אופניים גנובים יימתקו

פוסט אורח מאת נועה אושרוב. פורסם במקור (בגירסה מעט שונה) ב"ידיעות תל אביב" ב-12.9 (הדגשים של לרמן)

את אסף נאות, חבר של אח שלי, שבמהלך השנים הפך גם למכר ותיק שלי, אני פוגשת מידי פעם ברחובות העיר. תמיד מעניין לדבר עם אסף שנדמה שכל פעם עסוק בפרויקט אחר שקודח במוחו: מגינה אורגנית בערוגת חצי המטר שבמרפסת ביתו מעל הכיכר, עד העברת שיעורים לילדי בית ספר בעיר על צריכת חשמל במסגרת לימודיו האקדמיים. אל תפליגו בדמיונות. אסף הוא לא אקטיביסט לוחם שמתאבד על גדרות ומשתמש בשני הצדדים של נייר הטואלט. הוא בסך הכל צעיר שמנסה להפוך את החיים בעיר למעט טובים יותר. כמו תל אביבים אחרים, שמאסו מכתותי רגליים ואוטובוסים צפופים, אסף עושה את דרכו בין עיסוקיו השונים על אופניים. כל אחד שרוכב על אופניים בעיר הזאת יודע שזה רק עניין של זמן.

"תזכרי שפה לא קונים אופניים. שוכרים אותם", אמרה לי חברה כשהתלבטתי במשך שבוע באיזה צבע יהיה הזוג העתידי שלי. החרדה הבסיסית לשלומם של האופניים מוכרת לכל רוכב, והזמן שנחסך לרוכבים לא מפצה לפעמים על הקושי שבלסחוב את רכבם עד הקומה הרביעית בבניין ללא מעלית. אין מנעול שטובי הגנבים לא הצליחו לפרוץ ושום עופרת, יצוקה ככל שתהיה, לא תעמוד בפני הגנב המסור. גם אסף, ידידנו ממקודם, הקפיד על כל החוקים הנ"ל, אבל בבוקר שבת לפני חודשיים, הכל השתנה. אסף חזר ממשמרת לילה בעבודה, ורצה לקפוץ לרגע לחברים שגרים בסמוך. הוא השאיר את אופניו קשורות לגדר הבניין שלו, מרגיע את עצמו שהיום שבת קודש, וכי תוך שעה קלה הוא חוזר. קודש או לא, כשחזר לאחר שעה, גילה שאין אלוהים – ואין אופניים.

בשלב זה, כל תל אביבי מצוי יתעצבן, יקטר, ויאלץ ללכת קצת ברגל עד שיגייס את המשאבים והזמן למצוא את הזוג הבא. אסף ראה בגניבה משבר, אך החליט שיש פה הזדמנות להוציא משהו טוב מהעניין. אם על גניבת אוטו לא הייתי עובר בשתיקה, חשב לעצמו, אין כל סיבה שלא אתלונן על כך. אסף פנה למשטרת ישראל, והגיש תלונה דרך הצינורות המקובלים, שכללה מסירת תיאור מדויק של האופניים (כולל הפעמון עליו מצויר דגל ארה"ב) והצהרה על השתלשלות העניינים. מתוך ידיעה כי כנראה האופניים לא יחזרו אליו, הוא החליט שהוא לא מסתפק בזה.

