מקבץ לינקים לסופ"ש

מקבץ לינקים שבועי, בסימן כל המרבה הרי זה משובח!

1. קבלו (אתם לא חייבים) חצי שעה עם רון חולדאי. רון חולדאי לקח את דנה וייס לפרויקט מדרון יפו. חבל שהיא לא שאלה מדוע העירייה בונה שם אמפיתיאטרון בלי שהתוכניות עברו דרך ועדות התכנון ותוך דריסת ריבונותה של מדינת ישראל ביפו. חוצמזה, אתם יכולים לראות את חולדאי אומר את הסלוגן הקבוע שלו – "אין לי סמכויות" בכמה אופנים שונים. בנוסף, נחמד מאוד לראות את חולדאי אומר שתם עידן הרכב הפרטי, חבל רק שהשבוע הועדה המקומית (שהוא יו"ר המליאה שלה) אישרה עוד חניון זמני בשימוש חורג במרחק של 250 מ' מנתיב תחבורה עיקרית ראשי.

2. אביב לביא תוהה מדוע תל-אביב מפגרת. ככה זה כשאין ערים מתחרות בישראל שיספקו לתל-אביב תחרות על התושבים.

3. בנק ישראל מצא את השקל מתחת לפנס – הטבת הליסינג בישראל מגדילה באופן משמעותי את השימוש ברכב הפרטי תוך החצנה זיהום אוויר וכן עלויות נלוות של תשתית כבישים ותאונות דרכים. לי עדיין זכור לטוב העובד שהפך את רכב הליסינג שלו למונית באקט של יזמות יוצאת דופן.

4. אורלי וילנאי במאמר מביך על הקמת השכונות הסגורות בתל-אביב. המסקנה שלה היא שראש-העירייה לא קשור באמת לתכנון העירוני בתל-אביב, אלא הוא קורבן של נסיבות הנובעות מכוחות עליונים. וואלה? גם ראש הממשלה לא באמת קשור למצבם הכלכלי של ניצולי השואה. מביך.

5. ואם כבר שכונות סגורות – ערן טמיר מרחיב על חומות ההפרדה של תל-אביב.

6. ניסן שור עזב את חיפה וגילה שתל-אביב הפכה להיות יותר חיפה מחיפה.

7. עמית פוני מציע מדיניות חנייה הגיונית לירושלים.

8. ראש-עיריית חולון, מוטי ששון, מתגאה שאצלו הרכב הפרטי הוא המלך והיחיד שמקבל מגורים חינם בכל רחבי חולון.

9.מאמר מעניין של נועם דביר על השיכונים בבאר-שבע.

10. מעברי חצייה. לא מה שחשבתם.

11. אני מחכה כמוכם לפרוטוקול הועדה המקומית בנושא פארק קריית-ספר. על פניו נראה שהעירייה החליטה לדחות את תוכנית התושבים ולאשר הקמת מגדל של 22 קומות (!) בקריית-ספר תוך "בקשה" ממהנדס העיר לנסות ולנייד זכויות אלה (מאיפה הן הגיעו בדיוק?) למקומות אחרים בעיר. בינתיים עד שהתוכנית החדשה של קריית-ספר תופקד (שלוש שנים במקרה הטוב) תקום במקום גינה זמנית על 6.5 דונם בלבד. בתרחיש הגרוע מהנדס העיר "לא יצליח" לנייד את הזכויות ובמקום יוקם מגדל של 22 קומות עם חנייה תת-קרקעית ל-150 מכוניות ובפועל שטח הגינה האפקטיבית יישאר כ-6.5 דונם, לאחר קיזוז השטח שמעל החניון של המגדל ומשטר הרוחות שיווצר במקום.

12. פוסט של עבדכם הנאמן על שני צמתים בקינג ג'ורג'.

פוסט זה פורסם בקטגוריה לינקים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על מקבץ לינקים לסופ"ש

 1. לרמן הגיב:

  יקי, אני לא אכנס איתך לנושא סמכויות תחבורה (הייתי בעצמי עד לויכוח תוסס בין זוכמן ממשרד התחבורה לפלמדן מאגף התנועה של העירייה בנושא), אבל יש לעירייה הרבה יותר סמכויות ממה שהיא מנצלת במיוחד לאחר תיקון 84 לפקודת התחבורה, והנושא יכול לשמש כבסיס למחקרים אקדמיים רבים (האמת, מתבצעים כרגע מחקרים בתחום הזה של סמכויות תחבורה עירוניות בישראל).

