רנט קונטרול

רנט קונרול (או בקיצור, Rent Control) הוא מושג המתייחס להתערבות בשוק השכרת הדירות באופן שמתבצעת מעין חסימה על גובה מחיר השכירות אותה ניתן לקחת מהדייר. השימוש הנפוץ יחסית של רנט קונטרול בארה"ב הקפיטליסטית אינו חוסם את גובה מחיר השכירות, אלא את גובה ההעלאה במחיר השכירות שניתן להשית על דייר אשר מתגורר בדירה. לשם דוגמה, בסן-פרנסיסקו מותר להעלות את דמי השכירות לדייר עד שיעור של 60% מגובה האינפלציה השנתי, כאשר אם המשכיר אינו מעלה את השכירות באופן המירבי המותר לו בחוק, הוא יכול להשלים את שיעור ההעלאה בשנים הבאות. כאשר מתחלף דייר, מותר למשכיר להעלות את שכר הדירה עד למחיר השוק, ללא הגבלה.

רנט קונטרול מיועד להגן על מרקם אוכלוסיה עירוני קיים, לאפשר מגוון סוציו-אקונומי של תושבים, ובעיקר להגן על החלשים שבחבורה מפני העלאות שכירות גבוהות במיוחד בתקופות בהן שוק השכירות מבעבע. בשנתיים אחרונות בתל-אביב השוק התחמם מאוד, כאשר מחירי שכירות של דירות עלו ב-30% ואף הרבה יותר. תחת חוקי סן-פרנסיסקו, העלאת השכירות לדיירים לא הייתה עוברת את מחסום ששת האחוזים. העלאה חדה במחירי השכירות של התושבים עלולה לגרום לשינוי מרקם אנושי מהיר מאוד ולפגוע בעירוניות, עקב הגמוניזציה של אזורים מסויימים בעיר, ודחיקה של רבים אל מחוץ למעגל האפשרויות העירוני.

במסגרת לימודי כלכלה, רנט קונטרול נתפס כהתערבות לא-רצויה שמביאה לפגיעה בשוק הדיור בטווח הארוך, אך ידוע כי בהרבה מקרים כלכלנים עובדים במסגרת מודלים שאינם קשורים באופן מובהק למציאות, וקיימים טיעונים רבים בעד ההשפעה החיובית של רנט קונטרול.

במישור המקומי, אני מניח שקיבלתם איזה מייל שרשרת על התארגנות בפלורנטין שקשורה לניסיון להחיל רנט קונטרול בתל-אביב. ככל הידוע לי כרגע מתוכנן מפגש בנושא ביום ראשון, בשביעי באוקטובר בשעה 20:00 באליפלט 18 (פרטים נוספים בהמשך). הניסיון ליצור מסגרת של רנט קונטרול בתל-אביב הוא מבורך, אם כי את רכבת העליות של השנתיים האחרונות הוא כבר פיספס. לא בטוח כיצד העירייה תהיה מסוגלת להשליט סדר כלשהו בשוק שכירות פרוע ופרוץ, אשר אינו מטופל בשום אופן כמעט ברמה הפדרלית. כנסת ישראל מתעלמת כבר שנים מבעיות ישראליות מקומיות (פרט לח"כים החרדים), כאשר רוב חברי-הכנסת שאמורים לייצג את הציבור הכללי מעדיפים להתעסק בנושאים של חוץ וביטחון, אשר מקבלים חשיפה גדולה יותר בתקשורת.

לפני סיום, הרשו לי לחלוק אתכם את הוידאו החביב הזה, אשר מתייחס לשוק השכירות בניו-יורק (שכמעט מטורף כמו זה שבתל-אביב).

לקריאה נוספת: רנט קונטרול בויקיפדיה

פוסט זה פורסם בקטגוריה אורבניזם, ארה"ב, ביקורת, דיור, ניו-יורק, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על רנט קונטרול

 1. דודו הגיב:

  לרמן.
  ראשית לא שאני מצדיק את בניית המגדלים אבל בשל הביקוש הרב של אנשים לעבוד ולגור בתל אביב, העיר, כמו כל כרך גדול, חייבת לנצל את הקרקע והתשתיות היקרות שיש לה, גורם שלצער רבים מייקר את מחירי הדיור באופן כללי בין אם המדובר בבתים שמוגדרים כבתים לשימור, חורים במונטיפיורי או דירות בלב העיר. יוקר הדיור כמובן מדיר את רגליהם של בני המעמד הבינוני וזאת בעיקר בשל התכנון הלקוי בעיר. עיריית ת"א יכולה למצוא דרך לשתף פעולה עם יזמים בבניית דירות בעלות סבירה, הכוונה להגדלת אחוזי בנייה במגרשים המיועדים לבנייה מלבד הדירות עצמן, חלק מאחוזי הבנייה יוכלו גם להפנות לטובת הציבור וחלק לטובת בעל הקרקע. אך בינתיים נדמה שהעירייה לא סופרת את מעמד הביניים ולא פועלת למען הגדלת היצע הדירות מלבד היצע דירות ברמה של 2 מיליון דולר ומעלה

  הפרולוג הנ"ל נועד להמחיש את האבסורד של עיריית ת"א המקדמת בשנים האחרונות במוסדות התכנון הוועדה המקומית של העירייה והוועדה המחוזית של משרד הפנים עשרות תוכניות להקמת מגדלי מגורים ברחבי תל אביב, בעיקר במרכזה. בחלק מהמגדלים תוכננו גם משרדים, אך הביקוש למגורים גרמו להסבתם של התוכניות למשרדים לבניני מגורים.

  אם אינני טועה, בידי עיריית ת"א ישנה חוות דעת כלכלית הקובעת כי מספר הדירות במגדלי היוקרה למגורים המתוכננים בעיר, גדול פי שלושה מהביקוש הצפוי להן בעשרים השנים הבאות. למרות זאת, ממשיכה העירייה לקדם מספר רב של תוכניות לבניית רבי קומות במרכז העיר וללא התייחסות לביקוש לדיור זול יותר, פשוט חלם.
  לבסוף
  בשביל rent control צריך שהמדינה תאפשר לעירייה להתערב וכרגע המדינה אינה מאפשרת לעיריות להתערב במחירי הדיור כך שהיוזמה בפלורנטין עד כמה שהיא ברוכה, חסרת סיכוי.

