נושאים לטיפולו של ראש-העיר הבא

ראש-העיר הבא יצטרך לערוך תיקונים לא מעטים בתל-אביב, או לפחות לגבש עמדה בנושאים שהיום אין להם שום ייצוג בחשיבה התל-אביבית. כיום, ניתן לבצע כל שינוי בעיר תל-אביב כל עוד הוא מגובה בסכומי כסף גבוהים מספיק, וללא קשר לתרומה או לפגיעה שלו במרקם העירוני. על-מנת לעזור לראש-העיר הבא החלטתי לתת רשימת נושאים קצרה שדורשים חשיבה מחודשת:

1. שיתוף ויידוע הציבור. הגישה כיום אומרת שלעירייה מותר לעשות מה שהיא רוצה ללא שיתוף הציבור ואפילו ללא הודעה מוקדמת. כך למשל, תוכניות שיפוצים מתנהלות בעיר ורחובות נסגרים ונפתחים ללא עדכון התושבים. כמו כן, טעויות עירוניות מתרחשות עקב התעלמות מהתושבים.

2. הולכי רגל, אופניים ותחבורה ציבורית. כל עוד הרכב הפרטי יקבל קדימות על פני שלושת דרכי התחבורה הטבעיות, תל-אביב תמשיך לפגוע בעצמה.

3. תחבורה ציבורית בשבת. במיוחד לאחר פתיחתה העתידית של הרכבת קלה, תידרש פה רפורמה על-מנת לעזור לאנשים להיפטר מהרכב הפרטי. לא מדובר פה במלחמת דת. אנו עוסקים בפיקוח נפש. ראש-העיר הבא צריך לחלץ את תל-אביב (וגוש דן רבתי) ממלתעות השלטון הדתי בירושלים, לטובת המטרופולין ואיכות הסביבה.

4. שטחים ירוקים חדשים. מותר להוסיף פארקים וגנים חדשים לעיר. לא חייבים לנדלן את כל השטח הפרטי הפתוח בעיר.

5. רנט קונטרול. גיבוש עמדה והתייחסות למצב.

6. דיור בר-השגה. כנ"ל.

7. טיפול בכיכר אתרים, התחנה המרכזית החדשה והדולפינריום.

8. בניית מגדלים אשר מתחברים לרחוב ולא מתנתקים ממנו. אם צריך אני מוכן לנסוע עם ראש-העיר הבא לונקובר ולהראות לו איך עושים זאת נכון.

9. שמירה על העיר הלבנה. ביטול תוכניות בנייה כמו מגדל פרישמן-דיזנגוף אשר מסכנים את ההכרה של אונסקו בתל-אביב.

10. בניית חזון מוגדר להתפתחות האורבנית של מרכז העיר תל-אביב בכיוון דרום-מזרח לאזור יד אליהו ושכונת התקווה. טיפול בחורים השחורים שנוצרו במרכז העיר ושיקום שכונת שפירא ושכונת נווה-שאנן.

11. טיפול בדירות הרפאים של תושבי החוץ ע"י גביית ארנונה מורחבת כמקובל בחלק מהערים בעולם.

12. טיפול בנושא חלוקת הדירות. מלכודות האש הצפופות גבו בינתיים את חייהם של מספר עובדים זרים. הכתובת כבר רשומה על הקיר.

והפרט החשוב מכל.

אהבה. ראש-העיר הבא צריך לאהוב את תל-אביב ואת תושביה.

תזכורת: אתם מוזמנים לשלוח לי את המועמדים שלכם לראשות העיר ואת הסיבות לכך.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אורבניזם, מוניציפאלי, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על נושאים לטיפולו של ראש-העיר הבא

 1. דודו הגיב:

  לרמן לגבי סעיף 11
  בסין מונעים מזרים/תושבי חוץ לרכוש דירות כדי למנוע את התופעה, ואם כן מאשרים רכישה אז היא עם מגבלות חמורות הכוללת דרישה למינימום שהות במדינה, אתה יכול לשאול את לבייב הוא ניסה ולא נתנו לו.
  ובנוגע לארנונה לדירות רפאים, אני לא יודע עד כמה יזיז לאיזה יהודי משועמם מקנדה שרכש דירה במיליון יורו או ב-400 אלף יורו לשלם תוספת לארנונה שתסתכם בעוד כמה אלפי שקלים, העיקר שיש דירה בארץ הקודש.