מאחר ומדובר במכה עירונית רבתי הגיע למסקנה כי יש מקום להתערבות של העירייה בעניין. אסף שלח לעירייה מכתב, בו הוא מבהיר את גודל הבעיה: "אינני מכיר אף אחד (!) שלא גנבו ממנו אופניים בתל אביב… חומרת התופעה חייבת להימדד גם בשכיחות שלה, ובמקרה זה אין אח ורע לגניבות האופניים… גנבי האופניים פשוט חוגגים בעיר" במכתבו הוא מסביר מדוע הפשע משתלם לגנבים: "זהו תחום מוזנח ופרוץ ללא סכנה אמיתית וללא עונש ראוי, בעל אפשרות רווח קלה ללא קשרים מיוחדים"  אבל אסף לא בא רק לבקר, אלא הגיע גם עם הצעה יצירתית לפתרון: פיזור של זוגות אופניים בעיר, כשבתוך השילדה שלהם שתולים מכשירי GPS שיעידו על מיקומם בכל רגע נתון. כאשר מזהים תנועה של אחד אפשר פשוט לעקוב אחריהם ולראות לאן הם מגיעים. במכתב הוא מוסיף כי: "אם השערתי נכונה, הזוגות יעשו דרכם פחות או יותר לאותם המקומות" אסף מפרט כי תוכניתו חסכונית (המשאבים אינם מתכלים. אפשר להשתמש שוב ושוב באותם זוגות אופניים), ויעילה (הוא מעלה את ההשערה ההגיונית שכל האופניים מגיעים למקומות דומים). גם אם אי אפשר למגר כך את התופעה, בהחלט אפשר להרתיע לפחות חלק מהגנבים. אסף לא סתם "זרק" את ההצעה לעבר העירייה, אלא הציע את לקחת חלק פעיל, ואת מכתבו הוא מסכם: "אני מוכן לקחת אחריות כתושב ובהתנדבות גמורה לעזור בהקמה ובהפעלה של פרוייקט שכזה בשיתוף עם גורמים מתאימים בעירייה" למרות המכתב המפורט, הוא זכה לתשובה לקונית מהעירייה, כי סמכות הטיפול בנושאים פליליים לא נמצאת בידי העירייה אלא בידי המשטרה.

אסף לא התייאש, ושלח מכתב נוסף, בו הוא מסביר מדוע לדעתו העירייה צריכה להתערב. גם הפעם הוא קיבל מכתב, כמעט זהה לקודם שפוטר את העירייה מאחריות בטענה כי בתל אביב אין חוק עזר בטחוני. את אסף מרגיזה את הטענה כי הנושא לא בסמכות העירייה: "הנושא הוא לא רק פלילי. זה הפך למכה עירונית חברתית שהעירייה מעדיפה להתעלם ממנה. ציפיתי שעירייה שחורטת על דגלה את המילה אופניים ולכאורה מקדמת שבילים ומעודדת רכיבה, תנסה לטפל גם הנושא הזה". אסף נותן כדוגמא את אוניברסיטת בן גוריון: "באוניברסיטה בב"ש, כשאתה יוצא עם אופניים מהשער, אתה צריך להראות לשומר תעודת סטודנט וגם מנעול עם מפתח. לכאורה הנושא לא בסמכות האוניברסיטה, אבל הם זיהו את הבעיה של הסטודנטים, ועושים מאמצים כדי לפתור אותה. למה פה העירייה לא לוקחת אחריות על תופעה שמטרידה תושבים רבים כל כך?"

אופניים. חגיגה לגנבים. צילום וקשירה: אסף נאות
מיצג האופניים הנעולות

מעבר לחוסר הרצון של העירייה להתמודד עם הבעיה, אסף יצא בתחושה לא טובה מהמסע במסדרונות הבירוקרטים בהם צריך לעבור תושב העיר. אחרי שהתייאש מההתכתבויות, החליט לגשת לעירייה בעצמו כדי לקבל תשובות פנים אל פנים. זכורה לו בעיקר שלומית, מהאגף לפניות הציבור שנתנה לו תחושה שהיא מנסה לנפנף אותו, ואפילו לא העבירה את דבריו הלאה "כל מטרתו של אגף פניות הציבור בעירייה היא לרכך תושבים. אין להם כוונה להקשיב באמת לעומק הדברים שאני אומר, בטח שלא לנסות ולשנות משהו בעירייה". הציפיה של אסף היא שהעירייה תעודד יוזמות כאלה של תושבים לשפר את איכות החיים בעיר "עירייה צריכה אזרחים שבאים ואומרים מה חשוב להם ורוצים לעשות משהו בנדון".

גוף בירוקרטי אחר, שדווקא אכזב פחות היה המשטרה. אסף כתב מכתב בעל נוסח דומה לזה ששלח לעירייה למפקד מחוז ת"א, ניצב אילן פרנקו. מהמשטרה הוא קיבל הבטחה שהטיפול בנושא הועבר הלאה, ואכן, השבוע נפגש אסף עם קצינת תלונות הציבור. הוא העלה את טענותיו כמו גם את ההצעות לפתרון, וכרגע הנושא בבדיקה והוא מחכה לתשובה מהמטה הארצי האם תוכניתו תצא לפועל. לאסף חשוב להדגיש שבמשטרה לא מכירים במכה בשל העובדה הפשוטה כי מי שגונבים לו אופניים, בדרך כלל לא טורח להתלונן. כך נוצר פער עצום בין שכיחות הפשע לבין הייצוג הרשמי שלו. בשלב הראשון, הוא קורא לכל אחד שאופניו נגנבים להתלונן, כך המשטרה תהיה חייבת להתמודד עם התופעה.