 2. לרמן הגיב:

  דודו, רוב מה שכתבת מתייחס לדיור בר-השגה (Affordable Housing) שהוא אמנם קרוב לרנט קונטרול אך שונה ממנו, ויוקדש לו פוסט נפרד. חוקי רנט קונטרול יכולים להיות חוקי עזר עירוניים (כך זה בארה"ב), ולא מחייבים התערבות ממשלתית. אני מסכים איתך שאם הממשלה לא מאפשרת לחוקק חוקי עזר כאלה, אזי מצב הרנט קונטרול בעייתי הרבה יותר.

 3. דודו הגיב:

  אין לי בעיה עם ביקורת אך כמובן שלא התכוונתי לערב בין השניים (rent ו Affordable) רק ניסיתי לתאר לגולשיך מדוע יש לפעול למען מתן היצע דירות באופן כללי ומהו ההגיון מאחורי טענתי. וודאי ש-rent זהו אחד הפיתרונות בייחוד לאלו ממעמד הביניים שאינם מבקשים לרכוש דירה.

 4. ברק הגיב:

  אני חושב שאם אכן ימומש חוק שכזה (רנט קונטרול) מה שיקרה הוא שבעלי הדירות יסכימו לחתום על חוזה רק לשנה אחת והשוכר יאלץ לעזוב בתום בתקופה הזאת. וכך הרבה מאוד אנשים יאלצו להחליף דירות כל שנה (כאב ראש לא קטן). זה יהיה האינטרס של בעלי הדירות להוציא דיירים כדי להעלות את שכר הדירה.

  אם העניין הזה לא יקרה, יווצר מצב בו שוכרים יחזיקו בדירות שלהם לאורך זמן רב מאוד (כי מחירי שכר הדירה נשארים זהים בקיזוז אינפלציה) וזה יקשה עד מאוד על אנשים אחרים שרוצים לעבור לסביבת המגורים עליה חל החוק, כי פשוט לא יהיו דירות פנויות. יווצר מצב של חוסר צדק ושוויון כלפי אלו שרוצים לעבור לאזור הנ"ל.

  הייתי יכול להבין אולי יישום חוק כזה באזורים מרובי משפחות בהן רוב הגרים אכן גרים בדרך כלל לזמן רב בין כה וכה ומהווים "שדרה מרכזית" עבור קיום של בתי ספר ושירותים שונים. ספציפית לגבי פלורנטין, שכונה בה רוב הדיירים מתחלפים חדשות לבקרים, לדעתי זה יצור סוג של כאוס (מהסיבה הראשונה שהבאתי)

 5. דודו הגיב:

  לרמן אני לא יכול בלי קצת ציניות אז אני מציע שתעזבו את ה-rent control, אולי תעברו לפעול למען בניית שיכון קואופרטיווי כפי שקיים באיזה חור במרילנד ופועל במתכונתו המקורית עד היום. השיכון הוא למעשה רובע עירוני שלם, כולל בתי מגורים מסוגים שונים, מוסדות חינוך, בריאות ותרבות, מרכז מסחרי ושירותים קהילתיים רבים אחרים, שכולם נמצאים בבעלות משותפת של הדיירים. המקום מתנהל באמצעות ועד נבחר, ובאסיפת החברים מחליטים, למשל, היכן יוקמו הספרייה הציבורית או פארק חדש.

  ככה תדעוו קהילה מהי ולא תפנטזו/תדמיינו את "הרגשת הקהילתיות במרכז ת"א ".

 6. לרמן הגיב:

  ברק, בחוזים מוגנים עם רנט קונטרול, בעל הבית "לא יכול" להוציא את הדייר מהדירה בלי סיבה מספקת. זה עוד אחד מהגורמים שבארץ לא ניתן ליישם, לדעתי. הדבר השני שנתת הוא אכן הבעייה שהתערבות כזו יוצרת.

  דודו, אני מסכים, אפשר לעשות משהו כזה על המגרש של השוק הסיטונאי לשעבר שאמורים לקום בו ארבעה מגדלי מגורים.

 7. ברק הגיב:

  לרמן,

  אם המצב הוא כזה (בעל הבית לא יכול להוציא דייר) אזי יש בעיתיות מאוד גדולה בנושא לא רק מהבחינה המשפטית אלא גם כקונספט. למעשה, ביצירת חוק שכזה, היטבת עם הדייר על חשבון חופש הבחירה של בעל הרכוש ומבחינה דמוקרטית זה גרוע בהרבה מהמצב הקיים.

  הדרך היחידה האפשרית למצב שכזה היא שהחברה שבבעלותה הבתים היא חברה ממשלתית/עירונית או שהבעלים הם פרטיים אבל בחוזה המקורי מול המדינה/עירייה/מנהל/ווטאבר נאמר בפירוש שהבתים מוקצים לעניין. במקרה האחרון זה יקרא affordable housing. לכן, מימוש של עניין כזה, לדעתי, מצריך רכישה של כל הבתים על ידי המדינה/עירייה. אני בספק אם זה אפשרי ובוודאי שיצריך חוק מדינה שלא לדבר על תקצוב מאוד גבוה.

  בסיכומו של דבר, החלת חוק כזה על בעלי דירות פרטיים היא פגיעה אנושה בזכויות הדמוקרטיות שלהם. אם יש מי שאינו יכול להרשות לעצמו לשכור דירה בעיר יואיל נא לשכור במקומות אחרים (שוב מלבד פרויקטים של שכירות קבועה שכבר נעשו גם בישראל מחוץ לתל אביב – דירות עמידר וכו' )

 8. דודו הגיב:

