רון חולדאי – עבריין הבנייה מספר 1 בתל-אביב-יפו

מבקר המדינה פרסם השבוע את דוח הביקורת על השלטון המקומי לשנת 2008. מהדוח עולה כי עיריית תל-אביב-יפו קידמה בנייה במדרון יפו (הידוע גם כפארק שאסור להשקות) ובמתחם התחנה (תחנת הרכבת של מנשייה לשעבר) ללא הליכים תכנוניים ובניגוד לחוק התכנון והבנייה תוך צפצוף מתמשך על תושבי העיר, הועדה המחוזית והועדות הארציות לענייני בנייה ליד החוף (למשל, הועדה לשמירת הסביבה החופית). את המהלכים הלא-חוקיים הוביל ראש העירייה רון חולדאי, שהוא למעשה יו"ר המליאה של הועדה המקומית, כאשר את העבודות עצמן ביצעה החברה עירונית עזרה וביצרון.

בדוח המבקר (כאן, מעמוד 643 עד 676), מככבים גם מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה, יו"ר ועדת המשנה לתכנון ולבנייה וסגנו של חולדאי, דורון ספיר, מהנדס העיר הקודם, דני קייזר, והמהנדס הנוכחי, חזי ברקוביץ' וגם סמנכ"ל התפעול, רובי זלוף. בקיצור כל החברה' שמרכיבים את החונטה של חולדאי, שהחליט שהחוקים של מדינת ישראל והליכי התכנון שלה לא ממש קשורים אליו (אתם, כמובן, עדייו תצטרכו אישור בשביל לסגור מרפסת). הדוח מעמיד את הועדה המקומית באור די מגוחך, כאחת שאינה עומדת על סמכויותיה (במליאת הועדה המקומית חברים כל חברי מועצת העירייה) וכמעין סרח מיותר ובלתי-נחוץ מבחינתו של ראש העירייה.

ועכשיו ברשותכם, קצת פרטים כפי שעולים מתוך דוח המבקר בשני הפרוייקטים הלא-חוקיים – מדרון יפו ומתחם התחנה:

בעמוד 644 של הדוח מוגשת תמצית הממצאים בנוגע לעבודות במדרון יפו והמבקר קובע שהעבודות לפיתוח ובנייה במדרון (על שטח של כ-200 דונם) בוצעו בניגוד לתמ"א 13 (תוכנית המתאר הארצית לחופים) ובניגוד לתוכנית המתאר של מדרון יפו, אשר קובעות במפורש שלא תתבצע בנייה בשטח לפני שתבחן ותאושר תוכנית מפורטת במוסדות בתכנון שכוללים את הועדה המחוזית ואת הוועדה לשמירת הסביבה החופית. בניגוד להנחיות אלה, העירייה והועדה המקומית (שבראשות שתיהן עומד מיודענו, רון חולדאי) לא העבירו תוכניות מפורטות וסטו מהליכי התכנון הנדרשים כדי להבטיח שמירה על ערכים ואינטרסים ציבוריים שונים.

המבקר קובע שכל העבודות שבוצעו במדרון יפו נעשו ללא היתר בנייה (כמו שאתם תבנו בית על כיכר רבין בלי אישור) וכוללות בין השאר הקמת אמפיתיאטרון, הכשרת שטח למגרשי חנייה, התווית דרכי שירות, שינוי פני הקרקע ופעולות נוספות. המבקר עוד מרחיב בדוח עצמו על כך שהעבודות שבוצו ע"י העירייה שינוי את קו המים והמפרץ בחוף, וכל זה ללא הבדיקות והסקרים הנדרשים כפי שוקבעת תמ"א 13.

עוד עולה שבגלל עקיפת כל נהלי התכנון העירייה לא הצליחה להקים מבנה לשירותים בפארק המתוכנן וכך למעשה פארק של 200 דונם (8 פעמים גן מאיר) לא מכיל בתוכו שירותים ציבוריים (אקיצר, תשתינו בשיחים). גם במתחם התחנה קובע המבקר שנעשו עבודות ללא היתרים וללא תוכנית מפורטת תוך דריסה גסה של חוקי התכנון והבנייה. כמו כן, חלק מהחלטות ועדת המשנה לתכנון ובנייה הנוגעות למתחם התחנה בוצעו על בסיס מידע שגוי שנמסר ע"י מהנדס העירייה.

אני לא מעוניין להלאות אתכם בעוד פרטים, ולכן אצטט מתוך הסיכום של מבקר המדינה בעמוד 676 של הדוח (הדגשות שלי):

"הממצאים מעידים שעיריית תל-אביב-יפו והועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל-אביב-יפו קידמו בשנים האחרנות את פיתוח המתחמים מדרון יפו ומנשיה, אך בחרו לעשות זאת בלי שהוכנה לכל מתחם תוכנית מפורטת, בסטייה מהליכי התכנון הנדרשים על-פי דין. לכל היו כמה תוצאות שליליות: ביצוע פיתוח נרחב ללא מעורבות הועדה המחוזית בהליכי הבחינה והאישור; פגיעה בזכותם של תושבים להתנגד לתוכנית על-פי ההליכים שנקבעו בחוק התכנון והבנייה ומניעת האפשרות לבצע פעולות בינוי לפי היתר בנייה כנדרש בחוק התכנון והבנייה.


יש לראות בחומרה את הממצאים שהועלו בדוח זה בעיקר משום שלאו נבעו מפעולתן של רשויות ציבוריות המופקדות על תקינות הליכי התכנון והבנייה."

