ב-2003 הייתה הצבעת מחאה גדולה נגד רון חולדאי

כבר ראינו שבבחירות הקודמות רק 15% מבעלי זכות הבחירה בתל-אביב-יפו נתנו את אמונם בחולדאי. הנה עוד נתון שעשוי להפתיע אתכם – 17.3% מהמצביעים ב-2003 לראשות העיר שמו פתק פסול וזה אומר שהייתה הצבעת מחאה גדולה לפני חמש שנים. כבר ב-2003 הרבה מצביעים רצו להחליף את חולדאי, אבל לא היה להם למי להצביע. ברשותכם אחזור על על זה שוב: 17.3% מהמצביעים הגיעו לקלפי, רצו לבחור לעצמם ראש-עירייה ולא היה להם את מי (נגד חולדאי התמודדו בזמנו חמישה מועמדי סרק). גם אם ננקה כ-3% שפסלו בלי להתכוון אנחנו מקבלים 14% של הצבעת מחאה נגד חולדאי. למזלו של חולדאי בבחירות הקודמות הוא אפילו לא היה צריך לצאת מהבית כדי לנצח.

עבדכם הנאמן עשה כמה השוואות בין דפוסי ההצבעה בתל-אביב לערים האחרות בארץ על-מנת לראות האם אחוז ההצבעה הנמוך שהיה בבחירות הקודמות (29% בלבד) בתל-אביב הוא חריג או שמא זו תופעה כלל ישראלית. כדי לערוך את ההשוואה התבססתי על נתוני משרד הפנים ב-15 הערים הגדולות מבחינת כמות בעלי זכות הבחירה במדינת ישראל. העיר הקטנה ביותר במדגם היא הרצליה עם 75,981 בעלי זכות בחירה והגדולה ביותר ירושלים עם 480,353 בעלי זכות בחירה. תל-אביב-יפו היא העיר השנייה בגודלה ברשימה זו עם 371,398 בעלי זכות בחירה ב-2003. תוצאות הבדיקה הפתיעו אותי כהוגן והנה הממצאים העיקריים מלווים בגרפים מסבירי פנים:

1. בתל-אביב נרשם אחוז הפסילה הגבוה ביותר בהצבעה לראשות העיר מבין ערי ישראל. בתל-אביב 17.3% מהמצביעים הצביעו בפתק פסול לראשות העיר. ממוצע 15 ערי ישראל הגדולות עומד על 7.8% פסילה בהצבעה לראשות העיר, מה שאומר שהצבעת המחאה בתל-אביב כנגד ראש-העירייה המכהן הייתה גדולה מאוד בבחירות הקודמות. למעשה יותר אנשים הצביעו בפתק פסול מאשר כאלה שהצביעו למועמד הסרק שהגיע למקום השני (ארנון גלעדי עם 13% מהקולות).

שימו לב בגרף הבא לשיעור פתקים הצהובים הפסולים בהצבעה לראשות העירייה בתל-אביב יחסית לערים האחרות בישראל:
השוואת קולות פסולים בבחירות המקומיות ב-2003

2. בתל-אביב נרשם אחוז ההצבעה הנמוך ביותר מבין ערי ישראל. אחוז ההצבעה בתל-אביב היה 29% בעוד שממוצע 15 הערים הגדולות הוא 42%.

בתל-אביב לא הלכו להצביע ב-2003

אחוז הצבעה לראשי ערים ב-2003

שימו לב להשוואה מעניינת בין תל-אביב לחיפה בבחירות הקודמות. בתל-אביב כזכור הצביעו רק 29% ובחיפה (שם הצבעתי אני ב-2003) הצביעו 35% מבעלי זכות הבחירה (שיעור ההצבעה השני הכי נמוך בארץ, ועדיין הרבה מעל תל-אביב). בתל-אביב היה מועמד ריאלי אחד ו-17.3% הצביעו בפתק פסול לראשות העיר. בבחירות בחיפה (שגם בהן הייתה אדישות רבה) היו שני מועמדים ריאליים – יונה יהב ושמואל ארד ז"ל – ושיעור הפתקים הפסולים לראשות העיר היה 5.2% בלבד (מהנמוכים ביותר בין ערי ישראל).

ההשוואה הזו מראה שכשנותנים לאנשים יותר מאופציה ריאלית אחת שיעור ההצבעות הפסולות ירד. למזלנו, בתל-אביב של 2008 יש שתי אופציות ריאליות לראשות העירייה וסביר להניח שיהיו הרבה פחות פתקים פסולים בהצבעה לראשות העיר. אני מניח שלא מעט מאותם 17.3% מצביעים פסולים (שרובם הגדול הם מצביעי מחאה) יעדיפו להצביע הפעם לדב חנין, שהצליח למצב את עצמו כאלטרנטיבה ריאלית לחולדאי. מדובר כאן באנשים שרצו להצביע לראשות העיר, עשו את המאמץ והלכו לקלפי, אבל פשוט לא הייתה להם אופציה ריאלית למישהו שיחליף את ראש העירייה המכהן. הפעם יש להם אופציה.

הערה נוספת: בהתחלה כשראיתי את אחוז הפסילה הגבוה לראשות העיר חשבתי שתושבי תל-אביב הם סטלנים שלא מצליחים להצביע. אז בדקתי את אחוז הפסילה בהצבעה למועצת העירייה (בבחירות מוניציפאליות מצביעים בשני פתקים). שם התברר לי שהתל-אביבים דווקא יודעים איך להצביע. אחוז הפסילה למועצת העירייה עמד על 2.3%, כאשר הממוצע הארצי בפסילות למועצה הוא 2.7%. הממוצע הארצי בפסילות בהצבעה לראשות העיר גבוה בהרבה ועומד על 7.8% כפי שצויין למעלה. נתון זה מראה שתושבי ישראל נוטים למחות נגד ראש עריהם באחוזים מסויימים ולזרוק פתקים צהובים, כאשר בתל-אביב המחאה כנגד ראש העירייה המכהן הייתה הגדולה ביותר מכולן בצורה משמעותית.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חולדאי, חנין, מוניציפאלי, תל-אביב, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על ב-2003 הייתה הצבעת מחאה גדולה נגד רון חולדאי

 1. אביעד הגיב:

  מה הסיבות לפסילת הצבעה?

 2. לרמן הגיב:

  אביעד, פוסלים הצבעה במצבים כדלקמן:
  1. יותר מפתק אחד במעטפה (כן מותר שני פתקים לאותו מועמד במעטפה – זה נספר כקול אחד).
  2. פתק צהוב ריק (מסמן בדרך-כלל הצבעת מחאה).
  3. הצבעה למועמד לא קיים (למשל לקחת פתק צהוב ולרשום עליו ז'יימה לרנר ולהצביע).
  4. מעטפה ריקה.

