קינג ג'ורג' – בין שתי כיכרות

רחוב קינג ג'ורג' הוא אחד הרחובות החשובים ביותר בתל-אביב והוא נפגש בין השאר עם דיזנגוף סנטר, מצודת זאב וערימות עצומות של חנויות בגדים זולות ודוכני מאנצ'יז על שלל סוגיהם. אבל לא על הרחוב עצמו אני רוצה לדבר, אלא על שתי הכיכרות בהן הוא מתחיל ומסתיים (תלוי מאיזה צד מגיעים). מצפון שוכנת כיכר מסריק הקרירה והלא ידידותית אשר מוקפת בשלל בתי-קפה. מדרום נמצאת כיכר מגן דוד הצפופה, הרועשת והמשובחת מבין השתיים. ברשותכם אחווה את דעתי בקצרה על כל אחת מהכיכרות.

כיכר מסריק

כיכר מסריק היא המקום היחיד בתל-אביב שאי-פעם חטף ארטילריה מהערבים מאז קום המדינה (לפחות עד שהחמאסניקים בעזה יבנו טיל מספיק גדול). במלחמת ששת הימים הירדנים הצליחו להפיל שני פגזים על מסריק והרגו אישה אחת במקום. חוץ מהפרט הזה מי שעובר בכיכר מסריק לא יכול שלא להתרשם מעליבותה המסוגננת. ממש כאילו לקחו אדריכל נוף וביקשו ממנו להרוס חלל עירוני משובח. הקטע המוצלח של הכיכר מצוי ליד המזרקה, לאחר מכן ישנו מתקן משחקים גדול ואז מגיעה הקטסטרופה האמיתית. אוסף ספסלים מעוגלים הטמונים במרכז המעבר בכיכר. הספסלים האלה צריכים להיות בצד, כך שיושביהם המנומנים יוכלו להביט בהולכי הרגל החוצים וכך תיווצר תקשורת אנושית. במקום זה הולכי הרגל הולכים בצד ויושבי הספסלים נתונים לבחינתם. בדיוק הפוך מהארגון המוצלח שקיים ברחבת הסינמטק. אם היה לי תקציב שיפוצים קטן הייתי מזיז את ספסלי מסריק הצידה ומעביר את הולכי הרגל במרכז. כך יושבי הספסלים יוכלו להנות מזווית ראייה גדולה יותר וכן להנות מהתיאטרון האורבני שאינו עולה כסף.

אחת הדרכים לדעת שכיכר מסריק היא מקום דל תפקוד, מצוייה בנוכחותם המתמדת של הומלסים שיכורים במקום. אוכלוסיות שוליים מטבען נמשכות למקומות בצד הדרך הראשית ואינן מרגישות בנוח במקומות בה האוכלוסייה הנורמטיבית נוכחת. ההומלסים אינם אלימים או מזיקים במיוחד אך הם משמשים כעדות לכך שהכיכר הזאת סובלת.

כיכר מסריק. עם הפנים נגדך
כיכר מסריק

כיכר מגן דוד

כיכר מגן דוד נקראת כך בגלל ששת הרחובות היוצאים ממנה. הכיכר היא מקום מפגש של מספר צירים מרכזיים: נחלת בנימין, אלנבי (משני הצדדים), שוק הכרמל, קינג גורג' ושינקין. אחד הפרויקטים הטובים בקדנציה האחרונה של חולדאי (אני לא יודע מה קורה לי אבל איכשהו נכנסת לפה שוב מחמאה לראש העיר) היה חידוש פניה של הכיכר, סגירת המעברים המושתנים מתחתיה ושחרור חלק מהמרחב לטובת הולכי הרגל (ואפילו השאירו רמזור הולכי רגל אחד במקום שנסגר למכוניות). הכיכר הקטנה הזאת היא אחת המוצלחות בעיר ומהווה מקום טוב למפגש וכן להתבוננות באינספור עוברי האורח שחולפים בה בשעות היום. אני לא בטוח שמיקום הכיסאות בכיכר הזאת אופטימלי, אבל בכל מקרה היא מתפקדת בצורה לא רעה, וזה בהחלט לא דבר טריויאלי בעיר עם כל-כך הרבה חללים עירוניים גרועים. מעניין אם כיכר המושבות לאחר השיפוצים תצליח להתקרב לרמה של כיכר מגן דוד.