המסקנה שלי מהדוח הזה היא שמדובר כאן בעבירה בוטה על נהלי התכנון הישראליים ושהממשל העירוני הנוכחי איבד את זכותו המוסרית לפקח על הבנייה בתל-אביב-יפו, להרוס גני-ילדים שאין להם היתר ולפנות "פולשים" מבתיהם.

חולדאי. מעל לחוק (ותודה ל-Atzmon על התמונה)
חולדאי

לקריאה נוספת:

דוח המבקר (מעמוד 643)

כתבה על הנושא בדה-מרקר

כתבה על הנושא בזמן תל-אביב (כולל תגובה רפה מאוד של העירייה שמתעלמת מהממצאים הקשים)

התגובה הרשמית של דוברות העירייה בבלוג של חולדאי

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת, חולדאי, חוף הים, תל-אביב, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

27 תגובות על רון חולדאי – עבריין הבנייה מספר 1 בתל-אביב-יפו

 1. נברא הגיב:

  נדמה לי שאתה קצת מתלהם. בשום פנים ואופן אני לא מצדיק בנייה ללא אישורים ראויים. ואולם, הבירוקרטיה כאן כ"כ מקשה, כך שכל דבר לוקח שנים ארוכות. מן הראוי הוא לקצר הליכים. טול לדוגמא את סעיף "התנגדות התושבים". כמה מן התושבים הערבים של עג'מי יעשו הכל כדי שעג'מי תשאר שכונה נכשלת טובלת באלימות ובזוהמה. מדרון יפו עבורם הוא 'פרויקט ציוני' שכל מטרתו להעיף אותם מבתיהם. זהו כמובן קישקוש גמור (למעט לגבי אותן משפחות שביצעו השתלטות עוינת על מקרקעין) אבל די בזאת כדי לדחות את הפרויקט לעשור הבא ומי יודע, עד אז אולי כבר תוקם כאן חליפות איסלאמית. כיפואי אני יכול להעיד שחולדאי עושה פה מהפכה חיובית אמיתית. תשתיות חדשות, אכיפת חוק, תמיכה בתושבים, חינוך, גינון ועוד. מדרון יפו הוא פרוייקט נפלא ויפו הייתה זקוקה לו כאוויר לנשימה. חסר רק שהחמאס יצליח לעצור את הפרוייקט הזה באדיבותה של הבירוקרטיה או מערכת המשפט, ובעזרתם של כל מיני 'אקטיביסטים' מפוקפקים.  

 2. לרמן הגיב:

  נברא, מה שאתה מציע זו אנרכיה.
  אתה טוען שחולדאי הגביר את "אכיפת החוק" ביפו – וזה לא ממש מסתדר עם זה שחולדאי בעצמו מפר את החוק. כמו כן, מדבריך אני מבין שאתה בעד סגירת מחלקת רישוי עסקים בעיריית תל-אביב-יפו. מדובר במחלקה הבירוקרטית והמסובכת מכל מחלקות העירייה, שרק מקשה על העסקים הקטנים (טיעון רווח של הרבה בעלי עסקים), אז לשיטתך עדיף לסגור אותה.

  כמו כן, נראה שאתה בעד הגישה שאומרת שהשלטון יכול לעשות מה שבראש שלו כל עוד לך זה לא מפריע באופן אישי (כולה זה מפריע לכמה ערבים, אז שיעשו טובה ויעברו ללוד). הגישה הזו רווחה בהרבה משטרים פשיסטים בעבר (חוקי נירנברג לא היו באמת בעייה של הגרמנים, אלא של כמה יהודים מסריחים) ורווחת גם בהווה.

 3. נברא הגיב:

  חס וחלילה. ההיפך הגמור. אני בעד חוק וסדר וזה בדיוק מה שהיה כל כך חסר ביפו לפני שהעיריה (והמשטרה) החלו לקחת את העניינים לידיים, ועדיין זה לא מספיק. כמובן גם חולדאי כפוף לחוק ואני בטוח שאם הפר את החוק – ישלם את המחיר. אני צמצמתי את התייחסותי לטוב שעשה, וטוב שעשה את שעשה. התשתיות בשכונה שלי הוחלפו כדת וכדין, לפנים משורת הדין, ובמסגרת החוק. למה אתה מבין ממני שאני בעד סגירת מחלקות בירוקרטיות? אני בעד צימצום הבירוקרטיה וייעול תהליכים. האידאל במדינה מתוקנת, לעניות דעתי, הוא שהרשות משרתת את האזרח ומקלה עליו, ולא להיפך.

  'השילטון' איננו מפלצת מיתולוגית מן האופל. השילטון הכרחי כדי שלא תהיה פה אנרכיה, הוא מקבל את הלגטימיות שלו מן הציבור, עומד למשפט הציבור, משרת את הציבור ונתון לפיקוח של מוסדות כפי שמתחייב מדרישות הציבור. נכון, אין מציאות אוטופית, כל שלטון נגוע בשחיתות משום שבני אדם נגודים בחמדנות. ההערה שלך בסוגריים על הערבים תמוהה, אם להזדקק ללשון המעטה. מה עניין ערבים כאן? מי שפולש לדירות לא לו ודורש עליהן חזקה באלימות הוא פורע חוק והאויב שלי ושלך. מה הקשר כאן לשייכות האתנית?

