פלורנטין מול יד אליהו

שתי שכונות דרומיות, שני עולמות שונים. אני מעוניין להתייחס בפוסט זה לשתי השכונות האלה, אשר מהוות כיום אופציית מעבר לשוכרי דירות שעוזבים את מרכז העיר, ולשתיהן צפוי עתיד עירוני משמעותי בתל-אביב.

נתחיל בקלה מבין השתיים – פלורנטין. פלורנטין היא סדרת טלויזיה ויש לה גם שיר, ומעל הכל היא שכונה ותיקה מאוד שנבנתה במרקם מיוחד שכמותו לא תמצאו בשום מקום. פלורנטין הוקמה ע"י יזם בשם סלומון פלורנטין שעלה מיוון ובנה שכונת פועלים ליוצאי יוון, פולין, צפון אפריקה ובולגריה. פלורנטין הוקמה על-פי תוכנית בנייה יפו B שהכתיבה בנייה בקו אפס, כלומר המרחק מהמדרכה עד לכניסה לבניין הוא אפס מטרים, ולכן אין בפלורנטין מרחק (שבדרך-כלל משמש לגינה או חנייה) בין הבניינים לרחוב כמו שיש במרכז העיר. מעבר לכך, כל השטח של פלורנטין היה פרטי (בבעלות פלורנטין כאמור), ולכן לא הוקצבו שם שטחים ציבוריים פתוחים (פרט לשדרות וושינגון הקצרות). מעבר לכך, בתקופה שפלורנטין נבנתה (בעיקר בשנות ה-30) לא רווח מושג הפנאי לפועלים ולכן כל כולה של פלורנטין בנוייה עבור בתי-עסק קטנים ללא גינות וכיכרות אשר גוזלים שטח יקר.

היתרונות שהמרקם הפלורנטיני יצר מצויים בכך שניתן לקיים מסחר בכל הרחובות (מצד שני, אף אחד לא באמת רוצה מוסך אופנועים מתחת לבית), ויש תחושה של אורבניות מקסימלית בשכונה הזו. אני רוצה להדגיש שאני מתייחס לשטח המגורים המוצהר של פלורנטין שגבולותיו הם העלייה במזרח, סלמה בדרום, אברבאנל במערב ויפו-אילת בצפון.

כיום עתידה של פלורנטין לא ברור, בעיקר על רקע תוכניות הבנייה לצפון השכונה (מתחם החרש והאומן) שנמצאות בדיון בימים אלה. מצד שני, התארגנות התושבים שנוצרה בשכונה בעקבות ההזנחה המתמשכת והתעלמות העירייה מצרכי התושבים מאפשרת להיות אופטימיים. לדעתי צפוי עתיד טוב לשכונה הזו, שהפוטנציאל היצירתי שלה הוא אדיר.

פרט ממרפסת בפלורנטין
פרט ממרפסת בפלורנטין

במעבר חד לשכונת יד אליהו שנמצאת באותו קו דרומי כמו פלורנטין אבל בצד השני של האיילון. אני מתייחס לשכונת יד אליהו כפי שהיא בין הקווים של יצחק שדה מצפון, יגאל אלון ממערב, משה דיין ממזרח ודרך ההגנה מדרום. כבר בשמות הרחובות ניכר הבדל בין שתי השכונות. אם בפלורנטין שמות הרחובות הלכו עם שמות היזמים (פלורנטין ואברבאנל), אז ביד אליהו שמות הרחובות הם לוחמניים בהרבה, כיאות לשכונה שנבנתה ב-1945 עבור היהודים שלחמו בשורות הצבא הבריטי. השכונה עצמה נבנתה ביוזמת עיריית תל-אביב בהשראתו של ראש העיר דאז, ישראל רוקח.

יד אליהו נבנתה שיכונים-שיכונים עם הרבה גינות מרווחות ביניהן ואפילו שתי שדרות נעימות (שדרות החי"ל ושדרות יד לבנים). בעיניי המרקם של יד אליהו דומה מאוד לזה של רמת-אביב הותיקה והיא נעדרת רחובות מסחר וצפיפות, כך שמתקבל מרקם (לא) עירוני שקט ושכונתי ביותר.

משיטוטים שערכתי ביד אליהו בשעות היום, אין בה את האינטנסיביות התל-אביבית ובעיקר אין בה כמעט אנשים שאינם מתגוררים בה, כך שהתחושה היא של מעין כניסה לשטח פרטי. כמו כן, בשעות הלילה השכונה כמעט דוממת לחלוטין. היום, כשרון חולדאי שולח את צעירי העיר, מחפשי האקשן, למצוא את מזלם ביד אליהו, מן הראוי שייתן תשומת לב לתכנון ולתיקון עירוני שיאפשר את פיתוח המסחר בשכונה. ביום שבתוך יד אליהו (ולא ברחוב יגאל אלון או בהיכל הספורט יד אליהו) ייפתח בית-קפה שכונתי, יד אליהו תהווה אופציה טובה בהרבה לצעירים ממה שהיא כיום.

