עמרם מצנע הורס את ירוחם

גילוי נאות: עמרם מצנע הרס את העיר בה גדלתי, חיפה.

כבר הרבה זמן שלא התעצבנתי מכותרת כזאת בעיתון: "מצנע: תושבי ירוחם לא בשלים לדמוקרטיה". בתור אחד שנאלץ להתגורר בעיר בה עמרם מצנע כיהן כראש-העיר אני בהחלט משתתף בצערם של תושבי ירוחם ובמקומם הייתי עולה לכנסת בירושלים ושורף את המשכן. ועדת הפנים ביטלה את הבחירות המתוכננות בירוחם וסידרה למצנע עוד שנתיים בג'וב כראש ועדה קרואה (בתרגום לעברית: 40,000 ש"ח בחודש).

ירוחם היא עיירה בשומקום של 8,500 תושבים שזה פחות מכמות האנשים שמתגוררת ברדיוס של 200 מטר ממני. עמרם מצנע מונה לפני שנתיים באקט של "ציונות" מצידו לקבל כסף לא רע בשביל לנהל משהו שהוא קצת יותר קטן ממה שראש ועד הבית שלי מנהל. עד כאן נגיד שזה בסדר, עכשיו באה ועדת הפנים של מדינת ישראל ושוללת מתושבי ירוחם את הזכות הבסיסית בדמוקרטיה – הזכות לבחור ולהיבחר. ירוחם למעשה קיבלה מעמד של שטח כבוש בראשותו של המושל הצבאי, הגנרל עמרם מצנע.

עכשיו תשאלו איך אני יודע שעמרם מצנע לא מסוגל אפילו לנהל חשבון מכולת? אני הייתי נתין של מצנע בין השנים 1993-2000 (ואז עזבתי את חיפה) ושוב בשנת 2003 (ואז עזבתי שוב את חיפה, הפעם לצמיתות). במהלך שתי כהונותיו של עמרם מצנע (שיש שכינו אותו עמרם מצנח, משום שהוצנח לראשות העיר היישר מהצבא) העיר חיפה הלכה והתרסקה. עמרם מצנע כנראה עבר חוויות אורבניות טובות בעזה במסגרת תפקידו כאלוף פיקוד המרכז והחליט שגם חיפה צריכה להיהפך לעזה (עם העזתים סליחה, אני בטוח שכיום העיר שלהם טובה יותר מחיפה).

במהלך תשע שנות שלטונו של מצנע בחיפה הוא הרס את מרכז העיר (שכונת הדר והעיר התחתית), השקיע כספים עצומים בתשתיות כבישים פרבריים לכיוון מת"מ בדרום והקריות בצפון. הוא הצליח לגרום לכך שהמרחב הציבורי בחיפה אבד לחלוטין וחדלה למעשה להתקיים בעיר סצינה תרבותית. לב העיר חיפה, שכונת הדר הכרמל, הפך לסלאמס שלידו נווה-שאנן בתל-אביב היא שכונת פאר. הושקע הון בפיתוח דרך שמחה גולן שעליה נבנה הגראנד קניון, שנוהל ע"י חברו של מצנע, ישראל סביון. מעבר לגרנד קניון המפלצתי נבנו עוד קניונים כמו קניון חיפה ואחרים בתקופתו של מצנע שגרמו לכתישת שאריות האורבניות שהיו בחיפה.

למזלם של תושבי חיפה, חברי מפלגת העבודה (המטומטמים) בחרו את מצנע לעמוד ברשות מפלגתם בבחירות ב-2003 (ושילמו על כך ביוקר). כך לפחות נחלצה חיפה משלטונו של מצנע. באותן הבחירות נרשם הישג היסטורי כאשר מפלגת העבודה לראשונה בתולדות מדינת ישראל לא ניצחה בעיר חיפה בבחירות הכלליות לכנסת, וזאת משום שמצנע היה מועמדה לראשות הממשלה ותושבי חיפה זכרו לו את הפשעים האורבניים שהוא ביצע בעיר שלהם.

