אקסטטי

הייתי אתמול בערב בארוע הבחירות הגדול של התנועה הירוקה-מימד. מעל 2,000 הצטופפו באולם בגני התערוכה מסביב לרחבה קטנה שבה נאמו הדוברים. הכנס היה מלא אנרגייה ובחלק מהנאומים האוויר ממש התחשמל. ח"כ הרב מלכיאור עלה לדבר לקראת הסוף וממש העיף את הגג בנאום שדיבר על המקום שאליו המדינה שלנו צריכה להגיע. בארוע גם נתקלתי בחברים רבים ולא צפויים ממקומות שונים והתרשמתי שיש מגוון אוכלוסיות שתומך בתנועה הירוקה-מימד ושמגיע מכל רחבי הארץ (היו שם אפילו אנשים מירושלים!).

יצאתי מאוד אופטימי מהכנס, ומשוכנע שהפתק שלי יכניס אנשים כמו פרופ' אלון טל וערן בן ימיני (מייסד מגמה ירוקה) לכנסת. אם לשפוט לפי המגמה בבלוגוספירה, התנועה הזו מתחילה לתפוס ולהיכנס למודעות. ברשותכם, ציטוט מתוך פוסט תמיכה של כרמל ויסמן (ההדגשה במקור):

"יהיה חבל מאד אם אזרחי ישראל שוב יקטינו ראש וילכו לקלפי עם ראייה של חצי מטר קדימה, יצביעו למפלגה "גדולה" שכוחה מזמן הצטמק רק כדי לומר לעצמם שהם משפיעים על המצב הבטחוני, ויתנו בכך יד להמשך התפוררותן המסוכנת של התשתיות החברתיות החינוכיות והסביבתיות בישראל. כל כך הרבה אנחנו מדברים על בטחון ורק על בטחון, שעוד מעט לא יישאר לנו על מה להגן. אנחנו נבדלים מאויבנו ביכולת שלנו לבנות, לשגשג, להפריח שממה, ליצור….אבל עוד מעט יאזל כוח האדם שגדל על מערכת חינוך טובה ושהיה לו כסף לחינוך הזה. זה בדיוק הזמן להסתכל קדימה ולהבין שסדר העדיפויות האמיתי והמציאותי הוא הפוך מזה שהמדיה מציגה. אני משאירה אתכם עם ההדהוד של הסלוגן הזה, שלא יתנוסס על הפוסטרים של התנועה הירוקה-מימד אבל מצוי בסאבטקסט שלה: סביבה, חברה, חינוך – דווקא עכשיו, לפני שיהיה מאוחר, לפני שלא ישאר על מה להגן…"

כנס התנועה הירוקה-מימד

 

צילום: יוחאי עילם

פוסט זה פורסם בקטגוריה גיאו-פוליטי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על אקסטטי

 1. עופר הגיב:

  יש איזשהו transcript של הנאומים?כי זה נשמע מעניין.

 2. גיתית הגיב:

  "אפילו מירושלים" וואו…. איזה מצחיק אתה

 3. ערן הגיב:

  אני מצטרף לעופר, בתור קטן-הרוח שאני לא הגעתי (קראפ)
  בכל מקרה, שמח לשמוע שהיה מחשמל, עכשיו זה צריך להתרגם לקלפי

 4. לרמן הגיב:

  גיתית, היו כאלה שהגיעו אפילו מרמת-גן!
  אני מקווה שהתנועה הירוקה-מימד יעלו את הוידאו של הארוע לאתר שלהם.

 5. ערן הגיב:

  היה פשוט מעולה!

