נוסיף עוד סיסם למדורה

המאבק על עצי הסיסם הותיקים של צפון אבן-גבירול מגיע לשיאו ובזמן הקרוב נדע האם יעלה עליהם הכורת או שהם יזכו להמשיך לחיות ולפאר את העיר. לפניכם דבריה של אורית קלפיש, חברת ועד התושבים למניעת כריתת עצי הסיסם ההודי.

שמי אורית קלפיש ואני חלק מהתארגנות תושבים מצפון רח' אבן גבירול שהתארגנה על מנת לגרום לעירייה לשנות את תכניותיה לכרות את אחרוני עצי הסיסם שנשארו עדיין בגדה המזרחית של הרחוב (צפונה מרח' פנקס בואך פארק הירקון). אנו מכנים את עצמנו "ועד התושבים למניעת כריתת עצי הסיסם ההודי ברח' אבן גבירול מול שיכון פועלי הנמל". שיכון פועלי הנמל הם השיכונים הניצבים לרחוב עם הגינות ביניהם. השיכון נבנה בשנות החמישים ואז גם נטעו העצים. עדיין מתגוררים בשכונה אנשים שבנו את השכונה בו ידיהם (השכנים הקשישים והחביבים שלנו).

שורת עצי הסיסם
עצי הסיסם בצפון אבן-גבירול

המאבק נכנס לשלב הקריטי שלו. העירייה סימנה בימים האחרונים את העצים בריסוס אדום – סימן שבכוונת הקבלן לבצע כריתה בקרוב מאוד ואנו בחרדה גדולה מאוד. בנוסף פנינו לכל חברי מועצת העיר ולפקידות הבכירה בעירייה וידוע לנו כי כולם מודעים לנושא עכשיו.

סיסם מסומן לכריתה

סיסם מסומן לכריתה

המאבק נועד לגרום לעירייה לשנות את התכניות שלה באופן מאוד פשוט – פשוט לא לכרות את העצים. מדובר בעצים גדולים וחסונים עם עלווה ירוקה ענקית החיוניים לרווחת הדיירים במקום. עצים אלה לא רק מצלים, אלא גם עושים ירוק, סופחים עשן ופיח וממתנים את הרעש וההשפעות הקשות של התנועה ברחוב אבן גבירול. אנו משוכנעים כי העירייה יכולה להשאיר את העצים במקום ולהתמודד עם סוגיית חידוש התשתיות ללא כריתתם – כפי שנעשה למשל בפרוייקט העירוני המנהל בימים אלה ברח' יהודה הימית ואף במסגרת חידוש אבן גבירול עצמו מול הלונדון מיניסטור. אם את העצים עם הקוצים מול הלונדון מיניסטור יכלו להשאיר במקומם, אפשר לעשות כך גם כאן. נראה שהשיקולים האמיתיים לכריתת העצים הם בסופו של דבר אסתטיים, למרות שבעירייה מנסים להסיט אותו לפסים טכניים הנדסיים. נציין בהקשר זה שאפשר להעביר גם את שביל האופניים ממזרח לעצים בתוואי שבו הוא עובר במקום היום ושהעצים אינם "חולים" כפי שטוענים בעירייה. הם בוודאי לא חולים סופניים. אם היו כורתים כל עץ "חולה" בעיר לא היו נותרים בעיר עצים בכלל! הסביבה העירונית והטיפול שהעצים מקבלים (יותר נכון אינם מקבלים – למעט גיזום פרוע מדי כמה שנים) מן העירייה בוודאי אינם תורמים לבריאותם.

היה סיסם?
סיסם אחרי הכריתה

עד כה, פניותנו לעירייה נפלו על אזניים ערלות (להבדיל מחברי מועצת העיר, מחלקם בכל אופן). נראה שפקידי העירייה הבכירים נחושים בדעתם לבצע את התכניות שלהם ללא שינוי. ברור שלפתוח מכרזים ולהזמין מן האדריכלים שתכננו את הרחוב עדכון לתכנית המקורית כרוך במאמץ. למרבה הצער, נראה שמאמץ זה מרתיע את הפקידות העירונית. העברנו פניות לכל חברי המועצה של העירייה. עד כה קיבלנו התייסות חיובית מאת ד"ר נח עפרון, אהרון מדואל, עומר סיקסיק, אחמד משרוואי, ויעל דיין. אנחנו ממתינים להתייחסותם החיובית של נציגי מפלגת הירוקים, עו"ד דן להט ופאר ויסנר. נראה לנו שזהו מאבק התפור לאג'נדה של מפלגת הירוקים. למרבה הצער טרם הצלחנו ליצור עמם קשר ואנו תוהים למה הם ממתינים. כמו כן אנו מקווים שחברת המועצה וסגנית ראש העיר מיטל להבי תסייע במאבק. בנוסף לתפקידה כסגן ראש העיר, מיטל להבי הינה גם יושבת ראש ועדת שיפור פני העיר כך שיש לה יכולת השפעה מיוחדת בנושא. ידוע לנו שמיטל להבי מודעת היטב למאבקנו כמו גם כל הפקידות הבכירה בעירייה כולל ראש העיר, מנכ"ל העירייה, ד"ר בני מאור, מנהל מינהל בינוי ותשתיות (שהוא, כך אנו מבינים, הממונה הישיר לפרוייקט), שמואל ק'צלניק – מנהל אגף שיפור פני העיר ועוד.

עד כאן הסיפור ועכשיו אתם מוזמנים לחתום על עצומה לשמירת עצי הסיסם (ויש גם קבוצה בפייסבוק).

לקריאה נוספת:

כתבה בנושא ב-mako

כתבה על עצי הסיסם בהארץ

על חשיבות העצים במרחב העירוני

פוסט זה פורסם בקטגוריה מוניציפאלי, פוסט אורח, תל-אביב, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

0 תגובות על נוסיף עוד סיסם למדורה

 1. סלע הגיב:

  עתירה מנהלית דחופה (1700 ש"ח אגרה ואו בקשה לפטור מאגרה) , עם חוות דעת של אגרונום שהעצים אינם חולים,
  אגב מהתמונות עולה המציאות שהם אינם באמת חולים.

  יש גם חוק מנדטורי נגד גיזום עצים
  וצריך בחוק אחר להראות שמותר לגזום.

  שפ"ע ישמידו העצים בלי להניד עפעף.
  ב ה צ ל ח ה .

 2. סלע הגיב:

  אגב אפשר להיתקשר לאגרונום העירוני ולבקש ממנו להסביר מדוע הוא חושב שהעצים חולים,
  הוא כנראה לא יידע על מה אתם מדברים ,

  ורק צריך להקליט אותו…

 3. יונתן הגיב:

  העירייה טוענת שנעשה שיתוף ציבור בנושא השיפוץ וכריתת העצים בפרט – אבל העירייה מתחמקת מלהעביר לחברי המועצה מידע על תהליך שיתוף הציבור, וזאת בניגוד לחוק.

  http://city4all.org.il/node/332

  גם אני חבר בעיר לכולנו!

 4. פינגבאק: 2009 – מאבק להצלת עצי סיסם ותיקים ש"הפריעו" לשיפוץ רחוב אבן גבירול | נאמני העצים

 5. פינגבאק: יוני 2009 – מאבק להצלת עצי סיסם ותיקים ש"הפריעו" לשיפוץ רחוב אבן גבירול | נאמני העצים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s