  5. פתק צהוב במעטפה לבנה ולהיפך (ההצבעה המוניציפאלית היא בשני פתקים).

 3. דור שמר הגיב:

  מרתק מאוד, תודה.
  מתי אמורים לקבל את ההודעות לבוחר וכל הסיפור הזה?

 4. יונתן הגיב:

  אפשר לראות את זה גם אחרת. ל 70% מהתושבים, אלו שלא הלכו לקלפי, לא היה אכפת שחולדאי ימשיך.

 5. יונתן – אפשר לראות את זה גם אחרת –

  אותם 70% שלא הלכו, לא חשבו שיש מועמד כשלהו ששווה להטריח את עצמם לקלפי עבורו – לא חולדאי ולא כל היתר. יחד עם עוד עוד 17% מתוך ה-30 הנותרים הם הצביעו ברגליים או בידיים הצבעת אי אמון מול השיטה הקיימת. שיטת שלטון הנציגים המסואבת שבה אם יש לך הרבה כסף אתה קונה הרבה לוחות מודעות ועם עוד קצת מזל או כריזמה כובש את השלטון בלי קשר לשום דבר אחר. בטח לא לדמוקרטיה.

  עוד לא שמעתי מישהו מתגאה בכך שהציבור רוצה בו כל כך , עד ש 70% ממנו נשארים בבית.

  המשך קו מחשבה זה יכול להיות נאום בכיכרות ריקות מאדם, ומאמרי דעה שמקלסים את המועמד בטענה תקיפה וגאה שהם אינם יודעים מה הוא בעצם מציע לכהונה הבאה (או שבעצם בתל אביב גם זה יכול להיות).

  😉

 6. שוקי הגיב:

  אני מודה ומתוודה שבבחירות הקודמות הייתי בין אלו שלא הלכו להצביע. זה לא היה בגלל שהייתי מרוצה אלא בגלל שהייתי מיואש מהתחושה שאין למי. הפעם יש למי להצביע ואני אצביע.

  כל יום אני מדבר עם לפחות עשרה אנשים שאומרים לי בדיוק את הדברים האלה.

 7. ערן הגיב:

  בבחירות הקודמות לא הייתה אלטרנטיבה לחולדאי ולכן הן תומכיו והן מתנגדיו לא הלכו להצביע.
  אבל מדוע לא הייתה אלטרנטיבה לחולדאי? האם לא היו חברי-כנסת, פוליטיקאים ואלופים בדימוס שהיו מעוניינים בתפקיד?
  דווקא היו, למשל מאיר שטרית, שהוא פוליטיקאי מנוסה ובעל רקע מוניציפאלי ששקל להתמודד ולבסוף ויתר.
  מדוע?
  משום שרוב הסקרים העידו על ניצחון סוחף לחולדאי.
  זוהי היא גם הסיבה שבסיבוב הנוכחי לא מתמודד מול חולדאי מועמד מוכר ומנוסה ממרכז המפה שנתמך ע"י מפלגה גדולה כמו הליכוד למשל. הן יוסי שריד והן רן כהן ממרצ בדקו את השטח ואני משוכנע שעשו לא מעט סקרים והחליטו לוותר.

  ניתוחים כאלה של הבחירות הקודמות אולי מעניקים לפעילי עיר לכולנו ביטחון ותחושה שיש להם סיכוי – וזה טוב. אבל יכול להיות שהם גם מובילים אותם לשאננות – וזה רע.

 8. לרמן הגיב:

  מאיר שטרית גר בתל-אביב?
  דוקא ליוסי שריד היה איזה סקר שהראה שהוא ממוצב טוב בזמנו מבחינת הסקרים.
  מההתרשמות שלי המאבק צמוד והשאלה היא איזה צד יצליח לגורם ליותר מצביעים שלו לצאת להצביע ביום הבחירות.

 9. יוני הגיב:

  אוי, כתבתי הודעה ארוכה – והיא נמחקה.

  בקצרה – כל הכבוד על היוזמה, היה מאד מעניין ומחדש.

  הבעייה המרכזית שיש לך היא (בשביל שזה יהיה ניתוח מחקרי אמיתי) שאתה צריך לא להשוות לבחירות לגורם אחר (מועצה מקומית) או לערים אחרות (אשדוד, חיפה וכו' ) – אלא להשוות הצבעה של אותם תושבים (תל אביב) לאותו גורם (ראש עיר) אבל בשנים אחרות (קרי, ב-98, 93 וכו' ).
  מאד קל אחרת יהיה לטעון שהניתוח שלך לא נכון, כי מדובר באוכלוסייה מיוחדת עם דפוסי הצבעה שונים וזה בכלל לא קשור לחולדאי.
  אני מניח שזה כן קשור לחולדאי והמחקר שלך כן נכון, אבל אם אתה רוצה באמת שגם יהיה רלוונטי, אתה חייב לבדוק את התנהגות אותה אוכלוסיה באותו מצב ולא לבדוק אוכלוסייה אחרת, או מצב אחר. הגורם שאתה רוצה לבודד כאן הוא השנה (כי אתה טוען שחולדאי הוא הבעיה) ולא לבודד את האוכלוסיה או הגורם שאליו מצביעים (ראש עירייה מול מועצה) – כרגע בגלל זה המחקר שלך לא באמת מצליח להוכיח את זה (אני מניח שאם תבודד את השנה, עדיין תצליח להוכיח את זה – אבל אתה חייב לעשות את זה, בשביל שהמחקר יהיה בר-תוקף).

 10. לרמן הגיב:

  מסכים איתך, שאין לממצאים פה תוקף אקדמי ושניתן לפתח את התזה הקטנה הזו למחקר אקדמי (אבל בשביל זה צריך זמן, כלומר כסף, ואז אני יכול ללכת עם התיאוריה הזו לז'ורנל אמיתי ול לפרסם פה סקיצה בבלוג). מה שבטוח הוא ש-17.3% מהמצביעים לראשות העיר בתל-אביב הצביעו בפתק פסול מול 7.8% בממוצע ישראלי. זה נתון שראוי לבחינה בעתיד ע"י גיאוגרפיים פוליטיים.