  באשר לפארק קריית-ספר. אכן, בימים האחרונים נשמעות מצהלות מכל עבר על "ההישג". הקטע הכי חשוב בכתבה בכלכליסט הוא החלק שבו הכתב מביא את הציטוט הגולמי של העירייה כדלקמן (עם הדגשות שלי):

  מעיריית תל אביב נמסר, כי "הוועדה החליטה להמליץ למחוזית על פרסום דבר הכנתה של תוכנית במתחם, בהתאם להמלצת מהנדס העיר ובתנאי של הקמה מיידית של פארק מפותח על שטח של 6.5 דונם לפחות.

  "כמו כן, הטילה הוועדה על מהנדס העיר להגיע להסכם עם מינהל מקרקעי ישראל, שעניינו העברת שווי זכויות בנייה המקביל ל-74 יחידות דיור בשטח עיקרי של 110 מ"ר, לאזור אחר בעיר, עד מועד הפקדת התוכנית". עוד הדגישו בעירייה, כי "החלטת הוועדה לא תאפשר בפועל הקמתו של חניון במקום".

  בסדר-היום המקורי הופיעה הצעת מהנדס העיר שכללה בניית מגדל בשטח אל מול הצעת התושבים שלא כללה בניית מגדל בשטח. מתגובה רשמית זו עולה כי הועדה דחתה את הצעת התושבים וקיבלה את הצעת מהנדס העיר לבניית מגדל במתחם לצד פארק מוקטן. אכן, נערכה מודיפיקציה מסויימת ומהנדס העיר קיבל הנחייה לחפש לאן לנייד את הזכויות. עצם ההחלטה על פרסום התוכנית לפי סעיפים 77 ו-78 מעיד על כך שבשטח לא יזוז כלום לפחות במשך 3 שנים, שזה בערך הזמן שייקח להפקיד את התוכנית החדשה. במצב כזה היו יכולים כבר להכשיר גינה זמנית על 11 דונם לפחות הפנויים בשטח ולא להסתפק ב-6.5 דונם.

  מה שבאמת לא ברור הוא מה יקרה במצב שבו מהנדס העיר לא יצליח לנייד את הזכויות, משום שהתוכנית כפי שנראה על פניו כרגע כוללת תכנון מגדל כפי שמהנדס העיר הציע לועדה וזו קיבלה את הצעתו כאמור. האם ההחלטה קובעת כי לא ייבנה מגדל בשטח המריבה בשום תנאי? בשביל זה צריך לחכות ולקרוא הן את הפרוטוקול של הועדה המקומית והן את הפרטוקול של הועדה המחוזית שתדון בנושא ולראות את קביעתן המפורשת. מי שבינתיים הרויח בטוח מהחלטת הועדה אלה לא התושבים (שאת תוכניתם הועדה דחתה), אלא ממ"י שקיבל זכויות בנייה של 8,000 מ"ר והעירייה שמצאה עוד מקור ארנונה.

  מוקדם מדי לחגוג את החלטת הועדה המקומית כפי שעולה מכתבה זו, ולשמחתי גם פרופ' דני רבינוביץ מודע לכך שעוד יעברו הרבה מאוד מים ביוב בירקון עד שהתושבים יראו שם פארק גדול כפי שהם רוצים אם בכלל.

 2. לרמן הגיב:

  יקי,
  לפחות תן קרדיט לעיר לכולנו, שהם לא חלק ממני, שמסוגלים גם לחשוב אחרת. דווקא עיר לכולנו שותפה פה לצערי לתחושת "ההישג", והחברה' שם כבר פתחו בקבוקי שמפניה. זה רק מספר אנשים בודדים שחוששים מהתקדים שנוצר במקרה הזה של מתן זכויות בנייה בצורה כזו ומחכים לראות את התוקף המשפטי של ההחלטה לניוד זכויות. אני רואה לפחות עוד 3 שנים בלי פארק ובסופו של דבר הקמת מגדל במקום.
  המגדל הזה הוא בדיוק שורש הויכוח שלגביו אין תמימות דעים כלל וכלל ובגלל רצון העירייה לבנות שם מגדל יצאו התושבים למאבק. לא רק שמגדל כזה גורע משטח הפארק, הוא גם יטיל צל רחב על בתי התושבים באזור, ייצר משטר רוחות שיקשה להשתמש בחלק של הפארק שלידו ואף יפגע בחלק מהפארק בגלל הקמת חניון תת-קרקעי שייקח עוד איזה שני דונמים מהפארק.
  מה שהועדה החליטה למעשה הוא קידום תוכנית אדריכלית שבה ייבנה המגדל (אלא אם כן יהיה ניוד) בניגוד מובהק לרצון התושבים (שברובם גם יצאו לחגוג את ההחלטה הזו).