כשאסף הבין שבמשטרה זה ייקח זמן, ובעירייה אין לו עם מי לדבר, הוא החליט לנקוט בצעדים יצירתיים יותר. באחרונה הוא נצפה מלקט שלל מנעולי אופניים ברחבי העיר. כששאלתי אותו לפשר האוסף החדש, הוא סיפר לי את השתלשלות העניינים, והזמין אותי לערב מחאה ויצירה. בשבוע שעבר, באישון לילה, הורדנו מביתו זוג אופניים ישן יחד עם שק מלא מנעולים (לאסף, תודה לאל, דווקא יש מעלית). בחרנו נקודה מרכזית – בפינת הרחובות אבן גבירול ודוד המלך, ובעודי מנסה להבין מה לעזאזל הוא עושה, הוא החל לקשור במרץ את האופניים לעמוד עם כל המנעולים שאסף, ואז הפתיע כשהוא שלף מתיקו שלטים אותם תלה על האופניים כמו: "גנבים נמאסתם!" ועוד שלטי מחאה נגד העירייה. אני הרגשתי קצת כמו במבצע צבאי מסוכן, אבל דומה שיושבי הלנדוור שלידנו היו דווקא עסוקים בקפה שלהם. בכל מקרה, עזבנו את המקום, חדורי רוח קרב, מוכנים לצאת נגד כל מי שירצה להסיר את הפסל המכוער אך החינני שלנו. להפתעתנו, המיצג המקרטע עדיין עומד, וכנראה שחמש עשרה מנעולים הם הפתרון למי שלא רוצה שיגנבו לו את האופניים. למרבה הצער, לא נראה שזה הזיז למישהו מהחבר'ה של חולדאי: באופן אירוני משהו, כנראה שאף אחד בעירייה לא שם לב לעוד זוג אופניים. בולט ככל שיהיה.

עדכונים מהשטח:

– אסף שלח את הכתבה הנ"ל שפורסמה בזמנו לאגף פניות ציבור, אך לא קיבל תגובה בנושא. העירייה שותקת.

את מיצג האופניים אסף מעביר לנקודות שונות בעיר. כרגע הן נמצאות בספורטק, כאנטי-תיזה להפנינג האופניים המפומפם "תפדלו" של העירייה שנערך שם. בימים הקרובים הוא יעביר למיקום מרכזי יותר (שהופך לאיטו ל"פינת המחאה הספונטנית" ) בקינג ג'ורג' פינת בן ציון.

– בינתיים יש התקדמות מול משטרת ישראל: אסף דיבר לפני כמה ימים עם רל"ש מפקד מחוז תל אביב, רן ורד – בחור ממש נחמד לדבריו שהאיר את עיניו לגבי הבעיות המשפטיות של מעקב בג'י פי אס. בגדול אין זאת הוכחה מספקת לעצור מישהו עם אופניים מסומנות, שכן אפילו בטיעון פשוט של "מישהו נתן לי אותן" הוא משוחרר במקום. אסף עדיין לא מתיאש, ומנסה למצוא שיטות אחרות יעילות לפתרון הבעיה. ומתכוון לחקור קצת את המערכת המשפטית בנושא. מלבד זאת, הרל"ש ביקש מאסף לשלוח לו שמות של עסקים שחשודים בעיניו בהשתתפות במעגל הגניבות.

אני רוצה אם כבר, להעלות עוד עניין שלדעתי יש בו עניין רב לכל מי שגר פה. באופן מוזר משהו, בסוף תגובתה של העירייה לאסף, הופיע המשפט הבא:

"יחד עם האמור אנו מבקשים להביא לידיעתך כי העירייה בוחנת אפשרות להציב מצלמות ברחבי העיר, במטרה לתת מענה נוסף לבטחון התושבים".

הצהרה קצת תמוהה ולא ממש קשורה לעניין. ואסף מוסיף: "ואם במצלמה יתפסו מישהו גונב אופניים?"

הערה של לרמן: שאפו לאסף נאות על היוזמה, ותודה לנועה אושרוב על הפרסום כאן.