יד אליהו מלמעלה
יד אליהו

פוסט זה פורסם בקטגוריה יד אליהו, פלורנטין, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

11 תגובות על פלורנטין מול יד אליהו

 1. גת הגיב:

  זו הייתה הרמה להנחתה נכון? פוסט שמחייב את התגובה שלי 🙂
  בכול מקרה הפעם אין בכוונתי לערער על דבריך אולי קצת לעבות. דבר ראשון יד אליהו היא אכן אופציה נהדרת לזוגות צעירים ומשפחות בתחילת דרכן – ובכך חולדאי צודק (אם כי אני מבינה את הביקורת שלך על דבריו – הוא בעצם לא נותן פתרון למרכז העיר אלא דוחף את האנשים החוצה, מה שבעצם בעתיד עשוי לגרום למעבר של מרכז העיר או התרחבותו אבל זה לתגובה אחרת). היא קרובה לתל אביב אבל טובלת בירוק ושקטה שקטה, מי שמחפש קרחנות, רעש ובלאגן מקומו כנראה לא ביד אליהו.
  מעבר לכך אני חושבת שהבעיה של יד אליהו היא שעורק התחבורה הראשי המוביל אליה היינו רחוב לה גארדיה הוא רחוב שומם משני צידי האיילון, ועכשיו עם השינויים בתנועה בכלל בצד אחד הוא חלק של אוטוסדרדה ומצדו האחר רחוב שכונתי "שקט", ולכן יד אליהו הפכה לשכונה יחסית מבודדת, ולא שוקקת חיים. לשכונת התקווה לדעתי יש פוטנציאל הרבה יותר גדול מהבחינה הזו, עורק התחבורה המוביל לשכונה הוא עורק מסחר מרכזי ומחבר בין פלורנטין (שוק לוינסקי) לעבר השני של איילון – התקווה. בקושי מרגישים שחוצים את הנחל בין מערב למזרח העיר. הפוטנציאל הגלום בהפיכת שכונת התקווה לפלורנטין מספר 2 הוא אדיר!!! יש לי עוד מלא דברים לכתוב אבל חייבת לזוז…. תודה על הפוסט

 2. דודו הגיב:

  לרמן
  ספק פרטים על התאונה בשמריהו לוין. מתי, איך ולמה?

 3. לרמן הגיב:

  ככל הנראה בשבת בצהריים (לא הייתי בבית), רכב מרחוב ספיר, שנהגו לקה בהתקף לב, נכנס בשלוש מכוניות וגם הרס לשמריהו לוין 8 את החומה. היו פצועים. זה מה ששמעתי, ויכול להיות שזה לא מדויק. לא הייתי באותו זמן באזור.

 4. טל הגיב:

  יצא לי לגור גם בפלורנטין וגם ביד אליהו (וגם בעוד מקומות).

  ביד אליהו אין הרגשה של תל אביב בכלל. יש הרגשה של פרבר מנומנם ודי חסר אופי, שאי אפשר להבדיל בינו לבין נגיד, רחובות מסוימים ברמת גן או גבעתיים.

  היתרון המרכזי של יד אליהו הוא שברכיבה די קצרה על אופניים אפשר להגיע ממנה לפלורנטין או למקומות אחרים עם קצת יותר חיים.

  אני מסכימה עם מה שגת כתבה על שכונת התקווה, יש לה פוטנציאל טוב, אם אנשים יתגברו על הסטיגמה הלא ממש מוצדקת שקשורה בה.

 5. ערן הגיב:

  כתושב מרוצה מאוד ביד-אליהו, מספר תוספות/הארות:

  1) הגעה רגלית מן החלק הצפוני של השכונה לצומת מעריב תארך כרבע שעה. מונית מקינג ג'ורג' עולה כ-25 ש"ח, וקו 9 נוסע ממרכז העיר לשכונה עד חצות פלוס.