  ברק
  לא משנה מה הפיתרון שייבחר לבסוף, המדינה/המערכת התכנונית/העירייה לא יכולים להמשיך ולהאחז בחוקי המשחק הקפיטליסטיים ובשוק חופשי רק בכדי לתרץ את חוסר המעורבות שלהם. מדינה בכלל, ואפילו מדינה בעלת משק קפיטליסטי צריכה לתת מענה בתחומים שונים וגם בתחום הדיור בייחוד באזור ת"א שם ישנה הפרה ברורה של איזון במחירי הדירות ומחירי השכירות וגם הפרת איזון בסוגי האוכלוסייה בעיר, מצד אחד אוכלוסייה אמידה מאוד ומבוגרת, עם מעט ילדים אם בכלל, ומצד שני צעירים לא מבוססים שחיים 20 בדירה אחת.
  המדינה/העירייה צריכות להתערב בכדי שהעבודה שנעשתה בת"א לא תרד לטימיון, מה יואילו חכמים בתקנתם אם יצרו ביקוש ושגשוג ומנגד לא יהיו רבים שיוכלו לעמוד בביקוש הזה. הרי האוכלוסייה היא זו שעושה את העיר. אם בלונדון פריז ונ"י (שלא רואות את ת"א ממטר) הבינו את החשיבות של מעמד הביניים בין אם במתן פתרונות לרכישת דירה או לשכירת דירה אז גם כאן יכולים. עיר היא לא נרות חנוכה, אלא לראותה בלבד, המטרה שאנשים יגורו בעיר ולא רק יבואו לבלות בה אך כנראה שהמערכת התכנונית עדיין לא הפנימה זאת והפתרונות מועלים (בארץ)רק ברמה האקדמית.. המדינה/עירייות מתחבאות מאחורי המשפט "מי שאיננו יכול שלא יגור בעיר" כדי לא לתמוך במרחב הציבורי ובכדי לא להתערב בנושא הדיור .ישנם פתרונות דיור בערים כולל rent כל שצריך זהו שינוי חשיבה מצידן.

  אם בארה"ב הברית (אחח הגשש) ערש ואם כל הקפיטליזם, rent control עובד, אין שום סיבה שזה לא יעבוד פה. הבעיה שבארץ מחלחלת התפיסה של מניעת התערבות ממשלתית או שצריך להפריט הכל (כולל המרחב הציבורי- באמצעות חברות ניהול במרכזי הערים, בקרוב ברחוב ליד ביתכם) אז הממשלה/העירייה לא מתערבות כי לשיטתן הקרקעות לא בבעלותן, אך מנגד טוענות, ברגע שאזור מסויים משגשג אז האזורים סביבו ישגשגו גם כן, יופי של תירוצים, אותי זה לא משכנע כי כרגע אני לא רואה את השגשוג בת"א זולג לדרומה.

 9. סלע הגיב:

  אין שום חוק שבעולם מלבד חוק ה"יד הנעלמת" שישפיע על מחירי השכירות בארצנו. חוק הגנת הדייר – הוא כבר עתיק ותופס כמה מאות , אולי , של שוכרים ואינו רלוונטי עוד.
  ואם שאלתם את עצמכם מדוע בפתאומיות שכר הדירה עולה ומטפס לו אז הינה תשובה –
  ה צ ר פ ת י ם – באים , מסתכלים , נשארים בחלקם ושוכרים וקונים נדל"ן בערך של 150% מהשוק – ובכך בעצם קובעים מחיר חדש לשוק. פשוט.

  והרי סיפור מרעננה – איזה אדם נכנס לוילה ( דפק בדלת כמובן ) ואת פניו קיבל אחד ממכרי משפחתי, האדם אמר במבטא צרפתי כבד – אני אקנה את הבית שלך ב 140% ( אני כותב כאן אחוזים אך מדובר על בין מיליון דולר למיליון אירו ) אז עונה לו בעל הבית – "תשמע , אני לא מוכר", ענה לו הצרפתי – טוב שני מיליון. בעל הבית אמר לו שהוא יחשוב על זה סוף שבוע,
  כיום הוא בעל בית במקום אחר ברעננה.

  אז מה תעשו ?! תעברו לשכונה אחרת , לדיור אחר , עוד שותףה , תחזרו להורים – אתם תעשו בידיוק מה שהשוק יכוון אותכם לעשות. כן כן , אפילו עיר אחרת.

  אין טעם להילחם בזה, חוקי קליפורניה לא מתאימים וחוק עזר עירוני יכול רק ליישם חוקים רגילים ולא להמציא נורמות משפטיות חדשות אלא כאלו המגשימות חקיקה ראשית מלכתחילה. הן נחשבות חקיקת משנה שוות משקל לתקנות שרים וכו'.
  אין חוק ראשי – אין חוק עזר עירוני. פשוט.

  יד אליהו , התקווה , בקיצור אני דווקא אופטימי עבורן , הינה יבואו צעירים ויפריחו את השכונות הללו גם, עד ש-

  גם שם יעלה המחיר.

 10. ברק הגיב:

  דודו,

  מר לרמן מכיר את הדיעות הסוציאליסטיות שלי זה מכבר. אני מאמין שכל אדם העובד במשרה מלאה (גם במקדולנדס) זכאי שיהיה לו מספיק כסף לקנות אוכל ובגדים, שיהיה לו ולבני ביתו חינוך טוב, ביטוח בריאות ופנסיה וגם שיוכל להרשות לעצמו קורת גג מעל ראשו. אבל זה לא אומר שאני חושב שכל האנשים יוכלו לגור במרכז העיר היוקרתי. גם באידאל הסוציאליסטי שלי יהיו אנשים שירוויחו יותר וכאלו שירוויחו פחות. הנקודה שיהיה מינמום, לא מקסימום. מי שיוכל להרשות לעצמו לגור באזור יוקרתי יותר מוזמן לעשות כך על חשבונו.

  למרות זאת, אני מסכים שיש לתת פתרונות למשפחות בעיר. אבל הפתרון של רנט קונטרול הוא בעיני לא נכון ועדיף ליישם אחרים למשל – אם יחליטו שכל מבנה שיבנה 10% מהשטח יוקצה לדיור מוזל זה פתרון טוב ומוצדק – הקבלן/יזם או מודע לעניין מתחילתו ואין פגיעה בזכויות הקניין של הבעלים כמו שיש ברנט קונטרול.

  הנה למשל הציטוט מויקפדיה :

  Moreover, rent control violates the property rights of the property owners/landlord. Owners are told what they may and may not do with their property. Rent control limits the owners' ability to sell their rent-controlled property, thus essentially forcing them to put their property to work for the state or for "the social good" without recourse. […]. The goal of making housing affordable and available to the poor can be accomplished better by the same free market that created the affordable units in the first place, or by government construction or subsidy

  בשורה התחתונה, גם אם אתה רוצה לשמר את מעמד הביניים בעיר, רנט קונטרול לדעתי היא דרך לא נכונה בראש ובראשונה כי היא מפרה זכויות קניין של בעלי הדירות.

