג'ונסון שמעביר אותו בצורה די מזעזעת (צריך ביקור דחוף אצל הספר):

ואחרי ששמענו את בוריס, הגיע הזמן לעשות רשימה של חברי מועצת העירייה שתמכו בהוצאת התקציב בפורמט של גיליון אלקטרוני ואלו שהתנגדו לנושא (כאן בעמוד 45).

חברי מועצה בעד העצמת תושבים ושקיפות:

1. רוחיק גלעד-וולנר (עיר לכולנו)

2. אהרון מדואל (עיר לכולנו)

3. יואב גולדרינג (עיר לכולנו)

4. יעל בן-יפת (עיר לכולנו)

5. נח עפרון (עיר לכולנו)

6. עומר סיקסיק (יאפא)

חברי מועצה שמעדיפים את התושבים חלשים ומוחלשים ואת העירייה אטומה מאחורי חומות:

1. יעל דיין (תל אביב 1)

2. דורון ספיר (תל אביב 1)

3. שמואל מזרחי (תל אביב 1)

4. ארנון גלעדי (ליכוד)

5. כרמלה עוזרי (צדק חברתי)

6. נתן וולוך (גימלאים)

7. משה טיומקין (גימלאים)

8. אלון סולר (רוב העיר)

9. אסף זמיר (רוב העיר)

10. יניב ויצמן (רוב העיר)

11. שלמה זעפראני (ש"ס)

12. בנימין בביוף (ש"ס)

13. שמואל גפן (בגד)

14. נפתלי לוברט (בגד)

15. ראובן לדיאנסקי (לתת לחיות)

16. מיטל להבי (מרצ)

17. תמר זנדברג (מרצ)

18. פאר ויסנר (הירוקים)

19. רון חולדאי (תל אביב 1)

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, מוניציפאלי, תל-אביב, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על בלונדון פתחו את התקציב (ואפשר אפילו לקרוא אותו באקסל)

 1. דניאל ר. הגיב:

  המסר של בוריס עובר די טוב: הוא מקווה שיהיה שימוש ציבורי נרחב במידע, אבל דרך מתווכים מסחריים כמו חברות ייעוץ, אפליקציות אייפון, תוכנות מחשב וכדומה. הוא מציין את זה כדרך למיצוי התקציב ולא כפתיחת צוהר לדיון ציבורי, אבל ניחא, התוצאה זהה.

  אגב, הציטוט הזה של תמי מזכיר לי את "המילים המפחידות ביותר בשפה האנגלית" ע"פ רייגן:
  "I'm from the government and I'm, here to help"
  לא שעזרה מהממשלה היא לא דבר מבורך, אבל כשאותה "ממשלה" מונעת מהציבור את הכלים לעזור לעצמו – זה מזכיר לכוללהאימה הרפובליקאית מממשלה יש יסוד במציאות.

 2. דניאל ר. הגיב:

  צ"ל
  "זה מזכיר שלאימה הרפובליקאית מממשלה יש יסוד במציאות"

 3. שרה הגיב:

  את גישתה של תמי זנדברג אפשר למקם בקצה של התפיסה הליברליסטית, שכול כולה הפרדת ה"פרטי" מה"ציבורי", והפרדת ה"אישי" מה"פוליטי". ("אם נפגש, מה טוב, ואם לא נפגש, גם טוב" – פרפרזה מדברי הפסיכולוג פרלס). תפיסה מסוג זה תומכת ב"שוק חופשי", ובתאגידים הגלובליים, מה שהביא לפריחתו של "הקפיטליזם החזירי", והיא מנוגדת לחלוטין לתפיסה של חברה בתור קהילה שלכלל חבריה יש אחריות הדדית, ומחוייבות לשלום כול חברות וחברי הקהילה. תפיסה זו גם מתעלמת מהתובנה שבנתה את הפמיניזם של "הגל השני", והיא: ש"האישי הוא הפוליטי". זנדברג היא יו"ר הוועדה למעמד האישה בעירייה, ותמהני כיצד אפשר ניתן לקדם עניינים פמיניסטיים מעמדה שכזאת.

 4. אסף הגיב:

  טוב שפרסמת את תוצאות ההצבעה. בפעם הבאה שבמקומונים יכתבו על עיר-לכולנו, תהיה עוד עדות לפעולות החשובות של התנועה עמוק לתוך הקדנציה הראשונה שלה כאופוזיציה לוחמת, בולט במיוחד בהשוואה למי שחושב שהסכם קואליציוני חשוב יותר מעקרון השקיפות לתושבים.

 5. רם און הגיב:

  אל נא תאמר "אקסל" אמור: גליון אלקטרוני. אקסל, זה מותג קניניי של תאגיד. ישנן תוכנות אחרות – מוצלחות לא פחות, וזולות בהרבה.
  אקסל הוא מעולם המושגים של חולדאי ואחיו, תוכנה חופשית היא של הקהילה והיא הנושאת את דגל חירויות הפרט וחופש המידע.

 6. לרמן הגיב:

  מסכים איתך. שים לב שבלונדון הם התגברו על זה עם פורמט csv.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s