  בנוגע למשטרים פשיסטים, המשטרים הפשיסטים היחידים שאני מזהה בסביבה הם אלו שהקימו שכנינו. אצלנו עדיין, תודה לאל, המדינה משרתת את האזרח ולא להיפך, גם אם לפעמים נראה לאותו אזרח 'שמגיע' לו יותר. וכן, אני יודע שאנו רחוקים מאוטופיה. אבל אני גם יודע שטיפוח שנאה כלפי השלטונות מרחיק אותנו מן האוטופיה הזו. אתה חושב שאתה יכול לעשות את הדברים טוב יותר? מצויין! הצג מועמדותך בפני הציבור והוא ישפוט אם לתת בך אמון. הנה, בחרת להקים בלוג ולשטוח בו את קובלנותיך ולבקר את השלטונות, ועדיין אין כל חשש שתיעלם או שיבולע לך. הוא שאמרתי, במדינה מתוקנת (באופן יחסי) אתה חי.

 4. שירה הגיב:

  הוא כבר הציג:
  http://www.lerman2013.com/
  🙂

 5. נברא הגיב:

  יפה… עכשיו רק נותר העניין הפעוט (…) של לזכות באמון הציבור.

 6. אני רק שאלה הגיב:

  האם החריגות האלו הן עבירות על החוק? למה אין שום אכיפה שלהן, למה לא פותחים הליכים נגד חולדאי?

  נראה שהתחושה שלו שהוא יכול לעשות כל מה שהוא רוצה מוצדקת, אם המבקר מפרסם דברים כל כך חמורים אבל אין שום סנקציות או ענישה.

 7. דיזינגוף הגיב:

  נדמה כי השיטה של חולדאי נחשפת כאן במערומיה: העברת פרויקטים ראשים לידי "חברות בת עירוניות" הפועלות באזור הדימדומים של חברה פרטית בבעלות עירונית. ככאלו, החברות הללו חשופות פחות בהרבה לידי כללי מנהל ציבוריים מקובלים ואם תוסיפו לכך את דמוית המנכ"לים שחולדאי מאתר ומרכיב על ראש חברות אלו – רובם יוצאי חיל האוויר הותיק והטוב וכולם בדרגת ארסיות גבוהה – תקבלו את מנגנון האיגוף המושלם. למעשה כך חולדאי מנצל או אותם מנכ"לים תמימים לביצוע זממיו בעיר ללא שניתן לקשור אותו לכאורה למעשים. ראו את פרויקט הדגל הנוסף של חולדאי שמקודם אף הוא ע"י עזרה ובצרון (האם ניתן כבר להגדיר אותה כחברה הכושלת ביותר בעיר?): שיפוץ בנין העיריה שבו נחשף לאחרונה כי מונו מתכננים מקורבים שחסרים השכלה או הרשאה מינימלית לתכנון, קיימות עבירות בניה וכי הפרויקט מדשדש שנים מאחורי לוחות הזמנים וגורר את העיריה להוצאות עתק. או דוגמה אחרת את היכל נוקיה היפהפה שבו התגלה כי נעשו עבירות בניה מימין ומשמאל וללא שום חשבון – חלקן אף צולמו באתר זה – ולמרות זאת אף אחד לא נותן את הדין. מי שחושב שתפקידה של העיריה הוא לשמור על החוק – הגיע הזמן שיתפכח. העיריה היא גוף אינטרסנטי ועתיר תקציבים שאינו בוחל בשום מהלך על מנת לבצע את הנחיות ראש העיריה. המערך המוביל של עת"א שורד כבר למעלה מ10 שנים והאמינו לי שדוחות המבקר לא מדגדגים אותו – ההפך, הם מתמרצים אותו ומחדירים בו תחושה של גאוות יחידה סודית העובדת מעבר לקווי האויב. חזי, אשר, רן, רובי, אלי, עוזי, מנחם- כולם חברים בקבוצה קטנה של אנשים ללא ספק מוכשרים ובעלי יכולות שעושים יד אחת ומנווטים את העיר כאוות רצונם ובהתאם לשיקול דעתו, הכמובן בלעדי של דון רון חולדאי ראש העיריה המרקד שכמעשה קצב, אולמרט ואחרים בוחר לחנך את המבקר והציבור ולפרסם באתר האינטרנט "שלו" את פליאתו לעצם הביקורת. אבל למי באמת אכפת?

 8. נברא הגיב:

  אתה צודק 😯
  וגם באמת לא הייתה נחיתה על הירח, ומגדלי התאומים הופלו ע"י ממשל בוש, ואלוויס ספרסלי נראה אתמול במרקס אנד ספנסר….

  נראה לי שקראת יותר מדי ספרי חסמב"ה בילדותך. 😉

 9. דיזינגוף הגיב:

  מה הסיפור שלך נברא? זה נראה שאתה משקיע הרבה אנרגיה בלמזער את העובדה שמהלכיה המפוקפקים של עת"א תחת רון חולדאי זכו לביקורת חמורה ממבקר המדינה. שתף אותנו חבר – איך קוראים לך באמת ומה הזוית שלך כאן?

 10. פיקוס הגיב:

  מגדלי התאומים, הירח, חסמב"ה, אלוויס – מי שלא יהיה הנברא הזה, הוא בטוח הולך רחוק. כנראה שבכל זאת המבקר ודיזינגוף עלו כאן על משהו. הם מ פ ח ד י ם !