 11. יוני הגיב:

  לא דיברתי ברמה של מחקר אקדמאי, אלא גם ברמה של הצגה כאן בבלוג –
  הפוסט שלך כרגע מטעה מאד (כבר מרמת הכותרת) – הדבר העיקרי שהוא היה אמור להגיד זה שתושבי תל אביב מתנהגים בקלפי באופן שונה ביחס לתושבי שאר ישראל – אבל אתה הגעת למסקנה שהייתה הצבעת מחאה נגד חולדאי.
  יכול להיות שהם גם עושים את זה בכל מערכת בחירות ב-60 שנה האחרונות, בלי קשר לחולדאי באופן ספציפי ולכן זאת לא תוצאה חריגה לתושבי תל אביב ולכן המסקנה שלך כאילו הייתה הצבעת מחאה כנגד חולדאי היא לא נכונה לאור הנתונים שלך – המסקנה מהנתונים שהצגת הייתה צריכה להיות שתושבי תל אביב מתנהגים אחרת ביחס לתושבים שאר מדינת ישראל.

  בהחלט סביר מאד (וזה הניחוש שלי) שהייתה הצבעת מחאה, אבל כרגע זהו ניחוש בלבד, והמסקנה שאתה מגיע עליה באמצעות הנתונים היא פשוט לא נכונה לאור המידע שאתה משתמש בו (וזאת עוד הכותרת שלך).

 12. יוני הגיב:

  רק לשם דוגמא – מה הבעיה שלא בודדת את האוכלוסיה –
  יכול להיות שבגלל שבתל אביב יש אחוז שוכרי דירות גבוה מאד ביחס לשאר מדינת ישראל, ורוב התושבים בעיר נמצאים שם לתקופות קצרות יותר בממוצע משאר הערים (זה לא טיעון מבוסס, זה רק טיעון אפשרי) – אז לכן לא רק שיש אחוזי הצבעה נמוכים יותר ביחס לשאר המדינה, אלא גם שאלו שמצביעים מתחברים יותר למפלגות (קשר היסטורי) מאשר לאנשים ספציפים (המועמדים לראשות העיר) – ולכן באופן קבוע, במשך שנים רבות, אחוז הפתקים הלבנים גבוה מאד ביחס לשאר הערים בישראל.
  אם זה כך, זה פוגע מאד בטענה שלך של "הצבעת מחאה" – ולכן כל הפוסט שלך שגוי ומטעה.

  לעומת זאת אם נראה (ולפי דעתי יש סיכוי גדול שזה יקרה), שבדרך כלל יש מעט מאד קולות פסולים לראשות העירייה בתל אביב, ובאופן ספציפי בשנת 2003 היה אחוז גבוה – אז זה מוכיח שהייתה הצבעה מחאה.

  האם הבנת למה לפי דעתי יש בעייתיות גדולה בטענה שלך והמסקנה שהגעת אליה ולמה אני מאמין שהמסקנה של הפוסט שלך שגויה מאד?

 13. לרמן הגיב:

  יוני – 2.3% פסלו בהצבעה למועצה. 17.3% פסלו בהצבעה לראשות העיר. 7.8% אחוז פסילה ממוצע ישראלי בהצבעה לראשות העיר. אני לא רואה איזה מהנתונים האלה לא תומך בטיעון שלי לגבי הצבעת מחאה בתל-אביב. אני מסכים איתך שאם אביא את אחוז הפוסלים בבחירות מ-1998 ואף קודם אוכל לחזק את הטיעון שלי.

  מסכים איתך שהאחוז הגבוה של שוכרי דירות פוגע ככל הנראה באחוז ההצבעה בתל-אביב, אבל פה מדובר על אנשים שכבר הלכו לקלפי ולא כאלה שנשארו בבית. אפשר להעלות המון טיעונים אחרים לאחוז ההצבעה הפסולה הגבוה (למשל, הפתקים הצהובים בתל-אביב היו עם דיו חלש במיוחד, או שאנשים בתל-אביב לא יודעים לקרוא אותיות שנכתבות על נייר צהוב בגלל השמש החזקה כאן), אבל ההסבר ההגיוני ביותר הוא הצבעת מחאה.

 14. יוני הגיב:

  מה שאתה עושה זה בדיוק הפוך מלבסס באופן נכון את הטיעון שלך.
  אתה משווה בין ערים שונות ומשווה בין הצבעות שונות, אבל לא בודק את המשתנה היחיד שרלוונטי בכלל לטיעון שלך – חולדאי.

  כמה פסלו למועצה זה בכלל לא רלוונטי, כי באופן קבוע יש הרבה יותר הצבעות פסולות לראשות המועצה, מאשר למועצה עצמה (ונתתי הסבר למעלה למה אולי זה מתחזק בתל אביב – כי אנשים רוצים לחזק מפלגות שהם קשורים אליהם היסטורית, אבל אדישים בין מתמודדים). מה עשו בערים אחרות, זה גם בכלל לא רלוונטי, כי אולי תושבי תל אביב מתנהגים אחרת באופן קבוע.

  וכפי שכתבתי – יש סיכוי לא מבוטל בכלל שיש אחוז מאד מאד גבוה של קולות פסולים בכל מערכת בחירות בתל אביב בעשרים שנה האחרונות לראשות העיר.
  אתה מנסה לטעון שיש כאן הצבעת מחאה כנגד חולדאי, אבל אתה מתבסס על נתונים שלא רלוונטים לטענה שלך – כי המשתנה הבלתי תלוי שאתה משתמש בו הוא העיר או ההצבעה, אבל לא המועמד עצמו – ובגלל זה כל הטיעון שלך שגוי מהבסיס.

  איך אפשר לבנות טיעון על התושבים שמצביעים לחולדאי, אבל לא לבדוק מה קרה כשהם הצביעו למועמדים אחרים בשנים קודמות?
  הבדיקה הזאת זה לא מה שיחזק את הטיעון שלך, זה הדבר היחיד שיכול לבסס אותך.
  כל מה שהצלחת כרגע להראות זה שיש בתל אביב התנהגות שונה לחלוטין מבשאר הערים בישראל (טיעון שמעניין שלעצמו ולי חידש הרבה, אבל בכלל לא מביא למסקנה שאותה ניסית לטעון).
  אין שום קשר בין הנתונים שלך לבין חולדאי, כי בדקת כל פעם אוכלוסיות אחרות.

 15. יוני הגיב:

  רק דוגמא קטנה – תתאר לך מערכת בחירות.

  תתאר לך שבעיר X התברר שהגברים הצביעו ב-80% והנשים הצביעו רק ב-30%.
  בכל שאר הערים הממוצע היה שגם הגברים וגם הנשים מצביעים ב-75% (אחוזי הצבעה).