לינק לקריאה נוספת

פוסט זה פורסם בקטגוריה אופניים, ביקורת, פוסט אורח, תחבורה, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על אופניים גנובים יימתקו

 1. greentul הגיב:

  ראיתי את המיצב במסריק ואכן שאפו.

  כן, גם לי גנבו.

  זוג שעלה 1200 ש"ח נגנב לאחר שבוע וחצי שהיה ברשותי על ידי כך שפירקו לחלוטין את התמרור שאליו האופניים היו קשורות.

  ואני רק חושב על זה שאני גר במקום מרכזי. האופניים היו ברחוב. גם באמצע הלילה הרי תמיד חולפים אנשים, עוברי אורח ובליינים. ואף אחד לא ראה אנשים מפרקים תמרור? גוררים אופניים?

  מפחיד להעלות על הדעת איזה פשעים אחרים יכולים להתבצע בעיר הזאת.

  ומצער, כי אתמול למשל היה יום נורא יפה ובמקום לרכב על אופניים לפארק נסענו לשם על הטוסטוס.

  שוב כל הכבוד לאסף. הרעיון עם הGPS מעולה.

 2. ניצן הגיב:

  בפורום אופנועים בתפוז, עלה פעם דיון לגבי לייצר אמבוש התנדבותי שכזה. לוקחים אופנוע גניב ואטרקטיבי במיוחד, קושרים אותו במקום ציבורי ומחכים בשקט מאחורי השיחים. כשהגנב יגיע, "מטפלים בו".

  רצה המקרה, ובדיוק באותו יום שעלה הדיון, התפרסמה כתבה על בחור בעל מזל ביש שתפס גנב מנסה לפרוץ לו לרכב והפליא בו את מכותיו. הגנב הצליח להימלט וניידת עצרה אותו כי הוא נראה להם חשוד. כשהם ראו את סימני המכות תיחקרו אותו מה קרה והוא כמובן התלונן על האיש שהכה אותו. הגנב שוחרר לחופשי, האדם נעצר על תקיפה.

  זה גם היה סופו של הדיון והרעיון לאמבוש, לאף אחד לא היה חשק לגמור בתא המעצר.

  מצד שני, וזו נקודה חשובה – כל אזרח בישראל יכול לבצע "עיכוב" של חשוד בתנאי שזה נעשה בכוח סביר ולא יגרום לחבלה. חבורה של 4 חברה צעירים שמכים גנב עם מוטות ברזל זה לא רעיון טוב, אבל אם הם רק קושרים אותו לגדר ומזמינים ניידת זה אפילו יכול להיות לגיטימי. אולי הרעיון של GPS הוא קצת overkill, כל מה שצריך זה זוגות אופניים לפיתיון, מצלמה טובה שתוכל להנציח את פעולת הגניבה וצוות של שלושה – ארבעה גברתנים שיתפסו את הגנב.

 3. הרעיון של ה-GPS מצויין

  הגנבים שעוסקים בגניבה עצמה הם דגי רקק -לדוגמה מסוממים שצריכים מנת סם – מי שחשוב יותר זה לאן האופניים האלה מגיעים – שם הכסף היותר גדול של הגניבות – ושם מזמינים אופניים.

  מצד שני – אני קונה לעיר את האופניים הכי זולות שיש 500 ש"ח – ושם מנעול הכי רציני – ועד היום טפו טפו לא קרה כלום לזוג הזה.

  – זה בסך הכל להתנייד בעיר לא לנצח את הטור דה פראנס. וחוצמזה – יחסית למכונית לדגומה – זה פחות מ-2 תדלוקים כל הסיפור (או החלפת צמיגים אחת), ואפילו יחסית לאוטובוס – זה הוצאה של חודשיים נסיעות

 4. גם לא הבנתי את תגובת המשטרה:

  אם יש GPS + וסימון על האופניים +תלונה על גניבה במשטרה –

  , אפשר להוכיח שזה רכוש גנוב כשזה נמצא בחנות אופניים או בבית של כל מישהו אחר.