 11. נברא הגיב:

  דיזינג(ה)וף,

  אז ככה:

  ביום יום לא קוראים לי נברא…
  מכיר את ת"א יותר מארבעים שנה (בלי לספור את הילדות המוקדמת) ומודע היטב למי עשה כאן מה. אז הנה סיכום קצר: רון חולדאי חולל בת"א פלאים. אפשר לא לאהוב אותו, אפשר להתווכח איתו ואפשר (ואפילו רצוי) לבקר אותו, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שכמעט כל מה שטוב היום בת"א – היה לטוב במהלך ניהולו. אין ספק, יש גם לא מעט רע, חלק ניכר מהרע הזה הוא נידוניה משנים קדומות.

  אני משער שלנהל עיר כמו ת"א זה עסק מאוד מאוד מורכב. לבקר זה מאוד קל, בעיקר אם אין כל אחריות מונחת על כתפך (ואם אתה אוהב למשוך תשומת לב). ואז, אם התמזל/אתרע מזלך וזכית לרשת את התפקיד, מסתבר לך שאתה צריך לתת מענה לאינספור דרישות סותרות מידי יום ביומו ובמקביל לחשוב שנים קדימה וגם לעשות עם זה משהו. שלא לדבר על עבודה תחת אינספור לחצים מצד אינספור אינטרסנטים מכל הסוגים והמינים. כמעט משימה בלתי אפשרית. חולדאי הראה שזה בהחלט אפשרי.

  גילוי נאות: אינני מכיר אותו אישית ואף לא את מכריו. גם הוא לא מכירני. אינני מזדהה עם דעותיו בעניינים רבים -מדיניים, ציבוריים, ערכיים. וכן, אני בדעה שהוא מחוייב לטוהר מידות. ואחרי כל זאת אני חוזר ואומר: שאפו לחולדאי!

 12. פיקוס הגיב:

  נברא, היה מי שתהיה אבל אתה נסחף מאוד. גם אני מכיר את ת"א מעל 40 שנה וממש לא מסכים אתך. ההפך, לטעמי חולדאי הופך את תל אביב לעיר אולי נקייה יותר אבל לבטח גם מגוונת וחיה פחות ודווקא הייחוד התל-אביבי הכל כך אהוב עלי והלך ונעלם לאור חיבת ראש העיר לבעלי ההון ומדיניות המתחמים בסגנון ההפרד ומשול של הגנרל לשעבר שמייצר עיר קוטבית, מפולגת לעשירים בלבד.

  גיליוי נאות, אני לצערי כבר לא חי בעיר מאחר שנאלצתי לעבור לבת ים לאור עליית מחירי הדירות וחוסר הההתערבות של עת"א במציאת פתרון הולם לי, ולשכמותי.

  כמובן שחולדאי אכן איש רב פעלים ועשה לא מעט אולם המורשת האמיתית שלו היא שלטון דורסני ואלים שמצפצף על החוק ועל התושבים- הומאים ערבים ועניים כאחד. יום יבוא חולדאי וחבר מרעיו יצטרכו לתת את הדין על פעולותיהם למרות שנדמה שעד אז הם יספיקו להחליף את התושבים הקיימים בחדשים – טובים יותר, עשירים יותר, מבוגרים יותר, נוחים יותר לשלטון ומרמה"ש.
  בנוסף אני חייב לומר לך בעדינות שלמרות הסגנון הקולח והידענות הרב-תחומית, הכתיבה שלך מעלה טעם רע של "כתיבה מטעם".

 13. נברא הגיב:

  פיקוס,
  אני כותב מטעם עצמי בלבד. אני חוזר ומדגיש, אין לי כל קשר לחולדאי או לאנשי שלומו. השבחים שהרעפתי עליו נאמרו בכנות. יחד עם זאת, יש לי גם לא מעט ביקורת. אבל כפי שכבר ציינתי, קל לבקר, הרבה פחות קל להציע אלטרנטיבות מעשיות.
  אני מסכים שת"א משנה צביון. זה טבעי, דברים משתנים, אנשים משתנים, החברה משתנה ות"א, מהיותה עיר מאוד הטרוגנית, מבטאת את השינויים הללו ומבליטה אותם. שום דבר לא יפצה אותך על זכרונות הילדות והנעורים; זוהי נוסטלגיה מובנת. אבל, אם לנתק את הדברים מהחוויות האישיות של כ"א מאיתנו, אני סבור שהיו לת"א את כל הנתונים להפוך לעיר של זוהמה ופשע, מעין 'הארלם' של המזרח התיכון. נתוני הפתיחה של חולדאי היו גרועים. במבט רטרוספקטיבי, קרה ההיפך הגמור (נכון שישנם קינים של זוהמה ופשע, אך הללו ספורדיים במונחים של מגה-עיר).
  ולבסוף, לא חושב שחולדאי 'מצפצף' על הומואים ערבים או עניים. אבל זה שייך לדיון אחר ואולי בפעם אחרת נלבן את הנושא. 

 14. גיל הגיב:

  דיזינגוף,

  בגדול אני מסכים עם מרבית הדברים שכתבת, אבל לא הבנתי על סמך מה אתה קובע שמדובר בחבורה של מנהלים מוכשרים. חוץ מרובי זלוף, שהוא באמת נטע זר בפקידות הגבוהה של עיריית תל אביב-יפו (וגם איש ערכי וישר), מדובר בשורה של מנהלים בינוניים ביותר עם ערכי מוסר מפוקפקים במיוחד ואכן, כפי שכתבת, נאמנות עיוורת למפקד הבכיר.

  צריך לציין כי מרבית הפקידים הבכירים בעירייה חיממו את הכיסא שלהם עוד לפני תקופתו של חולדאי, אך לאחר כניסתו לתפקיד הם ישרו קו באופן מיידי. לעומת זאת, המנהלים שהובאו על ידי חולדאי נבחרו בקפידה על ידי אשר בן שושן על מנת להתאים במדויק לערכיו המפוקפקים של ראש העיר.

