קריאה אחרונה להצבעה קרוב לבית בקלפי למוגבלי ניידות

כך מצביעים בקלפי למוגבלי ניידות בלי לנסוע לקלפי המרוחקת שבה אתם רשומים.

כאן אתם יכולים למצוא קלפי למוגבלי ניידות על מפה

כאן אתם יכולים לאתר את הקלפי שבה אתם רשומים וכן קלפי למוגבלי ניידות שנמצאת סמוך למקום מגוריכם.

עוד 72 שעות הבחירות לכנסת יהיו מאחורינו ונוכל לחזור לעסוק בנושאים המהותיים באמת. עד אז צריך לדאוג שכמה שיותר אנשים ילכו להצביע. המשך ההידרדרות באחוזי הצבעה בבחירות יפגע בלגיטימציה של המשטר הישראלי הדמוקרטי, שגם ככה מצבו לא מזהיר. הפוסט האחרון שפרסמתי מכיל את המדריך המלא למי שהקלפי שבה הוא רשום רחוקה מדי מביתו ועדיף לו להצביע בקלפי למוגבלי ניידות שפתוחה לכולם. בלי ממש להתכוון נראה שזה יהיה הפוסט הכי נצפה בתולדות הבלוג והוא כבר עבר את מחסום ה-1k של פייסבוק. גם הפוסט מהבחירות הקודמות שעסק בנושא הזה רץ יפה ברשת.

על-מנת להצביע בפועל בקלפי למוגבלי ניידות תדרשו לחתום על תצהיר בקלפי שאומר שאתם מוגבלי ניידות. מכיוון שאין שום דרך לקבוע או לבדוק אם מישהו הוא מוגבל ניידות לא ניתן להגיד על מישהו שהוא לא מוגבל ניידות ולכן מטרת התצהיר הזה היא רק להרתיע אתכם. רק אתם מוסמכים לקבוע אם אתם מוגבלי ניידות או לא. ועדת הבחירות המרכזית מעדיפה שלא תצביעו בקלפי למוגבלי ניידות מפני שמדובר בהצבעה במעטפה כפולה שמסבכת את ספירת הקולות. אם אתם לא יכולים להגיע לקלפי שלכם בזמן סביר (ואני לא מתכוון ליום נסיעה הלוך-חזור), עדיף כמובן להצביע בקלפי למוגבלי ניידות.

עולה השאלה המוסרית: האם הצבעה בקלפי למוגבלי ניידות פוגעת בנכים שבאים לאותה הקלפי? באותה מידה ניתן לשאול האם כאשר אתם באים לדואר (שמחוייב בסניפים נגישים) או למשרד הפנים (שגם הוא מחוייב לכך) אתם פוגעים בזכותו של נכה לקבל את השירות באותו מקום? כמובן שאתם לא פוגעים בנכה. מי שכבר הצביע כמה פעמים יודע שאין תורים בקלפיות רוב שעות היום ממילא. ואם באמת בא לכם להיות בסדר, אם במקרה יש מישהו נכה שמגיע להצביע בקלפי למוגבלי ניידות פשוט תתנו לו לעקוף אתכם אם יש תור.

מדינת ישראל משקיעה לא מעט כסף בעידוד ההצבעה, אך נראה שיש מגזר שנוח לה להקשות עליו במיוחד והוא מגזר הסטודנטים והצעירים שלא העבירו כתובת ממקום מגורי הוריהם, אבל גרים במקום אחר. לאותם אנשים מדינת ישראל מציעה את התענוג המפוקפק של נסיעות ארוכות באוטובוסים (או שיסעו ברכב על חשבונם אם יש להם ויעשירו קצת את קופת המדינה במסים ובזיהום אוויר) שאפילו כדי לקבל את הנסיעה בהם החינם צריך להתאמץ וללכת במיוחד לדואר. על-מנת להוסיף קושי נוסף – רמת הפעילות של התחבורה הציבורית ביום הבחירות נמוכה אפילו מזו שביום רגיל באמצע השבוע! 