אני עוד זוכר שכשמצנע נבחר לראשות מפלגת העבודה, העיתונאים התל-אביביים (המטומטמים) אמרו שהיה הרבה יותר טוב אם כל המדינה הייתה נראית כמו חיפה של מצנע. ברור שהם לא ממש ביקרו בחיפה ובטח שלא גרו שם. אם כל המדינה הייתה נראית כמו חיפה של מצנע, הייתה מתרחשת פה נדידת צעירים עצומה (הרבה יותר מזו שאולי קיימת כרגע) לארצות הניכר ולמקומות עם איכות חיים גבוהה יותר. מצנע המשועמם לא עשה הרבה בכנסת אחרי שנכשל בבחירות ומצא לעצמו ג'וב נחמד בירוחם מוכת הגורל.

לא יכול להיות שבמדינת ישראל (בתחומי הקו הירוק. לגבי מה שקורה בשטחים תקצר היריעה) תישלל מהתושבים הזכות לבחור לעצמם ראש-עיר, לבטח לא כשממונה עליהם גנרל שהרס את מה שהייתה פעם העיר השלישית בישראל. אני לא מתיימר להגיד שאני מבין את הבעיות של ירוחם. אני בטוח שלנהל חור קטן עם מלא בעיות באמצע שומקום זה לא פשוט. מה שבטוח זה שהיחידים שמותר להם לקבוע מי יעמוד בראש המקום הזה הם התושבים של המקום ולא חברי-הכנסת. ועדת הפנים צריכה להפוך את החלטתה הפשיסטית באופן מיידי. לא יכול להיות שהשלטון הפדראלי יתעלל כך בתושבי המדינה וימנע מהם זכויות דמוקרטיות בסיסיות.

אני חשבתי שרון חולדאי הוא ראש עירייה לא דמוקרטי שפוגע בעיר שעליה הוא מופקד. רון חולדאי הוא ראש עירייה מצויין, דמוקרטי, שקוף ונקי כפיים כשמשווים אותו לעמרם מצנע.

לקריאה נוספת בנושא:

דיון בנושא בעבודה שחורה בעקבות מכתב לשר הפנים וליו"ר ועדת הפנים

יהונתן קלינגר על דיקטטורה חיננית – מצב השלטון המוניציפאלי בישראל

הדמוקרטיה של עמרם מצנע על-פי עומר כרמון

כתבה בנארג' בנושא

הכתבה בהארץ בנושא

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, חיפה, מוניציפאלי, מחוץ לעיר, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על עמרם מצנע הורס את ירוחם

 1. דרומי הגיב:

  הנקודה היא שיש דבר אחד שמצנע טוב בו יותר מהפוליטיקאים המקומיים: גיוס תרומות (אחרי הכל, גנרל, אשכנזי וכאלה).
  ככה שמבחינה מסויימת, באמת עדיף לתושבי ירוחם שמצנע ינהל אותם.
  וזה עצוב.

 2. איתי הגיב:

  פוסט מדהים. בעוד שהביקורת על חולדאי הגיעה לשיח הציבורי הכללי, אני מתרשם שהתדמית של מצנע כראש עיר מצוין בחיפה (בקרב לא חיפאים) חזקה כבטון. בהחלט אומר דרשני בנוגע לסיקור בתקשורת של עניינים מקומיים והיכולת של יח"צ טובים לחפות על דיון ציבורי. תחי הדמוקרטיה.

 3. בצלאל הגיב:

  אין לי רצון או יכולת להתווכח עם האמירות שלך בפוסט הזה. אבל אולי אתה יכול להסביר באמת למה בערך בכל אייטם שקראתי עד היום על הרומן של מצנע עם ירוחם מסופר איך הוא הציל את העיר, עשה שם ניסים ונפלאות ושהתושבים צריכים לנשק לו את הרגליים(כל זה כמובן בלי קשר לכך שהם צריכים לבחור בו בבחירות דמוקרטיות)?