  בעניין הזליגה דרומה – יש התפתחות מסוימת בפלורנטין (באזור מצומצם) וזה כמובן מלווה בעליית מחירי הדיור שם. הזליגה האמיתית היא לכיוון ערי הלווין הקרובות – גבעתיים, רמת-גן וכנראה גם חולון והרצליה. בשתיים הראשונות אני יכול לומר בוודאות שהמחירים עלו בצורה משמעותית והגיעה אוכלסית צעירים יחסית גדולה (ביחס למה שהיה קודם) ולא רק זה, גם מתחיל להיות קשה למצוא דירות בערים אלו.

 11. דודו הגיב:

  ברק
  אני לא חושב שיש ביננו ויכוח או אי הסכמה. לדעתי המדינה צריכה לפעול ולהתערב עד רמה מסויימת בשוק הדיור ובאופן כללי, אבל בכל זאת להתערב ולא בכדי שהומלס ישכור דירה במגדלי yoo הבאים עליכם לטובה. המדינה צריכה להפעיל חוקי rent באזורים מסויימים כפי הקיים בניו-יורק וכמובן לא באופן גורף בכדי שזכויות בעלי הדירות לא ייפגעו ומנגד שלא יווצר מצב שבעלי דירות ידרשו 800 דולר על בית שימוש עם מטבח, או שדורשים אצלכם עכשיו תוספת גם על המטבח?!

  המדינה/העירייה צריכות להתערב אבל לא בגלל יוקר הדיור אלא בגלל ההשפעות שלו, כפי שכתבתי בתגובה קודמת- "הפרת איזון בסוגי האוכלוסייה בעיר, מצד אחד אוכלוסייה אמידה מאוד ומבוגרת, עם מעט ילדים אם בכלל, ומצד שני צעירים לא מבוססים שחיים 20 בדירה אחת". פועל יוצא של מצב זה הוא שת"א הופכת עיר לעשירים בלבד ומעמד הבייניים לסוגיו ייפלט מהעיר, והעירייה והעיר ייכנסו לבעיה, כל מומחה לתכנון עירוני יגיד לך שבסופו של התהליך תהיה תל אביב עיר של עשירים מאוד ועניים מאוד, כי עשירים לא יכולים לחיות לבד, הם חייבים מערכת תמיכה סביבם. מי ישרת אותם? מי ינקה להם את החרא? כמובן העניים או הפועלים הזרים במידה וישאירו כאן כאלה. ובגלל יוקר המחייה בעיר מעמד הביניים והצעירים שוכרי הדירות שהם המשאב הכי חשוב של העיר ייפלט לר"ג/חולון/גבעתיים. למרות הקירבה של ערים אלו, ידוע לך אני מאמין, ואף ברור שאופי הבילוי של אלו הגרים בת"א וצריכתם את המרחב הציבורי עולה עשרות מונים מאשר צעירים/מעמד ביניים שגרים בערי לווין אלה, זוהי משמעות חברתית חשובה בעיר שמתהדרת כיום בעלייה במספר הזוגות הצעירים ועלייה במספר הילדים שחיים בת"א.

  אל תשכח גם שלמרות שת"א מתהדרת במטרופולין חזק יהודי וכשר שנשען על העיר ושהעיר נשענת עליו חזרה, בעיר של עשירים ישנה בעיה, כמה כבר שרי אריסון צורכת/אוכלת/מבלה? עשירים לא מוציאים כסף(מלבד על ארוחת צהריים בפריס אם מתחשק להם פתאום בצהרי היום), בניגוד למעמד הביניים שהוא זה שמחזיק את העיר כלכלית וחברתית וכמובן גם לא מסתגר בד' מגדליו. אינני אומר שמערך הבילויים של ת"א יקרוס בן רגע אך בעיר של עשירים תהיה לכך השפעה מכרעת, במדינה אין מספיק עשירים עם הון כלכלי בשביל להחזיק את ת"א, גם אם מעמד ביניים יאחז בכוח בכדי להישאר בעיר זה אומר שהוא מבלה פחות, ופחות בילויים זה פחות כוח קנייה שמתחזק את כל מערך המסעדות/בילויים/בתי הקפה.
  נכון, התפקיד של העירייה הוא לא לפנות מקום במרכז העיר לבני המעמד הבינוני, אלא להעלות את האיכות של הטבעת העירונית שסביב למרכז העיר אבל מרכז עיר של מגדלי עשירים הוא מרכז עיר מסתגר ובעל חומות שלא מקרין על סביבתו אלא יוצר בעיות חברתיות כגון הפרדה, ניכור והרס הרחובות למרגלות המגדלים.
  לשיטת העירייה האזורים שגובלים במרכז העיר יפרחו מהפריחה הזו, מצטער, אני לא צופה זאת, אומנם מעמד בינוני מגיע לדור בשכונות אלו מחוסר ברירה ושבוודאי לא היו חושבים עליהם לפני שנתיים, אך מנגד, העירייה לא מתייחסת בכלל לאזור דרום העיר בכל מה שקשור לשיקום תשתיות, הקמת מבני ציבור ובתור רוכב אופניים אגיד גם, חוסר התייחסות של תכנון "רשת שבילי האופניים המהוללת" באזור הדרום.

  דני קייזר, מהנדס עירכם בעבר, טען בעת שעלתה הסוגייה של דחיקת בני המעמד הבינוני שהדבר היחיד שהעירייה יכולה לעשות הוא לשמור כמות של דירות בשכונות מסוימות בעיר, כמו בשכונת רמת אביב הישנה ויד אליהו, שיישארו במבנים הנוכחיים שלהן בכדי שבני המעמד הבינוני יוכלו להמשיך להרשות לעצמם לגור בהן.
  גם את זה לא נראה שהעירייה תעשה בקרוב אלא תפעיל פינוי-בינוי וניוד זכויות, הכל למען היטלי השבחה מבניית מגדלים כמובן.

 12. ברק הגיב:

  דודו,

  אני רוצה לצטט אותך " תפקיד של העירייה הוא לא לפנות מקום במרכז העיר לבני המעמד הבינוני, אלא להעלות את האיכות של הטבעת העירונית שסביב למרכז העיר "

  אני חושב שזה המפתח. להסתכל על מרכז תל אביב כמנותקת משאר העיר (רמת אביב, שכונת התקווה ושאר השכונות הדרומיות) ואפילו כמנותקת מהמטרופולין* שלה (רמת גן גבעתיים חולון בת ים בני ברק פתח תקווה בואכה רמת השרון והרצליה) היא לא מעניינת. התכנון צריך להתבצע ברמת המטרופולין. הדחיקה ממרכז העיר דורשת שינויים בתשתית של הסעת אנשים אל ומחוץ לעיר בצורה נוחה. המטרה היא לא לאפשר לכל האנשים לגור במרכז העיר (כי זה פיזית בלתי אפשרי), המטרה לאפשר להם לגור בטבעות מסביב ולהגיע למרכז בקלות.
  אם תשווה את הגודל של מרכז העיר לנניח מנהטן תראה שהגודל של מרכז תל אביב הוא בערך עשרים בלוקים (אולי פחות) של מנהטן. זה לא עיר, זה עיירה. ההסתכלות הנורמלית היא בסדר גודל אחד יותר גדול.