  2) יש בית קפה בשכונה, למעשה יותר מאחד. ברחוב יגאל אלון יש סניף מהודר של "קפה קפה" (אבל לא נהנתי שם מהשירות). בהיכל נוקיהו יש סניף של "ארומה" בו לא הייתי מעולם וגם מסעדה-בר חלבית/צמחונית עם תאורה אדומה(!) שהיא אופציה לא רעה בכלל. בקרבת מקום יש עוד רשתות, אבל כשרוצים קפה שכונתי אפשר לכתת רגליים ל-"תחתית" וזה סבבה כשאין גל קור או גשם.
  3) לגבי האוכלוסיה, אני מוצא מספר קבוצות דמוגרפיות שחיות ב"רב-קיום" או בקיומשותף זו לצד זו. את הצעירים השוכרים, עליהם אני נמנה, ניתן למצוא לצד אוכלוסיה מבוגרת וותיקה (שוכני קופות-החולים) ולצד אוכלוסיה דתית רב-גילאית ומשפחות צעירות וגם פחות צעירות שעלו ממדינות חבר-העמים. יש הבדל במחירים בין דירות השיכונים לבין הבניינים החדשים יותר, אבל בכל מקרה כבר לא זול. אוכלוסיית הצעירים השוכרים הולכת וגדלה בשכונה, אבל המנטליות היא מאוד לא מרכז תל-אביבית. מי שמחפש לרדת למטה כדי להתמסטל ואז לחזור, זה לא המקום ורבים המתנבאים כי זה גם לעולם לא יהיה המקום. וטוב שכך.

 6. לרמן הגיב:

  ערן, תודה על התגובה המפורטת. "התחתית" בית-קפה חביב ביותר, אבל נראה לי קצת כיתות רגליים מיד אליהו. אכן, יש קסם משונה ביד אליהו והרוגע שלה – מעין כפר באמצע העיר.

 7. וולטר הגיב:

  ביד אליהו 1770 דונם
  וכ16000 תושבים (15634 בשנת 2006 לפי פירסום)
  חבל רק שהגינות בין הבניינים לא מקבלות טיפול כמו ברמת אביב או הדר יוסף!

 8. פינגבאק: פולו-אפ קצר על יד אליהו | עוד בלוג תל-אביבי

 9. צביקה הגיב:

  אני נולדתי בתל אביב וגר ביד אליהו מאז שנולדתי , השכונה אכן מנומנמת ויש בה תושבים נחמדים , היתרון שלה שהיא גם קרובה למרכז העיר רק בלי העשן של האוטובוסים והרעש ,מי שרוצה לעשות קפיצה לעיר יכול לקחת את קו 32 או 9 ,או 7 , או 59 ולהיות תוך 5 דקות בעיר גם שכומנת בית יעקב די דומה לה בסיגנון שהיא גם שכונה איכותית רק עם יותר בתים פרטיים ובלי בניינים או שיכונים,עם יתרון של קרבה למרכז רק בלי כל הרעש 🙂

 10. שרה מילוא הגיב:

  אני גרה ביד אליהו מעל ל- 40 שנה. למדתי בתיכון עירוני ט וכאשר נישאתי היה ברור לי שאני אתגורר בה. שכונת יד אליהו הינה אחת השכונות הבודדות בתל-אביב
  שנותנת לתושביה אוירה של "כפר" בתוך העיר הרועשת והדחוסה. שאנו התושבים
  לא מחפשים "אורבניות"!!! אנו רוצים שכונה שיש בה איכות חיים, תושבים נחמדים אשר עדיין מכירים אחד את השני ואומרים "בוקר טוב" במכולת???? שכונה ירוקה בה אפשר לגדל ילדים בבטחה . שכונה בה בתי הספר במרחק הליכה מהבתים
  ואין צורך "להסיע" את הילדים לבית הספר או לגן…. יד גם מסחר ….. ביד אליהו !!!
  המסחר הקיים הוא במנון הדרוש לשכונה…. אם נרצה לצאת לבילוי … הרי בנסיעה
  של מספר דקות אנו במרכז העיר, ליד התיאטראות, בתי הקפה ועוד….
  חבל "שמשמיצים" את השכונה מבלי להכירה…!!!!

  האם "מגדלים" הם סמל הסטאטוס היום???? לצערנו הרב רון חולדאי הינו "האויב"
  של שכונות מזרח העיר. הוא מפנה את הצעירים ליד אליהו לא "מאהבת מרדכי"….
  אלא מכיון שהוא רוצה לפנות את מרכז העיר ל"מיליונרים" שאין להם דרישות אלא
  משלמים ארנונה גבוהה מבלי לדרוש "מרכז קקהילתי או בית ספר… או גינה ציבורית..

  לכן, אני מציעה לכל מי שכותב על השכונה, קראו קצת על ההיסטוריה שלה, בואו
  לשהות בשכונה , לא ביקור קצר…. דברו עם התושבים ותבינו מה רצוננו…..

  מי שרוצה לבוא לגור בשכונה אנו מקדמים אותו בשמחה …… כי אני בטוחה שבסוף הם "יגלו" את הקסם של …יד אליהו …. שלנו!!!!

 11. צביקה הגיב:

  תאור מדוייק של שתי השכונות,מעולה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s