השפעת הבחירות על הבלוג

את השפעת הבלוגים על הבחירות המקומיות בתל-אביב, ירושלים, מודיעין ומקומות אחרים עדיין צריך לבדוק. במקום זה אפשר באופן מיידי לראות את השפעת הבחירות על הבלוג הזה.

מתאריך הכרזתו של דב חנין על מועמדותו לראשות בעירייה ב-11 באוגוסט חלה עלייה רציפה במספר הקוראים בבלוג הזה ומממוצע של 250-300 כניסות יוניק (כניסות משתמשים שונים) ביום הבלוג התקרב לאזור ה-400 ובהמשך חצה את הקו של ה-500 יוניק ביום. בימים מסביב לבחירות נרשמו גם 800 ו-900 כניסות יוניק ביום כאן. מעבר לכמות הקוראים הישירים שעלתה, החשיפה של הבלוג הזה בבלוגים אחרים וגם בעיתונות הכתובה עלתה בתקופה האחרונה. אני מעריך שהבלוג יתייצב מחדש על ממוצע קוראים גבוה יותר ממה שהיה לו לפני הבחירות וכן שהעיסוק המוניציפאלי באופן כללי ימשיך לתפוס מקום נכבד, אם כי לא בלעדי בפוסטים שיתפרסמו פה בעתיד.

בנוגע להשפעת הבלוגים על הבחירות ונושאים אחרים, מחר יתקיים כנס וורדקאמפ 2008, ובו בין היתר יתקיים פאנל בהנחייתו של יהונתן קלינגר ובהשתתפות מספר בלוגרים נוספים (כולל עבדכם הנאמן), ושם נדון בבלוגים ככלי לשינוי חברתי.

לנוחיותכם, גרף הכניסות לבלוג הזה מה-11 באוגוסט, תאריך הכרזת ההתמודדות של דב חנין (ניתן לראות שבסוף ספטמבר הייתי בחופשה ואחר-כך הגיעו החגים שבהם רמת הפעילות ברשת נמוכה מהרגיל), כפי שנאסף ע"י Statcounter.

בכחול – כניסות יוניק. בצהוב – קוראים חוזרים.
20081114electionstatgraph

פוסט זה פורסם בקטגוריה ווב 2.0, תל-אביב. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על השפעת הבחירות על הבלוג

 1. נסים לוי הגיב:

  באמת חוכמה גדולה. כשמאה בלוגרים מגוייסים ומתלהמים מקשרים אליך ואתה אליהם ברור שהתנועה תהיה יותר גדולה. חלק מהתנועה הזאת היא הודות להסתה שלך ושל חבריך, שיצרה תחרות ברטוריקה אלימה. תזכיר לי בבקשה מי היה זה שהישווה את חולדאי לקים ג'ונג איל, הדיקטטור המרעיב ורוצח את עמו?

  מה שבטוח הוא שעכשיו כולם מבינים את המסר: בואו נארגן מאה בלוגרים שיקראו לאיש ציבור – לא חשוב מי, תמיד אפשר למצוא מישהו – פושע, עבריין או סתם פול פוט (קים כבר משומש קצת). הבונוס: רף הכניסות יעלה בענק. משה פייגלין ואדיר זיק לא היו עושים את זה יותר טוב.

 2. ערן הגיב:

  האם נסים לוי הוא החללית?

 3. רק 900? אומנם זו עליה של 100%, אבל כמספר מוחלט לדעתי זה מספר די מאכזב. הנחתי שאתה, בתור אחד הבלוגים שבאמת עסקו ברצינות בנושאים שעל הפרק, תגיע ליותר אנשים. אם לחבר את זה למה שכתבתי ברשומה של גל מור ששאל אם מדובר בבועה או לא, לרשומת הזעם של יוסי גורביץ, ולתהייה עד כמה השפיעה הרשת על הבחירות, ולדברים אחרים שנכתבו בנושא, אני חושב שמבחינת השפעה ישירה (וכאן אני בהחלט מפריד בין השפעה ישירה להשפעה עקיפה, למשל דרבון בלוגרים לצאת לפעולה מחוץ לרשת) לא היה כאן הישג גדול.

 4. יוני הגיב:

  בשעה טובה, עכשיו כשנגמרו הבחירות – חזרתי לבלוג.