 6. נמרוד ברנע הגיב:

  לא באתי ושמח שלא באתי.
  אין זה אומר שאינני מלא הערכה לאנשים הנכנסים למערכת הפוליטית ומקדמים ערכים שאני שותף לרובם אך יש גם עניין של צורת ביצוע הדבר והאמצעים בהם בוחרים.
  לצערי הרב, במקום לתעל את האנרגיות החיוביות והכוח הפוליטי שנוצר בארגונים הסביבתיתים לאחר ההצלחה היחסית להם עמדותיהם זכו בבחירות המוניציפליות בת"א-יפו, הרוח הגבית וההשראה שנתן הניצחון של אובמה לכולנו והאכזבה האינסופית מ"הירוקים" בראשות ויסנר (שאגב: ההגינות מחייבת לדעתי את ראשי 'התנועה הירוקה' להצהיר על מהלכיהים הפוליטיים טרם הריצה המשותפת עם מימ"ד, שכללה מו"מ שירד לטמיון עם "הירוקים" של ויסנר ועם מרצ שם ההבטיחו שיריון במקום ריאלי בעשירייה הראשונה שנדחה ע"י טל@בנימיני) בחרו אנשי התנועה הירוקה לחבור לעוד לא יוצלחים אלקטורלית דוגמאת מלכיאור ולהקים איתם מפלגת שוליים קיקיונית שחסרת סיכוי של ממש להיכנס לכנסת, בטח בתנאים הנוכחיים של החוק הישראלי.

  לצערי ההיסטוריה רצופה בטעויות פלגניות של השמאל בארץ ובעולם ולכן לא ברור למה כלל קיוויתי שיהיה סיכוי אמיתי לצעד הגון וחכם פוליטית מצד אדם שנכשל בפריימריז במרצ ואז ניסה לסדר לעצמו שיריון בקדימה (רמז רמז).

 7. לרמן הגיב:

  נמרוד, מי שדחה את החיבור למרצ היו חברי התנועה באסיפה כללית בהצבעה (נדמה לי שנגמר שם 75-22) ולא בן ימיני וטל. אגבי, אני הייתי בין המתנגדים לחיבור למרצ, בעיקר בגלל שאני לא חושב שיש קשר בין מרצ מובהק בין מרצ לאג'נדה הסביבתית (וניצן הורוביץ הוא בהחלט שיפור).

  בתל-אביב-יפו אם כבר מדברים מרצ נכנסו לקואליציה האנטי-סביבתית של חולדאי והספיקו כבר לתמוך בהקמת מחלף וחניון אחד, ולהגדיל את מספר הרכבים בעיר. מי שנשאר לייצג את האג'נדה הסביבתית כאן זו עיר לכולנו שהרוח שלה פועמת בתנועה הירוקה (וגם בחד"ש במידה מסויימת).

 8. נמרוד ברנע הגיב:

  מכיוון שאני מצוי בפוליטיקה, ובטח בפוליטיקה של קבוצות בסדר גודל כזה שמרכיבים אותה חברים מרקע חברתי-כלכלי דומה, העמדה של "האבות המייסדים" של התנועה היא הגורם הכי משמעותי אצל בעלי זכות ההצבעה ואם מדובר בהצבעה גלויה אז אחת על כמה ועל כמה.
  מכיוון שמרצ היא מפלגה וותיקה במונחים של הפוליטיקה הישראלית אני מרשה לעצמי לטעון שמרצ היא מפלגה עם סדר יום סביבתי-חברתי מובהק בהרבה משל כל שאר המפלגות המיוצגות בפוליטיקה הישראלית. מרצ תמיד בחרה בתיקים הקשורים מהותית לחברה ולסביבה (שלושה שרי חינוך מטעם מרצ, שהיו המצליחים בעשורים האחרונים, יוסי שריד כשר הכי משמעותי לאיכות הסביבה שהכפיל את תקציב המשרד) למרות שהוצע למרצ, אני אספר לך, את תיק החוץ בשלהי ממשלת ברק – אך מרצ סירבה ונשארה עם תיק החינוך. ח"כ דדי צוקר בזמנו היה בין הקולות המובהקים בכנסת בתחום איכות הסביבה ומוסי רז הוא המחוקק הסביבתי הגדול ביותר עד דב חנין, וגם זה ד"א, מכיוון שמוסי לא היה בכנסת. שים לב שההייפ סביב חנין התחיל לקראת אמצע-סוף הקדנציה שלו בעוד שבתחילתה הוא גימגם ולא נשמע. מוסי היה ח"כ דומיננטי בנושא מהיום הראשון ובין היתר העביר את חוק הייצוג לארגונים סביבתיים בוועדות תכנון סטטוריות, הוא חבר הוועד המנהל של "חברה וסביבה" וד"א, בבחירות הפנימיות של מרצ, ערן בן-ימני פנה לחברי וועידת מרצ וקרא להם להצביע למוסי. אילן גילאון כח"כ היה ראש המאבק הפרלמנטרי נגד כביש חוצה ישראל ונבחר (פרט למוסי שתמיד זכה לדירוג הראשון) לאחד מהח"כים הסביבתיים הבולטים בכל השנים בהן כיהן בכנסת.
  בקדנציה האחרונה מרצ לא בלטה בתחום למרות שגם היא עשתה, ולדוגמא אתן את החקיקה של רן כהן שמחברת בין נושא הדיור לנושא האנרגיה המתחדשת. רן העביר חקיקה שכל שנה המדינה מחוייבות להתקין מספר מסויים של דודי שמש על כל בנייני הדיור הציבורי בישראל. יותר חברתי-סביבתי מזה?

 9. אירית הגיב:

  כל ההתעסקות בהתגלגלות של התנועה הירוקה מימד לא רלבנטית. גם אני כחילונית הדוקה לא הבנתי מה התנועה הירוקה שכל כך התלהבתי מהמצע שלה ושל אנשיה חוברת לדוס הזה.
  ואז,
  הגעתי לחוג בית בנוכחות הרב מלכיאור והבנתי את קסמו של האדם הכל כך חכם והכל כך ליברלי. כשהעמקתי בדברים, הבנתי שגם ככה יש חיבור ממושך בינו לבין האג'נדה הסביבתית.
  בהמשך שמעתי גם את הגברת יונינה, שהרשימה אותי מאוד.הבנתי שעצם זה שחשתי אנטי ל"דוס" היקר הזה, רק מראה שהגיע זמן להניח לרגע להתנצחויות הבלתי פוסקות בפלגים השונים במדינה שלנו.
  ואז הבנתי שיש לנו פה הזדמנות נדירה להכניס לכנסת אנשים עם ערכים מושרשים, עם פתרונות מעשיים שבאים מהשטח להביא את השינוי. ולא, לא בשביל הכיסא.

  התנועה הירוקה מימד היא היא הדבר הכי מוצלח בבחירות 2009. הם שממלאים אותי בתקווה שיש בשביל מה להצביע, שיכול לבוא שיפור בדברים החשובים באמת.
  תסתכלו בעצמכם על הרשימה האדירה הזאת לכנסת. גם אתם תרצו שכולם יכנסו לכנסת ה18.
  בהצלחה לכולנו!

 10. נמרוד ברנע הגיב:

  אירית – אני נורא שמח ממפגן הסובלנות שלך כלפי מיעוטים דתיים ושחזרה לך התקווה במערכת הדמוקרטית, אך בין זה לבין כך שהם יכנסו לכנסת יש מרחק רב. הם אפילו לא מדגדגים את אחוז החסימה והנסיבות הפוליטיות, כפי שתיארתי, מקשות עד מאוד למפלגות חדשות להיכנס לכנסת, בטח כשהנסיבות לא משחקות לטובתן.
  הרשימה הזו היא בזבוז קולות של השמאל הליברלי בישראל וחבל על כל קול, נזדקק לו מול ביבי וברק.