  מה, אף אחד אחר לא רואה את מה שאתה רואה?

 4. Amit הגיב:

  כתושב ירוחם חשוב לי לומר: מצנע לא הורס את ירוחם, הוא לא מושלם כמו שמציגים אותו בתקשורת אבל בסך הכל הוא בסדר גמור. אני לא יודע בקשר לעבר שלו בחיפה, אבל בירוחם הוא לגמרי בסדר.

  בכל זאת אני חושב שבירוחם צריכים לקיים בחירות. אם בחירות כאלו היו מתקיימות כנראה הייתי מצביע עבורו.

 5. ערן הגיב:

  גם אני שמעתי מתושבי ירוחם דיבורים בשבחו של מצנע. מצד שני, למעט בחור אחד האוחז בדעות ימניות קיצוניות מאוד, כל תושבי חיפה שסיפרו לי על מצנע היו בעדו.
  ובכל מקרה, אם כמעט שני שלישים מהמצביעים בחרו בו בפעם השנייה בחיפה, הרי שגם אם הם מטומטמים הוא ראש העיר שהם ראויים לקבל, הלא כן?

 6. לרמן הגיב:

  דרומי, יכול להיות שעדיף שביל קלינטון ינהל את ישראל בשביל הישראלים (אחרי הכל אין לא מבטא כשהוא מדבר אנגלית). לשמחתנו, זה לא יקרה.

  איתי, לדעתי, במקומונים של חיפה בזמנו היו ביקורות על מצנע אבל זה לא הגיע לתקשורת התל-אביבית (ועוד לא היו בלוגים אז).

  בצלאל, יכול להיות שמחלקת היח"צ של מצנע עבדה לא רע, אבל למרות זאת ניתן לשמוע קולות מירוחם שחושבים אחרת.

  עמית, אני מקווה שהכנסת תיתן לך את הזכות להצביע.

  ערן, לגבי החיפאים אני יכול להגיד שאחרי שמצנע גבר על גוראל ב-1993 בפריימריס של העבודה (ואין לי מילים טובות על גוראל ז"ל) הליכוד כהרגלו לא הציב מועמד סביר לראשות העיר וכך מצנע נבחר פעמיים לראשות העיר (די דומה למקרה רון חולדאי בתל-אביב). הליכוד הציב מול מצנע את רמי לוי – עסקן עייף שרק רצה את משרת סגן ראש-העיר (שוב, דומה לתרחיש התל-אביבי הנוכחי).
  והחיפאים בהחלט קיבלו את מה שהגיע להם – עיר הרוסה עם מחירי נדל"ן ברצפה.

 7. דרומי הגיב:

  למען הסר ספק, לא טענתי שזה מצב טוב.
  אם מצנע רוצה להיות ראש מועצת ירוחם, שיתכבד ויעבור לגור בירוחם.

 8. שקטימאן הגיב:

  ניטפוקון: עזה זה בפיקוד דרום.

  היום הייתי בחיפה לראשונה מזה שלוש שנים בערך. הרכבת באופן מפתיע הגיעה בזמן, האוכל במעיין הבירה היה טעים והבירות ממש סבבה.

  אבל רבאק, איזו עיר מגעילה, מכוערת ולא נוחה. נזכרתי למה אני לא סובל אותה. רחמיי על מי שנאלץ לגור שם.

 9. יוני הגיב:

  אני חושב שבאופן מופלא הצלחתי שלא להסכים כמעט עם אף מילה שכתבת.

  אתה באמת חושב שבן אדם במעמדו של מצנע ייסע לנהל עיר בגודל של שכונה קטנה באמצע המדבר ו-3 שעות מחיפה, עיר מגוריו, בשביל הכסף?