  בהתחלה עוד ניסיתי להגיב ולהשתתף כאן בדיונים, אבל הבנתי מהר מאד שדעות אחרות לא רצויות וההומוגניה בבלוגספירה גם שתלטנית ובעיקר מנסה להעיף כל מי שהתנגד אליה (אני בעצמי ספגתי לא מעט קריאות שאני איש קש, למרות שאני מגיב כאן יותר משנה, וקיבלתי לא מעט קריאות נאצה ושקרים ממספר חברים כאן לגבי דברים שכתבתי כאן שבאופן חצוף התנגדו לדב חנין (חס וחלילה) ולא הסכימו עם דעותיו).

  המספרים הללו, והתגובה של ערן מדגישים שלמעשה בסופו של דבר עולם הבלוגים הוא עדיין מוגבל מאד וללא ספק מדובר בבועה עדיין בישראל (לפחות לטעמי, למרות שברור לי שיש שלא יסכימו איתי). דיברתי על זה לפני כחודשיים בערך – על זה שאמנם בעולם הבלוגרים יש לחנין תמיכה של 95%, אבל בעולם האמיתי יש לו אחוז נמוך מאד (ואכן התברר שבחיים האמיתים יש לו פחות מ-35% תומכים – שזה גם גבוה הרבה יותר מכלל הציבור, לאור העובדה שסביר שתומכיו הצביעו באחוזים הרבה יותר גבוהים והתלהבות גבוהה יותר מתומכי חולדאי או סתם ממי שלא מרגיש שהמצב מצריך מצידו ללכת להתאמץ ולהצביע).

  האופי של הבלוג, שמאד אהבתי לפני תקופת הבחירות, הפך עם הזמן ליותר ויותר ציני ומרושע, כמו גם שהפך לבמה (גם של הפוסטים, וגם של התגובות) רק לחלק מאד מוגבל מן המציאות, גרם לי בסופו של דבר להחליט לקבל החלטה לקחת ממנו הפסקה – ולחזור אחרי הבחירות. לקרוא לפוסט "מקבץ לינקים לסופ"ש" אבל להתייחס כמעט ב-95% רק ללינקים שמתאימים לסוג שמצייג רק דעה פוליטית אחת – הרגיש לי בעייתי.

  אני מקווה שאוכל לחזור להיות חלק פעיל כעת מהדיונים בבלוג ולחזור להנות ממנו.
  שבוע טוב!

 5. לרמן הגיב:

  ערן, 900 יוניק ביום זה מעט יחסית לוואינט, ואין לי מושג איפה זה עומד בבלוגוספירה העברית, אבל נראה לי שלבלוגים אורבניים-מוניציפאליים זה מספר מכובד. כמו כן, המדיום עדיין בשלבי גידול מהירים – גם במספר הקוראים וגם במספר הכותבים.

  משהו לגבי המדיניות הדיקטטורית של חולדאי שלא פעם השתמש ביס"מניקים ומחסומים כדי לחסום את הדמוקרטיה והשקיפות (מזכיר לי הרבה דיקטטורים, אגב. הדגשה שלי):

  מיד לאחר הבחירות, קיבל שפירא מנדט להרכיב למען חולדאי את הקואליציה. לשם כך הוא נועץ בד"ר ישראל פלג והעביר לחולדאי את העצות שניתנו לו. באחד המסמכים התווה פלג עקרונות שסייעו לחולדאי לגייס לקואליציה סיעות שונות וולכונן למעשה שלטון יחיד בתל אביב, ובהם: יצירת קואליציה רחבה כדי להשתיק מתנגדים, יצירת יחסי תלות עם השותפים "כמו ביבי: מי שנותן – מקבל", וקימוץ במסירת תמורות: "תתן מה שקל לתת. מסירת 'שטח' אינה בהכרח העברת כולו לאחרים. ניתן להוריד ממנו בהתאם לשיקולים/ צרכים שלך". שפירא ניהל את המגעים הקואליציוניים ואף כתב את ההסכמים, ותוך זמן קצר הוא ביצר לעצמו מעמד-על בעיריה ובתקשורת המקומית.

 6. זה אכן מספר מכובד, אבל אני קיוויתי שאנשים ישלחו קישורים לבלוג שלך לחברים התל-אביבים שלהם שלא קוראים בלוגים בדרך כלל (זו הדרך הנכונה, לדעתי, להשתמש ברשת כמכשיר פוליטי. קצת יותר מוצלח מלקשר את המלה "תל אביב" לאתר "עיר לכולנו"), ואלו, בתורם, יקליקו עליהם ויקראו קצת יותר לעומק על הסוגיות העומדות על הפרק ושזה יביא אותך לכמה אלפי יוניקים ביום, אם לא יותר.

