אתנחתא מוניציפאלית – סידורי הכיסאות לקראת הבחירות החלו

זקני המוניציפאליה התל-אביבים לא זוכרים ימים כה סוערים במועצת העיר, שאפילו הגיעו לכדי פרישת סיעת מרצ מהקואליציה העירונית. לעומתם, אנשים צעירים יותר, ביניהם גם  עבדכם הנאמן, זוכרים שגם לקראת בחירות 2008 פוצצו ישיבות מועצה. ואפילו, סיעת מרצ פרשה מהקואליציה העירונית כבר בינואר 2008. אז ריח הבחירות הקדים העונה וסביר להניח שנצפה בעוד מהלכים שיהיו שווים כותרות ותהילה לרגע. באופן אישי, אני חושב שזה די מדהים שמרצ היו בקואליציה עד עכשיו, למרות שנראה שמאז הקיץ שעבר נראה שהם חיפשו טריגר תקשורתי מספיק גדול כדי לפרוש וגם לקבל התייחסות על כך.

כבר יש לא מעט אנשים שחושבים שהקואליציה של חולדאי עומדת לפני התפוררות. תרשו לי להרגיע אתכם. הקואליציה העירונית הנוכחית יציבה ואפילו יציבה מאוד (ואני תמיד מוכן לאכול כובעים אם אני טועה) ומזמן נלקחה בחשבון האפשרות שמרצ תפרוש. לא סתם עיריית תל-אביב-יפו החליטה לגנוז כל אפשרות לקדם תחבורה ציבורית בשבת, משום שהדתיים (ולא מרצ) הם מרכיב קריטי ואפילו קריטי מאוד בקואליציה העירונית (למרות שהם רק 4 מנדטים וחצי מהם לכאורה רשומים כאופוזיציה). הזמן עד הבחירות עוד יעשה את שלו וסביר להניח שעוד חלקים מהקואליציה של חולדאי יתקפו אותו כדי לבדל את עצמם, אבל בהצבעה הקריטית על התקציב הקרוב (בדצמבר) לא צפויים קשיים מיוחדים. למעשה, אני חושב שלא ניתן לנצח את חולדאי בבחירות מוניציפאליות (לדעתי הקדנציה הנוכחית שלו טובה משמעותית מהקודמת) גם אם 3,000 איש ימלאו את מרכז עינב ויצעקו עד מחר. לעומת זאת, חולדאי עשוי בהחלט להביס את עצמו עם נטייתו המוגזמת לחוק וסדר במקומות מסויימים, לעומת הפקרות וחוסר פיקוח במקומות אחרים. מהתרשמותי מארועי סוף השבוע (גם אני הייתי בחו"ל ולא כאן בשטח) חולדאי ירה לעצמו פגז של חצי טון ברגל, תוך כדי הגנה על 2 מ"ר של דשא ברוטשילד.

אפשר לכתוב עוד תילי תילים של פרשנויות מוניציפאליות ולנתח את בסיסי הכוח של סיעות הליכוד, רוב העיר, הירוקים ואפילו של סיעת צדק חברתי. אבל זה משעמם וגם לא חשוב. מה שחשוב להבין יותר הוא איזה שינוי, אם בכלל, רוצים ליישם בתל-אביב-יפו (מלבד אולי שיס"מניקים לא ידחפו ילדות בנות שנתיים וחצי) וגם בלית ברירה במדינת ישראל. זה קצת יותר מורכב, אבל הרבה יותר אפקטיבי (אגב, מבחינתי הבעייה המשמעותית יותר היא בירושלים, והיא הרבה פחות גלוייה לעין).

והערה אחרונה צינית וריאליסטית במיוחד. להערכתי, 70%-80% מהחברים שצעקו/צועקים/יצעקו על חולדאי בארועים כאלה ואחרים טרם העבירו את כתובת מגוריהם לתל-אביב-יפו ונשארו רשומים בכתובת של ההורים בערד, בנהריה ובקרית מוצקין. אותם 70% לא יביעו שום עמדה קונקרטית בבוא יום הבוחר (אולי הם מעדיפים להצביע על ראשות עיריית נהריה?), וראוי שבמקום רק לצעוק ולהחרים יקחו בעלות על העיר שהם גרים בה, וזה מתחיל בשינוי כתובת ממעלה זוכמיר ג' לתל-אביב-יפו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, חולדאי, מוניציפאלי, תל-אביב, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על אתנחתא מוניציפאלית – סידורי הכיסאות לקראת הבחירות החלו

 1. לירן הגיב:

  הפרישה של מרצ הייתה מתוכננת זה זמן, כבר תקופה שהיו יוצאים חבריה בהפגנתיות או לא מגיעים לישיבות מסוימות. בתכלס הם מתחרים על הקולות של עיר לכולנו ולכן החשיבות הגדולה לפרישה המוקדמת (באופן יחסי). אני חושב שמיטל היא חברת מועצה מצוינת בניגוד לליצנים מעיר לכולנו, שבעיקר תומכים בביטול שבילי אופניים (מדואל עד היום רוצה לסלק את ה"מפגע" לדבריו).