בעוד שבעולם הרחב הולכת ונכנסת אפשרות הצבעה בדואר, בישראל אפילו אנשים שנמצאים בארץ בזמן הבחירות מנועים לא פעם מלהצביע, מפני שהקלפי שלהם מרוחקת ממקום מגוריהם. שימו לב לסטטיסטיקה של אילת – העיר הכי מבודדת בארץ שבה יש רק 40% הצבעה בגלל ריחוקה ממקום מושבם של אנשים שכתובתם רשומה בה. אילתים, הצביעו בקלפי למוגבלי ניידות הסמוכה למקום מגוריכם. על המחדל הזה צריך להוסיף שגם פתקי הצבעה רבים (שאמנם אין בהם צורך ממש כדי להצביע) בכלל לא הגיעו ליעדם, וכך סביר להניח שלא מעט אנשים בכלל לא יודעים איפה הקלפי שלהם.

וזה לא שאין דברים שעובדים ביעילות במדינת ישראל ומגיעים לכל תושב עד הבית ללא צורך לצאת ממנו. הנה כמה דוגמאות המבוססות על המציאות. רשות השידור (רשות ציבורית) כידוע לכם עורכת בימים אלה מצוד במטרה לבצע גיוס כספים נרחב ומנצלת כל חור אפשרי כדי לגבות מיליוני שקלים. רק לפני חודש מפלגת העבודה דפקה למתפקדים שלה הוראת קבע עם עלייה במחיר החבר ללא הודעה מראש ישר לכרטיס האשראי.

ועכשיו ועדת הבחירות המרכזית מצפה שאתם תעמיסו את עצמכם על נסיעה של כמה שעות באוטובוסים בין-עירוניים שפועלים בתדירות נמוכה במיוחד ביום הבחירות. למען עתיד המדינה הזו חשוב מאוד שמי שרוצה להצביע יצביע בלי לוותר או לשרוף על זה יום שלם (במיוחד בתקופת מבחנים) ולכן למען המדינה ולמענכם לכו להצביע בקלפי למוגבלי ניידות. באשר לועדת הבחירות – חבריה מתבקשים לערוך את סיוריהם ברחבי הארץ ביום הבחירות באמצעות אוטובוסים בלבד ללא שימוש ברכבים פרטיים, על-מנת להתחבר מחדש למציאות.

רשימת קלפיות למוגבלי ניידות בכל הארץ

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה גיאו-פוליטי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על קריאה אחרונה להצבעה קרוב לבית בקלפי למוגבלי ניידות

 1. רוני הגיב:

  היי יואב,

  שיתפתי את הפוסט, כי אני חושבת שזה באמת חשוב, וזה יכול להעלות את אחוזי ההצבעה בקרב אנשים רבים שלא שינו את כתובת הת"ז שלהם אל מול הכתובת שלהם בפועל,

  עם זאת, מישהו ציין בפייסבוק את הדבר הבא:

  "ביררתי את זה עם יור ועדת הבחירות באזור צפון. בניגוד לבחירות הקודמות צריך לחתום על הצהרה שאתה מוגבל ויש לה תוקף חוקי. כך שמי שעושה את זה מסתכן בעברה פלילית."

  לא מצאתי שום דבר באינטרנט שמתאר את המשמעות של החתימה על התצהיר הנל….

 2. רוני הגיב:

  לינק שמצאתי מציין גם את הדבר הבא:

  "אדם החותם על טופס הצהרה כאשר הוא אינו מוגבל בניידות עשוי לרצות עונש מאסר של שישה חודשים."

  מתוך:
  http://www.kolzchut.org.il/he/%D7%94%D7%A6%D7%91%D7%A2%D7%94_%D7%9C%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%AA_%D7%A9%D7%9C_%D7%9E%D7%95%D7%92%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%9D_%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%93%D7%95%D7%AA_(%D7%A0%D7%9B%D7%99%D7%9D)

  בקיצור, אני חושבת שהנהלים השתנו מהבחירות הקודמות.
  אני במקור מאילת, ובבחירות הקודמות באמת הצבעתי בקלפי נכים, אבל אולי כבר אי אפשר לעשות זאת.

  אתה יכול לבדוק ולוודא את זה בבקשה?

 3. אביב הגיב:

  לדעתי הם רק מנסים להפחיד. כי הם לא באמת חושבים לעומק על כך שהם מקשים על אוכלוסיות שלמות.
  וכמו שחבר שלי אומר, מי אמר ששפעת קשה או ציפורן חודרנית זאת לא מוגבלות בניידות ?

