קרנפים קטנים ומאולפים – רשמים מישיבת התקציב

אתמול בערב חברי מועצת העיר הצביעו על חלוקת 4.5 מיליארד ש"ח. כמו שסגן ראש העיר אסף זמיר אמר, חברי הקואליציה נאלצו לוותר על רוב חלומותיהם ואישרו את התקציב ברוב של 21-6. לא ממש איכפת לי שחברי הקואליציה ויתרו על חלומותיהם. הרבה יותר מטריד אותי שהם גם ויתרו על החלומות שלי לחיות בתל-אביב איכותית, בריאה, מגוונת ומשגשגת.

אני לא אתאר את כל מהלך הדיון שהתחולל במרכז עינב לפני אישור התקציב, אלא אתמקד בנקודות העיקריות שמצאתי לנכון בדיון וההצבעות. ניתן כבר לקבוע שנשף המסכות בו חגגו מספר חברי מועצה מתחילת הקדנציה הסתיים ומסיכות של צביעות ושקרים נקרעו להן מותירות מספר חברי מועצה עם הפרצוף האמיתי שלהם – פרצוף של קרנפים. חוצמזה, במהלך הערב התברר גם מחירו של חבר מועצה מהקואליציה (כ-300,000 ש"ח), ועל כך אפרט בהמשך.

1. אין דברי הסבר – חברי הקואליציה לא באמת רוצים שמישהו יבין את התקציב

שני הנואמים הראשונים, יואב גולדרינג מעיר לכולנו ועומר סיקסיק מיאפא התייחסו לעובדה שחלקים גדולים בתקציב הם מעין קופסה שחורה (למשל העברות בסך עשרות מיליוני ש"ח לחברה העירונית "יובל חינוך" ) ולא מחולקים דברי הסבר לצד ספר התקציב הענק (בכל זאת מדובר ב-4.5 מיליארד ש"ח שאתם שילמתם). למרות שסיקסיק וגולדרינג חזרו ואמרו שלא ניתן מספיק זמן לחברי המועצה לעיין בתקציב (11 יום בלבד) ולא ניתן להם להעזר באנשי מקצוע בישיבות הפנימיות בתוך העירייה, לחברי הקאליציה המאולפים של חולדאי זה לא הפריע לתמוך בתקציב. אז מה אם זה לא נראה רציני, העיקר שאפשר לישון בשקט (ולקבל את הצ'ק בסוף החודש).

2. לדיאנסקי – ידידו הטוב של החולדאי

ראובן לדיאנסקי הוא חבר המועצה של סיעת היחיד הקרויה "לתת לחיות". לדיאנסקי עלה לנאום ראשון מבין התומכים בתקציב והראה את יכולותיו לשמש כמגבת הנעליים הרשמית של רון חולדאי. לדיאנסקי התיימר להציג את "הישגיו" בתחום שעליו הוא לכאורה התמודד – הטיפול בבעלי החיים בתל-אביב. בין ההישגים הבולטים שלדיאנסקי מנה הייתה אפשרות עתידית לתת לחלק מהכלבים להסתובב ללא רצועה (כלומר, ייבחנו את זה מתישהו שם בפיקוח, ואולי יתנו ללדיאנסקי להסתובב קצת) וההישג המשמעותי – כלבייה עירונית (קצת פחות מ-300,000 ש"ח שהם 0.07% מהתקציב הכולל). חבל שלדיאנסקי שכח שכשהוא תומך בהגדלת זיהום האוויר ע"י תוספת משמעותית של מכוניות באמצעות מתן 46 מיליון ש"ח לחניונים ואוטוסטראדות הוא גם מגדיל את הסיכוי של בעלי הכלבים (וגם אנשים שאין להם כלבים) לחלות בסרטן. אגב, כלבים בכלל נראים לי חשופים יותר לזיהום מכלי רכב, אחרי הכל האף שלהם הוא בערך בגובה של האגזוזים. העיקר שלכלבים יהיה זיהום מרוכז יותר.

3. צפון-דרום, תחנה מרכזית?

חברת המועצה יעל בן-יפת מעיר לכולנו התייחסה לפערים בין הצפון לדרום בעיקר בתחום החינוך והתרבות. כמו כן היא ציינה שביפו כדאי לבוא רק לבקר, אבל לא לבדוק את השפעת מערכת החינוך על הילדים. מסתבר שמירב הפרוייקטים הגדולים ביפו מוקדשים לתיירות, ומעט מופנה לחינוך במוקמות בהם אחוזי הנשירה גבוהים מאוד. כמו כן, ציינה בן-יפת שמחברי האופוזיציה נמנעה האפשרות להשתתף בדיונים המהותיים המקדימים בהן נוסחה הצעת התקציב.