 2. בן הגיב:

  יכול להיות שלא הבנתי את הקישור לירושלים(האחרון)..?

 3. לרמן הגיב:

  הקישור לירושלים נובע מכך שרוב כמעט מוחלט של ההחלטות הנוגעות לדיור ותחבורה מתקבלות בממשלה ומעט ברשויות המקומיות. רוב ההחלטות שמתקבלות בממשלה בנוגע לדיור מעודדות פרבור ומקשות על יצירת מגורים עירוניים שבגלל חסרונם בין השאר, יש מחאה ויוקר הדיור עולה. המאבק מול ירושלים (הכוונה לממשלה שמתחבאת על הגבעה בירושלים) הוא קשה הרבה יותר מהמאבק בעיריית תל-אביב-יפו.

 4. יוני הגיב:

  בסופו של דבר אני לא מבין למה חולדאי התערב במחאה ולא השאיר את זה למשטרה – ממתי התפקיד של פקחי עירייה הוא לפנות מפגינים ולהפעיל כוח? ואם כן – אז ראוי לציין שזה לא צריך להיות התפקיד שלהם.

  באופן רעיוני, אני חייב לציין שחולדאי צדק ובהתאם לפסיקת בית המשפט לא ראוי היה לקיים את המחאה שוב ברוטשילד – הסבל שעבר על התושבים בשלושת החודשים של המחאה בשנה שעברה לא צריך לחזור על עצמו גם השנה – ונכון שכמה נוח למחות דווקא ברוטשילד, אבל אין לכל אזרח זכות להקים מאהל בכל מקום שמתחשק לו ושימותו כל התושבים באזור. זה שאתה גר ברוטשילד לא אומר שאסור לך לישון במשך 3 חודשים כל שנה בגלל שרוצים למחות דווקא שם (להבדיל למשל ממי שגר מול כיכר רבין ואז ניתן לטעון שכשנכנס לדירה ידע שזה המצב).

  כאמור, עם זאת, חולדאי טעה מאד בכל ההתנהלות שלו – הוא לא היה צריך לשלוח פקחים וטעה בכלל שהכניס את עצמו לכל הקלחת הזאת. היה צריך לשלוח את המשטרה ובכלל עדיף היה לתת למפגינים (שאני הייתי פעיל גם בכל המחאה בשנה שעברה) לעשות שם לילה אחד ואז לפנות את המאהל או להפנות את המחאה למקום אחר בהידברות.
  לענייננו, דווקא המיקום שאושר על ידי העירייה הוא לא מספק בעליל – כי המחאה כן צריכה להיות במקום מרכזי – אבל שיאזן בין המפגינים לבין תושבי האזור.

 5. לירן הגיב:

  יוני, לטעמך לא היה מתפתח בלאגן בבוקר שאחרי?

 6. יוני הגיב:

  אני חושב שהמשטרה הייתה יכולה להתכונן טוב יותר לפינוי כאשר היא יודעת מול מה היא מתמודדת ויש לה זמן להתכונן בהתאם וגם למפגינים הייתה פחות לגיטימציה לטעון כנגד הפינוי לאחר מכן כאילו לא נתנו להם אפשרות למחות.
  ברור לי שהפינוי עדיין לא היה קל והטענות היו עדיין קיימות, אבל לפי דעתי זה היה מסתיים בפחות אלימות אחרי שחרור קיטור של המפגינים שנתנו להם להפגין בלילה והמשטרה הייתה יכולה להתכונן טוב יותר לאירוע.

 7. דני הגיב:

  אם שדרות רוטשילד לא מספיק טוב כי מפריע לתושבים, אז שיתנו להם בכיכר רבין, איפה שהעיריה מאשרת כל יומיים איזה פסטיבל או מאהל.
  לא יכול להיות שמחאות יכולות להיות רק באיזה חור בפאתי העיר, ולא איפה שאנשים ממש נמצאים ומודעים לה (ורכתב מרכז זה פאתי העיר, גם אם גיאוגרפית היא לא).

 8. לירן הגיב:

  דני לטעמי קלעת למיקום מצוין, אבל לא צריך להסחף עם החור בפאתי העיר, בדיוק מרחק יריקה מאבן גבירול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s