  האם היית קופץ למסקנה שכנראה שני המתמודדים בעיר X גורמים לנשים סלידה כזאת גדולה מהצבעה שזאת הסיבה שהן לא מצביעות?
  ברור שלא – הדבר הראשון (והיחיד בשלב ראשון) זה לברר האם מדובר בדפוס חוזר או שמדובר באירוע חד פעמי.
  אם מדובר באירוע חד-פעמי, סביר להניח שזה באמת קשור למתמודדים.
  אם מדובר באירוע חוזר – אז סביר להניח שמשהו באוכלוסייה הזאת גורם לנשים להצביע באחוז הצבעה נמוך מאד.

  זה בדיוק הכשל שהטיעון שלך נופל אליו – אתה קפצת מייד לטענה שזה קשור לחולדאי, מבלי שהכנסת בכלל את חולדאי למשוואה על ידי בדיקת האוכלוסייה בהצבעות קודמות.
  המסקנה היחידה היא שבמערכת הבחירות הזאת האוכלוסייה התנהגה באופן שונה משאר המדינה. יש סיכוי לא מבוטל שהיא תמיד מתנהגת ככה.

 16. לרמן הגיב:

  נכון, בשביל זה צריך עוד נתונים. כפי שאמרתי הטיעון שלי מתבסס על מה שהיה ב-2003, ומה שנראה לי הכי הגיוני. יכול להיות שהוא לא נכון.

 17. יוני הגיב:

  טוב, עכשיו זה סתם לא ברור לי, כי אתה כותב פוסט שהכותרת שלו היא "ב-2003 הייתה הצבעת מחאה גדולה נגד רון חולדאי" ועכשיו אתה כותב, כן זה טיעון – יכול להיות שהוא לא נכון.

  בעצם כבר הפסקתי להיות מופתע – המטרה באמת מקדשת את כל האמצעים.
  אם זה היה פוסט של חולדאי (אם זה היה מצב הפוך), כל הבלוגספריה הייתה מביאה את כל הסטטיסטיקאיים שהם יכולים רק כדי להראות כמה הפוסט הזה שגוי מהבסיס ויש כאן ניסיון גרוע של חולדאי להציג נתונים באופן לא נכון רק כדי לקדם את המטרה שלו.
  חבל.

 18. לרמן הגיב:

  יוני, הטיעון שאני טוען הוא הכי הגיוני בהתחשב בנתונים. יכול להיות שהוא לא נכון כמו שיכול להיות שתיאוריית "המפץ הגדול" היא לא נכונה. ממליץ לך לקרוא את הספר "הפילוסופיה של מדע הטבע" של קרל המפל בנוגע להפרכת והוכחת תקפותן של היפוטזות.

 19. חללית הגיב:

  איזה קשקוש מגמתי. מזמן לא ראיתי כזה משחק עם מספרים.

  שיעור ההצבעה הנמוך נבע מכך, שהרוב המכריע של תושבי תל אביב שבעי רצון מהמתנהל בעיר, ולכן לא הטריחו עצמם לקלפי. אני הייתי אחד מהם.

  אנשים הולכים לבחור, כאשר הם מתנגדים בתוקף למצב קיים, או כאשר ההתמודדות היא צמודה.

  זה לא המצב בתל אביב, לא אז ולא היום, ולכן שיעור ההצבעה בבחירות הקרובות יהיה דומה.

  חנין אינו מועמד ראוי, ולו בזכות העובדה, שהצהיר שאם לא ייבחר לא יישב במועצה. זוהי גניבת דעת, לא פחות, וכל אנשי עיר לכולנו טובלים ושרץ בידיהם.

  בעצם, חנין הוא היחצן של עיר לכולנו, כיוון שהסיכוי שלו להיות ראש עיר הוא אפס – אדון לרמן, תביא כבר סקר ותפריך את מה שאני אומר. לא לחינם, אתם לא שולפים סקרים, אתם יודעים מהי התוצאה.

  בעצם, מי שמוביל את עיר לכולנו הוא אדון מדואל, או גברת אחרת, שמדואל הצריח איתה ביום האחרון של הרישום – גם על זה אתם לא מדברים.

  והכי חשוב, דיברת על מועמד ראוי, לצערי חנין הוא לא כזה – עד עכשיו שמעתי רק ססמאות מעיר לכולנו, אמנם קליטות, בפרט לבני עשרים, אבל שום דבר לא מאחוריהן.

  עוד לא הסברתם מאיפה תסיטו תקציבים לטובת המטרות שאתם מדברים עליהן, עוד לא הסברתם איך תתגברו על סמכויות ראש העיר (ויש לי הרגשה שאתם לא ממש סגורים עליהן), עוד לא הסברתם איך תורידו את מחירי השכירות (אולי תכניסו אותם לפיקוח?), עוד לא הסברתם איך תנהלו את המנגנון העירוני, כלום. אז בסדר, מדואל ייכנס למועצה, וחנין הרוויח את מנת הפרסום שלו, בלי לשלם כל מחיר (ועוד על משכורת מהכנסת, שמאפשרת לו התמודדות סקטוריאלית על משכורת שנועדה לשרת את ציבור הבוחרים כולו). ואתם עוד תשבו בקואליציה של חולדאי, ואחרי חמש שנים תסבירו לכולם איך התנגדתם, כשבעצם תמכתם.

 20. אדון חללית.

  א. מאיפה הפאתוס?
  ב. עיר לכולנו אמרו שבמקרה שחודלאי יבחר , הם ישבו באופוצזיה.
  ג. חנין אם לא יבחר ישב במועצה המורחבת של 21 איש שתקבע את המדיניות של חברי המועצה – שום גניבת דעת.
  ד. חוסר ההצבעה שלך נבעה מתמיכה שקטה. מזה אתה לא יכול להסיק כלום על אי ההצבעה של אחרים. אם אין מועמד קיים שמהווה חלופה גם אז אנשים לא בוחרים – ויעיד מספר גבוה של פתקים פסולים.
  ה. איך מורידים מחירי דיור?

  חנין מציע להוזיל את המחירים בעיר לזוגות צעירים, לשכבות עניות ומעמד ביניים (כולן אוכלוסיות שחשובות למרקם עירוני בריא)

  1. על ידי בנייה של דירות שמתאימות להם (ולא רק דירות יוקרה)
  2. על ידי סבסוד מדיור יקר יותר וחברות עירוניות
  3. על ידי הקטנת ביקוש למגורים במרכז בגלל שיפור תחבורה ציבורית
  5. על ידי הרחבת "האזור המבוקש" – שיפור שכונות שהיום הן שכונות שינה שוממות (על ידי שיפור המרקם העירוני ושיפור תחבורה)

  ו. לרמן הוא לא חברת סקרים , תביא אתה בעצמך סקר.

