שוב מפקיעים את רבין

אני מתכוון לכיכר ולא לאיש. את רבין ז"ל כבר הפקיעו לטובתם כל המחנות והמפלגות. עכשיו תור הכיכר לעשות סיבוב אצל כל התאגידים. אחד הבנקים בישראל סגר את כל הכיכר לטובתו, ואף הציב שומרים שימנעו כניסה (גם בלילה כשהכיכר ריקה). הסיבה לסגירה היא אירועי פרסומי שמסתווה כפסטיבל למשפחות פה בעיר העברית. יחסית לארועים קודמים אשר הפקיעו את המרחב שלנו בעיר (למשל הקפה בכיכר או אורנג' ברוטשילד), הפעם לכאורה נראה שהארוע סביר. עדיין מפריע לי שכל מי שרוצה סוגר לו את כיכר רבין שהיא הכיכר העממית שלנו להפגנות ושטויות. אני מסכים שאפשר לערב שימושים מסחריים בכיכר, אבל להזכירכם, את שבוע הספר, שהוא אולי האירוע הממוסחר שהכי מתאים לכיכר העבירו לגני יהושע בנימוקי אבטחה. מעניין איך הארוע של דיסקונט קיבל אישור.

20070405ta-004a

יכול להיות שהשכרת כיכר רבין לכל דכפין עוזרת לתקציב העירייה, אבל במקרה כזה עדיף כבר להרוס אותה ולבנות מגדלים במקומה. אפשר אפילו יהיה למכור אותם תחת הסלוגן "לגור מעל רבין, להסתכל לחולדאי בעיניים" (חולדאי יושב בקומה העליונה של העירייה מצד ימין עם נוף לכיכר). עד כאן להפעם, אני צריך לבדוק כיצד מנוהלות כיכרות ציבוריות בערים אחרות.

20070405ta-006a

פוסט זה פורסם בקטגוריה אורבניזם, ביקורת, הפקעת המרחב הציבורי, כיכר רבין, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על שוב מפקיעים את רבין

 1. נויף הגיב:

  גם אותי מעצבנות הפרסומות האלה. מצד שני, אני כמובן שמח על פעילויות קהילתיות בתוך העיר. איך פותרים את הקונפליקט? האם כל אירוע כזה חייב להיות בחסות מסחרית? מן הסתם לא, אבל איכשהו לא נראה לי שזה מפריע למי שמקבל את ההחלטות.
  פניתי דרך האתר של העירייה לקבל את החוזה בינה לבין דיסקונט (במסגרת חוק חופש המידע), נראה מה יענו לי…

 2. Kedorlaomer הגיב:

  למרות שגם אני מסכים שצריך ליהות גבול להפקעת החלל הציבורי לטובת פעילות מסחרית, אני מסתכל על זה מפרספקטיבה היסטורית, ומנסה להבין מה ההבדל בין זה ובין ירידי אביב וסתיו, שהתקיימו בדיוק בחלל הציבורי (ב-Green או ב-Commons, כמו שקראו לזה אז, בימים שלפני הגידור), בדיוק עם מטרות מסחריות, וגם היוו מוקד חברתי וכו'.

 3. לרמן הגיב:

  נראה לי שבירידים של פעם היו יותר מוכרים (ולא גוף מסחרי אחד ענק), והייתה אווירה יותר של שוק (חופשי), ולא של מפלצת שבאה ואוכלת את כולם. בגלל זה, שבוע הספר וגם שוק ארבעת המינים נראים לי מתאימים לכיכר, גם אם מתבצעת בהם החלפת מזומנים. לא הייתי בכיכר במהלך שעות הפעילות של הפסטיבל ולכן אני לא יכול לדווח כמה גדולים הם מאמצי השיווק והשיווק הצולב (cross-marketing) שמבוצעים שם על הנכנסים. אני חוזר לבדוק איך מנהלים כיכרות בערים אחרות בעולם. נויף, תעדכן אם אתה מקבל משהו מהעירייה, לא מצאתי כלום בפרוטוקולים של ישיבות המועצה.

 4. פינגבאק: תראו מה שכסף יכול לעשות | לא רואה בעיניים

 5. פינגבאק: הכיכר, הטנקים והמרצפות | עוד בלוג תל-אביבי

 6. פינגבאק: הפגנה נגד הדיקטטור חולדאי, מחר ב-20:30, רחבת הסינמטק | עוד בלוג תל-אביבי

 7. פינגבאק: רבין שותה קפה ממוסחר (והיא מזמן הפסיקה לקרוא) | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s