 2. באוהאוס הגיב:

  סעיפים 12,1,9 – העירייה צריכה למצוא דרך לממן או לסייע למימון שיפוצים שנכפים על בעלי בתים כתוצאה מתוכניות שימור/עיר לבנה. אפשרות אחת,שאנו רואים אותה בקצה קפלן, היא מימון השיפוצים באמצעות הכנסות מפרסום חוצות – דבר שאפשרי עבור מספר מצומצם של בניינים עם מיקום אסטרטגי. אפשרות נוספת היא מתן היתרים לבניית קומה נוספת. יש מקום לסיעור מוחין בנושא, לפני שעלויות השיפוצים יגולגלו – ורנט קונטרול או לא רנט קונטרול, הם יגולגלו – על ציבור השוכרים.

 3. לרמן הגיב:

  דודו, הארנונה המוגדלת שהתושב הזר יישלם אולי לא תזיז לו, אבל היא תעזור לתקציב העירייה, שנפגע כתוצאה מכך שיש דירות ללא דיירים בעיר.

  באוהאוס, העירייה מתגמלת היום שיפוצים של בניינים לשימור. הפיצוי על שיפוץ שימורי מחמיר הוא מתן אחוזי בנייה נדיבים, ואילו על שיפוץ שימורי רגיל נותנים אחוזי בנייה בכמות פחותה, ואולי על שיפוץ שכזה צריכים לתת קצת יותר. כך למשל, חברת "בנייני העיר הלבנה" משפצת בניינים בתל-אביב ומוכרת את אחוזי הבנייה לחברות שבונות מגדלים לאחר מכן.

 4. דודו הגיב:

  לרמן,
  למה אתה חושב שההיהודים תושבי החוץ לא משלמים ארנונה כאשר הם לא נמצאים? וודאי שהם משלמים.
  בישראל קמו כבר כמה וכמה חברות שעוסקות בניהול השוטף של הדירות/הבניינים בתקופות שהתושבים אינם כאן, החל מתשלום חשבונות ועד עריכת קניות לפני שהם מגיעים.
  להבדיל ממקומות אחרים בעולם, בהם הארנונה בדירות שלא נעשה בהם שימוש היא גורם חשוב בשיקולי בעלי דירות שכאלו, בארץ זה קצת יותר מורכב בגלל הערך הסנטימנטלי/ציוני של דירה בישראל ובוודאי משיקולי אנטישמיות, לכן, דירות/שכונות הרפאים הם חלומה של כל עירייה, כפי שכתבתי משלמים ארנונה ולא צריך לפנות זבל או להעניק שירותים אחרים.
  הנזק נגרם לעיר והוא הרבה יותר גרוע מהתועלת הכלכלית שמפיקה העירייה, ומהנזק לכיסו של תושב החוץ.
  אינני יודע מה העירייה מעדיפה, תושב חוץ (בעל ממון כמובן) שאיננו נמצא ומשלם ארנונה או תושב חוץ שמתגורר בדירתו ומבזבז פה כ"כ הרבה כסף, נוסף לארנונה, אבל צריך לפנות לו את הזבל.

 5. ברק הגיב:

  תחום הבינוי העירוני הוא לאו דווקא התחום החשוב ביותר –
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/642/625.html

 6. לרמן הגיב:

  ברק, גם זה קשור לבינוי ושיפוץ עירוני. כמובן שהקבלן צריך להיכנס לבית-המעצר של עיריית גבעתיים בסיפור הזה.

 7. Asaf הגיב:

  תגובה להודעה מאת "לרמן" המתחילה ב"ראש-העיר הבא יצטרך לערוך ת …":
  מה הוא, בעצם, ההבדל בין 5 ל-6? הרי אם מחירי הנדל"נ למכירה יעלו, כך גם מי שהולך ושוכר את אותו נכס ישלם על נדל"נ להשכרה יותר כסף, ולהיפך. הלא כן?

 8. ברק הגיב:

  לרמן,

  אתה מפסיד את הנקודה. המעשה הנפשע נעשה ועכשיו התושב תקוע שלא באשמתו. מי ידאג לו?

 9. לרמן הגיב:

  אסף, אכן רנט קונטרול ודיור בר-השגה הם נושאים קרובים ברוחם, אבל לא זהים. רנט קונטרול מתייחס לשמירה על מחירי שכירות לדיירים אשר גרים כבר בדירה ודיור-בר-השגה מתייחס לאפשרות למגורים למגוון אוכלוסיה באזור מסויים, כלומר איפשור לאוכלוסייה חלשה לגור באזור חזק.

  ברק, אין לי מושג מי ידאג לתושב. בחיפה לפני שנתיים התפוצץ בניין מדליפת גז והעירייה, לפנים משורת הדין, דאגה לתושבים שהיו צריכים להתפנות.

 10. פינגבאק: שלושת הנושאים המהותיים בבחירות הקרובות | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s