  הדוגמה הטובה ביותר למינוי שכזה היא כמובן "היועץ המשפטי", עוזי סלמן, שאחר ההחלטות הבעייתיות שלו ניתן לעקוב בכינוסי מועצת העיר, וכמובן בשלל פסיקות של בתי המשפט השונים מהתקופה האחרונה.

 15. דיזינגוף הגיב:

  גיל,

  אני מזדרז להסכים איתך קודם כל בנושא רובי זלוף – אכן אדם ישר ומוכשר ודמות לחלוטין יוצאת דופן בחבורה הנרפסת סביב ראש העיריה.

  לצערי עת"א הפכה ממזמן למכשיר המשרת קבוצה מצומצת ביותר של אנשים ואני מסכים איתך גם בנושא הבינוניות השלטת בצמרת אשר בוחרת לתת עצמה בידה של קבוצה זו – ראש העיריה, משפחת שפירא וחבר מקורביהם – ובתוך כך להפקיר את העיר!

  לשתוק ולשרת – סיסמתו של הפקיד התל-אביב בדרכו אל הקידום המהיר.

  הייתי בכיכר בנאומו המפורסם של גרוסמן שעמד עם הגב לבנין העיריה וצעק לעבר ירושלים את כאבו על "המנהיגות החלולה" שמובילה את המדינה. אין ספק שזעקתו של גרוסמן מיטיבה לתאר את הלך הרוחות גם בבנין העיריה עצמו – מנהיגות חלולה, חסרת חזון או מחויבות, בלתי אחראית ואינטרסנטית הדואגת בראש ובראשונה לעצמה.

  אכן מר סלמן שהוא כזכור שיאן השכר בעת"א, הוכיח עצמו ככלי נשק מושחז ויעיל והוא נראה כיועץ המתאים ביותר לשרת אותה חבורה מופקרת ומפקירה שאינה בוחלת בשום אמצעי על מנת לממש את יעדיה.

  חגיגות ה100 וכל הפלקטים שראש העיריה תלה בעיר לא יסתירו את גודל הבושה!

 16. עמוק בפנים הגיב:

  מאחר שאני חלק מהמערכת אני חייב לנסות להציל קצת את כבודה. קצת, משום שדיזינגוף אכן צודק ואין בעשר השנים האחרונות שום דמות או מנגנון בתוך העיריה שמעז לעמוד מול חולדאי והוא באמת הפך למין שליט כל יכול – לטוב (והוא עושה הרבה טוב לעיר) ולרע (והוא עושה גם הרבה רע).

  הבעיה היא שלעמוד מול חולדאי זה בכלל לא פשוט. חולדאי הוא אדם אלים, נוטר טינה ומפחיד שהתפרצויות הזעם שלו מהלכות אימים על כל סובביו. מעבר לכך, חולדאי באמת הצליח לנטרל כמעט לחלוטין את האופזיציה, כך שגם במידה ופקיד כל שהוא בוחר להתנגד לפעולות מפוקפקות (ויש הרבה כאלו) אין לו יכולת להיעזר במשקל פוליטי של ממש – כלומר הוא לבד.

  מצד שני, פקידים שמשתפים איתו פעולה (הוא משתמש בביטוי הלכאורה שובב "לגנוב סוסים ביחד" ) הוא מגבה ומקדם עד בלי סוף – ראו לדוגמה את ניר פרצלינה מנכ"ל היכלי הספורט שהוזכר כאן ושנחשף בעיתונות כעבריין וכמושחת ואשר אותו מינה חולדאי לאחרונה להובלת פרויקט לאצטדיון עירוני חדש בגני התערוכה!!

  אני מסכים עם דיזינגוף שיש כאן שיטה שמטרתה היא בראש ובראשונה יצירת מנגנון שליטה אולטימטיבי בעיר ובעיריה עצמה – בזה חולדאי ללא ספק הצליח – למרות שאני מושכנע שהוא מאוד לא רוצה שזו תהיה התכונה שבגינה הוא יירשם בספר ההיסטוריה התל-אביבי.

  ולכן הבלוג הזה הוא חשוב מאוד ולראיה ראו את המאמצים של אותו "נברא" שברור כי הוא כותב כאן מטעם לשכת הדוברות של ראש העיריה, אה, סליחה של העיריה. הבלוג הזה חשוב כי בעצם חשיפת מעללי ראש העיריה והחונטה שהוא מוביל הוא מחייב אותם להתמודד עם האפשרות (סלח לי לרמן – אתה עדיין לא ידיעות אחרונות..) של ביקורת ציבורית אמיתית אשר בסופו של דבר תקבע את דמותו הציבורית של חולדאי – שכונה כאן היטב כדון רון המרקד…

  יישר כוח – חולדאי אולי רוקד אבל אפילו הוא יבין בסופו של דבר שצריך להנמיך את המוזיקה ולהתחשב קצת בשכנים.

 17. לרמן הגיב:

  אני חייב לברך על הדיון האמוציונאלי משהו שמתקיים כאן. גם אם כמעט כל המגיבים מעדיפים להסתתר מאחורי פסאודונימים, ניתן ללמוד לא מעט מהלכי הרוח של הממסד המקומי בעיר, לטוב ולרע.

  עמוק בפנים, אין לי כוונה ובטח לא יכולת אפילו להתקרב לעוצמה של ידיעות אחרונות. אני מקווה שהמדיה בה אנו משוחחים תגדל (כלומר, שיהיו עוד הרבה בלוגים מקומיים בעיר) וכך נשפיע.