  * אם היו במדינה 70 מילון אזרחים במקום 7 מליון אני מניח שהיו מאחדים את כל הערים הללו ליישות חזקה אחת.

 13. Asaf הגיב:

  נניח שיש לך 100 דירות במרכז תל אביב ו-100 מיליונרים יהודים שרוצים לשכור אותן.
  כל אחד מהם מציע 10,000 ש"ח לחודש עבור הדירה.
  יש בעלים נוכחיים (מן הסתם… ) לכל דירה שרוצה למכור אותה.
  האם אין זאת שמה שאתה בעצם מציע לעשות הוא לכפות באלימות, בכוח הזרוע על שני בני האדם, המוכר והקונה, שלא לבצע את הפעולה שהם רוצים לבצע מרצונם החופשי?

 14. דודו הגיב:

  ברק
  שוב הדעות שלנו לא כ"כ שונות, אני מסכים שצריך להתייחס לתכנון ברמה עמוקה ורחבה יותר מעבר למרכז ת"א אבל גם דבריך בנוגע לראייה כוללת יותר(אם ברמה של העיר או ברמת המטרופולין) ומילותיי שצוטטו על ידך ממחישים את האבסורד ומחזקים את טענתי, העירייה לא באמת דואגת להעלות את איכות החיים בטבעת שמסביב למרכז העיר היא סומכת על השוק שיפעל כפי שקרה בנווה צדק, ופקידי העירייה מצהירים זאת תחת כל עץ רענן, זה לא קורה. מונטיפיורי ופלורנטין הן הבטחה להיות הדבר הבא כבר כמה שנים? 10-15 שנים?. השגשוג של מרכז העיר נתקע איפשהו בדרום אלנבי והרחובות הניצבים לו..
  בלי קשר למטרופולין, ת"א כעיר, צריכה להשקיע מעבר למרכז העיר מכיוון שהשוק לא גורם (ויגרום) לשגשוג, לדוגמא שכונת נחלת יצחק, אחלה שכונה וגם לא כ"כ רחוקה ממרכז העיר אבל היא מזדקנת, המגדלים שניבנו שם לא בדיוק פונים לזוגות צעירים ואני לא חושב שיש ריצת אמוק לשכור שם דירות (תקנו אותי אם אני טועה), אם העירייה לא רוצה להתערב בדמות rent על הכיפק, לפחות שתשקיע בשכונות האחרות כפי שנעשה במרכז העיר כדי להרחיב את האזורים האיכותיים, העירייה מתיימרת לעשות זאת אבל בפועל זה לא קורה כי נוח לה לא להשקיע כסף, בשני המקרים, מחד לא להתערב בדיור (באופן כללי) ומאידך לא להעלות את איכות השכונות הגובלות במרכז העיר.. ההשקעה של עיריית ת"א בלב העיר כחלק מהתוכנית שהחלה בסוף שנות ה-70 נועדה להתניע מהלך רחב שאת תוצאותיו אנו רואים כיום, (פינוי המשרדים ממרכז העיר לשם החזרת אוכלוסייה, התחדשות השדרות וכו ), אם ראו לנכון להתערב בעבר אז מדוע לא להתערב ברמה מסויימת גם כיום? בי-ם החלו בתהליך דומה ע"י המענק לסטודנטים שבאים להתגורר במרכז העיר- העירייה כמובן לא עושה זאת ממניעים נדבניים, פשוט רצו (יותר נכון לא הייתה ברירה) להתניע מהלך ולקצר את תהליך חזרת האוכלוסייה למרכז העיר (שהתחולל בת"א במשך עשר שנים ) בגלל הזנחתו, יציאת המסחר לכל רחבי העיר ובגלל הטראומה שהוא עבר במהלך האינתיפאדות השונות.

  אגב, כשאני מדבר על התערבות מסויימת של המדינה אינני מדבר רק על מרכז ת"א, אלא בראייה כוללת של המדינה על שוק הדיור, אפילו את חוק הדיור הציבורי שנועד לסייע בעיקר לאוכלוסיות חלשות, הממשלות לדורותיהן קברו, האמן לי ברק אני לא רואה לנגד עיני רק את כל הבכיינים שטוענים כעת ששכר הדירה במרכז ת"א יקר להם. גם בירושלים מתחוללת קטסטרופה ופה היא יותר גדולה מת"א, בעיקר בשוק הדירות לקנייה (אבל גם לשכור דירה נהיה קשה מאוד) והכל בגלל אותה הסיבה, הצרפתים והאמריקאים יימח שמם, אם אתה רוצה להתנחם לפחות בת"א הם מתגוררים בדירות שהם רוכשים, בירושלים כידוע, התחילה תופעה של שכונות רפאים, הם קונים ובאים רק בחגים(העירייה כמובן רואה אותם כחלום רטוב, לא צריך לפנות זבל אך בכל זאת הם משלמים ארנונה)

 15. המענק לסטודנטים בירושלים היה יעיל למשך שנתיים בערך, עד ש(רוב) בעלי הבתים פשוט העלו את המחירים בהתאם. הדירות היחידות שעדיין במחירים סבירים בשגרה (ומחירים טובים אחרי המענק) הן אלו שהבעלים בחו"ל (ולכן לא מודעים לטירוף הדירות להשכרה שיש באזורים מסויימים בעיר) או שהם הגונים במיוחד (ישנם כמה כאלו).
  אז אולי לבעלי הדירות טוב יותר, אבל לי, כסטודנטית, קשה יותר למצוא דירה במרכז העיר והסביבה (גם ברחביה ובנחלאות כבר קשה מאד למצוא אחת), בעיקר לאור העובדה שאני תכף גומרת את התואר וממילא לא אהיה זכאית למענק. ככה שזה אולי מביא סטודטים למרכז העיר, אבל פוגע בסיכוי שהם ישארו שם דקה אחרי שיגמרו ללמוד.