 5. lizibee הגיב:

  כל הכבוד על היצירתיות!
  מה שנקרא אם זה לא היה עצוב זה היה ממש מצחיק.
  לי אישית לא גנבו אופניים אבל לאחותי גנבו פעם אחת רק את הגלגל, מה שרק מוסיף חטא על פשע. לא רק שהיא צריכה לקנות גלגל חדש, היא גם היתה צריכה לעמוד בפדיחה של הליכה ברחוב עם אופניים בעלי גלגל אחד בלבד…

 6. ניצן הגיב:

  דרור, אני גונב אופניים ודקה אחר כך מוכר לך אותם. אתה לא יודע שהן גנובות או אולי לא אכפת לך, אבל זה לא הופך אותך לגנב, לכל היותר למחזיק רכוש גנוב. אם אין למעשה תיעוד שלי גונב את האופניים, לא יכולים להאשים אותי בגניבה (יכולים להאשים, אבל ההוככה היא בעייתית).
  אני חושב שיש גם בעיתיות עם נושא הטמנת המלכודת. מישהו זוכר מה נגמר עם "תחקיר הפדופילים"?

 7. אלעד-וו הגיב:

  שלום ניצן. הנה הפתרון: אם תופסים בעל חנות או אזרח פרטי שברשותו זוג אופניים אחד עם GPS, אז הוא בטח קנה אותם ממישהו שמוכר אופניים גנובים.

  אבל, אם אתה מוצא חנות עם חמישה אופניים שיש בהם GPS, אז באים השוטרים, עוצרים את הבעלים, ולוחצים עד שיודה שהוא שלח מישהו לגנוב אותם, או (יותר סביר) הוא קונה אותם מאיזשהו רב-גנבים. עכשיו יש לך עדות נגד רב-הגנבים וראיות (כי גם לו יש אופניים עם GPSים ברשותו) ואפשר להעמיד אותו למשפט, שבמהלכו הוא יחזור בתשובה ויקבל שלושה חודשים עבודות שירות, בעוד השופט מגחך לעצמו ("אופניים? על אונס של בת 6 אני נותן פחות מזה"). חוץ מהחלק האחרון, אין שום בעייה.

 8. גיתית הגיב:

  אחלה סיפור, וסחתיין על היוזמה של אסף והסיקור של נועה, ולהלן התגובות 🙂
  1. הרעיון של המצלמות מזכיר את המצלמות בלונדון ואת הסוגייה של "האח הגדול" שצופה בך שעלתה בעקבות המצלמות האלו. אני דווקא לא חושבת שמצלמות בכל קרן רחוב הן פתרון טוב נגד גניבות אופניים או אלימות, להיפך יש סיכוי שהן ייצרו יותר, ואף דרכים מתוחכמות לעקוף אותן.
  2. פתרון קל יותר מאשר GPS והמלחמה עם עיריית ת"א והמשטרה ( ואולי אפילו באותה עלות כספית) הוא להציף את השוק באופניים זולות עד 500 ש"ח, אבל ממש להציף את הרחובות ובכך להמעיט את הגנבות (כפי שקרה עם הקטנועים). זה אולי נשמע פתרון הזוי אבל הוא עשוי לעזור. לחליפין לפתוח חברה להשכרת אופניים כמו שעשו בפריז ובברצלונה. כמובן שהעירייה לא הסכימה אבל אם יגיע יזם פרטי וכפי שפותחים רשתות מזון הוא יפתח תחנות השכרה יכול מאוד להיות שהגניבות יתמעטו. (מישהו רוצה להיות היזם???)
  3. אני לא מאמינה שמשטרה באמת תעשה משהו, אפילו לבעל עסק שנמצאות אצלו אפניים גנובים. זה פשוט לא מעניין אף אחד ואיכשהו בעלי חנויות אפניים שמחזיקים אופניים גנובים הם חלק מאיזו כנופייה או שיש להם גב עברייני והמשטרה לא תתעסק איתם (לפחות זו התרשמותי לאור התנהלות המשטרה בעניינים אחרים)
  4. ואם באופניים עסקינן אז מתי יגיע היום שבו באמת אפשר יהיה לרכוב על אפניים בתל אביב ולא רק בפארק הירקון? על הכביש זו סכנת חיים, על המדרכה זו סכנת חיים גם להולכי הרגל וגם לרוכב משום שעלייה למדרכה וירידה ממנה בכל פעם מצריכה יכולות אקרובטיות גמישות וכוח של מצ'יסטה (וזה נאמר לאחר אי אלו נסיונות שלעתים אף נגמרו בהתרסקות על הכביש ובחבורות שלא יביישו תאונה)…. בקיצור תל אביב היא לא עיר ידידותית לרוכבי אפניים!!!

