במקום בו אין אנשים – דיון על חניונים חורגים ביום חמישי ב-18:30

ביום חמישי הקרוב (5 בינואר) נקיים דיון בשעה 18:30 במשרדי עמותת מרחב בשדרות יהודית 33 בתל-אביב. נושא הדיון יהיה חניונים בשימוש חורג ושימושים חורגים בכלל. בזמנו כתבתי פוסט שעסק בנושא ואף סימנתי את החניונים על מפה. בימים האחרונים לקראת הדיון עדכנתי את הנתונים על פי שלל הפרוטוקולים המצויים באתר העירייה עד סוף שנת 2011.

בשנים 2009-2011 אושרו בתל-אביב 38 חניונים בשימוש חורג (כמעט כולם במרכז העיר) בסך של 2,281 חניות. כל חנייה בערך שקולה ל-30 מ"ר שטח כלומר כ-66,000 מ"ר או 66 דונם. בהנחה היפוטתית שכל המגרשים היו מיועדים למגורים, אז בצפיפות בינונית של 10 יחידות דיור לדונם (פחות מהצפיפות ברוב מרכז העיר) מדובר על שטח שיכול היה לשמש עבור 660 דירות חדשות בתל-אביב ובעיקר במרכזה ואתם יכולים לראות את מיקום החניונים במפה, כאשר לכל חניון יש סמל שמסמל את שימוש הקרקע המיועד להיות במקומו (מגורים, תעסוקה וכיו"ב):

ביום חמישי נדבר על הקשר בין תכנון, שימושים חורגים ופוליטיקה מוניציפאלית וכיצד מתאפשר המצב שבו כל הסיעות המקומיות בתל-אביב מעדיפות מגורים למכוניות על-פני מגורים לאנשים או שימושים אחרים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חניה, תחבורה, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על במקום בו אין אנשים – דיון על חניונים חורגים ביום חמישי ב-18:30

 1. בני הגיב:

  שלום יואב,

  תודה על ריכוז המידע. לא הצלחתי להבין מהו הגורם המוביל לאישור החניונים מלחתחילה. בתור תושב נראה לי שברוב המקרים מדובר על פעילות "זמנית" שמכניסה מזומן לקופת בעל המגרש (+מפעילי החניון) בזמן שהבנייה מתעכבת מסיבות שונות? אני גר בסמוך למה שהיה קולנוע תל-אביב, שנהרס כדי לפנות מקום לפרויקט גדול (יחסית). כל המהלך לווה בסחבת ארוכת שנים וכנראה שעדיין אי אפשר להתחיל בעבודות – לראיה, מאז הרס הקולנוע (הנטוש) פועל במגרש הגדול חניון שלם, עם שתי כניסות, ואפילו סללו אותו באספלט (!!!). כמובן שבמרחק 50מ' פועל חניון הכיכר הענק והרב-קומתי …
  אז אשמח אם תוכל (1) לאששלהפריך את תחושתי שחניונים קמים כשהועדות דנות (ודנות ודנות) ו-(2) אולי לכוון אותי למידע קונקרטי על החניון-שבמקום-הפרויקט ברחוב פינסקר…
  שוב תודה !

 2. לרמן הגיב:

  היי בני,
  החניונים קמים מכל מיני סיבות וביניהן גם עצלנות והימנעות מסיכון של בעלי הקרקע לבנות בניינים והעובדה שאין עליהם קנסות במידה והם לא בונים והאישור הכמעט אוטומטי לכל חניון חורג. חלק מהחניונים החורגים פועלים למעלה מ-10 שנים. בנוסף, יש לא פעם פער זמן גדול בין היתר ההריסה למבנה קיים להיתר הבנייה למבנה חדש על השטח. לא ברור מדוע צריך את פערי הזמן העצומים האלה.

  לגבי חניון פינסקר 63 (קולנוע ת"א) אתה יכול למצוא את הדיון שנערך בעניינו בפרוטוקול הזה מעמוד 46 ואילך. שים לב שהוגשו התנגדויות בעזרת עורכי דין הן מצד השכנים של החניון והן מצד חניון הככר (חניון בית כלל).

 3. בני הגיב:

  תודה רבה על ההפנייה. מזועזע מהפער בין הפרוטוקול למציאות – קצת בוץ שפיזרו עליו 3 עצים מסכנים זה לא גינון. והועדה מאמצת את ההתנגדויות ומגבילה את החריגה – רק עד דצמבר 2012… וואו שיגעון.
  טוב כאן לא מדור פריקת ייאוש עירוני-אישי… שוב תודה…

 4. דן הגיב:

  תודה על ההפנייה מאירת (ומחשיכת) העיניים

 5. גיא גרניט הגיב:

  לא מזמן הוצג רעיון להקמת חניונים על-גבי גגות. מניח שרלבנטי באזורים בודדים בעיר. ידוע לכם אולי היכן ייערך פיילוט של זה (דרום העיר?), והאם התקנות והאישורים למודל הזה כבר קיימים?

 6. לרמן הגיב:

  מי אמר שיהיה פילוט? הייתה כתבה בעיתון, אבל בין זה למציאות יש מרחק עצום.

 7. גיא גרניט הגיב:

  עושה רושם שיש חברה מסחרית אחת (?) שכבר משווקת "פתרון" כזה:

  http://www.high-park.com/mivnim.html

  ומצאתי איזו ידיעה על חניון ענק על גג קניון רננים, מלפני שנתיים. לא מכיר את המקום כדי להשוות למבנים בתל אביב

  http://www.calcalist.co.il/real_estate/articles/0,7340,L-3269602,00.html

 8. לרמן הגיב:

  60,000 ש"ח למקום חנייה. נשמע יקר יחסית לחניונים גדולים.

 9. גיא גרניט הגיב:

  הבנתי שהחלו העבודות על החניון התת-קרקעי במתחם גבעון-הארבעה

  http://www.ahuzot.co.il/?page=projects&cat=54&txt=%D7%9E%D7%AA%D7%97%D7%9D%20%D7%92%D7%91%D7%A2%D7%95%D7%9F%20

  מה דעתך עליו? יש סיכוי למתחם כל כך סגור?

 10. לרמן הגיב:

  אני חושב שהמילה הנכונה יותר היא לא סגור, אלא ממוסגר (enclosed), ולדעתי זה יתרון גדול של החלל המוצע. הבעייה היא שלא בטוח שהחיבורים שלו לרשת הרחובות הקיימת טובים מספיק והוא קצת מוסתר מהדרך הראשית, וזה יכול לפגום בסיכוי שלו להצליח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s