 18. נברא הגיב:

  תגובות לעמוק בפנים:

  ——–"…(והוא עושה הרבה טוב לעיר) ולרע (והוא עושה גם הרבה רע)."
  אני שמח שאנו מסכימים שהוא עושה הרבה טוב. לגבי "הרע" אני לא אתווכח, כנראה שאני לא מודע ל"רע" שאתה מדבר עליו (או שאתה מגזים).

  לגבי ה"הפרד ומשול". שוב, אני לא מכיר את הטענות לגופם ויתכן שאתה צודק. אבל, וזה אבל חשוב: ראש עיר חייב להיות סייס מיומן בתוך האורווה שלו. אם לא כן תהינה ידיו כה כבולות עד כי העירייה תתקשה לתפקד והעיר תתנוון. אני חושש שאם מחר בבוקר ידידנו לרמן מתיישב על כסא ראש העיר, הוא יגלה מהר מאוד שהוא מתקשה לנשום… (לא לסירחון הכוונה אלא ללחץ על בית החזה). ואז יסתבר לו שבשביל לנשום הוא צריך למשול.

  ——-"…יצירת מנגנון שליטה אולטימטיבי בעיר ובעיריה עצמה…"
  רק כך תוכל העיריה לתפקד ובלבד שראש העיר שומר על כללי מנהל תקינים כעל בבת עיניו. שימו לב, ידידיי, העדפת מקורבים איננה פסולה אוטומטית, אלא אם ההעדפה נעשית משיקולים זרים. אם וכאשר לרמן יגיע למעמד הנכסף, כך אני משער, יעדיף את האנשים שהוא יכול לסמוך עליהם, ובלבד שהם מוכשרים לתפקידם.

  ——–"…המאמצים של אותו “נברא” שברור כי הוא כותב כאן מטעם לשכת הדוברות של ראש העיריה…"
  אני נוטה להאמין ששאר התובנות שלך מוצלחות יותר. תודה לאל, אין לי כל קשר לעיריה, ללשכת הדוברות (מה שזה לא יהיה) או לראש העיר…. זה לא מכובד להטיח האשמות של שקר והתחזות ללא כל אחיזה במציאות. ההתנהגות הזו היא בדיוק מה שהופך את הפוליטיקה הישראלית (בזירה הכלל-ארצית וגם המוניציפלית) לכ"כ דביקה ולחה. קוראי הבלוג הזה יכולים להרשות לעצמם להתעלות מעט מעל הסחי.

 19. מגורש הגיב:

  בתור תל אביבי מגורש (אדריכל מתחיל לא יכול לגדל משפחה בעיר הזו אם אין לו אבא עשיר) נורא כואב לי וכועס לי.
  בכל ערי העולם תקופות הבנייה הגדולות התנהלו בחסות משטרים דורסניים ומושחתים- האוסמן בפאריס, האפיפיורים הבונים ברומא, הוואנדרבילטים בניו-יורק אם לציין רק כמה. אני בטוח שלהיות בורגני קטן חסר כח בתקופות ההן היה זוועה. אבל לפחות הדורות שלאחר מכן הרוויחו. העיר הרוויחה.
  קשה לי להגיד איזה פעולות משמעותיות נעשות בתקופתנו האפלה שבאמת יוצרות עיר טובה יותר. הגברת האיזור (הפרדת שימושים), תפיסת הריאות הירוקות (קרית ספר וכיכר המדינה, הכרמלית, אצטדיון בגני התערוכה?) שחיקת המרקם ע"י שינויי תב"ע מקומיים אינסופיים (למה להתקפל כל הזמן מול יזמים? הרי כל עבודת העירייה היא למשטר אותם).
  אז הוא תיקן תשתיות? באמת כל הכבוד. צריך לתת לו צל"ש על זה מיד אחרי שניתן לו צל"ש על זה שהגיע בבוקר לעבודה.

  הבעיה עם אנשים כמו נברא, שבדיוק מייצגים את הגישה של הקפיטליסט הטורפני, הסופר ליברלי, שבעיניהם המציאות מכתיבה את ההתנהלות, ואם כולם מרמים- אז גם אני ארמה כי אלה חוקי המשחק. אנשים שכאלה, שכיום מרכיבים את ההנהגה בארץ ובעיר (שהייתה שלי) לא מחזיקים מול עיניהם איזו מטרה גדולה כמו טובת הציבור, או אפילו מטרה מושחתת כמו האדרת שמם הפרטי. להפך, אם כל עבודתם תעשה בהחבא אבל תכניס להם את הדירה בסי אנד סאן- עדיף להם. הרי אין מה להתפאר בשקרים והתחמקויות.
  האם באמת היה צריך להשתין על כל החוקים בשביל לתקן את הפשע שנעשה ביפו?
  כל ה"מדרון" הזה הרי הוא גווייתה המעונה של יפו העתיקה שנהרסה ונכבשה ע"י האצל עם גירוש התושבים הערבים ב-48. במשך שנים יפו הייתה פח הזבל של ת"א. הזנחה שיטתית של חובות הרשויות כלפי תושביה הלא רצויים. אז היה צריך לשבור עוד חוקים בשביל לתקו את זה? למה? אולי כי מה שעושים פה זה רק המשך ישיר של תכנון דמוגרפי אלים שלא נפסק מאז 48?
  וזה לא רק ערבים. זה גם סתם מזרחים חסרי חינוך שמתעקשים לא לעבוד בהייטק. כי אם איזה כלומניק מוסיף חדר בשביל הנכד שעכשיו נולד, שהילדים שלו לא יכולים להרשות לעצמם לצאת מהבית, אז זה פשע וזה צו הריסה. אבל אם זה ראש העיר שבונה לכולנו על חוף הים שלנו פרוייקט ענק ומכוער אז זה אי סדרים שמקסימום מקבלים כתבה בהעיר.
  הבעיה הרי כ"כ גדולה ומושרשת, שאי אפשר לדעת איפה להתחיל. רק את ההגיון הבריא אי אפשר להשתיק- אם מדינה שלמה מושתתת על בסיס גזל וחוסר מוסריות, אותם פירות באושים יצוצו בכל מקום.
  וכל הגדולים האלה שטופחים להם אחד לשני על השכם יודעים את מידותיהם האמיתיות. הם לא האוסמן ולא וואנדרבילט ואפילו לא מיטראן.