 7. לרמן הגיב:

  ערן, נשלחו לא מעט פוסטים שלי בפייסבוק ובמיילים רגילים. צריך לזכור שבסך-הכל אני מנהל כאן דיון והבלוג הבודד הוא לא מכשיר מדיה המוני כמו טלוויזיה. נחמד לדבר עם 900 איש שונים ביום (אני מניח שבתקופה הקרובה המספר יתייצב על 500). אם אתה מחבר את החשיפה של הבלוגים השונים אתה מגיע למספרים גדולים בהרבה (גם אם בתוכם יש חפיפה מסויימת). אל תשכח שמנדט למועצה היה משהו כמו 3,500-4,000 קולות בסך-הכול.

  מעבר לכך, בתוך הקוראים הקבועים של הבלוג יש לא מעט עיתונאים ואנשים שפועלים במגוון מערכות של מדיה המונית, וכן פעילים עירוניים. ההשפעה העקיפה היא לא קטנה, והיא חלק משמעותי מהיכולת של הבלוג להשפיע. מעניין מה יהיו המספרים במערכת המוציפאלית הבאה (וכמה בלוגרים מוניציפאליים יהיו עד אז).

 8. לרמן הגיב:

  דבר אחרון, בימים הסמוכים לבחירות הייתה כאן גם נוכחות גבוהה יחסית של מחפשים מגוגל. כמעט בכל חיפוש של מושג שקשור לבחירות או מועמד כלשהו הבלוג הזה מופיע בעמוד הראשון.

 9. לרמן הגיב:

  יוני, אני גם מקווה שתחזור להנות מהבלוג, למרות שאני מתרשם שהוא ימשיך לשאת אופי פוליטי יותר מבעבר (ואתה מזכיר לי שאני חייב לכתוב פוסט על שיקום שוק מחנה יהודה בירושלים).

 10. ערן, מדובר במעל מאה בלוגרים שתמכו בחנין.
  ורבים מהם גם הלכו לתלות פלריגים במרפסות, וניהלו שיחות עם כל מי שראה אותם עם חולצת עיר לכולנו או איידוב ברחוב, וגם התנדבו לשמש משקיפים ביום הבחירות. לעיר לכולנו היו מעל 1000 משקיפים מתנדבים, בעוד שאר המפלגות העסיקו משקיפים וחברי קלפיות בשכר.

 11. יוחאי הגיב:

  900 יוני' ביום זה בהחלט מספר גבוה מאוד. בדרך כלל מתייחסים למספר המבקרים, Visitors ולא למספר היוניק.
  מהיכרות שלי עם המספרים ברשת, 900 יוניק = 1200 ביקורים.
  סחתיין!

 12. חללית הגיב:

  ערן,

  חללית יש רק אחת. והיא בראש. מנצחת.

  חללית ממשיכה לרחף ממעל, להתפעל מהקמפיין הפוזיטיבי (חה-חה) שנוהל על-ידי לרמן, ולצחוק בפה מלא, כשהחנין אומר שהוא ייכנס לקואליציה, רק אם חולדאי יאמץ במלואו את המצע של עיר לכולנו – הרי לך תקדים בעולם המשאים ומתנים הקואליציוניים.
  לא פשוט יותר היה להגיד – "עשיתי קמפיין כדי שכולם יכירו אותי, והעירייה מעניינת אותי כקליפת השום"?

  אגב, לרמן תגלה קמצוף יושר אינטלקטואלי והבא את נתוני ההצבעה לפי אזורים. אולי תגלה שלא רק הצפון הביא לחולדאי את הניצחון, אלא הדרום תמך בו ובענק. עיר לעשירים, אה?

  ומי שחט את חולדאי? איזור שינקין מונית-בשביל-שליש-גולדסטאר-בנמל.

  ועוד משהו לרמן,

  מה עם תודה קטנה על הטראפיק שייצרתי לך באתר?
  תראה איך הגולשים שלך זוכרים כל משפט שלי. מה לעשות, 900 יוניקים לא טועים.

  החללית.

 13. לרמן הגיב:

  אם היו לי את נתוני ההצבעה לפי אזורים הייתי מעלה אותם.

  הבעייה העיקרית של חולדאי היא שהעירייה כן מעניינת את חנין.

  תודה על הטראפיק. חן-חן.

 14. קבוצת חלפניו הגיב:

  אדם שוב הביתה ! חלאס העבודה שלך נגמרה, מספיק לבזבז לנו את הזמן. לך תתרענן.

 15. ובינתיים ביקום אחר, בכוכב לכת אחר , בעיר אחרת – על המחיר האנושי והכלכלי של זיהום האוויר

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=712396

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s