  ז. הייתי יכול להפנות אותך לראות מה עושים בעולם – בוגוטה, פורטלנד , קורטיביה, מלבורן – אתה יכול לראות לדגומה את הסרט אגדה אורבנית

  http://video.google.com/videoplay?docid=-6316014627472245560&hl=en

  ח. או סתם לקרוא על הנושא של עירוב שימושי קרקע,
  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%A2%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%91_%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%99_%D7%A7%D7%A8%D7%A7%D7%A2

  ט. או ללכת לחוגי בית של חנין
  http://www.city4all.org.il/events

  י. אבל בעצם עם גישה תוקפנית כמו שלך עזוב – חנין מושחת, התוכניות שלו הן בדיחה, המצב סבבה, תצביע חולדאי ותהנה.

 21. לרמן הגיב:

  חללית, עבדך הנאמן לא חבר בעיר לכולנו וממש לא מתיימר לייצג אותה. אתה יכול לקרוא תשובות לשאלות שלך כאן באתר של תנועת עיר לכולנו.

  מי שמוביל את עיר לכולנו זה דב חנין, אחריו ברשימה רוחיק גלעד-וולנר, פעילה ותיקה בתל-אביב לטובת איכות החיים והסביבה ואחריה אהרון מדואל מזכיר ועד כפר-שלם.

  נחיתה מוצלחת.

 22. יוני הגיב:

  דרור, האם עיר לכולנו אמרו באופן מוצהר כי אם חולדאי יהיה ראש עיר אם יהיו באופוזיציה?

  אם כן, חבל לי מאד לשמוע את זה – אני מאד מפקפק ביכולות של אופוזיציה לעשות דברים (ואני לא מדבר רק על תל אביב, שם לא הייתה אופוזיציה, אלא אני רואה את ירושלים למשל שיש שם אופוזיציה לוחמנית מאד שלא השפיעה בכלל ב-10 שנים האחרונות, או בהרבה ערים אחרות).

  מבחינתי זה סוג של "דיל ברייקר", חבל לי שהם אמרו את זה.

 23. חללית הגיב:

  האזרח דרור,

  1. הפאתוס במקור, אורגינל. פשוט התרשמתי מהאנדרסטייטמנט שלכם, והחלטתי לתפוס כיוון הפוך.
  2. אני לא שמעתי אותם אומרים שהם יישבו באופוזיציה, אבל טוב לדעת. האם זה רשמי?
  3. מועצה מורחבת? זה הפרימאט העליון של הסובייט, בית הלורדים, מועצת החכמים? הוא לא ישב במועצה, אלא יוסיף לשבת בכנסת, זה הדבר החשוב. ומכיוון שאין לו סיכוי להיבחר, אזי הוא רק היחצן של התנועה, ולא מעבר לזה. אני הייתי רוצה לשמוע את רוחיק הזאת ואת מדואל, הרי הם אלה שיישבו (אולי) במועצה. לי זה נראה כמו הגינות ציבורית מינימלית, אבל כנראה ששחררתם עצמכם מזה.
  4. אני לא יכול להסיק הרבה מכך שלא הצבעתי בבחירות האחרונות (אגב, הפעם שכנעתם אותי להצביע – לחולדאי), אבל אני בטח לא יכול להסיק את ההיפך, כמו שמנסה להקיש כותב הפוסט. אגב, למה פאר ויסנר הוא מועמד סרק ודב חנין אינו כזה? בינתיים, נראה לי שהסקרים מעניקים הרבה יותר קולות לירוקים מאשר לעיר לכולנו, אז אולי המצב הפוך?
  5. ועל הורדת מחירי הדיור – כאן אתה ממש סתום. הרי מחירי השכירות הגבוהים הם במרכז תל-אביב, האם אתם מתכוונים לבנות שם? האם אתה מציע שהעירייה תבנה שיכונים לצעירים באמצעות חברות הדיור הציבורי, ועל חשבון נזקקי הדיור הציבורי? האם אתה יודע בכלל שאין דבר כזה חוק דיור ציבורי? האם תגבה מחיר נמוך יותר על הקרקע כדי לבנות דירות זולות? איך בדיוק תתערב בשוק הזה? האם תכפה על גמלאי, שהשכירות היא הפנסיה שלו, לגבות פחות כסף? ומאיפה תשלים את הפסדי ההכנסות? את זה לא שמעתי ממך.
  הרחבת האיזור המבוקש – האם נדידת הצעירים לפלורנטין, ביצרון, יד אליהו, שפירא ויפו – היא לא הרחבת האיזור המבוקש? הרי זה בדיוק מה שקרה.
  אבל הכי מצחיק שאתה מדבר על הקטנת ביקוש – אתה רוצה שפחות אנשים יגורו בעיר? בשביל זה אתה רץ לבחירות, כדי להרחיק אנשים מהעיר? את מי תזרוק קודם, או ממי תמנע מלהעתיק את מקום מגוריו בעיר? עשירים? דתיים? תומכי השוק החופשי? ליברטריאנים?

  6. ואם אני לא הולך לחוג בית, ולא רוצה לראות סרט – אתה לא יכול להפריך את מה שאמרתי? הרי אתם אלה שאומרים שחולדאי מושחת. האם אתה מוכן להציג תקציב אלטרנטיבי – תראה לי מאיפה אתה מוריד כסף, מהרווחה, מהחינוך, כדי להוריד את מחיר הדיור.
  7. אבל הכי מעניין – כהשכירות במרכז היתה זולה ויפו והשכונות היו עיי חורבות, אף אחד לא טען שראש העירייה הוא לא חברתי. כשהשכירות ברוטשילד ובמאזה בשמיים, אבל הדרום פורח, טוענים שראש העיר לא חברתי. כנראה שככה זה בבועה, עולם הפוך.
  8. מנגד, עכשיו יש משבר והעשירים יורדים מנכסיהם, ומחירי הנדל"ן ירדו. בכלל, אפשר לקחת את כל יושבי המגדלים, ולרגל המשבר, להוביל אותם עטויי שק, מרוחים בזפת ובנוצות, על שהעזו להיות עשירים בזמן הלא נכון, ובמקום הלא נכון. אז תהיה עיר לכולנו, נכון?