 20. עמוק בפנים הגיב:

  שלום למגורש, אהלן. אני חושב שאתה מאוד צודק בלנסח את מהות הבעיה כתולדה של תרבות שילטונית א-שיוויונית ושיכורת כוח.
  אני גם מסכים איתך שחולדאי בעזרת הצוותים שלו ונברא ידידינו מנסים ככל שביכולתם לטשטש את עצם הענין בכל מיני טיעוני סרק של "ראו כמה הוא עשה" "כמה השיג" "זה מה שעושים כשהבירוקרטיה משתקת" וכמובן ה"עוד לא היה ראש עיר שעשה כ"כ הרבה בשביל יפו" השגור והטוב תמיד.

  לצערי ככל שנסכים זה לא ישנה כלום – ראה היום בהארץ, אפילו גדעון לוי מוחא כפיים לחולדאי….עם הצלחה, חברי המגורש, אי אפשר להתווכח!

  התקווה שלי היא שלפחות תכאב לו הבטן, לא, בטח שלא מרגשי אשמה או משהו הומואי שכזה, אלא סתם מלחץ שמתחילים לעלות עליו….

 21. בן הגיב:

  עמוק בפנים – ממתי גדעון לוי הוא דוגמא למשהו חיובי???

 22. דיזינגוף הגיב:

  אני מסכים עם האדריכל המגורש וחושב שאכן חולדאי באמת לא משאיר שום דבר יוצא דופן בעיר אחרי 10 שנים ופריחה כלכלית נדלנ"ית נדירה. גאוותו על "שיפוץ התשתיות העירוניות" לחלוטין מוגזמת ומנופחת הרבה מעבר לפרופורציות האמיתיות שלה – החלפת ריצוף בסה"כ.
  במקום למף את תנופת הנדל"ן לטובת מיזמים ציבוריים של ממש חולדאי ממנף את כל הפעילות האנטי-ממסדית בעליל שמייחדת את תל-אביב ומציג אותה כביכול היתה נובעת ממדיניות הניהול שלו – ראו איך הוא מנופף בכתבת "העיר הכי קולית…לה לה לה" שהתפרסמה בניו יורק טיימס ותיארה את העיר כזירה לפעילויות א-פורמליות שלמעשה נהנות ממרחק מקסימום מראש העיריה ומנוגדות לחלוטין לסגנונו הרס"רי.
  כתבה נוספת ומצוינת לטעמי על העיר ומה שעבר עליה היא כתבתו של איתמר בן כנען שמספיד את תל אביב בהעיר לקראת חגיגות ה100:

  http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,778,209,34734,.aspx
  בן כנען משכיל למפות את תל אביב כטריטוריה של הנפש, כמצב צבירה מסוים שלמרות כל השגשוג הממונף של חולדאי דווקא הוא זה שנמצא תחת איום מתמיד, עיר שהולכת ומתמסמת לתוך חולון, צהלה, הרצליה – אתם מכירים את ההרגשה של לצאת מהעיר לכוון צפון ולעבור ליד כל השכונות החדשות ממכבי אש והלאה ולשאול את עצמכם מה זה? מי גר כאן? איך קוראים לזה?
  חולדאי שמתגאה בכך שהוא מכיר כל פרט על העיר הוא לא באמת תל-אביבי ולכן לחלוטין לא מבין במה מדובר. 5 שנים נוספות שלו והעיר של בן כנען שאיתה גם אני מזדהה תלך ותקטן עוד יותר ויותר. אתמול לא יכולתי שלא לחשוב על הכתבה הזו בביקור הקצרצר שעשיתי בכיכר. הרגשתי כאילו אני סוחב את התל-אביביות שלי עלי כמו גיבנת.

  אבל, וזה בדיוק המוות שהכתבה הזו מדברת עליו, לא היה לי לאן ללכת וכמו סוס שהאינדיאנים ירו לו ברוכב מצאתי את עצמי מדלג ברחוב על טייס אוטומטי לכוון הבית ותוך 5 דקות הייתי בסנטר

 23. עמוק בפנים הגיב:

  בן

  הוא לא!

  זה בדיוק העניין.

 24. נברא הגיב:

  מגורש:

  אולי אני לא בכיין מקצועי כמוך, אבל הווה בטוח שאין בכך כדי להפוך אותי לרמאי. אני גם לא חושב שאני 'קפיטליסט טורפני' והדירה היחידה שברשותי איננה ב-sea and sun אלא דווקא דירת 50 מ"ר באחד השיכונים ביפו. מה אתה רוצה ממדרון יפו לכל הרוחות? הרי זה הדבר הטוב ביותר שקרא ליפו בחמישים השנים האחרונות. תחת עזובה – חיים תוססים, תחת הזנחה – בנייה, תחת זוהמה – ניקיון ותרבות, תחת אלימות וסמים יפי ופריחה. לא טוב לך עם זה? חפש את מקומך בעיר אחרת, בארץ אחרת!