כיכר מגן דוד. התיאטרון העירוני בשיאו

כיכר מגן דוד ביום שישי

פוסט זה פורסם בקטגוריה אורבניזם, תל-אביב, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על קינג ג'ורג' – בין שתי כיכרות

 1. יוני הגיב:

  כיכר מגן דוד היא בין המקומות האהובים שלי – אבל יש מספר דברים שצריכים להתרחש בשביל להפוך אותה לטובה יותר –

  1. הבניינים סביבה – "הזנחה" זה בלשון המעטה לעומת מה שמתרחש סביב הכיכר. מילא בית פולישוק ובית גוטגולד שמוזנחים, אבל לפחות עוד יש בהם רמז ללבן – הבניין המרכזי בכיכר, זה שבין השוק למדרחוב נחלת שבעה, פשוט מהווה מפגע עירוני.
  2. המשכיות – הבעיה המרכזית בכיכר מגן דוד היא דווקא היעדר קיומה של כיכר מוגרבי. בירושלים הבינו מזמן שחייבים רצף כיכרות או איזורי התאספות בשביל שהכיכרות יחזקו זה את זה ויצרו רצף עירוני. בתל אביב עוד לא הבינו את זה.
  3. שוק הכרמל – השוק מהווה את יתרונה הגדול של הכיכר, אך גם חלק גדול מחסרונה. אני מקווה מאד שהשיפוץ שדובר עליו לפני כחודש, ואמור להתחיל לקראת סוף השנה בשוק – אכן יתרחש.
  4. עצי הדקל בכניסה למדרחוב נחלת שבעה – למעשה יש כאן שתי אסכלות (בעד ונגד), אבל מבלי להתייחס לשדרת עצי הדקל באבן גבירול או ברחובות דומים – 2 עצי הדקל שנמצאים בכניסה למדרחוב מהווים נטע זר לרחוב אלנבי וסביבתו. קשה לי להבין איך דווקא ברחוב אלנבי, החליטו לשים 2 עצי דקל, בעיקר כאשר זה כל-כך שונה משאר הצמחיה והעצים ברחוב. אין לי משהו ספציפי נגד עצי דקל, אבל אני חושב שמקומם אינו ברחוב אלנבי (וסביר שיהיו אלו שלא יסכימו איתי).

 2. לרמן הגיב:

  יוני, תודה על התגובה המפורטת, לכיכר הזאת יש עוד הרבה לאן לצמוח. חוצמזה, נראה לי שהתכוונת למדרחוב נחלת בנימין ולא נחלת שבעה בסוף

 3. יוני הגיב:

  אופס… כן ברור, נחלת בנימין…

 4. ליאור הגיב:

  וואו כמה שאני לא מסכים. נגעת בנקודה רגישה, ואני משיב מלחמה.;-)
  ככר מסריק היא הככר האהובה והנכונה בככרות העיר. לדעתי הככר הלא מנוצלת ואחותה התאומה נמצאת צפונה ברחבת מילנו.
  הסבר: הנכונות של הככר באה לידי ביטוי לא רק בנוחות הולכי הרגל והמכוניות אלא בחשיבותה ובהרמוניה שלה עם העיר ולדעתי מסריק לוקחת. אם זה בצמחיה (עצי צפצפה וצלונים שנותנים את ההצללה הטובה ביותר ואני חושב שאין ככר ירוקה ומוצלת ממנה בעיר), מזרקה במיקום לא מרכזי בככר, מונומנט על עמוד, המשך לככר רבין (אגב, שים לב לדירה המהממת מול ככר רבין, אמנם הדיירים לוקים בחיידק שופוני קטלני אבל עדיין קשה להסיר את העיניים בדיוק מעל תחנות האוטובוסים בחלק של פרישמן קומה א' ואני מקווה שהוא/היא לא קורא את הבלוג,אבל עדיין אירוע). ודווקא עליך לרמן לא הייתי מאמין בעניין ההומלסים… זה שהומלס מוצא ככר מוצלת שאין בה עבודות שיפוץ בעיר זה כבר תקדים, קצת רגישות הרי ההומלס לא מעיד על בעיות הככר אלא בעיות אחרות. בכל אופן אני חושב שההצלחה של ככר מגן כלל לא קשורה לשיפוץ, כפי שככר המושבות לא תתרומם בגלל השיפוץ הנוכחי. ככר מגן נמצא בצומת רחובות מתויירים, שומעים אנגלית וצרפתית בכל חור, הככר עמוסה בגלל הפופלריות הנוכחית והקניונית של שנקין/ נחלת בנימין, הרחבה מול הכרמל נחלת בנימין זה הדבר היחידי שמעניין בה וגם שם שמו ספסלונים שנועדו להרחיק את ההומלסים ועצים צעירים שלא יכולים לספק את מנת הצל הדרושה ולהסתיר את הבניינים ששופצו ביידים כ"כ לא אוהבות (אגב עוד רעיון השיפוצים הגרועים בעיר, מבנה באו האוס בשד"ל פינת יהודה הלוי וכמה בדרך יפו הם השנואים עלי), בקיצור אני לא מסכים כפי שהבנת.

  טוב, בכל אופן שישי חם ונעים וששששבת שלום !

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s