 11. לרמן הגיב:

  נמרוד, ממש לא מסכים איתך. מה שאתה מגדיר שמאל (מפא"י? מרצ?) הן מפלגות שלא הייתי מצביע להן גם תחת איומי נשק חם (ומעולם, לשמחתי, גם לא הצבעתי להן) שמכרו את הציבור שהצביע להן שוב ושוב (ושוב). אלה מפלגות ללא "שטח" וללא פעילים שחיות מבחירות לבחירות. התנועה הירוקה-מימד היא הביטוי הפוליטי הטוב ביותר לחיזוקה של החברה האזרחית במדינת ישראל. זו המפלגה היחידה שפועלת על גבי פלטפורמה רחבה בהרבה ממרצ (שסובלת מזה שהקיבוצים ויוזמת ז'נבה שולטים בה) ושאר המפלגות הותיקות.
  התנועה הירוקה-מימד היא המפלגה היחידה שהקול שלי יכול ללכת אליה. כל האחרות הן בזבוז קול מבחינתי. זכותך להצביע לזהבה גלאון ולשאר העסקנים הותיקים של מרצ שאני בטוח שייצגו בהצלחה את האינטרסים של הקיבוצים בכל רחבי הארץ. לי אין כוונה לבזבז את ההזדמנות הזו, ולכן אני אצביע למפלגה הטובה ביותר באזור – התנועה הירוקה-מימד.

 12. עידן הגיב:

  נמרוד, מקומות 7 ו-12 הינם מקומות ריאליים במרצ? לא בטוח. מה שכן בטוח שזו הצעה מגוחכת שנדחתה ברוב עצום ובצדק.

  התנועה הירוקה מימד מפלגת שוליים קיקיונית??? נו באמת…

  מרצ מפלגה סביבתית כי רן כהן קידם דודי שמש ויוסי שריד היה לפני 10 שנים השר לאיכות הסביבה??? על מי אתה בא לעבוד פה?

  תסלח לי, אבל הטיעונים שלך ממש לא משהו…

 13. ערן הגיב:

  נמרוד,

  לגבי אחוז החסימה – כבר כתבתי על "התעוררות-ירושלמים", ועל הכובעים הרבים שנאכלו ביום שאחרי הבחירות (כזכור, טענו שנבזבז קולות ציוניים בירושלים). כתבת בתגובה שבבחירות הארציות זה שונה, והבטחת להסביר גם למה. אני עדיין מחכה.

  ערן.

 14. נמרוד, על כל קול שהתנועה הירוקה גונבת ממרץ או חד"ש היא גונבת 3-6 קולות ממפלגת העבודה, קדימה והליכוד.

  אם מר"צ היתה באמת רוצה לבנות שמאל חזק, היא היתה מבינה שהתנועה הירוקה משלימה אותה ויכולה לפנות לקהלים שהיא כבר לא יכולה לפנות אליהם.

  מר"צ היתה יכולה להתעלות מעל האינטרס המפלגתי קצר הטווח, אבל לנוכח ההיסטוריה שלה – לדוגמה – אי התמיכה שלה בדב חנין בתל אביב – הייתי אומר שהסיכוי לזה קטן מאוד.

 15. ערן הגיב:

  דבר נוסף – התנועה הירוקה בהחלט עשויה לגרום לאנשים ש"לא רואים מה הטעם להצביע", ללכת ולהצביע.

 16. נמרוד ברנע הגיב:

  אשתדל לענות לכל המגיבים על התגובה לתגובה שלי [ואבקש בהזדמנות הזו מכל מפתחי האפליקציות בוורדפרס לתכנת אפליקצייה שתאפשר קבלת דוא"ל על תגובה לתגובות שלך בלבד ולא לכל התגובות לאותו פוסט. לא מצאתי אחת כזו עדיין.]