  וחוצמזה, דודו, "הצרפתים והאמריקאים יימח שמם" (מה קרה, שכחת את הבלגים?)? תסלח לי, כן? אבל איחס.

 16. לרמן הגיב:

  אסף, אני חושב שמי שרוצה לשכור דירה ב-10,000 ש"ח שיעשה זאת. אני גם חושב שהתערבות ב"שוק החופשי" (שכמובן אינו קיים במציאות) הכרחית, ולכן אם מישהו שוכר דירה ב-900 דולר בחודש, צריך להגן עליו ולמנוע מצב ששנה אח"כ המחיר יעלה ל-1,200 דולר, כאשר האינפלציה היא פחות מ-4% בשנה.

 17. דודו הגיב:

  לעלמה עפרונית
  בדברייך בנוגע למילגות את תיארת בדיוק את מה שהעירייה וחברת עדן לפיתוח מרכז ירושלים ביקשו לעשות, להתניע מהלך, ליצור ביקושים, באז תיקשורתי והתחלת שינוי הדימוי של מרכז העיר. כאשר מתכננים עירוב שימושים בעת התחדשות עירונית נושא המגורים הוא חלק קריטי בכל תוכנית שכזו ובייחוד החזרת אוכלוסייה צעירה לאזור אותו רוצים לשקם. עיריית ירושלים מבקשת למתג את האזור כצעיר ותוסס 24/7, בחלק מהדברים היא הצליחה בחלקם טרם ובחלקים אחרים נכשלה לדעתי.
  בנוגע ליוקר שכר הדירה ועליית המחירים, זוהי כלכלה פשוטה, ברגע שאתה מטיל מס כולם מפסידים (מלבד הרשות/המדינה באופן ישיר) ברגע שמעניקים הטבה כולם מרוויחים (השוכר ובעל הדירה למרות עליית המחירים) כפי שכתבתי חברת עדן רואה בסטודנטים ככלי להנעת התחדשות מרכז ירושלים, הם לא חברת נדלן או משרד תיווך, תנאי המגורים של הסטודנטים ופתרונות הדיור לסטודנטים זהו הדבר האחרון שמעניין אותם. מבחינתם הם רוצים לייצר מציאות כפי שמתרחשת בלב ת"א, שאנשים יהיו מוכנים לגור בכל חור וכמעט בכל מחיר.

  עכשיו בנוגע להערתך והסלידה מדבריי, אם היית מבינה שבסה"כ הדברים בבלוג(אני מניח של כולם) נאמרים בציניות ובהומור אז לא היית לוקחת אותם כ"כ קשה וכמובן זו לא הייתה כוונתי. אם לא הבנת את הסאבטקסט של המשפט אז אסביר לך, מעבר להשתלטותם על שוק הנדל"ן(ועם זה אין לי בעיה כי גם ככה אני לא יכול לרכוש דירות יוקרה במחירים שלהם, מצידי שירכשו דירות במחירים שיגרמו להם לפשוט את הרגל, הם כמובן הקפיצו עקב כך את כלל מחירי הדירות ).
  הבעיה עימם היא ברובה בעיה חברתית, העולים מארה"ב ומצרפת הם אנשים שאין להם דבר וחצי דבר עם ירושלים או עם הקהילה בה הם גרים, הם לדעתי בעייה חברתית יותר גדולה מהמיליונרים שגרים במגדלי ת"א השונים. הם מגיעים לפה על גלי הפנטזיה (כמו כל יהודי שחי בגלות) של "לגור בירושלים", את יכולה לקרוא לזה ציונות אבל אלו קהילות מסתגרות, יש יגידו מתנשאות אם תרצי. אם את יודעת או לאו קהילות של עשירים יוצרות גטאות של הדרה והפרדה ושכונות רפאים, וזה כבר קורה בעיר, במקום לבזבז את הנוף בממילא על אנשים שמגיעים בחגים(דהיינו כפר דוד השומם, מגדלי ירושלים, פרוייקט כתר דוד ושאר הפרוייקטים הטיפשיים הללו) יכלו להקצות גם לזוגות צעירים חלק משטח ואני מדגיש חלק מהשטחים הכדי לצמצם את תופעת העזיבה ואני מצטט את דברייך

  "ככה שזה אולי מביא סטודטים למרכז העיר, אבל פוגע בסיכוי שהם ישארו שם דקה אחרי שיגמרו ללמוד".
  כיום זוגות צעירים שאינם בעלי ממון רב ומתעקשים בכל זאת לקנות דירה ולהישאר בירושלים עוברים לשכונת הר חומה שהיא עוד פרבר שינה של ירושלים ומנותקת מהעיר.

  ובנימה אישית הדבר האחרון שירושלים צריכה זה עוד פלח אוכלוסייה דתי (ושבמקרה זוג אמריקאי כזה עבר לגור מעלי) שיגידו לי ביום שבת לכבות/להנמיך את המוסיקה.

 18. דודו הגיב:

  לרמן
  בנוגע לבלוג משלי "שיחזק את ירושלים" אני מוכן לפתוח בלוג רק אם הוא יחלק את ירושלים.

 19. פינגבאק: עוד בלוג תל-אביבי

 20. דודו, בנימה אישית –
  הדבר האחרון שאתה ואני צריכים זה עוד פלח אוכלוסיה דתי. אני לא בטוחה אם לופליאנסקי והאנשים שהוא מייצג בהכרח יסכימו איתך.

  הבעיה שלי היא לא עם המסקנה של דברייך. אני גם חושבת שיש בעיה בהפיכת שכונות לשכונות רפאים, אבל מכאן ועד ליימח שמם, נו, יש גבול דק של טעם טוב ורלוונטיות. נשאר חלוקים בהקשר לכך.