 24. פטריק סרוסי הגיב:

  האזרח דרור, דווקא הפאתוס אצלכם לא חסר. לדעתי, זה מעודף שירת האינטרנציונל בקולחוז שלכם בגן מאיר.%D%Aבואו נדבר רגע על מחאה ועל הצבעת מחאה. ואני משוכנע שהפעם בהחלט תהיה הצבעת מחאה. תהיה הצבעת מחאה של התושבים, שלא רוצים יותר שיאכילו אותם מילים כמו חול והם ייאלצו לומר שיש לזה טעם של עוף. ההצבעה, לפי הסקר המעודכן, תהיה נגד הלוקשים וחצאי האמיתות וים הדיסאינפורמציה שעיר לכולנו ודב חנין מפיצים.%D%Aובואו נדבר רגע על אמת וחצי אמת. %D%Aדב חנין לא רוצה להיות ראש עיר, וזאת אקסיומה. אם תכחישו, אני מכיר אדם אחד לפחות, שחנין עבורו הוא "דובי היקר", שיופתע עד יובך מאמירה זאת.%D%Aואני מבין את חנין. הוא מחוקק מצטיין, פרלמנטר הגון, שפועלו בכנסת מפורט עד לרמת כמה דפיקות פטיש עשה היושב ראש בקריאה הטרומית תחת ערך הויקי שלו (שאגב מוגן יותר מהמתכון של קוקה קולה בחסות כמה ויקיפדים נאמנים, שאחד מהם גם חולק עם חנין שם משפחה). חנין יודע היטב מה טווח הסמכויות של ראש העיר, על אף הצהרותיו, ואין סיבה לוגית אחת שירצה לעזוב את הכנסת ולהיות ראש עיר. %D%A%D%Aמדובר פה בחלטורה פוליטית בפגרה, כשם שאנחנו היינו ממלאים חוברות בחופשת הקייץ. או עובדים בבורגר ראנץ\. אבל החלטורה הזאת מבזבזת לנו את אחד המשאבים היקרים שיש לנו כאזרחים במדינה דמוקרטית, הקול שלנו.%D%A%D%Aחנין לא רוצה להיות ראש עיר וגם לא רוצה להיות חבר מועצה. ואז, מה נשאר? בואו ניקח את התרחיש המופרך, רחמנא ליצלן, שוד ושבר, הקש בדלת, שדב חנין ועיר לכולנו מפסידים. ומה יהיה ביום שאחרי? בעוד חנין מפנה את המגירות מהמטה, מושיט ממחטה לאיזו פעילה בוכיה, טופח על כתפיהם של כמה בלוגרים מאוכזבים ואומר, "טוב, חברים. אני חייב לצאת לירושלים לפני הפקקים. דליה כועסת כשמאחרים ומותיר מאחור ענן של מנדטים מבוזבזים, נותרה מאחור היישות הציונית / לא ציונית (תלוי את מי שואלים), ששמה "עיר לכולנו". ומה יעלה בגורלם?%D%A%D%Aמסתבר שאנשי עיר לכולנו הם אנשים מסודרים, מוכנים לכל תרחיש של אפוקליפסה. לפי האתר ההגון, הישר והאובייקטיבי עד זרא, telavivtoday, במקרה דנן, יהפוך מספר שתיים, הוא אהרון מדואל, למספר שלוש. מספר שלוש, היא רוחיק, תהפוך למספר שתיים. %D%Aזה נשמע הגיוני. הבנתי גם שנציג הסטודנטים, שהוא מקום שבע, יהפוך להיות מקום חמש, נציג בעלי הבסטות שהוא מקום תשע, שודרג למקום שש וחצי ואם חיפשתם את מקום שמונה, יש חותמת שעווה גדולה על פתח הדירה וסיפרו שהוא נכנס עם כמה חברים במעילים שחורים למכונית ומאז לא שמעו עליו. %D%A%D%Aובתום הטטריס הפוליטי הזה, אתם מגלים, מצביעים יקרים, שהצבעתם דובי, קיבלתם רוחיק. כאילו הצבעתם לועדת הלול של הקיבוץ ולא למועצת העיר תל אביב-יפו. הצבעתם חנין, קיבלתם את השליחים ממנצ\וריה. %D%Aאגב, בהתחשב ברקע האידאולוגי הקודם של חלק מחברי הרשימה, לא אתפלא אם במשרדי המטה של עיר לכולנו מסתובבים שדכנים שעליהם כתוב בטיפקס: "שייך לסימה, לשכת נתניהו. נא להחזיר". %D%A%D%Aאבל בואו רגע נלך לתרחיש השני, שבתום הקפיצה הגדולה קדימה, עדר הסטחנוביצ\ים של חנין מסתער על בניין העירייה ומעיף משם את צ\אנג קאי שק חולדאי. פה נכנס החלק הכי מעצבן של כל קמפיין פוליטי – זה הזמן להתחיל לקיים את כל אותם הדברים שכתבתם על בלוני ההליום.%D%Aשכן מסע בחירות לא רק נועד לפרנס את יצרני הטי-שירטים. הבטחתם שינוי, לא? ואני הפכתי, הפוך והפוך, אפילו הסתכלתי לראות אם התשובה במהופך, ולא הצלחתי למצוא, אפילו לא באקרוסטיקון, את התשובה לשאלה "איך". %D%A%D%Aמצאתי במצע של עיר לכולנו בעיר תיזאורוס, הרבה מילים יפות ואקדמיות, הרבה "שילוב אינטרסים", "בר קיימא", "עבור כולנו" ויתר סיסמאות אחד במאי. לא מצאתי את היישום . %D%Aוכשאני שואל איך, אני מתכוון למשל, איך תיישמו את צמצום התחבורה הציבורית בלי לפגוע בציבור הקשישים?%D%Aאיך תשיגו יותר שטחים לבנייה עבור כולנו, כשעתודות הקרקע מתדלדלות?%D%Aאיך תשיגו את שיקום השכונות הלא פופולריות כדי להשיג יותר דירות פנויות?%D%Aאיך תימנעו בנייה לגובה בלי להבריח מפה את העשירון המבוסס, שמניב לעירייה את מרבית הכנסותיה?%D%Aאיך תשקיעו גם אתם מיליארד שקלים ביפו, כפי שעשה חולדאי ומאיזה מקורות יבוא הכסף?%D%A%D%Aאיך זו לא שאלה נעימה כי היא גורמת למבוכה. הרבה יותר נעים למשל להספים את גוגל. הרבה יותר נעים לפתוח פרופילים מסיתים בקפה דה מרקר. הרבה יותר נעים לתייג תמונות של בחורות משופמות בשם "רון חולדאי" בפייסבוק. ביריונות וירטואלית הרבה יותר נעימה, כי היא משעשעת את הפרולטריון, מסיחה את הדעת ממצוקות הקיום ומונעת עיסוק בשאלה העיקרית, שהיא כידוע "איך". יש לי הרגשה שבכל פעם שפעיל עיר לכולנו נתקל במילה "איך" הוא מתעוות כמו סופרמן מול קריפטונייט. %D%A%D%Aרציתם לדבר על הצבעת מחאה? הנה הצבעת המחאה שלי – אני מצביע לראש העיר הנכון ביותר עבור תל אביב-יפו. אני לא נותן לכם לשדוד ממני את הקול שלי.%D%A