  יואב –
  א. בינתיים רקורד ההצבעה שלך פרט ל'שינוי' (שאתה מתחרט עליו לדבריך) לא ידוע לי ולכן אני לא יכול לשפוט את שיקול הדעת האלקטורלי שלך.
  ב. מרצ היא מפלגה יחסית הומוגנית מבחינה אידאולוגית ותפיסתית אך גם בה יש פלורליזם ויש הבדלים, כפי שיש בכל מפלגה קיימת שהיא מעבר לשניים וחצי אנשים. יש אנשים בה שאני לא מסכים איתם במאה אחוז ויש בה נציגים במקומות אחוריים שהייתי רוצה לראות במקומות יותר גבוהים. אין עוררין על הטענה שההשפעה של הקיבוצים היא לא פרופרציונאלית. בנוגע להשפעה של יוזמת ז'נבה – זו טענת לא מעודכנת בעליל. גם בנוגע ליו"ר, לצערי רן כהן לא נבחר, ואני חושב שהוא היה מוצלח יותר. saying all that, אני עדיין חושב בהחלט שמרצ היא המפלגה עם הרכב המועמדים הכי מוצלח ומוכשר לכנסת. אלון טל הוא פריימריסט כושל במרצ שזגזג לקדימה בניסיון לקבל שיריון ויומיים לאחר מכן ניסה להתאחד עם ויסנר ואז הקים מפלגה כפלטפורמה ומייד לאחר מכן ניסה להתאחד גם עם מרצ וגם עם מימ"ד. מלכיאור הוא אומנם מחוקק נמרץ ואני שותף לחלק מתפיסת עולמו אך השקפת עולמו הבעייתית מאוד בנוגע למערכת החינוך בישראל (תחום שנמצא במרכז סדר העדיפויות של התנועה הירוקה) פוגמת בו לדעתי, מה גם שאני לא חושב שח"כים אחרים לא יכולים לעשות את מה שהוא עשה בכנסת. הבן-אדם לא מהפכן ולא רפורמטור, אלא סוג של קורקטיבה חיובית וקוסמטית.
  ג. מפלגה חיה ופעילי שטח – מבוטחני, כי באם תלך בכל מפלגות ישראל המיוצגות בכנסת, לא תמצא מפלגה אחת שחייה הפנימיים, השיח הער בה והדמוקרטיה במוסודתיה ומצב הסניפים שלה עולה על זה של מרצ. אינני אומר כי המצב טוב ושפיר, ברור שהייתי מאחל למרצ, ואני חושב שעוד נזכה בימים האלה, למצב כמו של 'עיר לכולנו' בבחירות האחרונות, אך יש הבדל מהותי בין 'עיר לכולנו' ובין התנועה הירוקה. שתיהןתנועות שנמצאות בזמן הקמה, רוח המהפכה נופכת בם, תחילת הדרך הפוליטית היא תקופה שבה קל מאוד לעבוד בטורים גבוהים ולהוציא המון אנרגיה. החוכמה היא לדעת לשמר את זה. נטל ההוכחה נמצא אצל שתי התנועות, ונראה אותו בעתיד.

  עידן –
  א. מרצ הגיעה לא מעט פעמים בבחירות האלה ל-7 מנדטים. כמו כן אני חושב שאם זו הייתה הסוגיה היה אפשר להסכים גם על מקום גבוה יותר ומקסימום להגיע להסדר רוטציה.
  ב. התנועה הירוקה עומדת בכל ההגדרות האפשריות למפלגה קיקיונית.
  ג. מרצ מפלגה סביבתית בגלל רקורד ההצבעה שלה. נתתי לך שתי דוגמאות בלבד. התעלמת אגב מהדוגמא של מוסי רז. כמו כ אשוב ואזכיר עוד טענה שהתעלמת מנה, כי מרצ שמה במקום גבוה מאוד שני נציגים מאוד בולטים של התנועה הסביבתית – מוסי רז וניצן הורוביץ.

