עירית סולסי מציגה: שיתוף ציבור זה לא מה שחשבתם

הפוסט שלפניכם בא לסכם את הרצאתה של אדר' עירית סולסי בנושא שיתוף ציבור שניתנה לפני כשבוע וחצי במסגרת הקורס "סוגיות אורבניות בתל-אביב" של המכללה החברתית-כלכלית. סולסי היא יו"ר עמותת מרחב לעירוניות מתחדשת בישראל ושותפה במשרד "עירית סולסי, דרור גרשון – אדריכלים ומתכנני ערים". עירית נתנה לנו מצגת אשר מסתמכת לא מעט על נסיונה בעולם האמיתי ולאחר ההרצאה המרתקת התפתח בכיתה דיון סוער. המצגת לפניכם, ולאחריה מעט תוספות:

שיתוף ציבור בתכנון על-פי עירית סולסי

את המצגת פותחת סולסי בשאלה האם נעשו תוכניות ערים טובות ללא שיתוף ציבור ויידוע. בשקפים 2-4 התשובה היא כן והראיות הן ברצלונה, וושינגטון ותל-אביב. בהמשך סולסי מתארת מדוע לא ניתן היום לתכנן בלי שיתוף ציבור, בעיקר בגלל התחזקות האזרח והנגישות הגוברת למידע. במסגרת חוק התכנון שיתוף הציבור מבוצע למעשה רק בשלב ההתנגדויות, מה שבהכרח מוביל להתנגשויות בלבד ולתפיסה בת-ימינו של מאבק תכנוני בלתי-פוסק על כל צעד ושעל במיוחד כאשר מדובר בבנייה בתוך מרחבים בנויים. תהליך התכנון המסובך מעודד עוד יותר את היזמים לפעול בשטחים הפתוחים והבתוליים היכן שכמות ההתנגדויות בדרך-כלל קטנה הרבה יותר. בשקף 8 סולסי מתייחסת לכך שהיה עדיף אם ברפורמה המוצעת בחוק התכנון והבנייה היה נכנס נושא שיתוף הציבור בתכנון בצורה משמעותית. כדי להקטין מתחים, הרבה רשויות מקיימות היום תהליכי "שיתוף ציבור" מינוריים אשר אותם מתארת סולסי בשקפים 11-13. בתהליך מסוג זה הציבור מוזמן להתרשם מתוכניות תכנוניות שנמצאות כבר קרוב לחתימתן ואז יש מעין דיון בעד-נגד עם קצת הערות ומעט מאוד תכנון אמיתי. כזה תהליך למשל, התקיים בדיוק לפני שבוע וחצי בקשר לרצועה המרכזית של הטיילת בתל-אביב, כאשר לטוב ולרע ועם כל הכוונות הטובות התוכנית של הטיילת כבר די סגורה וערב שיתוף הציבור נגע באספקטים די מינוריים ובודאי שלא נלקחו במהלכו החלטות כאלה או אחרות.

משקף 15 סולסי נכנסת לעניין שיתוף הציבור בתכנון, כאשר היא מציגה בפרוט את תהליך ה-Charrette, תהליך תכנון אינטנסיבי ביותר וקצר בזמן שנעשה בשיתוף הציבור, ואשר זוכה ליותר ויותר פופולריות ברחבי הגלובוס. בבסיסו של עניין תהליך השאררט מורכב משלושה שלבים – הכנות, תכנון וביצוע, כאשר התכנון עצמו הוא התהליך המצומצם והאינטנסיבי. סולסי מרחיבה בנושא עד שקף 37 וניתן לראות כאן מספר פרוייקטים שבוצעו בשיטה זו על-ידי המשרד שלה ושל דרור גרשון, וכאן יש עוד דוגמאות מפורטות מהעולם, כמו למשל תכנון תחבורה באזור טורונטו שבקנדה, או בתכנון באזור מסויים בדרום לונדון.

משקף 38 ואילך סולסי מציגה שאררט מהחיים האמיתיים שבוצע על מרכז קריית שמונה ב-2007 (אחרי המלחמה) וכבר נושא פירות. ניתן לקרוא על השאררט ההוא גם כאן וגם במה שכתב בזמנו בנושא המתכנן ג'ון קליסקי שבא לעזור. משקף 149 עירית מסכמת את השאררט של קריית שמונה ומה שהתרחש ומתרחש כתוצאה ממנו ומשקף 152 ישנו הסיכום של יתרונות התהליך על-פני שיתוף ציבור מינורי.

לעיון נוסף:

המכון הלאומי האמריקאי לשאררט

הארגון הבינלאומי לשיתוף ציבור

פוסט זה מתפרסם במקביל בבלוג של עמותת מרחב – הרחובות שלנו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אורבניזם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על עירית סולסי מציגה: שיתוף ציבור זה לא מה שחשבתם

 1. שרון רז הגיב:

  מרתק, יואב, תודה על זה

 2. אליאב הגיב:

  מעניין. שאלה ששווה לחשוב עליה: האם ישנם מחקרים/מידע על כך שפרוייקטים שתוכננו לפי השיטה הזו הובילו, בפועל, לפחות התנגדויות בשלב הסטטוטורי?
  ברור שהפרוייקטים האלה יותר טובים לציבור באופן מהותי, אבל השאלה היא האם הדבר הזה משתקף בפועל במיעוט התנגדויות – כי תמיד יימצאו מי שלא היו חלק מהשיתוף, או מי שמתנגד באופן עקבי לכל שינוי וכו' וכ'…

 3. יוני הגיב:

  מסכים עם אליאב –
  ברור שהתהליך הזה עדיף פי כמה מתהליך ללא שיתוף, אך לטעמי מספר ההתנגדויות לא יירד, שכן מלבד העובדה שפעמים רבות יש נפגעים כמעט מכל תהליך בשל שיקולים מערכתיים יותר, לרוב גם כאשר יש שיתוף נשמעים פעמים רבות קולות סותרים לחלוטין מהציבור – שכן דעת הגימלאים אינו כדעת הצעירים (לרוב), דעת בעלי הדירות אינו כדעת שוכרי הדירות ודעת המשפחות לילדים אינו כדעת בני ה-20.

  מספיק לקרוא חלק מהטוקבקים שהיו לפרסומים על פרוייקט השכרת האופניים המעולה שבשעה טובה יוצא לדרך וההסכם עם הזכיינית נחתם כדי לראות שאפילו לדבר כזה יש מתנגדים (גם אם יש רוב מוחלט של תומכים, עדיין יהיה מי שיתנגד).

  ייתכן וניתן להניח שעצם השיתוף הוא המוריד את ההתנגדות, גם אם הדעה של המשתתף הספיציפי בסופו של דבר לא התקבלה, אבל מצד שני ייתכן ודווקא זה מגביר את התסכול וחוסר שביעות הרצון מהתוצאה הסופית. בהחלט מעניין לעשות מחקר על כך.

 4. פינגבאק: שיתוף הציבור בתכנון על-פי עירית סולסי • הרחובות שלנו

 5. פינגבאק: שלב הסיכומים | עוד בלוג תל-אביבי

 6. פינגבאק: איפה התוכנית? | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s