דרישה לשיתוף ציבור בתכנון החוף בתל-אביב

עיריית תל-אביב-יפו מקדמת כל מיני תוכניות לחוף שלנו ללא דיבור עם התושבים. אני שמח להביא בפניכם התנגדות שהוגשה לעירייה בנושא עם דרישה לשתף את התושבים בתכנון ושינוי החוף. כמו כן, נפתחה עצומה אינטרנטית בנושא ואתם מוזמנים לחתום (ולהפיץ לחברים). נוסח המכתב שנשלח לעירייה:

לכבוד:
הועדה המחוזית לתכנון ובנייה
מחוז ת"א

הנדון: התנגדות לתכנית מתאר מס' 3484 – שירותי חוף הים ת"א-יפו

הובא לידיעתנו שמקודמת תוכנית-על לחופי תל אביב – תוכנית אשר אמורה כביכול "להסדיר" את שירותי החוף, אך למעשה טומנת בחובה אפשרויות להגדלת הטיילת על חשבון החול ואולי אף לתוספת זכויות בניה בחופי מרכז העיר. התכנית תוכננה ללא שיתוף הציבור וללא שיתוף של גורמים סביבתיים למרות שמדובר באזור בעל עניין ציבורי ראשון מהמעלה, באזור ששייך בצורה מובהקת לכלל הציבור. אנו מתנגדים לכך שתקודם תכנית כלשהיא לחוף הים – מבלי לשתף את הציבור ולחשוף את פרטי התכנית לנו התושבים. אפילו הגופים הירוקים והסביבתיים – שנראה שצריכים להיות חלק מכל תכנית כזאת – לא שותפו בתהליך.

כידוע, שפת התכנון איננה שפה ברורה ונהירה לכולנו ואין לכלל הציבור את הכלים לבדוק אותה. כדי להבין תוכנית יש לקבל יעוץ מקצועי מלפחות שני אנשי מקצוע – מתכנן ומשפטן – ולעיתים קרובות גם אז מסתתרים בלשון החוק אפשרויות לשינויים מהותיים באופי התכניות. היות שמדובר באזור ציבורי רגיש וחשוב לכולנו – אנו דורשים שלפני אישור תוכנית זאת, או כל תוכנית אחרת באזור – יתקיים דיון ציבורי פתוח בנושא.

אנו דורשים שהשדולה הסביבתית ונציגי תושבים יוזמנו לדון בפרטי התכנית עם המתכננים, בכנס או פאנל פתוח לציבור שבו יובהרו פרטי התוכנית. אנו דורשים שבכנס הזה יציג היועץ המשפטי של התוכנית – במעמד מחייב – את ההיבט המשפטי ויבהיר לציבור – האם יש במסמך אפשרות חבויה או גלויה לתוספת בניה על זו הקיימת בפועל היום, אם יש במסמך אפשרות גלויה או סמויה להקטנת השטח החולי של החוף, והאם יש במסמך חורים שדרכם ניתן לשנות את מהות התכנית.

כמו כן אנו דורשים שיתוקנו הוראות התוכנית בצורה כזאת שיוטל איסור מפורש לתוספת זכויות בניה, להקטנה או פגיעה באיכות השטח החולי, או לשינוי מהותי אחר בקו החוף – ושסעיף זה יעמוד מעל לכל הסעיפים האחרים בתכנית.

אנו דורשים לקיים הליך של שיתוף ציבור בתכנית ובתכנית העיצוב הנגזרת ממנה לפני אישור התוכניות.

אנו שומרים לעצמנו את הזכות להוסיף טעונים והנמקות נוספים, בכתב או בע"פ, כהתנגדות לתוכנית זו.

העתק: הועדה המקומית לתכנון ובנייה ת"א-יפו

אתם מוזמנים לתחום על העצומה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חוף הים, מוניציפאלי, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על דרישה לשיתוף ציבור בתכנון החוף בתל-אביב

 1. סלע הגיב:

  הליך השיתוף קיים אינהרנטית בחוק התכנון והבניה.
  באמצעות התנגדויות…
  כלומר – זה נראה מצחיק להגיש התנגדות על רקע אי שיתוף שעה שההתנגדות עצמה – היא היא השיתוף הקבוע בחוק.

 2. ליאור הגיב:

  מותר להעתיק לבלוג שלי עם לינק לכאן?

 3. לרמן הגיב:

  ליאור, ברור שמותר להעתיק עם לינק.

  סלע, הליך השיתוף הקבוע בחוק הוא המינימום שבמינימום. לאזרחים מותר רק להתנגד לאחר שהתוכנית הופקדה בועדה. יש דרכים לשיתוף ציבור שבין השאר מקשיבות לרעיונות וחששות של הציבור תוך כדי תהליך התכנון ולא אחרי שהוא נגמר. תהליכים כאלה תורמים גם להפחתת התנגדויות בסופו של דבר וליצירת תוכניות טובות יותר לעיר ולתושבים שלה.

  ההתנגדות שהוגשה דורשת ליישם הליך שיתוף ציבור מובנה בתכנון החוף מראשיתו.

 4. פינגבאק: עוד בלוג תל-אביבי

 5. פינגבאק: הטיילת עולה לסיבוב הבא | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s