  עמוק בפנים,

  אכן, מחמאה מצד מר לוי היא סיבה טובה להרמת גבה.

  דיזינגוף:

  תגובותיך הם אב-טיפוס של שטנה נטולת רסן וחסרת אחריות. הבה נבחן מה המשמעות של "החלפת הריצוף" בשכונה שלי: החלפת כל תשתיות הביוב בתשתית חדשה ומודרנית – מקיר הבניין (!) ועד לעורקים המרכזיים; החלפת כל מערכת הניקוז; החדרת רשת החשמל והטלפונים לקרקע (כך שאין יותר כבלים המרשתים את הרקיע), מפלסים שונים לרווחת התושבים ודרכי גישה נוחות, נטילת שטחים שנגזלו ע"י תושבים חמדניים והשבתם לידיים ציבוריות, מדרכות נוחות ורחבות, כבישים חדשים, עמודי תאורה חדשים, נטיעת מאות עצים, החלפת הגינות בתוך הבניינים (!), בניית גדרות חדשות סביב מבני השכונה (!), ריצוף הכניסות לבניינים, חידוש הגינון… מענה מלא לבקשות של תושבים תוך כדי עבודה (!)…

  בסה"כ החלפת ריצוף…  

 25. עמוק בפנים הגיב:

  נברא, אתה כל כך מצוי בפרטים שזה חשוד ומתיש גם יחד אבל כל מה שאתה כותב עליו בכזה פרוט מעייף זה בסה"כ מה שהעיריה אמורה לעשות בשבילך – אני לא רואה כאן שום דבר בעל משמעות אמיתית ולא מבין למה אתה משפריץ ניטים או מדוע אתה זוקף את האחריות לימינך – תקע אותה!
  דווקא מעשים בעלי משמעות כמו למשל שיפוצו של היכל התרבות או הבימה, בנין העיריה או ההרס הדבילי של אוסישקין – את זה חולדאי שלך מצליח לחרבן – בגדול.

  חוץ מזה אנחנו סוטים ידידי הנברן – מבקר המדינה גילה כי עת"א עברה על החוק ועל כללי מנהל תקינים ובנתה ללא היתרים או תכניות תקפות – למה? כי היא כנראה יכולה להרשות לעצמה לצפצף על כל העולם. מצד אחד לתת קנסות על כל חריגה מזערית ליזם הפרטי ובאותה נשימה לעשות מה שב ז של הדון הטייס, מלך העיר המרקד.

  ככל שתנסה להסיט את הדיון ולספר לנו ניסים ונפלאות על מעשיו של ראש העיריה זה לא יעזור במקרה הזה – מדובר בעבריין העומד בראשה של מערכת רופסת ומרצה שבמקום להתייצב מול ראש העיריה הצווחן והשחצן מעדיפה להקריב את העיר על תושביה לטובת מאוויו המאוד פרטיים של רוני, שפירא ועוד מספר חברים.
  אה כן, אתה צודק, אני באמת לא אוהב אותו, מודה.

 26. נברא הגיב:

  עמוק בפנים,

  יפה שאתה מודה בפה מלא שהעירייה עושה את חובתה. מרוב ביקורת ודברי שטנה אפשר היה לחשוב שאנו חיים בעזה תחת חסותה של חמולת דורמוש.

  אני מצוי בפרטים בדיוק מהסיבה שלמענה אני מסנגר על העיריה. היה כאן לא טוב, העיריה התערבה ונהיה די טוב.

  אגב, שמור את גסות הרוח שלך לעצמך. איתי תעשה מאמץ לדבר באופן מכובד.

  חולדאי איננו 'שלי' באופן אישי. חולדאי הוא ראש העירייה שלי, בדיוק כפי שהוא ראש העיריה שלך (בהנחה שאתה גר בת"א). רבים וטובים סבורים שהריסת אוסישקין הייתה במקום. אתה חושב אחרת, זכותך וכבודך, אבל לא לך המנדט להחליט.

  נדמה לי שמכל המגיבים כאן אני הכי פחות נברן. זה לא מפתיע, אין לי שום מושג מי יושב שם למעלה בעיריה ומהן כל הפעולת שבגינן יצאתם כאן כולכם מגידריכם.

  ובנוגע להאשמות על מעשים פליליים. אין לי צל של ספק שמעשים פליליים שנעשים בגלוי וברצף לאורך שנים, אינם נעלמים מעיני הרשות ואם יש בזה בשר כפי שאתם סבורים, תפתח המשטרה בחקירה שתוביל להגשת כתב אישום. זה קרה לראש הממשלה, לשרים, לאישי ציבור רבים, וחולדאי איננו יוצא מן הכלל. לחליפין, יכול להיות שאתם כאן מגזימים מאוד או מוציאים דברים מהקשרם. ימים יגידו.

  ולבסוף, אני מבין שאתה באמת לא אוהב את ראש העיר שלנו. זכותך, אבל לא לאהוב אינו מחייב לשנוא. ושנאה, הווי ידוע לכל בר דעת וכל בר לבב, היא אם כל חטאת. 

 27. פינגבאק: אני רואה עתיד | עוד בלוג תל-אביבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s