  מעבר לזה, וכתבת את זה מצויין: "אתה לא מתיימר להבין את הבעיות של ירוחם" – אז אתה צודק. נראה שבאמת אתה לא מבין – הבעיות של ירוחם אלו ממש לא הבעיות של חיפה, ואין שום קשר בין הכשלון האורבני, לטענתך (ובתור אדם שרוב משפחתו היא חייפאית, אני יכול להעיד שרבים מאד עדיין מאד אוהבים אותו והיו בוחרים בו שוב – כן אולי זאת הדמוקרטיה), לבין מה שהיה צריך ראש עיר לעשות בירוחם.

  ואין מה לעשות – נכון, דמוקרטיה היא ערך עליון ללא ספק (אך זכות עם משקל יחסי כפי שנטען בבג"צ), אבל לעיתים היא מכשילה את התושבים עצמם. תראה מה קרה רק עכשיו ביישוב ראמה בצפון שבו כבר שנים העירייה לא משלמת את חשבון המים – ומי סובל מכך? התושבים, שניתקו להם את המים ל-3 ימים באמצע הקיץ. האם המדינה צריכה להרשות מצב כזה?

  ומה אם התושבים ממשיכים לבחור שוב ושוב ראש עיר שמגדיל את הגרעונות של העיר וגורם לפשיטת הרגל שלה? מי בסופו של דבר משלם את המחיר? בן השאר – גם אתה ואני – כי המדינה הרי בסוף תצטרך לשלם כדי לכסות את הגרעונות הללו, והתושבים בינתיים יסבלו, אך עדיין ימשיכו להצביע לאותו ראש העיר – לעיתים בכלל ללא קשר לתפקודו בעירייה (אלא דעותיו הפוליטיות-מדיניות) – והמדינה כולה משלמת את המחיר (בן השאר בגלל שאז יש פחות השקעה בחינוך ובקהילה כי העירייה בגרעונות כבדים, דבר שגורם ליציאת בני נוער מבתי הספר ועלייה בפשיעה).
  ומה אז? מי משלם את המחיר?

  אני כן מסכים שאופציה כזאת צריכה להשתמש רק לעיתים נדירות, וכאשר נראה שאין ברירה אחרת – והמצב מתמשך לפחות אחרי 2 מערכות בחירות שבהן העירייה עדיין במצב של פשיטת רגל וניהול לא תקין, כולל אי אישור של תקציב המועצה. מעבר לזה, חייבים להגביל בזמן תקופות של ועדה קרואה – אבל העובדה שבמקרה יש עכשיו בחירות בנובמבר הקרוב לא צריכה להשפיע על השאלה הזאת – זו צריכה להיות בדיקה מהותית עם הגבלה ספציפית (נניח עד גובה קדנציה או אחת, או פחות מזה – 4 שנים), כי בהחלט מדובר בכלי לא דמוקרטי, אך חשוב – ולכן יש לדעת מתי להשתמש בו ומתי לא.

 10. לרמן הגיב:

  שקטימאן: ככל הזכור לי ב-1987 מצנע ניהל את המדיניות הצבאית ישראל באינתיפאדה הראשונה מול הגדה ומול עזה.

  יוני, אני לא בטוח שעמרם מצנע נסע לירוחם (היכן שהוא מתגורר רק חצי מהשבוע) רק בשביל הכסף, אבל זה בטח לא מזיק. התקדים של ירוחם עלול לחזור בעוד הרבה מועצות מקומיות קטנות ולדעתי הפתרון נמצא ברה-ארגון של השלטון המקומי ולא בשבירת הכללים הדמוקרטיים.