 21. דודו הגיב:

  עלמה עפרונית
  (ראשית התנצלות בפני לרמן שאני ממשיך לטמא את בלוגו בעניני עירנו)

  בוודאי שלופו לא מסכים עימי והוא מוביל את העיר בכיוון הנכון מבחינתו.
  אני מניח שהחלום הרטוב של לופו וחבר מרעיו ושולחיו הינו, שירושלים תדמה לעיירה במזרח פולין של המאה ה-19 ושהתחום המוביל בה תהיה תיירות בתי כנסת אבל בתור ראש עירייה או לחילופין, כהונה כיו"ר ועדת תכנון ובנייה מספר שנים אתה מבין שהחיים טיפה יותר מורכבים וצריכים להשאיר אנשים כמוך וכמוני (דהיינו סטודנטים לאחר תום לימודיהם/ן או כאלה שמתעסקות בצילום וגם חילנוים) ולא רק לשם מירוק התדמית אלא בשל החשיבות בראש וראשונה לקיומם של אנשים שאכפת להם מהעיר הזו, שרוצים להישאר ולגור בה ובגלל המשמעויות התרבותיות והחברתיות שציינתי מעלה בתגובתי, וכמובן חשיבות לקיומה של חברה אזרחית תקינה בכדי שמעמדה של העיר ושל המוסדות האזרחיים בעיר לא ימשיך להחלש.(דימוי ותפקוד של עיר כעיר מודרנית יוכל להשתפר מקיומן של תערוכות אמנות ולא מעוד הכנסת ספר תורה). האמיני לי הוא יודע כל זאת.
  .ירושלים צריכה חזון (ואת הדיון על כך ניהלנו בבלוג של עמית "ירושלים האחרת" בפוסט על הישראבלוף) ובוודאי שלראש העירייה הזה אין חזון. אם היה לו חזון הוא היה מפסיק לרדוף אחרי אולמרט בגין כספי הציבור "שמגיעים לירושלים" ומכין תוכנית כלכלית-עסקית למשיכת חברות הייטק לעיר ולא מספק במענק של הרשות לפיתוח ירושלים לעובדים שמעתיקים את מגוריהם לעיר(עם כל הבעיות וכח המשיכה של מרכז הארץ), הוא היה מאמץ את מצעד הגאווה העולמי והמקומי בכדי שירושלים תמצא עוד אפיק להגדלת הכנסותיה הכלכליות מתיירות חוץ ופנים וכמובן תשפר את דימויה, אם היה לו חזון הוא היה פועל להעברת משחקי נבחרת ישראל בכדורגל לירושלים "בירתנו הנצחית" כפי הקיים בכל מדינה שמכבדת את בירתה, בכדי להגדיל את הכנסות העיר והעירייה (עיריית ת"א הרוויחה עשרה מיליון דולר מהשהייה של אוהדי אנגליה בישראל) ולא להמשיך להסתמך על צליינים מגאורגיה וניגריה שקורעים את העיר בבילויים.
  למרות שלופו יודע שהמדינה עדיין בעלת אופי מודרני הוא מתנהג כאילו הוא מנהל שטייטעל וחושב שכל מיני קמפייינים קוסמטיים ישפרו את מצבה, אולי בעוד 100 שנים הדמוגרפיה תנצח ותהיה דרישה וצורך לדרך בה הוא מנהל את י-ם,
  הרי ירושלים בכל מקרה ממתוגת כעיר קודש וכסמל לאומי אז למה לא להרוויח מכל הכיוונים? לעובד האלילים הפתרונים.

 22. אוף, אתה שוב עושה את זה.
  תגובה ארוכה ומנומקת שאני מסכימה עם חלקים נרחבים ממנה* ואז גומר ב"עובד האלילים".
  ואני, מה לעשות, לא מספיק אינטלגנטית ומוצלחת כדי להצליח לנתק את השפעת הסגנון מהתוכן. אני עובדת על זה, אבל בכל זאת מבקשת את התחשבותך במצבי העדין.

  *מספיק להסתובב בכיכר ציון או בפאבים ברחובות הסמוכים כדי לראות שהעיר דווקא מוצפת באמריקאים-זאטוטים שמשקיעים את כספם של אבא ואמא בבירות סוג ג' (אני יודעת, הם היו מסתובבים מתחת לחלון שלי עד שנשברתי ועברתי דירה). נכון שבאופן אישי הייתי מעדיפה איזה אירי חתיך או מבטא לונדוני מעורר געגועים על פני הג'אפיות המצחקקות, אבל זו כבר בחירה אישית שלי. :mrgreen:

 23. דודו הגיב:

  לעלמה העפרונית
  באמת לא נעים לי מלרמן אז אני מציע שנעבור להתדיין בבלוג של עמית(גם בשביל להעלות לו את מספר הצפיות-בכל זאת פטריוטיזם ירושלמי).
  לסיום אומר, אשתדל לרחם על נפשך העדינה ואנסה לנתק את הסגנון מהתוכן.
  ושנית, אני מזדהה עם דברייך בנוגע להעדפות הבריטיות אבל כעיקרון גברים הם לא הקטע שלי.

 24. לרמן הגיב:

  דודו, האמת, לא מפריע לי שפתחתם פה דיון בעומקה של ירושלים, אבל נראה לי שקהל הקוראים של עמית יהנה יותר מהדיון הספציפי הזה. אני שמח שיש הרבה בעיות משותפות לתל-אביב וירושלים, מה שאומר שיכולים להיות אולי גם פתרונות משותפים. חוצמזה, נראה לי שאתה מן הסתם יכול לתרום כמה פוסטים נכבדים לבלוג של עמית.

 25. דודו הגיב:

  לרמן
  אני שמח שאתה נותן לי לחסות בסוכתך תחת עננת הוירטואליות, כפי שכתבתי אשתדל להעביר את הירושלמיות לבלוג של עמית.
  בוודאי שיש פתרונות משותפים ברמה הארצית והבינ"ל לכל הנושא של הדיור בערים ולא רק בהקשר הכללי של דיור בר-השגה אלא יש גם פתרונות ספציפים ובעלי מינוח מקצועי מדוייק.
  בנוגע לפוסטים אצל עמית, מדי פעם אני כותב לבלוגו לצערי הוא לרוב מצנזר בדומה למנוע החיפוש של גוגל בסין בעיקר בגלל שאני לא מנתק סגנון מתוכן…….

 26. פינגבאק: עוד בלוג תל-אביבי

 27. ניסן הגיב:

  הגיע הזמן שתפסיקו לשלם 500 דולר לדירת חדר בתל אביב.
  תנסו לבקר בגני אביב בעיר לוד , שכונה צעירה הבנויה מחוץ לעיר , הכוללת דירות לשכירות , 3 חדרים כ- 350$ .
  הרבה סטודנטים וחיילים כבר עשו בחכמה וחוסכים אלפי שקלים.
  קרית גני אביב כוללת תחנת רכבת הניבנת בשלביה הסופיים . זמן נסיעה לאוניברסיטה ולתחנת רכבת השלום כ- 7 דקות.
  תחשבווווווו על זה.