 4. דן הגיב:

  אתה באמת אומר שזה אותו דבר ללכת לדואר רגיל וקלפי של נכים מבחינת הפגיעה באוכלוסיה?
  ההיתי אומר שאתה מפגר, אבל אתה לא, אתה יודע טוב מאוד להסביר דברים בצורה נורמלית כשאתה רוצה ולא חסר לך אינטלגנציה,
  אתה מצטייר פה כתחמן,חסר אחריות שעושה ראש קטן מתי שבא לו ומסתכל רק על הצד שלו
  בקיצור ילד מפונק

  ויותר לעומק הרי הגיוני שמישהו במצב קיצוני אכן ישתמש בזה.. לדוגמא בפוסט הקודם מישהו כתב שיש לו טיסה ב6 וחצי בבוקר והוא מגיע לאיזור אחר של הארץ ב7 וחצי כשהקלפי נפתח ב7, אז הוא רוצה להצביע בקלפי שם
  וואלה זה הגיוני זה בסדר
  אבל בחיאת ראבאק המדינה נותנת יום חופש ואתה מתסיס להשתמש בזה ברגיל ומצדיק את זה באופן עיוור
  איפה בפוסט הזה גם שכחת לכתוב על תגובה שכתב חבר בועדה על כך שהחמצת ת'פואנטה האמיתית
  שכל קול בקלפי כזה מקשה מאוד על ספירת הקולות ומכביד על ההליך (והוא הרחיב הרבה על הסיבות שם)
  אבל אתה פשוט שם על זה זין ורואה רק ת'צד שלך בלי להזכיר אף מילה גם על זה.

  אז עוד פעם סבבה לקרוא להשתמש בזה בהגיון,
  אבל איך שאתה עושה, גם בלי להגיד מילה על העונש של ה6 חודשים (שסבבה שסביר מאוד שלא יאכפו אבל אתה לוקח אחריות על זה עד כדי כך שאתה לא אומר על זה מילה? אז קדימה תיצור מסמך שאתה אחראי על זה ובמידה שקורה משהו אתה לוקח את העונש. אם אתה כזה בטוח בזה עד כדי כך שאתה לא כותב על זה מילה ומסכן אנשים שקוראים אז אני בטוח שלא תהיה לך בעיה)

  ,בלי להגיד מילה על זה שזה פוגע בקולות, ולפטור בטענות מגוחכות שזה לא פוגע לנכים, זה פשוט מגוחך

  אין לי בעיה עם זה שאתה ילד קטן ומפונק לא יודע מה עברת בחיים תראה ת'מציאות איך שאתה רוצה ותתחמק ממנה כשבא לך זאת בחירה שלך (שעם הזמן אתה תראה שפוגעת בך ואני אומר את זה גם מנסיון אישי וסביביתי חזק אבל זה נושא אחר),
  רק כשזה מגיע לאנשים אחרים ולחיים שלהם – קצת, קצת תיקח אחריות. מבין ת'הבדל? ..לא שאני מצפה לתשובה כנה, אתה מספיק חלקלק וחכם בכדי להתחמק מהתגובה שלי.

 5. רן הגיב:

  לדן,
  יש עשרות אלפי סטודנטים שאולי לא יצביעו אם הם לא ישתמשו ב"תחמון" הזה,
  אתה קולט בכלל את הפגיעה בדמוקרטיה שתתרחש רק בגלל "הכבדת התהליכים"??
  כן, דמוקרטיה זה תהליך כבד, ובגלל שזה קצת מסתבך לא אומר שצריך לוותר על זה!
  זה לא שאנשים שלא יצביעו בקלפי נגישות יסעו עכשיו את ה3 שעות שלהם הביתה, הם פשוט לא יצביעו בכלל והקול שלהם ילך לפח, וזה מה שעצוב פה…

 6. ailaG הגיב:

  עד שלא תהיה מוגבל בעצמך, אל תקבע מה מתאים או לא מתאים לאוכלוסיית המוגבלים.

  כמו שכתבתי בתגובה לפוסט השני, אתה רק מעודד פה את מערכת הבחירות להקשות על נכים ולדרוש מהם הוכחות.

 7. פינגבאק: בנוגע להצבעת סטודנטים ואזרחים אחרים שאינם קרובים לקלפי שלהם | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s