  ערן –
  אתה צודק. לא עמדתי בנטל ההוכחה. אפילו טענתי אותו דבר בטוקבק אצל יהונתן קלינגר ולא פירטתי. אני באמת צריך לכתוב על זה מאמר. אני מקווה שאעשה זאת בסופ"ש.

  דרור ידידי – ראשית כל אודה לך אם תיצור איתי קשר בדוא"ל (nimrodbarnea בג'ימייל). אשמח לחזור להיות איתך בקשר. שנית, היא לא גונבת *מספיק* קולות ממישהו כדי להיכנס לכנסת. הלוואי וכן, אבל זה פשוט לא הולך לקרות. לגבי תמיכה בדב חנין – פרט לכך שגם מיטל להבי וגם תמי זנדברג וחלקים נרחבים מחברי מרצ בת"א-יפו הצביעו לדב חנין ואף אמרו זאת למי ששאל אותן, אני חייב לציין, כחבר הנהלת סניף ת"א-יפו שדחף לריצה משותפת עם 'עיר לכולנו', שעזות המצח והחוצפה שבהן נהגו דב חנין ו'עיר לכולנו' במו"מ עם מרצ גרמה גם לי, כאוהד של עיר לכולנו, להבין שלמרות כל הדיבורים גבוהה-גבוהה דב חנין הוא לא פוליטיקאי מזן אחר אלא אדם ששם את האינטרסים שלו הרבה יותר גבוה בראש סדר העדיפויות מאשר איך שהוא מציג זאת. זה לא אומר שאני לא חושב שהוא פרלמנטר מעולה שאני שותף לרוב דעותיו. זה רק אומר שבנקודה הזו התנגדתי לתמיכה בו ומסיבות הוגנות לדעתי. גם על זה צריך לכתוב מאמר, אבל זה לא יקרה בסופ"ש.

 17. לרמן הגיב:

  נמרוד, מתי אמרתי שאני מתחרט על איזושהי הצבעה שלי בעבר? אני שלם עם כל הצבעותיי בעבר (כולל בפעם האחרונה ששמתי "עלה ירוק" אחרי שנגמרו כל האופציות האחרות). בזמנו, בסוף שנות ה-90, הייתה תחושה שהחרדים (ש"ס ואגודה) אוטוטו מחוקקים חוק שייתן קצבאות ילדים מוגדלות עד לילד ה-20 וחוק שיכריח את כולנו ללבוש שטריימלים. בזמן הזה מרצ מכרו את הבוחרים שלהם ונכנסו עמוק לקואליציה של ברק עם ש"ס (בשביל השלום, אלעק). אחרי זה הם שילמו ביוקר בקלפי ונשארו מפלגה קטנה מאז, תוך כדי ששינוי נהרסה בגלל בעיות אגו של לפיד ופורז.

  מרצ זה מרצ, סוג של מפא"י אבל בקטן.

 18. ערן הגיב:

  אחלה. נקודה נוספת – התנועה הירוקה אינה מפלגה קיקיונית מהסיבה הפשוטה שיש לה מערך רחב מאוד של פעילי שטח מתנדבים (אני יודע שגם למרצ יש מערך כזה, וזו בהחלט תעודת כבוד למרצ). מפלגה שכ"כ הרבה אנשים מאמינים בה, ומוכנים להקדיש לה מזמנם וממרצם (ולשכנע אחרים), אינה מפלגה קיקיונית.

 19. נמרוד, שולח אימייל עוד כמה דקות.

  השקפה בעייתית של מלכיאור על החינוך? מתכוון להגיד שבמקום להוביל מהלך חסר אוטופי להאחדת כל זרמי החינוך (תוך התנגדות של המפלגות הדתיות, וכשלא ברור בכלל מה זה עושה) הוא בפועל מקים זרם חינוך שמאפשר לדתיים ולחילונים ללמוד יחד? אני חושב שזה מראה טוב על האיש – גם איש של עשיה, וגם פועל לאיחוד, במקום שבו רבים אחרים פועלים לפיצול.