 28. שי הגיב:

  אני בתור משכיר דירה מצמיד תמיד שאת שכ"ד לדולר, שהדולר היה גבוה השוכרים באו ובכו לי שהשער היה 4.7 ומעלה והסכמתי להוריד להם לשער של 4.5. לעומת זאת ששער הדולר 3.92 השוכרים רוצים ממני החזר כסף. אז מי הגרידי פה???
  שגבוה באים ובוכים ואני מוריד,שנמוך אף אחד לא אומר בוא זה לא פייר נוסיף לך לפי שער מתקבל על הדעת 4.2 או אפילו 4 לא ולא רוצים רק להרוויח. מה עוד שכל מי ששוכר דירה חושב שאנחנו המשכירים מתעשרים על חשבונו, מה שאתם לא מבינים שדירה עולה מאות אלפי דולרים, אנחנו עבדנו קשה בשביל לרכוש אותה או לקחנו משכנתאות והלוואות. אז תחשבו מה שאתם רוצים אני בכלל אומר השקעה בדירה לצורך השקעה היא אחת ההשקעות שהכי פחות משתלמות ונותנת במקרה הטוב 6% לשנה ובדר"כ אף פחות, אז למה לי לא למכור את הדירה בעצם ולשים את הכסף בבנק בריבית בלי שייזיינו לי את השכל,בלי לתקן דברים, בלי שיבואו בטענות כל היום. בלי צורך להראות את הדירה כל היום, או לחפש שוכרים חדשים כאשר הקודמים עוזבים.האמת לא משתלם להחזיק דירה בשביל להשכיר אותה,אז תפסיקו להתבכיין כל דיירי המגורים שעושקים אתכם, אולי הפתרון באמת זה למכור את הדירות לשים את הכסף בבנק, ואז מי שירצה דירה שיעבוד קשה ויקח הלוואת ויקנה אחת.
  משכיר

 29. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  משכירי הדירות למיניהם ושי

  לגבות סכומים אגדיים על דירה קטנה, לא משופצת, ישנה, כ"כ ישנה שהעירייה בכלל רצתה להרוס את הבניין, מסריחה. כן כן כזאת מסריחה שאי אפשר אפילו לנקות את הלכלוך והסירחון שהצטבר שם. כנראה כי בעלי הדירות לא כ"כ משקיעים כמו שהם טוענים ובוכים שהם משקיעים -זו פגיעה בזכות הקניין!!! בזכות הקניין של הסטודנט שהוא אזרח בארץ הזו וכנראה גם שירת בצבא או תרם את חלקו למדינה בצורה אחרת. והוא גם דור ההמשך, בתקווה שיפסיקו לשים לו רגליים וכתוצאה מכך יפסיק כבר לחשוב איך הוא מתחמן את המערכת כדי לאכול גם בחודש הזה. ואז אולי יוולדו פוליטיקאים וממשיכי דור שאינם מושחתים. אבל כרגע, אתם משכירי הדירות מכשירים עוד דור כזה, משוכלל, קשוח ואכזרי הרבה יותר. אתם חלק מהמערך הזה. אני יודעת שקשה לשמוע כזו ביקורת אבל תחשבו על זה רגע. לעניין זכות הקניין – לא סתם קניין, אלא כבשת הרש!!! מי שמשכיר דירה בת"א זה לא הנכס היחידי שלו (הוא גר איפשהו וכנראה גם עובד) והרבה יותר מידי פעמים זו לא הדירה היחידה שהוא משכיר. כך שרחמי, שי, ממש לא נכמרים עליך. לעומת הסטודנט, שאלף ומשהו שקל,במקרה שלי – 1,400 ש"ח מתוך משכורת של אדם שגם לומד ומשלם שכ"ל ולא התברך בסבא שהוריש לו דירה או שתיים זו פגיעה עצומה!!! או במקרה שלך שי – "לקח הלוואות" וקנה דירה. אז סליחה שלא נולדתי לפני 40 או 50 שנה וקניתי צריף עלוב בת"א שלא עלה אז תשעים אלף לירות אפילו! אז נכון, יוקר המחייה השתנה, אבל עדיין, האמתלא הכי חזקה שלכם, משכירי הדירות היא: כי זה בתל אביב!!! אז שאלה לי – איפה התל אביב הזאת נמצאת? מה נראה לכם, שזה מנהטן?!?!?! ניו יורק, לונדון, פאריס. ת"א הגיעה למקום ה-51!! רחוק מאוד מלונדון וניו יורק! אחרי כלכתה שבהודו! ואגב, מחירי הדירות בת"א לא מותאמות ליוקר המחייה ולא למשכורות. במרכז לונדון, שיש שם רכבת תחתית וגם אה, שלום וים של מקומות עבודה, פי 7 יותר מוזאונים- השכ"ד כולל בחובו גם מכונת כביסה, חשמל, מים, חימום ולפעמים גם מייבש כביסה. והשכר דירה שם לא אגדי כמו כאן. הוא רציונאלי וקרוב לקרקע.(של לונדון והמשכורות שם.)
  ושאלה אחרונה, לטוענים למיניהם ש"אם כ"כ יקר לו לסטודנט שיילך לגור בלוד ויפנה את דירתו למי שכן יכול להרשות לעצמו את שכר הדירה הזה". איזה אנשים "מפוצצים" אתם חושבים שיגורו בחורבות הללו שאתם גובים עליהם כ"כ הרבה כסף? הרי רק סטודנטים מוכנים לגור בתת-תנאים כאלו. אתם צריכים אותנו גם. כדאי שתתעוררו ותתחילו להבין את זה. כדאי שאיזהו פלח באוכלוסיית המדינה הזאת יפסיק לשים רגליים לשותף שלו ויתחיל לשתף פעולה. לא פלא שהמדינה שלנו נראית ככה. הכל מתחיל בדברים הקטנים. הייתי שולחת תמונות לאתר ושואלת אתכם, תגידו לי. האם הדירה הזאת ושכמותה צריכות לעלות 1,200 דולר.. לא משנה איפה בישראל!!!

 30. פינגבאק: תל-אביב בשפה זרה | עוד בלוג תל-אביבי

 31. פינגבאק: דיור בר-השגה | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s