 3. אורי פולגר הגיב:

  יקי,

  בתור אחד התושבים הנאבקים, אם כי לא ממובילי המאבק, לי היה ברור כי המאבק הוא על המגדל ולא על עצם הקמת עוד גינה. קצת חורה לי שאתה מרשה לעצמך לקבוע על מה התושבים נלחמו עליו מבלי לצטט אף מקור או לשוחח עם אחד התושבים, האפיון שלך של גישת התושבים לא תואמת לשום דבר ששמעתי מפי אף אחד ממובילי המאבק, ולראייה שהצעת העירייה של גינה על חלק מהשטח תמורת הקמת מגדל כבר עומדת שנים והתושבים דוחים אותה.

  ההתנגדות למגדל היא משום שכל מ"ר ירוק הוא חיוני בלב העיר ואין שום סיבה לוותר לטובת מגדל. השטח מסומן בכל התכניות כשטח חום, מיועד לצרכי ציבור, ובניית מגדל שם מנוגדת לכל התכניות ולכל הגיון. אני מפנה אותך למצגת שהוצגה לועדת התכנון המקומית שמדגימה היטב את כמות הבנייה למגורים באיזור לעומת המחסורים העצומים בשטחים ירוקים.

  http://city4all.org.il/node/321

  אורי

 4. אורי פולגר הגיב:

  יקי,

  יש טווח של דיעות, אבל בנושא הזה יש תמימות דעים בקרב התושבים הנלחמים, כפי שכינית אותם.

  לא רציתי להכנס לזה, אבל אפיינת את גישת העירייה כלטובת התושבים. העירייה, ובפרט סגן ראש העירייה דורון ספיר, סירבו במשך שנים לקדם גינון זמני בשטח של 6.5 דונם שיועד לפארק על ידי כל הצדדים, כדי לשבור את התנגדות התושבים לבניית מגדל. אם זה לא דרקוני, אז מה כן?

  בנוגע לעיר לכולנו ודב חנין, למעשה ההיפך הוא הנכון. בלי הלחץ הפוליטי והציבורי העצום שנוצר מריצת דב חנין לראשות העירייה והכנסת נציגי עיר לכולנו למועצה ולוועדות, לא הייתה מתקבלת ההחלטה בעלת הכיוון החיובי, והמצב בו מנהל מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב-יפו מתעלמים מרצון התושבים היה נמשך.

 5. לרמן הגיב:

  אורי, מאחר ואתה תושב תל-אביב ,פעיל במאבק, גר באזור והיית מספר פעמים רב בשטח המריבה טבעי שדעתך משוחדת ואתה מעוניין בפארק בלי מגדל. אל תבלבל את יקי עם כל זה, תשאיר לו את ההתרשמות שלו מהעיתונים על הכסא במודיעין.

  יקי, ממליץ לך לקפוץ לשטח הפארק – מחר בערב הם מרימים שם כוסית, כמדומני – אולי זה יעזור לך להבין מה קורה ואיך זה נראה שם (או שפשוט תמשיך להגיב כאן עד אין קץ, למרות שאני בספק אם היית בשטח הפארק אפילו פעם אחת). אגב, גם עירית סולסי היקרה לא תומכת בבניית מגדל בשטח, אלא בבנייה מרקמית שעדיפה בהרבה, ולא מייצרת את אותן תופעות סביבתיות שליליות שהמגדל שייבנה במקום ייצר.

 6. לרמן הגיב:

  יקי, נוכחות פיזית רלוונטית להכרת המקום על-מנת שלטענותיך יהיה משקל כלשהו ולא קנטרנות חסרת תוחלת. מה שבטוח בקונצנזוס הוא שחלופת המגדל שאושרה בועדה המקומית היא רעה מאוד.

  לא מצאתי פוסטים בהם ביקרתי את עיר לכולנו. תגלית מפתיעה, אני מודה, בהתחשב בזה שאני תומך גלוי ומוצהר של תנועה זו. באותה מידה לא הצלחתי למצוא פוסטים עם ביקורת כלפי מרחב או תחבורה היום ומחר שבהם אני חבר. מפתיע ומדהים – תבדוק אם זה שווה תחקיר – אולי בידיעות מעוניינים.

  😛

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s