 9. חובבן הגיב:

  אכן, קל לכאורה למשטרה לצמצם מאד את גניבות האופניים (גם אם לא למנוע לגמרי)
  עולה השאלה, מדוע הם לא עושים זאת? הרי לא מדובר בהשקעה גדולה במיוחד לא בכסף ולא בזמן.
  יש שתי סיבות אפשריות:

  1. זה לא מענין אותם. יש להם הוראה לא להתעסק עם זה.
  2. הם מרווחים מהתופעה, או ישירות (שוחד) או בעקיפין (שקט, פרנסה למודיעים שלהם וכו' )

 10. אלי א. הגיב:

  אסף – יא תותח.
  אחותי – כתבה מעולה.
  טוב שיש בלוגים כדי לפתח דיון ציבורי על מה שפעם היה עוד אייטם בעיתון.
  איך הדיון הזה יכול באמת לקדם את הנושא?

 11. לרמן הגיב:

  אלי א., השאלה השנייה שלך לגבי היכולת לפתח את הנושא בעקבות דיון בו מעניינת מאוד. ממש ממש בקרוב יתקיים כנס וורדקאמפ 2008 (כנס משתמשי וורדפרס, או בקיצור בלוגרים כבדים וחנונים, אבל לא רק) שאמור לדון גם בשאלה הזו (ליתר דיוק, איך אפשר לעזור לעמותות דרך בלוגים).

  אני מקווה שאחרי הכנס יהיו לי (ולאנשים אחרים) תשובות טובות לשאלה הזו, אם כי עצם העלאת הנושא כבר מקדמת אותו (לך תדע מי עוד קורא את זה כאן).

 12. החזקה של רכוש גנוב היא עבירה, ולכל הפחות אפשר להחזיר האופניים לבעלים המקוריים

  משתמש ישר גם יגיד מאיפה האופניים נקנו – ככה שמכאן הדרך קצרה בהרבה להגיע לכתובת.

  חוצמזה שלוקח זמן עד שמוכרים אופניים – צריך למצוא מישהו שהן מתאימות לו.

  זה לא עניין של קושי משפטי גדול (אני אומר כהדיוט) אלא של לחץ ציבורי.

 13. יעלי הגיב:

  לרמן: תגובה זו נמחקה עקב הפרת זכויות יוצרים.

  לפרטים ניתן לפנות להנהלת הבלוג.

 14. אני מתמודד השנה למועצת העיר תל אביב. ברצוני להיות נציב תלונות הציבור האישי של התושבים.
  כבר היום, כאשר עדיין אינני חבר מועצה, קיבלתי מאות תלונות של תושבים.
  אחת התלונות התקבלה בנוגע לגניבת אופניים מרחוב הרמן כהן.
  אי לכך, פניתי בשלב הראשון למפקד משטרת ת"א, אילן פרנקו, אשר בתגובה לפנייתי אישר כי יחל בטיפול הבעיה ובמציאת פתרון.
  אמשיך לעקוב ביתר שאת אחר המתרחש עד אשר תפסק התופעה.

 15. גיתית הגיב:

  רק בהמשך לפוסט הזה, היום עברתי ברחוב משה דיין (יד אליהו) ולהפתעתי הרבה גיליתי שביל אפניים דיי רציני שלא נמצא על המדרכה כמו שאנחנו רגילים עד כה אלא ממש על הכביש עם סימון ועם במפרים להפרדה בין הקטע של רוכבי האפניים לכביש. חייבת לתת ח"ח לעירייה על כך אם כי הקטע הזה נפסק בצומת של יצחק שדה ומשה דיין וחבל.
  בקיצור, כך שביל אפניים אמור להיראות!!!!
  לא בדקתי מה נעשה בצד השני, אולי השביל הוא רק one way. בואו נקווה שזוהי תחילתה של ידידות נפלאה, חבל שאני לא נוסעת שם… 🙂

 16. לרמן הגיב:

  כן, זה הפיילוט הראשון לשביל אופניים אמיתי בתל-אביב.

 17. דוד הגיב:

  אני מתנדב לתת כמה שעות במארב כנגד פיתוי של אופניים.
  נשים אופני פתיון, וברגע שגנב יתחיל להתעסק עם המנעול נסתער עליו.
  נשאר רק לחשוב מה לעשות מאותו הרגע. למשטרה, אם היא תחליט להגיע, ייקח לפחות רבע שעה, וזה יותר מדי זמן בשביל להחזיק גנב. אני לא בטוח שחוק דרומי תופס לגניבות אופניים. אולי לשים מזרק עם חומר מרדים בתוך המושב.
  אפשר לחשוב על זה כמעין התנדבות ל"משמר האזרחי".
  מה אסף נאות אומר?