 25. פטריק סרוסי הגיב:

  אני מתנצל אבל תגובתי הקודמת השתבשה אתה מוזמן למחוק אותה ולהשאיר את זו.%D%A%D%Aהאזרח דרור, דווקא הפאתוס אצלכם לא חסר. לדעתי, זה מעודף שירת האינטרנציונל בקולחוז שלכם בגן מאיר.%D%Aבואו נדבר רגע על מחאה ועל הצבעת מחאה. ואני משוכנע שהפעם בהחלט תהיה הצבעת מחאה. תהיה הצבעת מחאה של התושבים, שלא רוצים יותר שיאכילו אותם מילים כמו חול והם ייאלצו לומר שיש לזה טעם של עוף. ההצבעה, לפי הסקר המעודכן, תהיה נגד הלוקשים וחצאי האמיתות וים הדיסאינפורמציה שעיר לכולנו ודב חנין מפיצים.%D%A%D%Aובואו נדבר רגע על אמת וחצי אמת. דב חנין לא רוצה להיות ראש עיר, וזאת אקסיומה. אם תכחישו, אני מכיר אדם אחד לפחות, שחנין עבורו הוא ”דובי היקר”, שיופתע עד יובך מאמירה זאת. ואני מבין את חנין. הוא מחוקק מצטיין, פרלמנטר הגון, שפועלו בכנסת מפורט עד לרמת כמה דפיקות פטיש עשה היושב ראש בקריאה הטרומית תחת ערך הויקי שלו (שאגב מוגן יותר מהמתכון של קוקה קולה בחסות כמה ויקיפדים נאמנים, שאחד מהם גם חולק עם חנין שם משפחה). חנין יודע היטב מה טווח הסמכויות של ראש העיר, על אף הצהרותיו, ואין סיבה לוגית אחת שירצה לעזוב את הכנסת ולהיות ראש עיר. %D%A%D%Aמדובר פה בחלטורה פוליטית בפגרה, כשם שאנחנו היינו ממלאים חוברות בחופשת הקייץ. או עובדים בבורגר ראנץ\. אבל החלטורה הזאת מבזבזת לנו את אחד המשאבים היקרים שיש לנו כאזרחים במדינה דמוקרטית, הקול שלנו. %D%A%D%Aחנין לא רוצה להיות ראש עיר וגם לא רוצה להיות חבר מועצה. ואז, מה נשאר? בואו ניקח את התרחיש המופרך, רחמנא ליצלן, שוד ושבר, הקש בדלת, שדב חנין ועיר לכולנו מפסידים. ומה יהיה ביום שאחרי? בעוד חנין מפנה את המגירות מהמטה, מושיט ממחטה לאיזו פעילה בוכיה, טופח על כתפיהם של כמה בלוגרים מאוכזבים ואומר, ”טוב, חברים. אני חייב לצאת לירושלים לפני הפקקים. דליה כועסת כשמאחרים ומותיר מאחור ענן של מנדטים מבוזבזים, נותרה מאחור היישות הציונית / לא ציונית (תלוי את מי שואלים), ששמה ”עיר לכולנו”. ומה יעלה בגורלם? %D%A%D%Aמסתבר שאנשי עיר לכולנו הם אנשים מסודרים, מוכנים לכל תרחיש של אפוקליפסה. לפי האתר ההגון, הישר והאובייקטיבי עד זרא, telavivtoday, במקרה דנן, יהפוך מספר שתיים, הוא אהרון מדואל, למספר שלוש. מספר שלוש, היא רוחיק, תהפוך למספר שתיים. זה נשמע הגיוני. הבנתי גם שנציג הסטודנטים, שהוא מקום שבע, יהפוך להיות מקום חמש, נציג בעלי הבסטות שהוא מקום תשע, שודרג למקום שש וחצי ואם חיפשתם את מקום שמונה, יש חותמת שעווה גדולה על פתח הדירה וסיפרו שהוא נכנס עם כמה חברים במעילים שחורים למכונית ומאז לא שמעו עליו. %D%A%D%Aובתום הטטריס הפוליטי הזה, אתם מגלים, מצביעים יקרים, שהצבעתם דובי, קיבלתם רוחיק. כאילו הצבעתם לוועדת הלול של הקיבוץ ולא למועצת העיר תל אביב-יפו. הצבעתם חנין, קיבלתם את השליחים ממנצ\וריה. אגב, בהתחשב ברקע האידאולוגי הקודם של חלק מחברי הרשימה, לא אתפלא אם במשרדי המטה של עיר לכולנו מסתובבים שדכנים שעליהם כתוב בטיפקס: ”שייך לסימה, לשכת נתניהו. נא להחזיר”. %D%A%D%Aאבל בואו רגע נלך לתרחיש השני, שבתום הקפיצה הגדולה קדימה, עדר הסטחנוביצ\ים של חנין מסתער על בניין העירייה ומעיף משם את צ\\אנג קאי שק חולדאי. פה נכנס החלק הכי מעצבן של כל קמפיין פוליטי – זה הזמן להתחיל לקיים את כל אותם הדברים שכתבתם על בלוני ההליום. שכן מסע בחירות לא רק נועד לפרנס את יצרני הטי-שירטים. הבטחתם שינוי, לא? ואני הפכתי, הפוך והפוך, אפילו הסתכלתי לראות אם התשובה במהופך, ולא הצלחתי למצוא, אפילו לא באקרוסטיקון, את התשובה לשאלה ”איך”. %D%A%D%Aמצאתי במצע של עיר לכולנו בעיר תיזאורוס, הרבה מילים יפות ואקדמיות, הרבה ”שילוב אינטרסים”, ”בר קיימא”, ”עבור כולנו” ויותר סיסמאות אחד במאי. לא מצאתי את היישום . וכשאני שואל איך, אני מתכוון למשל, איך תיישמו את צמצום התחבורה הציבורית בלי לפגוע בציבור הקשישים? איך תשיגו יותר שטחים לבנייה עבור כולנו, כשעתודות הקרקע מתדלדלות? איך תשיגו את שיקום השכונות הלא פופולריות כדי להשיג יותר דירות פנויות? איך תימנעו בנייה לגובה בלי להבריח מפה את העשירון המבוסס, שמניב לעירייה את מרבית הכנסותיה? איך תשקיעו גם אתם מיליארד שקלים ביפו, כפי שעשה חולדאי ומאיזה מקורות יבוא הכסף? איך זו לא שאלה נעימה כי היא גורמת למבוכה. הרבה יותר נעים למשל להספים את גוגל. הרבה יותר נעים לפתוח פרופילים מסיתים בקפה דה מרקר. הרבה יותר נעים לתייג תמונות של בחורות משופמות בשם ”רון חולדאי” בפייסבוק. ביריונות וירטואלית הרבה יותר נעימה, כי היא משעשעת את הפרולטריון, מסיחה את הדעת ממצוקות הקיום ומונעת עיסוק בשאלה העיקרית, שהיא כידוע ”איך”. יש לי הרגשה שבכל פעם שפעיל עיר לכולנו נתקל במילה ”איך” הוא מתעוות כמו סופרמן מול קריפטונייט. %D%A%D%Aרציתם לדבר על הצבעת מחאה? הנה הצבעת המחאה שלי – אני מצביע לראש העיר הנכון ביותר עבור תל אביב-יפו. אני לא נותן לכם לשדוד ממני את הקול שלי.