חבר המועצה אהרון מדואל הפנה את תשומת לב הנוכחים לכך שהעיר תל-אביב מובילה בזיהום אוויר מפליטות כלי רכב וממשיכה את המגמה של הגדלת זיהום זה. כמו כן, מדואל התייחס לכך שרכבת קלה/תחתית/ביונית בתל-אביב היא פנטזיה ומס שפתיים עלוב. במציאות עדיין גדודי אוטובוסים חונקים את נוה-שאנן וסביבתה ומונעים ממנה להתפתח וגם בתקציב הנוכחי לא נעשה ניסיון רציני להתמודד עם המפלצת המכונה התחנה המרכזית החדשה.

4. אז כמה באמת עולה תמיכה של חבר מועצה קרנף?

לפי הממצאים שלי שנסמכים על "הישגי" הסיעות בקואליציה נראה שעלותו של חבר מועצה התומך באישור התקציב היא כ-300,000 ש"ח. כך למשל, סיעת היחיד של לדיאנסקי (ההוא עם הרצועה) השיגה כלבייה בפחות מ-300,000 ש"ח. שלושת חברי סיעת רוב העיר הביאו 900,000 ש"ח לתנועות הנוער ושלושת חברי מרצ השיגו מועדון קשישים בפלורנטין. לפי תחשיב זה העלות של 25 התומכים בתקציב (נוריד את חולדאי ונכניס את הנעדרים) הושגה תמורת כ-7.5 מיליון ש"ח או קצת יותר מאחוז אחד מהתקציב הכולל.

5. תמי זנדברג מתנגדת לשקיפות

לפעמים גם חברי מועצה צעירים ורעננים מתגלים כגורי קרנפים קטנים. כך חברת המועצה תמי זנדברג מסיעת מרצ הצביעה בסוף הישיבה נגד רישום שמי של ההצבעות הנוגעות להסתייגויות שהוגדו לתקציב. שימו לב מה חברת המוצעה זנדברג כתבה אצלה בבלוג רק לפני שלושה חודשים (הדגשה שלי) :

"כגון דרישה להצבעה שמית על הנושאים שעל סדר היום (תמיד אצביע בעד קידום שקיפות ויש לי עניין רב שיירשם בפרוטוקול אופן ההצבעה של חברי המועצה)"

מסתבר שלזנדברג יותר חשוב לפעמים להתחבא מחשש שמא תירשם איזו הצבעה בעייתית שלה בדברי ימי הפרוטוקולים, וכשהיא אומרת שהיא תמיד תצביע בעד נושא מסויים כדאי לקחת בערבון מוגבל את המילה תמיד.

6. מיטל להבי נעלמת כשמביאים את פארק קריית ספר להצבעה

בפרס ההתקרנפות הגדולה ביותר בישיבה זוכה סגנית ראש העיר מטעם סיעת מרצ, מיטל להבי. בהצבעה האחרונה לפני ההצבעה של אישור התקציב נדונה הסתייגותו של חבר המועצה ד"ר נח עפרון שביקש להעביר כ-20 מיליון ש"ח מתקציב המחלפים והחניונים שבתב"ר לקרן גאולת פארק קריית ספר. בעת ההצבעה, להבי הלוחמת הדגולה למען פארק קריית ספר נעלמה מהדיון בעוד חבריה לסיעת מרצ מצביעים בעד עוד חניונים ומכוניות. כך זה נראה:

כמובן שהיו עוד הרבה התקרנפויות בישיבה וגם בהן עוד נדון.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, חולדאי, מוניציפאלי, פארק קריית ספר, תל-אביב, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על קרנפים קטנים ומאולפים – רשמים מישיבת התקציב

 1. מרק ק. הגיב:

  ניטפוק קטן.

  למיטב הבנתי התקרנפות היא כאשר אדם עושה משהו רק בגלל שכולם עושים את זה. זה טיפה שונה מלעשות משהו בגלל שמשלמים לך בצורה כזו או אחרת.