 18. דוד- אחרי הרבה מאמץ אתה תלכוד מסומם אחד שגונב את האופניים ומקבל על זוג 30-50 ש"ח בשביל מנת הסם שלו. גם אם המשטרה תעשה משהו – והיא לא – יהיו עוד 30 עבריינים קטנים דומים.

  כדאי ללכת על הראש – מי שמזמין את האופניים, ומי שמפיץ אותם ומרוויח מזה אלפי ש"ח ביום ולא 100 ש"ח ביום. – לכן התוכנית של הGPS הרבה יותר טובה – פחות סיכון, פחות מאמץ והישג גדול בהרבה.

 19. גיא בלטר הגיב:

  כנסו ותראו את הרעיון הזה:
  http://www.designboom.com/weblog/cat/8/view/4427/smartlock-the-exploding-bike-theft-device.html

  smartlock the exploding bike theft device
  mike lambourn is a recent graduate from the product design course at london’s central st martins college. lambourn recently made it his mission to help prevent bike theft. perhaps he was hit personally with the issue or just saw a design opportunity. he designed the smartlock, a seemingly normal theft prevention tool. however the smartlock is different because inside is a chamber of compressed air and liquid. if a bike thief should try to cut the lock, it will explode, spraying the perpetrator and crime scene with dye and smartwater. this dye will signal that the bike was stolen, making it harder to sell after stealing. in addition to the dye, the smartwater is invisible to the naked eye, but shows up under ultra violet scanners, making if easier to prove bike thieves guilty. this is one bike lock you don’t want to mess with.
   
  http://www.mikelambourn.com/smartlock.html

 20. יואב הגיב:

  הרעיון עם ה GPS מצויין, והתשובה של המשטרה מטומטמת כמו המשטרה עצמה. אז מה אם החשוד טוען ש"נתנו לו"????? השוטר יגרד בראש וינסה להיזכר אם נתן או לא וישחרר את החשוד? לא! לא נתנו לך! אלה אופניים שנועדו לתפוס גנבים, אף אחד לא נתן לך אותן.

  הפתרון, בכל אופן, צריך לבוא גם בחקיקה – כל בעל אופניים יהיה חייב לרשום את השלדה על שמו, בדיוק כפי שנעשה היום עם כלבים. מי שהשלדה לא רשומה על שמו או שבבעלותו חשבונית, אין לו זכות להגיש תלונה. נתוני השילדה יפורסמו במקום נגיד באינטרנט (רשום או גנוב) ואז, אפשר לבצע מחסומי פתע בפארק, בטיילת, בתחנה מרכזית ובכל מקום שרק נרצה, לעכב רוכבים ולבדוק את מספר השלדה. אופניים שדווחו כגנובות או שאינן רשומות או נטולות מספר שלדה – יוחרמו. ובעליהן יואשמו בהחזקת רכוש גנוב וסיוע לדבר עבירה (היה עליהם לברר את מצב האופניים לפני הרכישה).
  כך יפחת התמריץ לרכוש אופניים גנובות ומהבעלים המוחרמים נקבל גם מידע מודיעיני יקר ערך לגבי מי מכר להם את האופניים הגנובות.

  גלעד ארדן? מישהו?

 21. כל הכבוד הגיב:

  אסף נאות כל הכבוד!!!!! בדיוק לפני שבוע נגנבו לנו האופניים ואז נתקלתי בבלוג שלך והתלהבתי והנה היום פורסם שהמשטרה תפסה בעל מחסן ביפו שבו 100 אופניים גנובים (אולי שלנו שם(:). הם השתמשו בדיוק בשיטה שלך! אז כל הכבוד על היוזמה שלך והנה זה עבד!
  תודה 😉

 22. פינגבאק: מקבץ לינקים ליום שני | עוד בלוג תל-אביבי

 23. ניר הגיב:

  יש אתר שאפשר לרשום בו את מספר השילדה של האופניים, וכך המשטרה תמצא אתכם אם הם ימצאו אופניים גנובות.
  לפני שאתם קונים אופניים יד שניה, תבדקו שהם לא גנובות
  http://www.lotignov.com

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s