 26. 2. אני לא זוכר, אם השיחה היתה יותר רצינית אולי הייתי טורח לנסות לבדוק.
  3. כן הסובייט העליון. לקריאה על הסיעה המורחבת http://www.city4all.org.il , /candidates#party
  לא יודע איך אתה רוצה לשמוע את רוחיק אם אתה ממילא לא רוצה לשמוע שום דבר, היא התארחה לדוגמה בקפה דה מארקר. ואגב , מי הם בדיוק מספר 2 ו3 של חולדאי? מה חולדאי ישעה עם יפסיד.
  4. מעניין שחולדאי טורח לתקוף את חנין ולא את ויסנר, אולי הוא יודע משהו שאתה לא.
  5. הסברתי כבר, שום גימלאי לא יחמס. יש על זה הרבה חומר, חפש בעצמך. הכוונה באזור מבוקש הוא באזור שמספק שירותים אחרים חוץ מדיור – האזור שמפסק שירותים מטרופולייניים – הוא לא התרחב. אני לא רץ לבחירות. לא כל מי שרוצה לקבל שירותים מהעיר חייב לגור בה. בעיר עם ניידות גבוהה יותר תושבי העיר והמטרופולין נהנים משירות גבוה יותר ולאו דווקא חייבים לחיות קרוב לאיזור השירות. אני לא זורק אף אחד להפך – הורדת תחרות על דיור על ידי הגדלת אפשרויות גישה. (במקום הדרה שיש היום כשמי שסובל ממחסור כיס סובל גם משירותים גרועים יותר).
  6. אולי יכול, אבל לי אין כוח אליך, במיוחד שנראה שקבעת כבר מזמן את המועמד שלך ושם דבר שמישהו יכתוב כאן לא ישנה את דעתך
  7. מה זה אף אחד? אני חשבתי עוד לפני 10 שנים שמי שמעודד תחבורת מכוניות הוא לא חברתי.
  8. באמת כעת כשיהיה משבר כלכלי המגדלים ישבו ריקים – כי גם עם ירד המחיר שלהם מחיר התחזוקה שלהם יהיה גבוה. לי אין שום דבר נגד עשירים – וזה גם הרושים שלי מאנשי עיר לכולנו – רק שלא חייבים שהעיר תתיישר רק לפי האינטרסים של חלק מהם.

  חג שמח לך.

 27. חללית הגיב:

  2. אז עיר לכולנו לא מתחייבת שהיא תשב באופוזיציה? בפוליטיקאית מצויה "לא זוכר", זה "אני חוזר בי, ואל תתפוס אותי במלה, כי עוד חודש אפר אותה"

  3. מספר שתיים של חולדאי הוא דורון ספיר, סגן ראש העירייה, ומספר חמש שלו היא יעל דיין. והכי חשוב, מספר אחת הוא רון חולדאי, שלא אמר שיתפטר מהמועצה, אם לא ייבחר. אז מיהי רוחיק הזאת, ומדואל הזה? מה הניסיון שלהם בניהול מנגנון עירוני – הרי הם אלה שיישבו במועצה, לא?

  4. אני לא שמעתי שחולדאי תוקף את חנין. איפה אתה שמעת את זה? מנגד, שמעתי הרבה דברים על חולדאי מצדכם, ומצידו של חנין.

  5. מעניין, כל אימת שאין לך מה לומר, אתה מפנה אותי לקריאה מודרכת. האם פלורנטין לא מספקת שירותים נוספים? ויפו? ואפילו נחלת יצחק? מה רע בנחלת יצחק? יש בה את כל השירותים שצריך, במחיר נמוך יותר, אז למה לא? לא מספיק מגניב וטרנדי? אתה לא זורק אף אחד, אבל אתה אומר שלא כולם חייבים לגור בעיר. רק לא הסברת מי לא חייב לגור בעיר, ולפי איזה פרמטרים אתה מתכוון להחיל את מספרי המוות שלך? אולי גזע? אני חצי מרוקני, וגר בעיר רק 16 שנה – אוכל להישאר לגור כאן?

  6. נגיד שכבר קבעתי את דעתי, בכל זאת, ישנם אלפי מתלבטים שקוראים בשקיקה את צחצוחי החרבות שלנו – תשקיע בי (כלומר, בהם); תן לי אבחת חרב, שסף לי את הגרון עם תקציב אלטרנטיבי, עשוי לתלפיות, עוקף סמכויות. בשביל הקוראים המתלבטים, לא בשבילי.

  7 אופס, יש לי שתי מכוניות – עכשיו אני באמת מגורש, אה?

  8. אז מה אתה אומר? מי שיש לו דירה בשלושה מיליון דולר יתקשה לשלם דמי אחזקה של 1,500 שקל לחודש? ובגלל שהעיר התיישרה לפי האינטרסים של העשירים – יפו נראית כאילו היא קיבלה תומך נדיב, ובשכונות כבר אין הצפות, ותקציב הרווחה העירוני הוא הגבוה בישראל, וההשקעה בתלמיד בעיר היא השניה בגובהה בארץ?

  9. ועוד משהו, חוק חופש המידע מאפשר לך לעיין בספר התקציב העירוני – נצל אותו. אם אתה זקוק לעזרה בקריאה של מספרים, אתה מוזמן לפנות אלי.

  מועדים לשמחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s