 11. פשוט מצער ,בתור אחד מקבוצה שהגישה עתירה לבג"ץ כנגד המחטף והעוולות שנעשו לתושבי ירוחם ושלילת זכות היסוד לבחור ולהבחר אני רואה בחומרה רבה את התנהגותו הדיקטטורית של מר עמרם מצנע "נאחז בקרנות המזבח" ומתאים לו הג'וב והתנאים תושבי ירוחם זועמים והמאבק יחריף עוד יותר לא ייתכן שימליכו עלינו שליט,האם החלטה כזו ההיתה עוברת במרכז הארץ? כולי תקווה כי בג"ץ יתן הכרעה מספקת ויאפשר לירוחם לקיים בחירות ולצאת לעצמאות מונציפלית חזקה!
  הדיון יתקיים ב17 לחודש זה אשמח לקבל תגובות וסיווע במאבקנו למען עשיית הצדק.

 12. ערן הגיב:

  שלום יוני,
  אין לי דעה מגובשת בנושא הנדון כאן, אך לפחות בדבר אחד אתה טועה – הטענה שבירוחם ראש העירייה הקודם – ברוך אלמקייס (הוא שהביא את העירייה למצבה הגרוע), נבחר על רקע דעותיו הפוליטיות-מדיניות. אלמקייס הוא איש מפלגת העבודה שדעותיו המדיניות (לפחות אלה שעליהן או מצהיר כלפי חוץ) נמצאות עמוק בשמאל. דווקא מוטי אביסרור – ראש העירייה הקודם שהפסיד לאלמקייס בבחירות האחרונות למרות שנחשב למוצלח, הוא איש מפלגת הליכוד ואוחז בדעות מדיניות ימניות (נדמה לי שדי מתונות). אינני מכיר את האוכלוסייה בירוחם, אבל בדרך-כלל תושבי עיירות הפיתוח נוטים לדעות מדיניות ימניות.

 13. חסר מעש הגיב:

  אני לא הבנתי כמה דברים מהפוסט שלך:

  1), אם עמרם מצנע היה ראש עיר כל כך גרוע, אז למה בחרתם בו בחיפה שוב ושוב. הרי שם לא הייתה שום ועדה קרואה. הייתה לכם דמוקרטיה ויכולתם להעיף אותו אחרי ארבע שנים, ואצלכם הוא נשאר כשבע שנים כלומר שתי קדנציות לפחות ע"פ דבריך.

  2). ממתי עזה שייכת לפיקוד המרכז? עזה זה פיקוד דרום. ואני לא זוכר שמצנע היה אלוף פיקוד דרום. בבקשה תדייק .

 14. לרמן הגיב:

  חסר מעש, החיפאים בחרו במצנע שוב ושוב כי לא התמודדו מולו מועמדים אחרים (כדאי לציין שב-2003 אחרי תום עידן מצנע, היו בחירות אמיתיות לראשות העיר חיפה ויונה יהב נבחר). אם כבר דיוק, מצנע כיהן כראש העיר חיפה 9 שנים רצופות. אני כיהנתי כנתין של מצנע רק שבע שנים (הייתי שנתיים בחו"ל בתקופתו).

  כללתי את עזה בדבריי משום שמצנע היה אחראי לגיבוש המענה הצבאי הישראלי לאינתיפאדה הראשונה ב-1987 (מענה כושל יש לומר), והיה אחראי גם למדיניות הצבאית בעזה במסגרת הזו.

 15. סלע הגיב:

  הבעיה היא בחוק שמאפשר "מטעמים מיוחדים"
  להאריך כהונה,
  ללא מגבלת זמן.

  חייבים לשנות את החוק בעניין הזה.

  זה מאוד לא דמוקרטי.
  פוגע בזכויות יסוד של להיבחר ולבחור.