  או אולי לקידום של לימוד השפה הערבית או לחקיקה של 12 שנות לימוד ?

  היא עוד לא לוקחת מספיק קולות בגלל שהקמפיין שלה (לא באינטרנט) עוד לא החל. בטח שאתה לא עוזר כשאתה אומר שהיא קיקיונית, וזה קצת מקלקל את הרושם שאתה אומר – הלוואי שתכנס לכנסת יש מילה שקוראים לה פרגון. לא יזיק לתומכי מרץ.

  תמיכה בדב חנין זה לא ללחוש את זה בסלון , אלא לדוגמה לפרסם את זה על לוחות המודעות. מרץ בחרו לא לתמוך באף אחד.

  אני מאחל הצלחה למר"צ וגם לחד"ש, זה לא סותר את זה ש2 המפלגות לא ממש יכולות לבנות תנועת שמאל חדשה שתחליף את מפלגת העבודה. וללא חלופה כזאת, כל העבודה של מרץ היא עלה תענה על מדיניות שביבי-קדימה-ברק-נערי האוצר מובילים.

 20. מתן הגיב:

  בתור תומך חד"ש (לראשונה, אגב), אני חייב להגיד שאם הייתי חייב לבחור בין מרצ לתנועה הירוקה-מימ"ד הייתי בלי שום היסוס בוחר בוחר באפשרות השנייה. הטיעון של מפלגה קיקיונית שלא תכנס לכנסת לא תופס בעיני – אני לא רואה למה עוד ח"כ של מרצ יעשה משהו טוב, אחרי שכל הראשונים עשו כל כך הרבה נזק (או לא עשו כלום). נראה לי שהתנועה הירוקה בונה את עצמה לטווח ארוך, ואני מקווה שגם כישלון בכניסה לכנסת הזאת לא יוציא להם את הרוח מהמפרשים ויאפשר להם להמשיך לפעול כדי להיכנס לכנסת הבאה.

  יש לי איתם בעיה קשה בנושא המדיני – אני חושב שהתמיכה שלהם במלחמה (שיתכן שנובעת מהברית עם מלכיאור) היא טעות חמורה, ולו רק בגלל שהמלחמה הזאת היא עוד דוגמה לאופן שבו המיליטריזם הישראלי מאפשר להוריד מהשולחן את כל הביקורת החברתית-סביבתית ומאפשר למדינה ולפקידי האוצר להמשיך למכור את המשאבים שלנו בזול לבעלי ההון, בלי יותר מדי הפרעה מצד כל מיני אזרחים. לכן נראה לי שהניסיון להפריד בין האג'נדה הסביבתית-חברתית לבין זו המדינית, שהיה נכון כל כך בת"א, הוא טעות חמורה ברמה הארצית, שתפגע ביכולת של כולנו להשיג את המטרה של חברה צודקת, שיוויונית ומקיימת יותר.
  לכן, לדעתי, חד"ש היא הצבעה הרבה יותר נכונה למי שרואה את הקשר הבלתי ניתן להפרדה בין חוסר הצדק החברתי והסביבתי בישראל לבין חוסר הצדק המדיני והלאומי. אני חושב שהתנועה הירוקה צריכה לחשוב על החודשים הבאים (בתוך או מחוץ לכנסת) בתור צומת מהותית לקיומה: האם היא הולכת על ניסיון לקרוץ למיינסטרים היהודי, מורידה פרופיל בכל מה שמריח מאג'נדה מדינית ומוצאת את עצמה נאבקת ביחימוביץ' ובויסנר על הפירורים של הבורגנות הישראלית, או חוברת לחד"ש בניסיון ליצור שמאל חדש ואפקטיבי בישראל. אני חושב ומקווה ששיתוף פעולה כזה יהיה הרבה יותר נכון לצורך קידום אג'נדה אדומה-ירוקה רצינית בארץ הזו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s