 2. שלושה דברים שצריך לעשות מעכשיו ועד השנה הבאה:

  1. להבין לאן הולך הכסף של התקציב – מי נדפק, ועל חשבון מי. איפה שיש קופסאות שחורות לסמן אותן ולהגיד – כאן יש קופסה שחורה.

  2. לעשות ויקי של כל חברי המועצה (יש עוד הרבה תוכניות על הויקי הזה) – לכתוב באופן מסודר (ועם אסמכתאות) על מה שכל אחד מהם עשה (ולא עשה). (הויקי יכול לשמש להרבה דברים אחרים כמו לעקוב אחרי תוכניות של העירייה, אחר התקציב ועוד).

  3. לבצע עם זה חוגי בית או משהו דומה בעיר – בעיקר במקומות שבהם לא שמעו על עיר לכולנו – נראה לי שאולי 5% מתושבי העיר מבינים בכלל מי ומה, עיקר הפעילות צריכה להיות בשטח – לבנות בסיס כוח עממי ומקומי בכל שכונה – ולא בבניין העירייה.

 3. הראל הגיב:

  עוד על תמי זנדברג: בארוע שבועי בפארק קריית ספר בה נכחו תושבי לב העיר ומועמדים לכנסת, לפני הבחירות הארציות, אמרה וטענה כי תתמוך תמיד בדרישת התושבים, היינו פארק על כל השטח. אז אמרה.

 4. שרון.מה הגיב:

  עוד התרשמויות על ההצבעות של חברי המועצה בעניינים שונים בישיבת התקציב אפשר למצוא כאן:
  http://city4all.org.il/node/269

 5. ZivP הגיב:

  משהו לגבי הכלבים, כבעלים של כלבה שהתחילה לפתח השנה פירות ים משלה. יש עליה במקרי סרטן אצל חיות בית. הוטרינר שלי אמר כי הוא לא מכיר מחקרים רציניים בנושא, אולם מהנסיון שלו – בהחלט ישנה עליה בכמות המקרים.

  נ.ב
  יש כלביה עירונית ליד רידינג אז מה החידוש?

 6. גיל דיין הגיב:

  לרמן, קודם כל תודה על העדכון.

  אתה לא באמת מתפלא לגבי ההצבעה של להבי וויסנר. הכל היה ידוע מראש גם לכל מי שהצביע בבחירות עבור זוג הליצנים הנ"ל. העיקר שהם עומדים בתקווה ומחזקים את צה"ל, כל השאר באמת לא חשוב.

  המקרה המעניין בעיני היא חברת המועצה הצעירה תמי זנדברג, שככל הנראה מנסה להראות שאפשר לעבור בצורה קצרה בהרבה את הדרך הארוכה שעשה תוך כדי כמה עשורים ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מלוחם צדק נלהב למואשם בקומבינות ואי סדרים.

  ולגבי התקציב, למרות שאני חייב לציין שרק רפרפתי עליו, לדעתי גם אתה וגם חברי עיר לכולנו במועצה מפספסים במרדף אחרי הכסף הגדול והבעיה המרכזית, שהיא הארגון שנקרא עריית תל אביב. השדרה המרכזית של המנהלים בעירייה מורכבת בקפידה מפקידים שנבחרו בדמותו וצלמו של ראש העיר, על ידי סמנכ"ל משאבי האנוש בארגון (וכן, גם ממספר פקידים שיושבים על הכיסאות שלהם כבר עשרות רבות של שנים), ולכן, המדיניות שלהם והפעילות השוטפת שלהם מנווטות בכיוון אחד בלבד.

  כאשר מתחילים לשפץ את אבן גבירול ללא תכנון מוקדם וגורמים לחריגה עצומה בלוחות הזמנים ובתקציב הפרויקט, צריך אחרי זה לסגור ספריה לקשישים. כשחורגים כבר ביותר מארבע חודשים בהקמת מרכז השירות המוקם בקומת הכניסה למבנה העירייה, צריך אחרי זה לפגוע בתקציב הטיפול בפליטים. שלא לדבר על מערכת ה-ERP בעירייה שעיכוב ההטמעה שלה גורם בודאי לבזבוז של מיליונים רבים. הכל מתחיל ונגמר בשדרת הניהול והיא, בלשון המעטה, פשוט מורכבת מהאנשים הלא ממש נכונים.