 16. שחר הגיב:

  כדאי לשים לב לעניין אחד בכתבה המצוטטת מ"הארץ". המשפט המיוחס למצנע בכותרת מופיע ללא מרכאות, כלומר הוא אינו ציטוט ישיר שלו אלא ניסיון של העורכים לתמצת את דבריו, מה שכן מצוטט מפיו בתוך הכתבה הוא המשפט "אני חושב שהיישוב עדיין לא בשל לחזור להליך דמוקרטי". אפשר לטעון שאני נאחז כאן בדקויות אבל יש הבדל עצום בין שני המשפטים האלה. מישהו הרי החליט שמשהו היה פגום בהליך הדמוקרטי בירוחם, ולכן מונתה ועדה קרואה, אין לכך שום קשר לשאלה האם תושבי ירוחם בשלים לדמוקרטיה או לא. על מצנע הוטלה משימה להחזיר את היישוב למצב שבו אפשר יהיה לערוך בו בחירות. אין לי מושג אם הוא עשה את זה טוב או לא, אבל אין לי גם ספק שצריך לדון בשאלה אם המשימה הושלמה כבר ואפשר לחזור ולערוך בחירות. אולי מצנע, כבעל אינטרס, היה אמור להימנע מלהביע את דעתו, אבל מכאן ועד הפיכתו לקולניאליסט מתנשא עוד ארוכה הדרך.

 17. אלעד הגיב:

  תראו איך אפשר לשחק עם דמוקרטיה.היא מתגמשת לפי רצון כל אחד ואחד.
  איך נוכל ללמד את ילדינו בירוחם על דמוקרטיה כשראש הראשות משתמש בה לקדם את עצמו.בושה!
  תושב ירוחם כואב.

 18. לרמן הגיב:

  שחר, מסכים איתך שאכן יש הבדל. עדיין, נראה לי שנלקח פה צעד קיצוני והקולוניאליסטיים הראשיים בכלל יושבים בירושלים.

 19. ליאורה הגיב:

  אף אחד לא רצה את מצנע עם סיום כהונתו בחיפה ואם היה מתמודד הוא ידע בעצמו שסיכוי קלוש שהיה נבחר פעם נוספת. העיר נשמה לרווחה כשמצנע, שקראו לו "פידל של הכרמל" (קאסטרו, אם לא הבנתם) וחבר קבלניו יצאו, לצערנו – יונה יהב, שנבחר מטעם הירוקים – מיד החליף את עורו, וחבר לעסקני הקבלנים שנצמדו אליו אחרי מצנע. הוא השאיר אחריו עיר חרבה, שרק חורבנה על ידי שני עסקנים אחרים של מפםלגת העבודה – יונה יהב וישראל סביון, ששיתקו את העיר לחלוטין במשך 6 שנים.

 20. נברא הגיב:

  המשפט "אני חושב שהיישוב עדיין לא בשל לחזור להליך דמוקרטי" שצוטט מפי מצנע שונה ברוחו מהמשפט "תושבי ירוחם לא בשלים לדמוקרטיה" שכל מטרתו לקנטר ולסכסך. נא לדייק. נא להפסיק לשנוא. נא להפסיק להתנשא. נא להימנע מזלזול ומגסות רוח. נא להתבגר. תודה.

 21. לרמן הגיב:

  ליאורה, מסכים איתך לחלוטין לגבי מצנע. הוא סגר את המסמרים של ארון הקבורה שגוראל הכין לחיפה לפניו. יונה יהב, לצערי הרב, לא מבין שום דבר באורבניות, ובדומה למקבילו מעיריית תל-אביב מזרים השקעות ענק לכבישים, מנהרות וגשרים בכל רחבי חיפה, במקום לנסות ולשקם את הדר בצורה רגישה ומחושבת, שזה מה שיכול אולי להחזיר את חיפה להיות עיר בעתיד.
  לשמחתנו, לפחות בתל-אביב העיר מספיק חזקה כדי שגם ערימות של טעויות מצד העירייה לא יכולות להרוס אותה (לפחות לא כמו שזה קרה בחיפה).

 22. אורן הגיב:

  לכל מי שהציטוט של מצנע נראה לו מסולף מדי, תחליפו "מצנע לא ראוי להיות ראש ועדה קרואה בירוחם" ב"ירוחם לא ראויה לדיקטטורה" ותנוחו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s