 7. ברק הגיב:

  נו, בפוליטיקה, כמו בפוליטיקה. אני לא באמת מבין מה מפתיע אותך כאן, או למה זה חדש עבורך. זה לא באמת חשוב מי בשלטון – זאת ההתנהלות השלטונית. אתה רוצה להאמין שאפשר אחרת? אל תצחיק אותי, אתה יודע בדיוק כמוני שצריך לוותר על הרבה דברים בשביל קואליציה. פוליטיקה זאת אומנות הפשרנות הוותרנות וההסכמה. ככה זה.
  אם אתה חושב שזה הרבה כסף מה שקורה כאן (בינינו, 300 אלף שקל זה גרושים לתקציבים כאלו) תבדוק מה קורה במו"מ להקמת הממשלה, תראה כמה מליונים נשפכים שם.
  תזכור, לרוב, עדיף שיהיה תקציב מאושר גם במחיר של תשלום לחברי הקואליציה מאשר עבודה ללא תקציב.

 8. לרמן הגיב:

  ברק, התכוונתי שהתעריף של חברי הקואליציה הוא זול מאוד (בערך שקית פיצוחים). לשיטתי, עדיף לעבוד עם תקציב שעוזר לתל-אביב ולא עם תקציב שהורס אותה.

 9. יוחאי הגיב:

  תודה על הדיווח המפורט.
  מיטל להבי מאכזבת. תמר זנדברג עוד יותר מאכזבת.
  לשמחתנו, שתיהן נגישות – אפשר לדבר איתן ולנסות להבין את עמדתן.

 10. אלעד-וו הגיב:

  לרמן – זה חשוב מאד. תודה!

 11. יונתן הגיב:

  יואב, מה ציפית שיקרה? שהאג'נדה שלך תכנס בטעות לתקציב?

  עם הוודע תוצאות הבחירות כתבתי בבלוג שלי, שכדאי לאנשי עיר לכולנו להכנס לקואליציה – כדי לקדם את המטרות שבזכותם זכו לתמיכה ציבורית. אבל, הם הכריזו שהם ישפיעו וילחמו מהאופוזיציה.

  אני מניח שכעת ברור שזו היתה טעות קשה, בזמן שחברי הסיעות בקואליציה מקבלים משאבים (לזכותם יאמר, שהם מסתפקים במשאבים צנועים ולא חוגגים על התקציב) לעומת סיעות אחרות שלא מקבלות דבר.

  בגלל יהירות ושחצנות אנשי עיר לכולנו הפכו 5 מנדטים לאבק.

 12. לרמן הגיב:

  יונתן, עיר לכולנו מציגה אלטרנטיבה למדיניות השגוייה בה מתנהל הממסד הנוכחי. חברי הקואליציה הם בדיחה עלובה וצל חיוור להבטחות שווא.

 13. יונתן הגיב:

  אולי חברי הקואליציה הם צל חיוור להבטחות, אבל לצערנו, חברי עיר לכולנו לא יזכו לקבל אפילו צל חיוור.

  במבחן התוצאה: 0.

 14. לרמן הגיב:

  יונתן, מהאופוזיציה עיר לכולנו לא תוביל מהלכי שינוי בתל-אביב, אלא תציג אלטרנטיבה למדיניות ההרסנית הנוכחית. חברי הקואליציה שותפים למדיניות הזו ועל כך צריך להוקיע אותם.

  עיר לכולנו, אם תפעל נכון, עוד תזכה להוביל את השינויים המתבקשים בתל-אביב בעתיד (עיין ערך מנחם בגין).

 15. יונתן משעל הגיב:

  יואב

  חסרת לנו בדיון הקודם. טוב שחזרת.נבצר ממני להגיע לישיבה הזאת, תודה על העידכון. בקשר למועדון הקשישים בפלורנטין. בפני עצמו, זהו הישג מרשים. רק חבל שהוא כבר הישג ישן. לפני יותר משנה התחייבה העירייה להתקין מעלית במועדון הקיים ולהסיר ממנו את סכנת הסגירה (להבי היתה מעורבת גם במהלך הזה).
  משיחה מאלפת שהיתה לי עם פקיד בכיר בעירייה אחרי הישיבה הקודמת, למדתי שהדרג הבכיר בעירייה (לדבריו) רק מחכה שהחברים הרעננים במועצה יסתמו כבר את הפה ויתנו לדברים להמשיך כרגיל.

 16. פינגבאק: קרנפים במרכז עינב (תעוד וידאו נדיר) | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s